Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiálny text distribútora)

nascendi

S hodnotením tohto filmu nemám najmenšie problémy. Nemám totiž rád Woodyho Allena. Preto ma pri sledovaní jeho filmov zaujíma iba to, či ma niečím príjemne neprekvapí. Ani tento ma neprekvapil a tak som poslednú štvrťhodinku strávil protestným spánkom. Uvedomujem si, že niektoré z hlášok boli výborné, ale boli do príbehu vsypané kuka vozom a nie umne zakomponované. Aj režiséri nemých grotesiek mali gagmanov a napriek tomu kvalita výsledku závisela od ich schopnosti tieto gagy organicky vpliesť do deja. Spáč mi napriek niektorým dobrým ingredienciám pripomínal málo podarenú tortu pejska s kočičkou. ()

Slarque

Allenova sci-fi komedie hlavně dokázala, že herecké spojení mezi ním a Diane Keaton funguje parádně, jinak je Allen vynikající v dialozích („Sex a smrt – obojí je jen jednou za život, ale po smrti ti aspoň není nevolno“), ale pokud jde o čistě fyzickou komiku, tak to není zrovna jeho parketa. ()

Tomco

kto miluje woodyho allena nema co riesit. typicke gagy, dokonale dialogy, grandiozny zmysel pre vtip a nadhlad, tentoraz okorenene prvkami grotesky. ()

Willy Kufalt

Hmm, tak jo. Coby sci-fi obsahuje Spáč dobře rozvinutou zápletku, řadu povedených vychytávek v rámci vize budoucnosti i moc pěknou výtvarní stránku. Coby komedie pak nepostrádá nadhled, občas i přímo chytrý vtip a Diane Keatonovou. Ve výsledku mi to na 3 hvězdičky sice postačí, občas jsem se i trochu pobavil, oceňuji, že to rozvíjí ve vedlejších s nadhledem osobitá témata (klonování, roboty, uctívání vůdce a pod.), ale jinak jsem se s Woodym Allenem zase jednou příliš nesešel. Spojení futuristického sci-fi s groteskní komedií mi zde totiž vůbec nesedlo, Woodyho šaškovská kreace mě často spíše otravovala, než bavila, a humor zdejších groteskních scén mi občas připadal vhodný spíše do animované pohádky pro děti. Rozumím divákům, kteří jsou z tohoto filmu nadšeni, ale osobně mě jako celek moc nesedl. 55% ()

Chrustyn

Některé Allenovi starší kousky, které jsem měl tu čest v nedávné době vidět, mě přesvědčily, že jsem Woodymu dlouho křivdil. Bohužel "Spáč" se do této skupinky nedostane, přestože zde nechybí to, co mě bavilo v jeho ostatních filmech. Tady toho ale bylo o něco méně. ()

classic

Skvelá ranná allenovka s Diane Keaton na princípe sci-fi,z ktorých si uťahuje(z Vesmírnej Odysey Stanleyho Kubricka je možnosť počuť hlas Hala 9000 v podaní Douglasa Raina),primiešaná politika,vidieť tam štýl Bustera Keatona a sled scénok,pri ktorých komičnosť a nadsádzka sa dostaví,a týmto činorodým mixom vzniká dielko 70 rokov na odľahčený tón,kde Woodyho všestrannosť je maximálne nápaditá,až niekedy na neuverenie.Nie je to typická výsmešná satira,ale priemerne inteligentný človek vhupne,čoby rázom do tejto nemilej budúcnosti. ()

Jirka_Šč

Neuvěřitelně uletěné, originální a je pouze na divákovi, jestli dojde k názoru, že geniální. Sci-fi příběh chlapíka, omylem hybernovaného na 200 let, aby se probudil v despotickém světě vymytých mozků a myslel si, že je Miss Montana, to celé točené ve stylu grotesek Charlie Chaplina - to se hned tak nevidí. Dlouho jsem byl přesvědčen, že dám 4*, na konci jsem měl ale z Woodyho a Diane pocit maximální. ■ Noviny z roku 1990: "Papežova žena porodila dvojčata!" ()

lena60

I tato Allenova sci-fi komedie trpí poměrně velkou nevyrovnaností. Vynikající scény(například ta s obrovským banánem a jahodou, vyměňováním hlav kuchyňským robotům, se samotným Allenem, ukrývajícím se v magickém orgasmátoru či vítězícím jako Miss Montana v soutěži o nejkrásnější dívku...) jsou často proloženy hluchými, nudnými až trapnými pasážemi. Hlavně v první polovině filmu mi příšerně lezla na nervy upištěná role přihlouplé slečinky Luny, kterou jinak skvěle zahrála Diane Keaton. Zjišťuju, že filmy z nejranější tvorby Woodyho Allena nejsou asi úplně mým šálkem čaje... ()

Šandík

Výborný, byť trochu nevyrovnaný film. Zkombinovat sci-fi s groteskou je dosti neuvěřitelný nápad a asi jen málokdo, by se tohoto bláznivého úkolu zhostil lépe. Místy jsem doslova řval smíchy, což se mi při sledování filmů nestává až tak často. Gagy s Woodym jako královnou krásy a jim podobné jsou rozhodně tím nejlepším, co jsem kdy viděl. Geniální a přitom chytré fóry zase snesou srovnání například s Monty Pythony. Ǔžasné jsou i všechny ty šlehy na naši (a především americkou) všednodennost. Ostatně, kouzelný je Woody i ve chvíli, kdy prostě hraje sám sebe přesně tak, jak ho známe z mnoha jiných jeho vztahových filmů. Tak trochu je tu ovšem od každého kousek a je znát, že se Woody teprve učil dát filmu ten správný prostor, výraz a formát. Na druhou stranu, roztomilá je ta klukovská radost z prostého vymýšlení bláznivě ujetých fórů, třeba uklouznutí na gigantické slupce od banánů, vaření v kuchyni budoucnosti nebo ono rozomilé "kosmické" krejčovství. Celkový dojem: 85% Zajímavé komentáře: Marigold, gudaulin, Tosim, Pohrobek ()

mat.ilda

Krom zjištění, že Woody Allen snad nikdy nebyl mladý, jsem se přesvědčila o tom, že do jeho filmů se nedozrává, raná tvorba je pro mě charakterizována velkými propady, střídanými zklamáním a zřídkavým zaujetím a škoda, že ani tato chaotická sci-fi satira v groteskním kabátku nedokázala prokletí prolomit. Nic, jdu si stáhnout Friga na mašině... ()

Flego

Woody Allen a sci-fi komédia nejde na prvý pohľad k sebe, ale napokon sa aj v tejto situácii autor vynašiel a vytvoril slušnú karikatúru na spoločnosť. Lepší priemer. ()

Richie666

Dle mého názoru solidně nadhodnocená nejapná blbost, která je mi sice v zásadě sympatická, ale nemůžu ji hodnotit výše (tři hvězdy víc než dost), jelikož na mě působí příliš sebestředným dojmem. Jinými slovy - na to, jak slabým scénářem disponuje, se zde vyskytuje nadmíru řekněme až trapných fórků, leckdy (resp. vždycky) postrádajících jakoukoli jinou pointu, nežli zesměšnit co se dá. Ono by to možná ani tolik nevadilo, kdyby se sám Woody nestavěl do role úplného trotla, protože pak i ty inteligentní vtipy vyznívají poněkud rozpačitě, ale na to už si u něj zřejmě budu muset zvyknout. Navíc se nedokážu zbavit dojmu, že divadelní zpracování by tomuhle dílu slušelo mnohem více. ()

ScarPoul

Allenov zárez do sci-fi žánru. Ťažko povedať či je jeho ranná, blázniva, sexuálne podfarbená ranná tvorba lepšia ako jeho neskoršie inteligentnejšie, vtipné a neurotické diela. Každopádne sa jedná o veľmi výrazného tvorcu. Už v Spáčovi sa objavujú prvky, ktoré budú pre jeho tvorbu typické - minimálne parodizácia diel - najvýraznejšia v podobe Električky do stanice Túžba. Veľmi príjemnou postavou sa stáva Diane Keaton, ktorá ma prvýkrát vo filme neiritovala a ktorá bola Allenovi veľmi rovnocennou dialógovou protivníčkou. Spáč má typickú výstavbu Allenového diela - začne niekde inde, končí niekde inde a pritom je stále o tom istom. Osobne mám radšej jeho neskoršiu tvorbu, aj keď musím priznať, že som sa na niektorých veciach naozaj skvelo bavil. Atentát na nos bol nezabudnuteľný. Ďalší môj zárez do tvorby tohto originálneho režiséra a scenáristu, ktorý sa stáva s každým svojim filmom lepším a dospelejším. ()

5150

Takové hlášky by jiný nevymyslel a Woody Allen by si je mohl nechat patentovat. Originální. SPÁČ je zajímavým počinem v jeho filmografii, ale přeci jen mám radši jeho dramata ze života. Nicméně účast Diane Keaton potěší jako vždy a při té citaci z TRAMVAJ DO STANICE TOUHA byla naprosto kouzelná. ()

Mr. Lobo

Extrémně absurdní sci-fi Allenovská komedie :) Chvíli Chaplinovská groteska(scéna s banánovou šlupkou je až nepopsatelně úžasná), chvíli "bondovka"(útěk před policií na jezeře ve vesmírném obleku), sci-fi parodie a konverzační humor, který mi byl schopný roztrhnout bránici. Od člověka co natočil Annie Hall, Hanu a její sestry atd bych něco tak ztřeštěného opravdu nečekal! ()

murakamigirl

Za 4,5*. Do písmena e-x-c-e-l-e-n-t-n-á komédia, ktorá na bystrej báze pestrých inšpirácií nonšalantne roztáča rozkošný futuristický príbeh. Ťah na bránu bude nesčíselnekrát drsnejší ako exhibícia hlasiviek Diane Keaton, a to vám tu tak nezištne nehovorím pre žiadne srandičky, ale pretože to že sa už holt jedná o nejakú mieru drsnosti, hej?! Kreácie Allena a Keatonky a ich zabijácka súhra vystreľujú Spáča do komediálnych nebies a mne úbohej významne zavárajú pri hodnotení. ()

Terva

CITÁT - Subjekt byl zmražen v roce 1973.......... Tak zase jeden z filmů Woodyho Allena, který mě vůbec nesedl. Ten člověk má dva druhy humoru a tenhle je zrovna z těch co nemám rád. Humor je trapný a herci jsou ukřičení. Těšil jsem se, ale málem to nedokoukat. CITÁT - Vy jste ten vetřelec!!!!......... ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN