Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiálny text distribútora)

eye candy

Kdyby si Woody odpustil groteskní výstupy ve stylu Chaplina, Keatona, atd. udělal by jedině dobře protže drtivou většinu jeho pokusů o imitaci tohoto žánru válcuje ve vtipnosti i kremace. Ještě že měl víc rozumu než odvahy a nepusil se do čistokrevné grotesky, s takovou dávkou legrace už bych měl asi problém nepadnout v záchvatech pod stůl. Celkově film působí jako mírně neuspořádaná romantická komedie zasazená do futuristického prostředí, které je samozřejmě velmi retro. Woody zde sice občas roztočí kolotoč super dialogů, ale moc jich není a ty opravdu vtipné by se daly spočítat na prstech jednoho prstu. Pro mě osobně tedy jeden ze slabších Allenových filmů, s povedeným koncem kde Miles Monroe dává stylově na frak lepším zítřkům ("Look, don´t you understand? In six months, we´ll be stealing Erno's nose") ()

LeoH

Šílená sci-fi parodie s dixielandovým hudebním doprovodem a dlouhými pasážemi stylizovanými do němé grotesky, dekonstruovaná antiutopie, zlomyslná satira na vyprázdněné pseudointelektuály a vůbec úpadek vzdělanosti, první ochutnávka úžasného komediálního talentu Diane Keaton – když jsem tohle všechno kdysi viděl poprvé, nevěřil jsem, že je něco takového vůbec možné... a přesto bohužel zjišťuju, že se mi Spáč za ta léta nějak okoukal. Už jsem tam měl ***, ale ne, až takové rozčarování to včera nebylo. Leč stejně mám, Mistře, mnohem radši ty vaše pozdější, ne až tak urputně legrační. ()

Mr.Ripley

Trefovat se a zároveň vzdát poctu groteskám, futurismu a kritizovat politické režimy a neztratit svůj charakteristický rukopis? Tenhle fígl se povede pouze pár vyvoleným a Woody je jedním z nich. Jedna z nejlepších "allenovek" ze zlaté Woodyho éry. V tomto případě je jedna projekce opravdu bolestivě málo. ()

Honzíno

Orgasmátor je opravdu vypečená věcička.:) Ta mě opravdu dostala. Obří ovoce se moc povedlo též. Kdo dokáže vytvořit takhle trefnou a k tomu komickou vizi budoucnosti s působností do politických a kulturních sfér, aniž by to vypadalo opravdu křečovitě? Pobavil jsem se velice, i když Allen místy ztrácí dech. Bohužel se potenciál této komedie zcela nevyužil. Pravděpodobně v první půlce lepší dílo než ve druhé, aspoň mi to tak přišlo, ke konci jsem totiž trochu ztrácel trpělivost. Ale pořád jsem Woodymu nakloněn. Čili třičtvrtě plynu, což znamená 75%. ()

KanjiVital

Fušování do sci-fi žánru se Allenovi náramně vyplatilo. Naprosto skvělá komedie se vším všudy. - "Jestli věřím v Boha? Jsem to, co bys nazvala teleologickým existenciálním ateistou." - "V co teda věříš?" - "Sex a smrt. Dvě věci, co se přihodí jednou za život! Ale po smrti nejseš aspoň ospalá." ()

neoBlast

[Třetí zhlédnutí] James Bond ve vesmíru, Allenův neurotik v budoucnosti - to jsem si vždy přál vidět a sedmdesátá léta mi tyto sci-fi sny splnila. Zatímco intelektuálům daroval Woody Allen Lásku a smrt, nás plebejce obdaroval, na první pohled, jednodušími komediemi na počátku své filmografie - Všechno... a právě Spáč. Studnice hlášek a absurdních situací se zde potkává s roztomilou vizí budoucnosti. Budoucností, která je velmi, velmi nevkusná. :-) 85 % ()

Master19

O co méně je zde klasických "allenovských" slovních ekvilibristik, o to jsou geniálnější. Navíc sci-fi ze 70. let prostě v současné době musí vyvolávat úsměv a já podezřívám Woody Allena, že - např. použitím "kredencózních" policejních aut - s tím už dopředu počítal... Jedním z vrcholů pro mě ale zůstává souboj s instantním pudingem... :-) ()

Mishqo

podľa mňa dosť nevyrovnaný film od Allena...miestami ma úplne dostáva do kolien s jeho humorom a aj s celkovým dojmom, no zase na druhej strane sa objavujú scény pri ktorých si hovorím že wtf??...no škoda toho, inak by som bol oveľa viac nadšený ()

fefee

Novodobá futuristická groteska v podaní Woodyho Allena má určite čo ponúknuť a majster svojho žánru sa pozná, no nie som ten správny fanúšik jeho filmov ale priznám sa že v niektorých momentoch som sa skvelo pobavil. Jeho "hydro-oblek" bola najgrotesknejšia vec akú som za posledné roky vo filme zažil :) ()

JohnSmith

Tahle Allenovka nebyla zas tak zlá. Náš ústřední looser se probudí o dvě století později a přimotá se k převratu. Vtipné docela bylo, když mu ukazovali věci o kterých nevěděli co znamenají a Allen jim vysvětloval co to bylo. To jsem se popravdě zasmál, ale jinak je pro mě Allen i nadále španělskou vesnicí. ()

Ravi

Sleeper je takřka šílenou Sci-Fi komedií, která balancuje na kraji geniality a praštěnosti. Genialita převládá. Dávám 85% = 4/5 ()

Krosmen

Abych byl číselně přesný 72,7% dávám tomuhle Woodymu. Myslím, že má lepší kousky ve své tvorbě. Pokud je pro Vás tohle první setkání s ním, hodnocení bude určitě vyšší. Já si nejvíc užil scénku s koulí ve společnosti intelektuálů. Hlášek je tu dost, ale pokud máte Allena načteného bohužel tolik nevyniknou. ()

mcleod

Výborná futuristická Allenova groteska o odboji proti nenáviděnému diktátorovi. Věříš v Boha? - Věřím, že tam nahoře je něco, co nás sleduje. - Bohužel... to je vláda. Jde o klasický Woodyho začátek, kde jsou intelektuální dialogy doplněny o klasické groteskové situace. Místy je to sice méně vtipné, ale kromě těchto několika málo míst jde o film k potrhání. ()

s.e.p.p

Velmi osobitý pohled na dystopickou budoucnost. Spáč je plný vtipných dialogů a bláznivých situací, leč v druhé polovině snímek tak nějak ztrácí šťávu a bohužel nenabízí žádné Allenovsky emocionální a pravdivé momenty, které by pokles tempa vyvážily. Mnohem bližší jsou mi Woodyho non-scifi vztahovky. 65% ()

Autogram

Je to sci-fi groteska a stále je to ten istý Woody, čo si robí srandu z celej americkej aj okolitej spoločnosti, náboženstva, vedy, psychoanalytikov, sexu a nakoniec aj sám zo seba. Kopa scén je tak veľmi trefných, množstvo sci-fi narážok ale nie, možno je to aj mojou neznalosťou, ale tie ma nebavili. Preto na druhýkrát nech Woody zostane pri klasickej konverzačnej komédii, tie mu idú najlepšie. ()

Mr.KarlAdler

Geniální reflexe (nejen) tehdejší doby a zároveň skvělý odhad na přetechnizovanost civilizace v té pozdější. Parodické, groteskní a neuvěřitelně šmrncovní. Woody Allen exceluje jako scénárista a režisér, ale i jako herec (bože, ty jeho pohyby!) nebo skladatel. Zajímavé je, že kostýmní design má na svědomí Joel Schumacher - a bezpochyby mu Spáč pomohl dostat se do širšího povědomí, protože hned vzápětí začal točit svoje první filmy. To mě Spáč obohatil v podobě kvanta nepoznaných souvislostí a pomohl k úžasně strávené hodině a půl, kdy jsem pro smích nemusel chodit daleko a místy se skoro válel po zemi. Asi mi i pomohlo, že se Allen víc činí než konverzuje. A když už konverzace, tak co věta, to hláška, co sedne jak prdel na hrnec. Jeden z nejvtipnějších filmů, který jsem kdy viděl. Vybrali jste špatně, já nejsem hrdina. Mě zmlátili i kvakeři. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN