2001: Vesmírna odysea

• Československo 2001: Vesmírná odysea (viac)

Filosofická filmová opera. Evoluce a smysl existence lidstva v několika epochách, během kterých je člověk konfrontován se zlověstným a mlčícím symbolem mimozemského života. Science-fiction film, po kterém už filmové sci-fi nikdy nebylo jako dříve, a souběžně napsaný stejnojmenný science-fiction román, po němž se sci-fi literatura navždycky změnila. Jeden z největších mýtů filmové historie a společné mistrovské dílo dvou osobností svých oborů – režiséra Stanleyho Kubricka a spisovatele Arthura C. Clarka. Neopakovatelná cesta za hranice lidské zkušenosti, za hranice prostoru a času... (AČFK)

Dan9K

Je to jen můj pocit, nebo mě tenhle snímek chce skutečně přesvědčit o existenci Boha? Jak jinak by ale mohla Vesmírná Odyssea vzniknout, než že sám nejvyšší nenápadně vystřídal na začátku a před koncem filmu Stanleyho Kubricka a začal řídit svou monumentální zpověď? "Pane....Na mě toho ale bylo moc, vůbec jsem to nepochopil. Ještě jednou prosím a mnohem snadněji." 2001: Vesmírná Odyssea je pravděpodobně nejryzejší sci-fi film všech dob. Přesně takový jsem si vždycky přál vidět a vždy jsem tušil, že Kubrick s Clarkem mi mé velké přání vyplní. Toto veledílo je čiré umění - možná pro někoho vypočítavé, neuvěřitelně nudné. Takové připomínky plně chápu a respektuji. Kdyby se jednalo o jakýkoliv jiný žánr, přemýšlel bych asi stejně, avšak tentokrát jsem zcela unešen a konsternován. Bravo. ()

Niktorius

Cival to vystihnul: Opravdu filová báseň. Vesmírná odyssea není zrovna jednoduchý film, na který byste se chtěli dívat pořád dokola, ale patří k tomu nejkrásnějšímu a nejhlubšímu, co bylo kdy natočeno. Kubrick zde své poselství prezentuje především alegorickými obrazy beze slov - Vesmírná oddysea nepotřebuje výklad, protože každý si v ní dovede najít své. Nestane se tak možná při prvním shlédnutí, ale jakmile se v obsahové stránce začnete takříkajíc chytat, film si zamilujete. Oddysea je o intlektuálním prožitku, říká nám, že lidstvo vyvíjí a vylepšuje pouze své nástroje a nikoliv své vědomí a svou duši...Pro prožitek emotivní je ve však snímku také místa dost, neb právě emoce, které cítíme u některých scén nám mnohdy slouží jako klíč k jejich pochopení. 2001: A Space Odyssey je fámožně natočený klenot, do kterého musíte jako díváci sami investovat určité myšlenkové úsilí a pozornost - vše vám ale bude vráceno měro vrchovatou a to v podobě jedinečného filmového zážitku. ()

ripo

film, ktorý som videl asi najviackrát, na mňa zapôsobil veľmi solným dojmom svojim obrazovým i hudobným stvárnením. Ešte teraz sa čudujem, ako bolo možné vyrobiť taký krásny film v tej dobe, kedy vznikol. ()

troufalka

K některým filmům musí člověk dozrát. Byť nejsem milovníkem sci-fi, něco málo knih jsem přečetla a nějaké filmy už jsem viděla. S odstupem času musím docenit velikou filmařinu Stanleyho Kubricka. Výhrady, které jsem ke snímku měla nějak vyšuměli a já se mohla jen kochat. Trochu nečitelný je pro mě závěr filmu, ale co ce týče mizanscény, nemám co bych vytknula. Scénografie dokonalá, kostýmy perfektní, jednotlivé detaily propracované. Kubrick byl nejen šafista a stratég, ale jako fotograf měl vytříbené oko a smysl pro kompozici. Design je nadčasový, v některých momentech se trefil přesně (vybavení kosmické lodi s obrazovkami nápadně připomíná busy StudentAgency ... :o)) Vize, která se postupem času pomalu naplňuje. Je to překvapující, jak rozdílně může film působit. Před pár lety jsem Odyseu skoro přetrpěla, dnes (5.8.2018) jsem žasla a kochala se. Je to asi jako u koncertu vážné hudby - pro někoho požitek, jiný u něj usne nebo se kouká na hodinky, když už to skončí ... Vážnou hudbu zmiňuji schválně, poprvé mi připadala jaksi nevhodná, říkala jsem si, že by se tam víc hodila vlastní filmová hudba. Dnes bych si ji bez Strassova valčíku nedokázala představit. Souhlasím s názorem, že v Odyssei Kubrick předběhl svou dobu. (29.7.2019) Ani nevím po kolikáté tentokrát se svou dcerou. Mohu jen podrthnout, co jsem psala před rokem. ()

Spooner

Tak jsem se rozhodl, že si zase jednou rozšířím filmové vzdělání a kouknu se konečně na opěvovaný Kubrickův kousek. A musím říct, že jsem docela zklamán. Vizuální stránka filmu je opravdu vynikající a předběhla svou dobu, o tom není pochyb. Též po hudební stránce nemám co vytknout. Jinak je to ale nuda s hodně pomalým tempem, nad kterým jsem pomalu ztrácel nervy. Tenhle Kubrick mě zkrátka absolutně minul a radši si pustím ještě několikrát svůj oblíbený Mechanický pomeranč, než tohle. ()

Davies182

Krajně znepokojující, nepopsatelně pompézní, a strašidelné. Odzbrojující. Když obelisk pěje, mrazí do morku kostí, stejně jako ze všech vizuálních efektů. Jak to ten pán udělal? Jak to natočil? Clarkovi i Kubrickovi se povedlo něco, co se už nikdy nemá zopakovat (kniha je o kousíček "čitelnější" a lepší, ale srovnávejte dvě takto odlišná média). Když se člověk v dnešní době ohlédne zpátky a zamyslí se, co všechno za filmy mu během repetitivních měsíců projdou před očima, musí mu dojít, že tohle je prostě klenot - jediný a originální - a dnes se už jen kopíruje. Pořád dokola. V souvislosti s předlohou mám problém představit si, jak si neznalý divák asi vykládá závěr filmu... to, co je bravurně rozepsané na stránkách knihy, tu jen propluje před očima, a útočí na zmatené smysly způsobem ošidného WTF. Stejně jako se musí poslední půlhodina okénkové odysey zákonitě vrýt pod kůži všem nadšeným uživatelům halucinogeních látech, tak si literární papírožrouti libují v hltání poslední kapitoly románu. Skvost. Jednou větou: po shlédnutí tohoto díla má člověk tendenci proměnit všechna jeho dosavadní hodnocení snímků na ČSFD v "odpad!". ()

Mahalik

Bál jsem se, že Odysea bude nostalgickým filmem, tzn. "jedno voko nezůstane suchý". Nebyla. Byla to perfektní óda na vesmír, Johanna Strausse a lidskou jedinečnost. Kubrick rozjel to co nikdo nečekal, rozjel to tak, že z toho všeho neidentifikovatelnýho oči přecházejí a proto se stala Odysea průlomovým snímkem. Především z úvodního záběru, kdy se vlastně lidstvo dává do sebe a zjišťuje, že může vládnout světu, běhá mráz po zádech. Neuvěřitelná pasáž, která je pro "netušícího diváka" pořádnou fackou, je stejně odzbrojující, jako zjištění, že budoucnost máme v rukou my lidé a měli bychom si na to dávat bacha! Já tušil a stejně jsem byl hotovej. Arthur C. Clark stvořil perfektní knihu, která mě upoutala svou drzostí a zároveň novým přístupem ke všemu tomu neznámýmu. Stanley Kubrick, bohudík, film nepřekopal a dal mu drajv. Jeho novátorství vzbudilo rozruch a dalo tím pádem světu nového mistra filmu, jehož umění dalece přesahuje rámec filmového umění. Úžasný!!!! ()

Amarcord_1

99% - Gesamtkunstwerk... Vizuálně nejlepší sci-fi, co jsem kdy viděl. Zvláštní tempo filmu mi sice na začátku trochu dělalo starosti, ale pak se vše nádherně "vysvětlilo". ()

Ony

Potom, co jsem u knihy málem zemřela, mě film neskutečně potěšil. Nějak mi ušla ta jeho monumentálnost a stal se pro mě spíš takovým miláčkem, jenž mě jednoho dne vyvedl z myšlenek na vraždu. ()

Reiniš

Tak z tohohle mi jde skutečně hlava kolem. Vesmírná odysea je strašně těžce popsatelný film, jehož rozebírání by nejspíš zabralo spoustu probdělých nocí. Člověk si na to musí udělat názor sám. Chápu hodnocení 1* i 5*. A já sám si nejsem úplně jistý svým hodnocením. Po snímcích jako byla Sunshine s Fontánou, které k nám dorazili loni, jsem si říkal že nic náročnějšího jsem asi zatím neviděl (myšleno v rámci mainstreamu). Ale teprve teď vidím, kde mají všechny tyhle bijáky svůj původ...Ve fascinující vesmírné všehomíře Kubrickova filmu. Dech mi vzala i vizuální stránka filmu, která je na rok 1968 skutečně úchvatná. A ten konec? Grandiózní, dech beroucí, originální, nepochopitelný...Nevím sice co přesně v roce 1968 mistr Stanley Kubrick stvořil, jisté ale je, že mi nějaký ten čas nedá spát. A až seberu síly a odvahu určitě se na Vesmírnou odyseu vydám ještě jednou. ()

Tom_Lachtan

Zen scifi (a možná nejen jej) .Funkci ticha jsem tak propracovanou viděl jen v nemnohých dílech, stejně jako ostatní hudba a zvuky. K dokonalému zážitku mi chyběla jedna věc - plátno, kéž bych na něm tenhle skvost někdy viděl. ps: Ale "ta" písnička od Strausse pro mě stejně navždy bude znamenat nástup Plzeňskejch hokejistů na led ()

Xmilden

Místy určitě by to chtělo více krátit. Jeden z minima Kubricků, který mě nezdemoloval. 2001, u mě nejvíce fungovala svou první projekcí. Druhá a poslední třetí jen potvrdily že vedle geniálních scén, zde stojí také ty méně silné. Přesto pozoruhodný film, který se zcela jednoznačně může honosit titulem KULT. 80% ()

Phobia

Beru, že je to kult science fiction, který předběhl svou dobu. Beru, že je to precizní po audiovizuální stránce a myšlenkově hluboké. Beru, že bych to měla vidět vícekrát, abych plně pochopila. Ale stopáž, lidičky, tu stopáž fakt neberu, director's cut by mě asi unudil k smrti. Jak se mi pozvolné budování atmosféry s dlouhými záběry a ponurou hudbou líbilo u "The Shining", tak u "Vesmírné odysey" už Kubrick dle mého názoru přestřelil. Hrubě přestřelil. Přestřelil tak mohutně, že pro to nemám slov. Zatím 70% (s ohledem na kultovní status filmu a dobu vzniku, jinak bych šla níž); snad jednou duševně vyspěju natolik, abych si podívanou zopakovala s absolutním zážitkem i hodnocením... ale nepovažuju to za příliš pravděpodobné. ()

sepp

Narocny snimek pro filmove labuzniky, ktery svoji originalitou a inovativnosti ve sve dobe sokoval. Nejde o film pro kazdeho a vetsinu obecenstva bude zcela jiste nudit. Sam jsem ho pochopil az s vysvetlenim pratel, kteri cetli knihu a pote se mi navzdy vryl do pameti. Pro filmove labuzniky naprosta nutnost videt . ()

Divočák

Řekněme tak 3,5*. Nepopírám, že film musel být ve své době opravdu revoluční, ale dneska... Onen stokrát propíraný filosofický podtext v něm nějak nevidím a tu trochu "zmatena", která na konci je, zas příliš nechápu, i když je to možná tím, že se ho ani nijak zvlášť pochopit nesnažím. Film je sice prošpikovaný nádhernými statickými obrazy kosmických lodí ladně si proplouvajících vesmírem, ke všemu doprovázených nádhernou klasickou hudbou, ale.. Po několika minutách!!! hledění pořád na ten samý výjev vás to začně příšerně nudit a ke konci filmu zjistíte, že celý děj zabírající něco přes dvě hodiny by se v podstatě dal v pohodě natočit za čtvrtinu celkové doby. Vždyt jenom ten dvacetiminutový úvod s těma opicema nemusí každý rozdýchat. (Na druhou stranu jde asi o nejoblíbenější část mého bratra z celého filmu;).) ()

-bad-mad-wolf-

Pomalá, ve své vážnosti fascinující sci-fi záležitost. Perfektní scénář, Kubrickova typicky rozvážná režie, spousta působivých obrazů, fascinace samotou a vesmírem. Bude metlou lidstva touha poznávat nepoznané, nebo jím daná moc do rukou strojů a počítačů? Nebo ještě něco jiného? Odyseu lze vnímat také jako vesmírnou alegorii o životě a jeho hranicích... či spíše o touze a připavenosti se za ně vydat. Velmi silná titulní idea - kterak COSI dalo lidem schopnost ovládnout nástroj, aby nakonec nástroj ovládl člověka (a dostal se k ČEMUSI) - se tu úžasně doplňuje s provokativně dlouhými záběry, dle mého názoru skvěle podtrhujícími onu odlidštěnost kosmických dálav a sterilní techniky. Rozhodně nejde o zbytečný tah - nuda je tu kontrolovaným prvkem. Kubrick věděl, že netočí film pro každého a doplnil na příslušná místa skutečnou samotu, stereotyp a určitou dávku nezvratné beznaděje, s jakou se musí poprat nejen postavy filmu, ale i divák. Odysea je klenot, jehož hodnota samozřejmě roste s fascinací, jakou ve vás dokáží její výjevy vyvolat. Osobně ji nerad znovu rozkoukávám... protože vím, že bych příští dvě a půl hodiny nemohl dělat nic jiného. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

Co chystá režisér Johna Cartera a WALL-E?

10.10.2022

Scenárista a režisér Andrew Stanton (Hledá se Nemo, WALL-E) se po letech pauzy chystá vrátit za kameru svého nového celovečeráku. Stanton naposledy natočil animák Hledá se Dory pro Pixar, předtím měl… (viac)

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

Zemřel mistr speciálních efektů Douglas Trumbull

08.02.2022

Ve věku 79 let opustil filmový svět mistr speciálních efektů, vynálezce, filmový režisér a producent Douglas Trumbull. Informaci médiím předala jeho dcera Amy. Uznávaný hollywoodský tvůrce, který má… (viac)

Festival METRONOME -  Iggy Pop, filmová hudba

Festival METRONOME - Iggy Pop, filmová hudba

27.05.2016

Nový dvoudenní hudební open-air festival METRONOME představí v areálu holešovického Výstaviště během posledního červnového víkendu 25. a 26. června více než 30 zahraničních i tuzemských hudebních… (viac)