Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiálny text distribútora)

prsvl

Druhý Allenův film, co jsem kdy od něj viděl a musim se přiznat, že mě až tolik neuchvátil. Ano je relativně vtipnej, ale....! Asi potřebuju nějaký čas, abych si na jeho styl zvykl. Jo a vadila mi tam ta groteskní hudba... ()

Astaroth12

Toto je niečo medzi Chaplinom, roztržitým Pierrom Richardom a paródiou na sci-fi filmy. Je tu všetko, cestovanie v čase, klony i moc jedného človeka. Ako nad tým rozmyslam, bol do cela zábavný. Scéna, ktorá je znázornená i na hlavnom plagáte filmu bola svižná i vtipná. To vytrhávanie hláv a následne zmätkovanie nášho človek-robota bola správne bláznivá. A teraz to Diane veľmi pristalo, bola táka iná, v roli sa naozaj našla, bavila ma baba. Ja ani neviem, prečo som tomuto filmu dal 3*, keď mam z neho i po čase, len dobre pocity. Asi sa mi až tak nepozdávali tie Laurelo Hardovske vystúpenia, ale už teraz sa na ne dívam troska inač. Tak 4* mu napálim. ()

Cimr

Woody v téhle komedii stvořil úchvatný svět budoucnosti. Svět nafukovacích skákacích obleků, přístroje na výrobu orgasmu, obrovských geneticky upravených kusů zeleniny (a obrovský banán samozřejmě volá po obrovském gagu se slupkou), pitomých robotích psů a spousty dalších komických věcí. Představuje budoucnost, která sice není tak hrozivá jako v dílech 1984 nebo My, ale zato je po čertech legrační. ,,Můj doktor mi říkal, že se po operaci dostanu domů za pět dní. Sekl se o 199 let." ()

kareen

Scéna, kdy majitel nachytá Milese, jak mu krade obří ovoce, chvíli se spolu klouzají po veliké banánové slupce a pak ho náš hrdina praští do hlavy se zděšeným " já jsem ubil člověka jahodou ", je charakteristická pro celou komedii. Akční sekvence, které připomínají staré grotesky se tu střídají s allenovskými údernými popkulturními hláškami a je to občas velmi vtipné, protože pokoušet se začlenit newyorského neurotického intelektuála do spokojené futuristické společnosti se zdá být přímo nadlidským úkolem. Zvlášt', když dívka, kterou potkal se zrovna přidala na stranu povstalců... ()

Terter

O co méně Woody koktá a vede brilantně vypointované dialogy, o to více létá na jetpacku s vrtulí, maskuje se za robota, bojuje s instantním pudinkem a omračuje soupeře obří jahodou. A ono je to stejně vtipné. Inspirace groteskovými klasiky Allenovi svědčí a svědčí to i tomuto snímku. Proto je dobré se na něj nekoukat jako na typickou Allenovinu, ale jako na výlet génia humoru do nepříliš probádaných končin. V opačném případě hrozí zklamání až znechucení. Na druhou stranu nechybí filmové parafráze, ať už na Marxe nebo na 2001, a ani toho slovního humoru není nejméně -Jste politicky aktivní? -Ano, jednou jsem měsíc nejedl hrozny. A tak dále. Prostě ať už Woody dělá cokoliv (nebo Cokoliv?), dokáže skvěle pobavit. A to je důvod, proč na jeho filmy koukám. ()

kobejn

Sem zvědavej co na tudle grotesku budou říkat v roce 2173, jestli jim to ještě taky příde vtipný, zatím v roce 2011 to pořád vtipný je. Vtipná je právě scéna, kdy rozmrazený Miles komentuje artefakty ze své doby. Je dost možné, že Spáč dopadne za sto let podobně a budou o něm říkat třeba toto: "A to byl ten chlapík, co točil takový ty pitomý filmy, tenkrát se tomu ale lidi smáli, dnes už není jasné, čemu se na tom smáli. My už se to každopádně nedozvíme, pokud teda někoho z nás nezmrazí. ()

GodComplex

Konecne! Pomalu jsem prestaval verit, ze nekdy od Woodyho uvidim neco kvalitniho. Netvrdim, ze je to buhvijaky masterpiece, ale rozhodne je to mnohem zajimavejsi a zabavnejsi, nez nudne vztahove patlaniny typicke pro jeho pozdejsi tvorbu. Sleeper je jediny Woodyho film (z tech co jsem videl), jenz se tomuto stereotypu prevazne vyhyba a jde svou vlastni cestou. Jedna se o v podstate povedenou scifi komedii s dostatecnym poctem chytrych napadu a narazek. Co me ale vubec nesedlo bylo pojmuti celeho filmu jako jakesi "taskarice". Woodymu asi nedoslo, ze komedie se da natocit i serioznim zpusobem, aniz by vyznela tak trapne. Asi nejhorsi na tom vsem je absolutne nevhodna a otravna jazzova hudba, ktera pusobi jako pest na oko, tentokrat dokonce vic, nez Woodyho herectvi, ktere nebylo az tak katastrofalne na presdrzku jako u jeho ostatnich filmu. "Do you know that "God" spelled backwards is "dog"?"6/10 ()

Popluh

Výborný ústřední nápad roztažený do celovečerní grotesky. Allen výborně mixuje slovní i fyzický humor, přičemž u něj snad poprvé převažují groteskní pasáže beze slov. V celém filmu jde zaznamenat řada narážek na politické systémy, ale Allen se strefuje i do pseudo-intelektuálů a pro něj typicky i do sexu a vztahů, byť v omezené míře. Místy je to sice ujeté možná až moc, ale pořád zatraceně zábavné a nikdy trapné. Navíc jak Woody, tak i Diane Keaton předvádí výborný komediální výkon. ()

Pierre

Vědeckofantastický žánr mě většinou nudí, ale budoucnost je zajímavá. Ještě navíc s Woody Allenem v humorném balení.. Woody vlastně žánr využívá spíš na fórky a grotestní pojetí. I tak občas překvapí docela zajímavým minimalistickým pojetím budoucnosti a několika vskutku dobrými nápady (orgasmátron.) Humor občas šlape dost dobře ale najdou se i nudnější místa a celé mi to přišlo spíš jen jako taková zábavná hříčka na jedno zkouknutí. A pokud to má vůbec nějakou pointu, tak dost slabou. ()

gogos

Podle meho nejlepsi komedie od Allena... Dokonalost sama. Scéna se žebříkem je snad to nejšílenější, co jsem viděl :D ()

blackrain

Nedokázala bych stát v klidu při natáčení tohoto filmu za kamerou, protože bych neustále přerušovala natáčení svým neprofesionálním chováním, tedy neustálým smíchem. Takže by mě museli asi nějakým způsobem pokutovat. Woody Allen předvádí úžasné šílenosti, při kterých je prostě nemožné se nezasmát. To by musel být člověk dokonalý ignorant. Woody převlek za robota neměl chybu a to jeho cupitání bylo perfektní. Diane Keaton ho perfektně doplňovala. Asi se nad tímto snímkem nějak moc rozplývám, ale jsem jednoduše unesená a s tím se nedá nic dělat. Začala jsem Allena zbožňovat. Akorát nevím, jestli je lepší, když sedí na režisérské židličce nebo se pohybuje před kamerou. Nedokážu se v jeho případě rozhodnout. Jako satira je tenhle film naprosto dokonalý. ()

kaylin

Woody Allen strašně moc ukazuje, jak moc se mu líbí groteska. Parádně to do tohoto filmu přenesl a navíc tomu celému dal výborný sc-fi look. Kulisy jsou zde jednoduché, ale funkční, stejně jako výborné kostýmy a hra s politikou a společenským vývojem. Woody byl tehdy neskutečně hravý, což už mu dneska chybí. ()

swed

Kombinace klasické grotesky a Allenova rukopisu. Na můj vkus je film až příliš neučesaný, všechno je totiž zaměřeno na gagy (mnohdy šílené), které ne vždy fungují. Někomu může tahle ujetost vyhovovat, mně to ale přišlo místy až příliš crazy, to ale neznamená, že bych se nebavil (po verbální stránce je film opět na velmi vysoké úrovni). Závěrem bych vyzvedl výkon Diane Keaton, která je Woodymu více než rovnocenným spoluhráčem - lepší komičku neznám! 7/10 ()

togaf

"Mám doktorát z orálního sexu." Hned je pomyšlení na budoucnost příjemnější. Hláškami nabitý film W.A. se skvělou Diane Keaton. ()

Aleee89

Sekl se a bohužel. Tohle je další z filmů, které jsem od Woodyho viděla. Těšila jsem se, protože jsem ze včera byla natěšená z Lásky a smrti, která mě dostala. Tohle ale přineslo rozpačitost a zklamání. Spolu s Darebáčky je to zatím asi nejhorší film, který jsem od Woodyho Allena viděla. Ač je to jinak skvělý režisér, tohle bylo šlápnutí vedle. Nebylo to vtipné, spíš jsem z celku měla rozpačité pocity. Gagy a dialogy - tolik typické věci - se zde sice najdou, ale i tak to nezmění můj názor. I moje oblíbená Diane to nezachránila. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN