Pětatřicetiletý spolumajitel restaurace U veselé Mrkvičky, v Greenwich Village, jímž je klarinetista amatér Miles Monroe, se v roce 1973 musí podrobit poměrně banální operaci žaludečních vředů. Z narkózy se ale probouzí téměř o dvě stě let později, taková je výchozí situace sci-fi komedie Woodyho Allena. Hlavní postavou příběhu je opět nešikovný, nehrdinský hrdina, dostávající se vlastní nemotorností do neobvyklých situací... Režisér Woody Allen s patřičnou dávkou nadsázky karikuje společenské systémy s neomezeně vládnoucími diktátory, stejně jako zaručeně "dokonalé" politické systémy a ideologie. Příběh nezapře inspiraci futurismem, také tentokrát v ději nalezneme citace z grotesek Macka Sennetta, Bustera Keatona, Harolda Lloyda, Charlieho Chaplina, bratří Marxů, parafráze slavných filmových dialogů. Humorem shazuje některé psychologizující divadelní hry či nyní aktuální klonování lidských orgánů. Neméně důležitou součástí děje se stala hudba Woodyho Allena, jenž se tu představuje i jako její interpret na klarinet, v doprovodu vlastní dlouholeté skupiny The New Orleans Funeral Ragtime Orchestra a newyorleánské kapely The Preservation Hall Band. Není nezajímavé, že kostýmy k tomuto snímku připravil Joel Schumacher, který později více zaujal jako režisér například snímky Hráči se smrtí, Nebezpečný klient a Čas zabíjet. (oficiálny text distribútora)

sud

Satira o budoucí vizi planety, parodie se znatelnými prvky němých grotesek. Samozřejmě o zábavu není nouze a o hlášky také ne ("Neběhají tu nějaká futuristická zvířata? Třeba krabi s hlavou sociálního pracovníka"). Také se ohromě povedli všichni ti roboti, orgasmostroje, klonovací stroje, nafukovací oblečky, postmoderní automobily, obří zelenina apod. Zváště scéna, kdy je Woody převlečen za robota je vynikající a opravdu vtipná. ()

viperblade

Přečtěte si pár hlášek, které zde mají vypsané někteří uživatelé. Přijdou vám vtipné? Mně ano. Bohužel, ve filmu mi to ale tak nepřišlo. Nevím proč, ale Sleeper pro mě zůstane filmem, jehož hlášky jsou lepší na papíře, než na plátně. Nevím, jestli to bylo tím, že by je Woody neuměl podat, nebo že by mi neseděl celý film, opravdu nevím. Smál jsem se málo, hodně málo na to, jak se Woody snaží a každou minutu sype další a další hlášku. Bohužel všechno to snažení vyšumělo do prázdna. Příběh je (jak už zmínil uživatel Matty) recyklace Woodyho staršího snímku Bananas, který se mi líbil podstatně víc. Hlavně proto, že tam ty vtipy byly opravdu vtipné i ve filmu, nejen na papíře. Lituju, Woody. Dneska jen za 50 % a to ještě o prsa vietnamské závodnice. ()

ClintEastwood

Povedená sci-fi groteska, kde Woody Allen řádí jako Charlie Chaplin v dobách své největší slávy. Mladý Miles (Allen), se jednoho dne zastaví v nemocnici, na běžném zákroku, kde mu má být odstraněn vřed. Shodou okolností je pak ale zmrazen a probuzen v budoucnosti roku 2173. Ovesné lupínky jsou velice nezdravé, kouření tabáku se doporučuje (dokonce v nemocnicích), lékaři píchají květinám injekce, pěstuje se obří zelenina i ovoce a ani sex už není jako dřív. V roli Allenova filmového partnera, se představí mladá (a krásná) Diane Keaton a může začít velké dobrodružství, neboť oba uprchlíci, se schovávají před rukou zákona, aby jim nebyl přeměněn mozek. Allen, který se podílel na scénáři (a samozřejmě režíruje), nenechává na nikom ze 70. let minulého století nit suchou a pouští se do politických otázek, naváží se do náboženství, kultury, sexu atd. Povedený, nesmírně zábavný film. ()

D.Moore

"New York Times z roku 1990: Papežova manželka porodila dvojčata" aneb Allenova satirická sci-fi parodie kdečeho. Okouzlily mě hlavně akční scény natočené ve stylu klasických grotesek, které se povedly vážně na výbornou, moc se mi líbila i Allenova němá komika v části, kdy se vydával za robotického sluhu. Vyloženě nudných míst bylo sice poskrovnu, ale co naplat, byla tam. I tak to jsou čtyři čisté hvězdy. ()

Dan9K

Ne, že by se mi to úplně nelíbilo, místy jsem se bavil vcelku dobře ( 2. nejoblíbenější orgán, nos, orgasmátor atd.), celek na mě ale působil velmi nepříjemně a film byl prošpikován monology a hláškami Woodyho Allena, které zaváněly trapností a úplně jsem si u nich představoval, že je šlo vypointovat mnohem lépe a překvapivěji. Role Diane Keaton byla z počátku esencí toho, co na filmových charakterech nesnáším, což byl nepochybně účel, ale ze svého subjektivního pohledu mi tím snímek radost neudělal. Narážky na soudobé (respektive tehdejší) problémy a celebrity mi přišly příliš prvoplánové, navíc s nevyužitým potenciálem, který o 25 let potrvdil třeba Matt Groening. Zlehčování Orwella mi mnohem více sedělo v Gilliamově Brazil, Allenův Spáč občas hrozí nudou a nedivil bych se, kdyby hodně lidí film po chvíli vyplo se slovy: "Panebože, to je ale kravina". ()

Niktorius

Vcelku slušný Allen. Je tam pár skvostných hlášek, některé dobré vtipy, akorát ta groteska je tam zastoupena v míře vrchovaté, což je pro mne docla problém, neboť grotesky prostě nemám rád. A taky bych nikdy sexuálně neobtěžoval slepce :-D ()

Ded@M@tes

Woodyho Allena moc nemusím, ale tato komedie se povedla. Na to, že se děj odehrává v budoucnosti 2173 a na rok natáčení 1973 propracované takřka do detailů. Docela by mě zajímalo, jak by tuto budoucnost vzali diváci právě v takovém roce v jakém se odehrává. Film utekl jak voda a nenudil jsem se. ( Hodnocení: 7/10 ) ()

Tom_Lachtan

Aneb když je film z části třeskutě vtipnou a lehce ironickou komedií zabalenou do science fiction hávu, ale stejně tak je plný velmi nevtipných pokusů o vytvoření grotesky, které působí spíš trapně a k nim se přidává i pár nezábavných humorů. Jasně, je to dobrej film a Allen rozhodně umí (i když jako režisér víc, než jako herec, tady mi v hlavní úloze přišel jako slabší článek řetězu), ale... Nevím, možná už do určité míry zastaral a dneska už není tohle tepání do všeho možného tak originální, jak by asi působit mělo. Dobrej film, nadprůměrnej, ale na víc než na tři to stejně nestačí. ()

kinej

U Allena mám nejraději jeho klasické komediální romance. Sleeper patří mezi ty snímky, jež se vůbec nedrží při zemi a jsou tudíž dost ujeté. I u tohoto filmu jsem se královsky bavil, ale přeci jen mi tam chybí to co u Allena hledám, přesah do skutečného života. A zdá se, že Woody tehdy ještě nebyl až tak vyzrálý filmař. Film místy nepůsobí celistvě a některé scény jsou v něm nadybtečné. Každopádně pořád se jedná o velice kvalitní a vtipný počin. Allen coby robot, nebo lidé sjíždějící se z orbu, jsou nezapomenutelné momenty. ()

lamps

V první řadě výborná a neutuchající zábava. Allen řádí jako pominutý, se svým vyjukaným výrazem kraluje každé scéně a nenechává diváka ani na chvíli vydechnout. Když už se nesmějeme jeho netradiční vizi budoucnosti, která doslova srší originální nápady a pohrává si s celou řadou tehdejších společenských zvyků, zaručeně nás dostane některá z nezapomenutelných hlášek, jež se na nás v průběhu filmu chrlí ze všech stran. Navíc úžasný sci-fi nádech dodává snímku úplně jiný rozměr, s bláznivým Allenovým pojetím si skvěle rozumí a některé scény jsou tak geniálně promyšlené a hlavně zahrané, že bych snad i předl blahem, kdybych se zároveň hlasitě nesmál. Co sejde na tom, že příběh není zase tak špičkový, když u kormidla sedí někdo s takovou fantazií? ()

Madsbender

That´s it, Woody! alebo ako Allen točil kedysi a už netočí. Gagoidný mystifikovaný nášup futuristického ostrovtipu, imperialistického humoru a (nutno podotknúť, že manipulované) myšlienkové pochody budúcich pozemšťanov so silným sexuálnym podtónom. Celé tony odkazov, citácií (biopotraviny, blondýny, autoerotika, Marx...), aforizmov a úchylných vtipov, v ktorých Woody nezaprel svoju esenciálnu komediantskú podstatu. Klasická sedemdesiatková kultovka. "My brain? It's my second favorite organ!" ()

Aky

Nemám příliš rád sci-fi, a tedy mne těší, když si z tohoto žánru někdo udělá bezuzdnou srandu jako zde Woody Allen. Přesto mi více sedí jeho tradiční komedie-dramata, i když Spáči v podstatě nemám, co vytknout. ()

Vančura

Správná šílenost, která je místy skutečně hodně vtipná (Allen létající v nafukovacím kostýmu, robotický pes, výměna hlavy...). Bohužel je to ale vyváženo momenty, které mě strašně nebavily a přišly mi zoufale nevtipné, takže ve výsledku z toho byl nakonec spíš jen průměrný dojem. Má to ale každopádně super soundtrack a Diane Keaton je zde skvělá jako vždy, takže za vidění to určitě i po těch letech stojí, jen mi to prostě nepřišlo jako zas až taková sranda, jak by si člověk mohl myslet z těch nadšených komentářů zde. ()

Javert

Pohled na to, co se stane, když jdete na banální operaci a probudíte se až za 200 let jako nejhledanější osoba v totalitním policejním státě. Námět jak dělaný pro nějaký sci-fi thriller ovšem Woody dokázal otočit o 180 stupňů a vznikla z toho nadmíru zábavná komedie v hlavní roli s kým jiným, než naším starým známým (a lehce perverzním) smolařem. ()

Snorlax

Woody tentokrát zvolil téměř Chaplinovský způsob varování před budoucností, v chytrém sci-fi dokázal, že je i dobrý futurolog. O to více děsí představa vůdce. Jako obvykle nechybí odlehčení v podobě humoru, zde stylizovaného do grotesky, aby podobnost s Chaplinem byla ještě větší. Jen Woody, který se nikdy nebál překračovat hranice, si dovolí po svém se vypořádat i s vůdcem. Nejděsivější na celém filmu je, nakolik je stále aktuální. ()

Jordan

WOODY ALLEN JE GÉNIUS. vždy som si to o ňom myslel a teraz to u viem. Spáč je úplne geniálna sci-fi komédia/paródia/satira/groteska. Jednoduchý námet zmrazenia a následného prebudenia umožnil woodymu s nadhľadom a odstupom karikovať a parodovať všetko, na čo mu prišla chuť. Rafinované a allenovsky geniálne dialógy, hlášky a vtipy sú popretkávané doslova groteskovými akčnými scénkami, do ktorýchzaznieva úžasná swingová muzika big bandu. Nezabudnuteľné kultové scény a ešte nezabudnuteľnejšie hlášky typu: "This is realy big chicken" alebo iné už spomínané v iných hodnoteniach - to všetko pokope v ani nie hodinu a pol dlhom diele, na ktorom sa každý (nielen woodyho milovníci, pre tých to je povinnosť) ale skutočne každý zasmeje schuti a do sýta ()

Anderton

Tak sme našli v Allenovej filmografii aj scifíčko. Robí si tu srandu z množstva dystopických filmov a románov, ale nezabúda ani na prepracovaný design a architektúru rokom presne určenej budúcnosti. V tomto žánri ešte viac vynikne jeho autorstvo, pretože ak blázon pobehuje medzi ešte väčšími bláznami v bláznivej budúcnosti a aj tak ho nezaujíma nič iné ako sex, vystupuje tento kontrast viac do popredia ako v New Yorkských interiéroch. ()

Frajer42

Naprosto souhlasím se zjištěním jedné mé oblíbenkyně, že Woody Allen snad nikdy nebyl mladý a k tomu přidávám, že Woody Allen dokonce nikdy nebyl fešák. Dokázal na tom ovšem skvěle postavit svoji filmovou kariéru. Tento snímek bych určitě zařadil mezi jeho zdařilejší. Má zajímavou myšlenku, spoustu vtipných momentů, a dokonce se dostalo i na potřebnou kritiku společenských systémů a strachu z budoucnosti, který může Woody hrdě zařadit mezi své ostatní fobie. Snímek měl po celou stopáž příjemné tempo a plynul velice rychle. Humor se také nestihl vyčerpat, takže filmu ve finále nemám moc co vytknout. Zároveň mi ovšem neposkytuje jediný důvod, proč bych měl mít zájem jej vidět znovu. Snímek zřejmě naplno ocení jen tak skupinka diváků, která nad Woodyho humorem systematicky hromadně masturbuje. Pro mě to byl zkrátka taková příjemná jednohubka, která nenadchne, ale rozhodně ani nikterak neurazí. Lepší 3 hvězdy. ()

stilgar1

Woody jako ujetý vetřelec v imperialistickém policejním státě budoucnosti má zachránit svět od zlého diktátora, jimž je sám velký Nos (...blafuje, přece by nezastřelil nos... :D). Ve filmu snad nebyl okamžik, kdy jsem se nesmál. Některé scény připomínají staré grotesky :) Je to prostě film dokonalý, pro mě rozhodně jedna z nejlepších komedii vůbec :) 10/10 ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN