Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiálny text distribútora)

lsd

Tak náš woody zvládl i satirickou sci-fi komedii s velkou grácií ! Úplně dokonalé to zase oproti všechno o sexu není, ale některé scény (zvlášť ty ve stylu grotesky) jsou velice vtipně udělané. Nejlepší je ten zhulený robot s brýlemi:-) ()

Biopler

Prvá polovica bola veľmi vydarená a film ma celkom bavil, no potom ako keby Allen potreboval rýchlo ukončiť svoje dielo. Naháňačky a úniky sa stávali menej a menej uveriteľnými a vykonštruovanými nasilu. Každopádne treba Allena pochváliť za stvárnenie robota, bezchybné. ()

kersten

Sci-fi podľa Woodyho. Ale nie, ja mu proste asi nikdy neprídem na chuť. nedá sa to. Tie jeho zmätky, zmätené slová, gestikulácia, proste všetko. Sexmisia bola oveľa lepšia, miestami mi ju spáč pripomínal. ()

pabelito

Všetci hovoria, že pri písaní tejto komédie sa Woody inšpiroval klasickými nemými groteskami. Fakt si neviem pomôcť, ale skôr mám pocit, že sa inšpiroval českými futuristickými komédiami a'la Což takhle dát si špenát. Vlastne, Spáča natočil ešte pred "Špenátom"... Tak v tom prípade to bolo naopak. Každopádne 100 bodov, tak dobre som sa už dávno nenarehotal :) ()

josieaddms

Spáč! Tenhle film je pro mě nezapomenutelný, Woody je génius o tom celkem nemá cenu se bavit. Do tohoto filmu dal všechno, dobré obsazení, jedinečný nápad skvělý příběh. Woodyho role je tam nezapomenutelná. Všechny situace ve filmu nutí člověka se smát, a proto se na něj ráda vždy podívám znovu a znovu. ()

Joski

Bezkonkurenčne skvelá Woodyho komédia so sci-fi podmazom. Najviac ma potešila pocta Chaplinovej a B.Keatonovej groteske. Klasické nahánačky a gagy podchytené Woodyho hlaškami ma neskutočne rozosmiali až k slzám:-) Humor pre WA fandov 90% ()

BDMarty007

WA tentokrát přišel opět s něčím úplně jiným a opět to byt 100% zásah. WA se tentokrát nepouští do vztahů nějak hluboce. Spáč je prostě komedie každým coulem. Plná klasického intelektuálského humoru WA vysmívající se soudobé americké a zejména pak newyorské společnosti, svým židovským kořenům a neurózám, umělcům, zdravému životnímu stylu, politickým vůdcům ... , prostě čemukoliv. Takže plno verbálního humoru. Tentokrát navíc doplněno o prvky klasické grotesky, včetně klasického klouzání po banánové slupce, ovšem ve velmi netradiční podobě, apod. Groteskové scény jsou jakýmisi odlehčujícími předěly mezi konverzačními sekvencemi. Celé se to navíc odehrává ve vizuálně pozoruhodném světě, za něhož by se nemusela v sedmdesátých letech stydět žádná vážně míněná sci-fi. Opravdová exploze ulítlé a originální kreativity WA a jeho humoru. Funguje to výborně, je to dlouhé tak akorát, aby toho nezačalo být moc. Je to asi jeden z mých nejoblíbenějších filmů WA. ()

matt85

Jasně, co se týče vyprávění a konzistence tak je to snad ještě víc utržené ze řetězu, než Banáni, ale když se při sledování takového filmu ani jednou necítite trapně a neurází váš ani jeden zdánlivý WTF moment, tak do toho nadprůměru prostě musíte jít. ()

Brinkley

Párkrát mě některý z Woodyho orwellovských gagů opravdu rozesmál, ale z širšího pohledu jsem se v případě této komedie (navzdory nesporné originalitě) s mým režisérským oblíbencem poněkud minula. Pro jistotu se plánuji Spáčit ještě jednou, třeba šlo pouze o aktuální chybu na mém přijímači. ()

umbjaz

celkem jsem se nudil, až na pár povedených scének s koulemi :D ale jinak mě už nebaví ty klasické scénky za doprovodu saxofonu. nuda... ()

Bounded

Opět o pár bodíků výše. Pro Allena osudová Diane Keaton. Na plátně to mezi nimi jiskří, ale na plnohodnotný Allenovský zážitek si to chce ještě chvíličku počkat. Dnes už retro-styl budoucnosti je k pousmání a co bych Allenovi vytknul je stále příliš velká porce grotesky. ()

hero_bk

Na Allena podezřele nevtipné, příliš groteskní a dějově plytké. Budoucnost pojatá podivně, postavy jsou takové nijaké... Zasmál jsem se asi dvakrát. ()

Mitchl

Opravdu skvělá sci-fi,parodická bláznivá komedie.Několikrát sem se opravdu od srdce zasmál. Asi jedna z nejujetějších Allenovek. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN