Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiálny text distribútora)

Fanucci

Allen opět nezklamal. Spáč je vynikající komedie, ale na můj vkus se v ní objevuje příliš pohybové grotesky alá Laurel - Hardy. Myslím, že největší kouzlo Allenových komedií tkví v jejich geniálních dialozích. Ne v poskakování u jezera v nějakém vesmírném nafukovacím obleku...Musím ale opět zdůraznit, že jde o výbornou, originální komedii, u které jsem se moc dobře bavil. Kdyby asi nešlo o Allena, dal bych pět hvězdiček, ale na tohoto režiséra mám vysoké nároky, protože vím, čeho je schopen. P.S Marlon Brando v podání Diane Keaton je super:-) ()

Tygrys

Další nadprůměrná Woodyho komedie, stejně jako ve snímku Seber Prachy A Zmiz stíhá jedna povedená hláška druhou, ale najdou se i hluchá místa. Věděli jste že: hlas zlému počítači propůjčil Douglas Rain, který tímto způsobem parodoval svoji roli počítače Hala9000 ve Vesmírné Oddysee a hymna rebelů je stejná jako ve filmu Banání z roku 1971. ()

kinderman

Spolu s následujícím snímkem Láska a smrt jde o vyvrcholení Allenova parodického období a zároveň o jedny z jeho nejzábavnějších filmů vůbec. V rámci populárního žánru sci-fi se Allen dotýká kromě svých stabilních témat-Bůh, sex a smrt-také otázek totalitních společností, konzumního způsobu života, úloze intelektuála v politice, a to všechno s lehkostí, prostřednictvím neuvěřitelného množství duchaplných bonmotů, nezapomene ovšem ani na hold gagům němé grotesky. Místo aby film s léty stárnul, zdá se být naopak čím dál aktuálnější. ()

fmash

Takřka prorocká vize totality, stádnosti, úřední neschopnosti atd. zabalená do bláznivé komedie z dřívějších slavných Allenových časů. No, prorocká... uvidíme. Další z Allenových neurotických hrdinů, který věří jedině v sex a smrt. ()

jezurka42

It's hard to believe that you haven't had sex for 200 years. - 204, if you count my marriage. Woody Allen se vzbudil, s obtížnostmi vstal, a se schválností omylnou kopnul do vosího hnízda plného prolhaných politiků, zmatených jednotlivců a poslušných oveček. Parodie i výjev skutečnosti, Woody v začátcích již s vidinou blízkého úspěchu. Tentokrát na mne ještě ale neměl takovou páku, jakou by si nejspíše představoval. Zato jeho partnerka a spolupachatelka ano. Diane Keaton je pro mne vždy nevšedně okouzlující ženská, ale zde byla tak nadpozemsky nádherná, že ani slovy ten neskutečný obraz nelze popsat. ()

Carlossss

Moje první setkání s Woody Allenem. Čekal jsem hodně, ale tohle bylo moc. Absolutně šílená parodie na všechny sci-fi a futuristické snímky mě totálně pohltila. Od obřích jahod až po fetovací kouli. Je to pro mě nejlepší Allen. Asi proto, že byl první..:-) ()

easaque

2* po delší době jsem si dal z plodné filmografie slavného Woodyho Allena fantasktní sociálně kritickou ukecanou grotesku z budoucnosti. Od těch současných 80 procent jsem čekal svěží dílko, ale hodně jsem se spletl. Možná skoro před půlstoletím to bylo navýsost zábavné, ale pohledem dnešních očí to bylo pro mě hlavně nudné a nezáživné. Pár zajímavých hlášek a gagů v něm určitě je, ale aby to pomohlo k třetí hvězdičce, tak to ani náhodou. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 3 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

honajz2

Moje první setkání s Woody Allenem. A ne zrovna pozitivní. Asi nemám smysl pro humor, nebo ho mám úplně odlišný, ale mě to nepřišlo vůbec vtipné. Resp. jo, pár úsměvných situací se zde najde, ale většinou se jedná o drobnosti. To Allenovo groteskní šaškování či říkání vtipných postřehů mi většinou přišlo spíš trapné. A teď mi řekněte, jestli je něco špatně se mnou, nebo s tím filmem. Proti groteskním vtipům u (dejme tomu) dospělých filmů nic nemám, jsou-li dobře podané a (pokud možno) mají hlubší význam, viz. Mon Oncle. Tady mi to přišlo prostě blbě podané, nemůžu si pomoct. Konec je takový strašně uspěchaný, jako by v tom Allen nutně za každou cenu chtěl mít nějakou myšlenku, ale v tomhle podání nevyzní jinak, než zkratkovitě. A i když to má velmi zajímavě a dobře vymyšlený svět, nějaké drobnosti pobaví a má to slušnou kameru, i tak mě to moc neoslovilo. Hlavně na tom má podíl to, že mi nesedl humor, který bych spíš čekal v nějakém animáku pro děti, než v údajně inteligentní komedii. Tak třeba příště, no. Slabé 3* ()

Martin741

mam problem. mam problem s Wudy Allenom- jelikoz som velky funda polizzioteschi, hororov a 007 -ky tak musim smutne konstatovat ze pan Allen nijak neprospel ani neprispel k s rozvoju mojej filmovej lasky. Na druhu starnu je tento neurotik neskutocne talentovany reziser, intelektual, a podla mna daleko lepsi reziser ako herec. Diky za jednu z vasich najlepsich komedii . 100 % ()

selviskhed

(Luna recituje svou novou báseň:) -"Malý chlapec chytil motýla / a řekl si: / Musím zkusit porozumět svému životu / a pomoci ostatním / ne jen maminkám a tatínkům / ale také přátelům a cizincům. // S očima modrýma / a rty plnými a rudými. // Ale motýl nevydal ani hlásku / a proměnil se v housenku. // Záhy." (druhý umělec reaguje:) -To je hluboké. Jsi očividně ovlivněna McKuenem. -Opravdu se ti to líbí? - Jen jedna věc.... Proměňují se z housenky v motýla. Ne naopak. Krásná architektura! A pak jsou tady lékaři, kteří vám zapálí cigaretu a doporučují ty nejtučnější a nejsladší pokrmy, protože jsou podle nejnovějších výzkumů nejzdravější. Jsou tady také otřesně krásné dialogy přecitlivělých kolaborujících umělců. A taky vražda jahodou. Je to chytré, ale nedrží to pohromadě tak dobře jako například Láska a smrt. Jsem to, co by jste nazvala teleologickým existenciálním ateistou. ()

Bláža

Typický Allen z prvního období tvorby, poznamenané jeho poctou idolům typu bratři Marxovi a příznačným absurdním humorem. Více než kde jinde je tu cítit obdiv ke klasické grotesce, do které jsou některé scény situovány (třeba ta z továrny na roboty). A samozřejmě taky ty hlášky. ()

Trainspotter

"Checking the cell structure. Checking, checking. The cell structure has been... Checked! Thank you so much." Na začátku svého komentáře jsem chtěl uvést nějakou dost dobrou hlášku, ale ve filmu jich bylo tolik, že nevím, kterou začít. Spáč se stal ideálním prostředkem pro parodii a zesměšnění všeho (sexu, náboženství, inteligence, sebe samého, života, politického systému, blbosti,...) a ta kadence hlášek je naprosto smrtící (opravdu jsem se od srdce zasmál a ne jednou). Woody to prostě umí a Diane je naprosto odzbrojující a tak sexy, když mluví o Orgasmotronu. A jaké z toho plyne ponaučení? Že se vyplácí věřit jen v sex a smrt, obojí se stane jen jednou za život, ale po smrti se vám nechce spát. ()

tomtomtoma

Upraveno v říjnu 2020. Film Spáč je karnevalem grotesky nihilismem uchváceného klauna. Woody Allen ve svém období radikálního znevažování podniká další ze svých nezdvořilých ataků jednak proti politickým systémům, ale také vůči jistým obyčejům americké společnosti a jejímu pseudointelektuálnímu uvědomění. Ve svém přesvědčení a zaujetí nevynechává nakonec ani filmové struktury a vědeckofantastické odlitky filmu. Zvýšenou pozornost budí futuristický Sculptured House, stavba architekta Charlese Deatona z roku 1963. Hlavním cílem znesvěcování je diktátorský režim a policejní řízení státu, však politické systémy tak často a přeochotně inklinují k autoritářským praktikám a zaštiťují se vnějším nebezpečím, byť je jejich motivací neochota vzdát se své moci a jejího upevňování navzdory všemu předchozímu ujišťování. Klaunské řádění udržuje pod kontrolou Miles Monroe (velmi dobrý Woody Allen), nechtěný cestovatel časem, hrdina proti své vlastní vůli a neúnavný improvizátor uprostřed nepřátelského území. Osobní svoboda je nejasným slovním termínem a klaun si naplno užívá rozklad a nešikovnost politické autokracie. Ústřední ženskou postavou filmu je Luna Schlosser (pozoruhodná Diane Keaton), básnířka dvacátého druhého století a loajální občanka despotického státního útvaru. Nakonec ale státem řízený policejní dohled vždy raději předchází zbytečnému narušování nadřazené politické moci. Z dalších rolí: státním potřebám ne vždy poslušní vědci, probouzející Milese z kryospánku, Dr. Tryon (Don Keefer), Dr. Orva (Bartlett Robinson) a paní Dr. Melik (Mary Gregory), urostlý a svalnatý vůdce povstalců Erno Windt (John Beck), lékařka Milesova přeprogramování Dr. Nero (Mews Small), hlavní vědec, očekávající naklonování vůdce, Dr. Dean (Peter Hobbs), nejintimnější přítel bezelstnosti básnířky Luny Herald Cohen (Brian Avery), spolehlivý a všestranný robotický komorník vědců Janus (Whitney Rydbeck), či počítač, určený ke klonování, Bio Central Computer 2100 z výrobní série G (hlas Douglase Raina). Spáč je svědomitou futuristickou jízdou nezdvořile rozohněného klauna. Svůj přirozený odpor k těm pochybným autoritám politických systémů podporuje uhranutím groteskou. Jedinečné nihilistické orgie! ()

Wormboy

Ja neviem...mne to pripadalo byt dost divne. Woodyho napad bol celkom slusny, ale cast,kde pobehoval ako robot so spuntom v ustach bola velmi slaba,pretoze nevyuzivala prave ten najdolezitejsi Woodyho prejav.Dialogy nahradene groteskou , nie zle, ale pre mna to nie je to prave. AVSAK!!!Pri zavere som velmi silno premyslal, ze hodnotenie pojde velmi hore, ale nakoniec som sa nedal ovplyvnit poslednymi par minutami, ktore boli excelentne.Takze 3,5/5. iba ()

MarekT

Příjemná pocta Orwellovým utopickým románům, která ale oproti předchozím Allenovým komediím není až tak originální a mírně se opakuje - například gag s obecnou nevědomostí byl sympatičtější v Banánech (dojem ale vylepšilo druhé shlédnutí, kdy mi tato scéna spíše přijde jako zesměšnění doby než jako prvoplánový vtípek), navíc toto téma dle mě lépe využily třeba futuristické epizody Simpsonových - dobře to jde vidět, když se jen tak namátkou hovoří o porovnávání s časy minulými - mj. dialog o zdravé výživě (to platí i po repríze). Souhlasím s názorem, že Diane Keaton je asi nejlepší Woodyho spoluhráčkou, napoprvé mi přišlo, že se zde teprve rozehřívá, ale se znalostí konceptu se mi zdála stejně dobrá jako v jiných allenovinách. I proto k původnímu verdiktu připisuji ještě jednu hvězdu navrch. "Je těžké uvěřit, že jsi neměl sex 200 let." - "204, když počítáš moje manželství." ()

zette

Woody Allen a jeho humor je mi cizi. Nemit tolik fanousku, tak neverim tomu, ze vubec nejaky vtip ma. Spac nema spatny namet, i kdyz neni zase tolik originalni, dokaze zaujmout. Jeho groteskni az imbecilni chovani v daleke budoucnosti me ale nechalo klidnym. Vidim, ze klonovani hluboce predbehlo dobu... ()

mortak

Woody chtěl natočit němou grotesku ve stylu bratří Marxových, ale zapomněl, že nemá tvrdý cirkusácký výcvik, takže druhý Frigo z něj nikdy nebude. A tak hudba hraje, ale Woody jen běhá sem a tam a není to moc vtipné (začáteční probouzení či klouzání po banánové slupce je pak vyloženě trapné). Jakmile se ovšem přejde ke slovní komice, je Woody neporazitelný. Zajímavé je, že největší kouzlo má scéna, kdy Allen bali na schodech Diane Keaton. Je to bezprostřední a spontánní... A Allen brzy pochopil, že se musí vydat svou vlastní cestou, a nikoliv napodobovat své vzory. ()

otík

Ačkoliv jde ve své podstatě o hroznou blbost (příběh človíčka, který se probudí po zmrazení o 200 let v budoucnosti), je to hodně vtipné, úsměvné a hlavně parodické na mnoho různých událostí. Dá se u toho docela dobře pobavit. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN