Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiálny text distribútora)

Rozjimatel

[3,5*]     "What do you mean "destroy"?" "Your brain will be electronically simplified." "My brain? It's my second-favorite organ!"     Bláznivá sci-fi komédia s odkazom na klasickú grotesku, zaradená v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. V rámci Allenovej tvorby tak trochu netradičné dielo, ku ktorému Woody Allen, tak ako to voľakedy robieval Charlie Chaplin, napísal scenár, zložil hudbu, film zrežíroval a ešte sa aj obsadil do hlavnej groteskovej role, tak trochu na spôsob Bustera Keatona. Osobne síce neradím tento film k jeho najlepším, ale za pozretie určite stojí. Zatiaľ čo groteskové pasáže sú poväčšine výborné (skvelé gagy sú Woody s vrtuľou na hlave, Woody a obria zelenina, Woody s nafukovacím oblekom, ale najmä Woody ako domáci robot), v dialógových pasážach film paradoxne trochu pokrivkáva (čo je inak Allenova silná doména), humor je tam miestami trochu rozpačitý. Po hereckej stránke strelenému Woodymu Allenovi ako Milesovi Monroeovi výborne sekunduje Diane Keaton ako Luna Schlosser ("Men go crazy over for me. I'm great physically. I got a Ph.D. in oral sex."). Týmto filmom sa zrejme inšpirovali tvorcovia filmu Demolition Man (1993) (sex v budúcnosti jedine za pomoci sofistikovaných prístrojov).     "Is he housebroken, or is he going to leave batteries all over the floor?" ()

Jorge-Z

Woody Allen a sci-fi? Kombinace, která moc nejde dohromady ale zde to docela dobře drží pohromadě. Některé věci jsou naprosto geniální, jako drogová koule či stroj na orgasmus. Na druhé straně jsou zde také nudná a hluchá místa, která film srážejí. ()

feeme

Pořídila jsem si DVD kvůli tomu supr přebalu a radostně ho donesla domů. Podobně radostně jsme si ho pak pustili, celou dobu se upřímně smáli, a po titulcích radostně zhodnotili, že to byla konečně po dlouhý době opravdu fajn komedie. ()

Oralfabet

Až se divím, jak málo mi to po stránce humoru sedlo. Grotesky prostě úplně nemusím. Občas se sice vynoří nějaká skvělá hláška (přece jen to je Woody), ale z velké části mi to asi přišlo tak nějak... otravné. Příběh byl celkem zajímavý, ale příště si od Woodyho dám zase něco méně šíleného, nejlépe něco kde se tolik nepobíhá a neřve, ale především prostě mluví. 6/10 ()

hell_boy

Film s obrovským potenciálem, který ovšem trpí klasickým nedostatkem většiny Allenových filmů a to je nevyrovnanost kvality. První 3/4 filmu jsou naprosto geniální. Woody Allen je vynikající a hlavně extrémně vtipný, Diane Keaton to sluší, příběh je skvělý atd. atd. Bohužel to se nedá říct o zbývající cca čtvrthodince, která se opravdu nepovedla (vůbec není vtipná) a to včetně závěru, který je jednoduše trapný. Je to obrovská škoda, ale přesto se jedná o skvělou zábavu=4*. ()

Geller

Pokud by odpadly zbytečné a trapné groteskní scénky filmu by to určitě pomohlo. Opět řada dobrých vtipů a situací ale to je asi tak vše. ()

bolan

Woody Allen v nejlepší formě. Co věta, to tesat do mramoru a upřímně se přiznám, že jsem si parkrát stříknul do kalhot. ()

Gagner

Příjemná parodie z let sedmdesátých mě jen potěšila, ale je pravda, že půlka vtipů nebyla z mého soudku. Diana Keaton byla vskutku kočka a taky bych chtěl vyzkoušet kouli :)). Bohužel mi pocit trošku zhoršil dabing, který se k Woodymu vůbec nehodil. ()

kailik

Moc filmu od Woodyho Allena jsem nevidel, da se rict, ze skoro zadnej, ale jestli jsou vsechny jeho komedie takovyhle, tak ani nevim jestli se na to mam podivat. Verim, ze tenhle humor nekomu nesedne a nekdo si ho zamiluje, ja bohuzel patrim mezi lidi, kterym vubec nesedl. Netvrdim, ze jsem se nezasmal, to ne, to bych si nedovolil, ale prislo mi, ze prevladala nuda a trapne vtipy. Ovsem ale napad s kouli byl sakra originalni ! ()

weople

Sci-fi snímek Spáč se sice odehrává ve futuristické budoucnosti, ale jednotlivými satirickými prvky směřuje k problémům společnosti v 70. letech (a některé zůstávají aktuální i v současnosti). Společnosti je ukázáno zrcadlo, ve kterém se odráží její stádovité následování trendů, závislost na vymoženostech technické doby a v neposlední řadě také sex, který je brán pouze jako technická nutnost. Na závěr filmu Miles dochází k poznání, že boj proti totalitním režimům nemá smysl, jelikož „politická řešení nefungují.“ Monroe to blíže vysvětluje v názoru, že „nezáleží na tom, kdo je tam nahoře. Všichni jsou hrozní.“ Ať už tím myslel Boha či vládu. Snímek je tak skvělou parodií nejen na chování lidí, kteří se v nejbližší budoucnosti stejně nezlepší ale i na politiku, která je zkorumpovaná v jakékoliv době. ()

Saur.us

Jako vždy si Woody Allen libuje v konveračním i situačním humoru, bohužel tentokrát mě ale vůbec nepadl do noty. Záplatka zajímavá, to nemůžu popřít ale jinak jsem se dost často nudil a ani jsem se bohužel příliš nesmál. ()

Bozvav

Naprosto dokonalý snímek. Woody Allen si pohrává z futuristickou budoucností s lehkostí kolibříka. Velmi vtipná záležitost, postavená na brilantních dialozích, chytrém humoru a absurditě situace. Diane Keaton je kočka, vizuál dle doby a možností. Za mne spokojených pět hvězďulí. ()

drinker

Díky cyklu na dvojce, co teď běží (snad dvacet allenových filmů), mám konečně možnost zkouknout i ranné woodyho filmy. Dosud sem znal pouze Vše o sexu... a poté až jeho starší filmy. Zatímco Annie Hallovou považuju za vrchol, Manhattan mě už neskonale nudil (samozřejmě natočil ještě spoustu skvělých filmů) - a stejně tak se Spáč, který kombinuje několik druhů humoru, vtipně odkazuje na klasické grotesky, chaplina a další, přidává spoustu perfektních narážek na dobu sedmdesátých lez, nebude líbit až tak těm, co jsou zvyknutí spíše na Allenovu stařeckou neurotickou pózu nadrženého spisovatele, zatímco já kouzlu čisté komiky mladého Allena začínám propadat. Celý film jsem se perfektně bavil - a to bývá u filmu to nejdůležitější. "Prodával jsem zdravou stravu, párkrát se někdo otrávil, ale nebylo to obvyklé." ()

gusman

Posedlost Američánu totalitní společností je nekončící, avšak z pohledu W.Allena ten pohled dostává zcela nové rozměry. ()

Gumby

Tenhle starší WA není můj šálek čaje. Jeho humor mi příjde trochu křečovitej, bez elegance a příliš ukecanej. Ovšem když zkusí spíš fyzickou grotesku, jako u scény s klonováním nosu (nebo jak to bylo), cejtim se spíš trapně...Na druhou stranu, zasmál jsem u toho o něco víckrát, než u Lásky a války (jeho další film v řadě), takže dám tři hvězdy. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN