13 hodín: Tajní vojaci v Bengázi

• Slovensko 13 hodín: Tajní vojaci z Bengházi (viac)

Jedenáste výročie útoku na Dvojičky sa teroristické komando operujúce na severe Afriky rozhodlo „osláviť" útokom na americkú ambasádu v líbijskom Benghází. Jej zamestnanci síce už predtým tušili, že se niečo chystá, tajné služby však ich pocit ohrozenia nebrali do úvahy. Kvôli tomu sa pracovníci ambasády ocitli tvárou v tvár obrovskej presile prakticky bez väčšej ochrany. Keby v oblasti nepôsobila skupinka „bezpečnostných analytikov" (bývalých elitných mariňákov), nemali by žiadnu šancu. „Bezpečnostní analytici" hodia za hlavu všetky odporúčané postupy a nariadenia a rozhodnú sa brániť ambasádu do poslednej kapky krvi. (Cinemart SK)

chelseaman22

Čistá průměrnost. Z filmu není ani krapet cítit, že by ho měl na starost el maestro Bay. Jedná se opět o pseudo oslavu americké statečnosti a idei, že jeden americký velvyslanec je více, nežli tisíc obyvatel Albuquerque v Novém Mexiku. Osobně jsem doufal, že všichni ti nájemní žoldáci zhynou, to by pak ale byla prdlajz oslava amerikanismu, že?! 62% ()

skrblik007

Kdyby se ustřihla první nesnesitelná půlhodina, byla by to téměř dokonalost. Střílečka je to parádní, aneb když si Michael Bay odskočí od robotů z vesmíru, přibrzdí a natočí dokudrama ve stylu Call of Duty. ()

Tosi

Režisér transformátorů se pustil do nové akce a pokud filmu prominu silně proamerickou agendu a leckdy nepřehledné přestřelky, tak se bylo na co dívat. Šest testosteronových bejčků si v téhle nepřetržité akci pěkně zařádilo a na to, že jsem sváteční akční divák, hodnotím to jako povedené dílko. 75% ()

LadyPupu

Výborné obsazení. Ten, kdo dělal casting byl génius. Vybrat do hlavních rolí herce, kteří vypadají identicky, to muselo dát práci. A ten střih! Fantastický! Chvílema jsem se absolutně ztratila, nevěřícně zírala, nechápala co se vlastně děje, kdo je kdo a o co vůbec jde. Ještě jeden takovej fail, Míšo, a vyhodím tě ze svý topky. ()

Qitek

Čekáte naprostej propadák a dostanete propadák. S patosem navrch. Ale tak nějak, upřímně, kdo znáte Michaela Baye, to čekáte a o to víc mě překvapilo, že jsem mu to tentokrát žral. Né nějak doslova a s otevřenou pusou, ale říkal sem si Michale... umíš to i ukočírovat. ()

Johnny.ARN

Amerika si ľubuje v týchto vojenských filmoch, veď sa s nimi v poslednom čase roztrhlo vrece. Kedysi si išli WWII, Vietnam a teraz Blízky Východ. A vždy sú oni tí dobrí a milovníci oviec tí zlí. Tu som im to aj celkom veril. Skvelá dramatickosť, napätie, podmaz, Bayové typické RPG-čka a miestami veľmi dobre zostrihané akčné scény. Ako aj bolo povedané, pauzy sú najhoršie a inak tomu nebolo ani tu. Tie chvíle na oddych boli pre diváka skôr utrpenie. Bay nevie robiť s postavami a ich charaktermi, ale o tom všetcia vieme, tak prečo sa to pokúšal robiť? A ozaj, koho to pri tomto žánri zaujíma? Inak mínometný prepad čistý TOP. 4 z 5 ()

ivan_drago

Až do závěrečných titulků jsem netušil, že za tím režisérsky stojí "míša záliv"... což zpětně kvituji neb jsem k filmu nepřistupoval s takovým despektem... i když ty zpomalené záběry a americké vlajky a srdceryvné rozhovory s rodinnými příslušníky leccos naznačovali... Film si každopádně bere to nejlepší z osvědčených trháků jako Black Hawk Down a neztrácí dech ani v pasážích klidu a vyčkávání dalšího střetu... Akce je výbušně výbušná, rozumně sestříhaná a vtáhne do válečné vřavy jako máloco... Jak moc je to "podle skutečnosti" je otázkou... ()

viperDavid

Střílečky natáčet amígos umí. Celý film je tak nějak natočen ve stylu, ne fakt tak to bylo a jestli ano a tahle šestice hovad dokázala proti neuvěřitelné přesile vykastrovanejch blbečků velký věci. Rozhodně stojí za vidění. Po čase jsem musel zvednout hodnocení, ze 4 na 5, protože prostě na tu řežbu sem tam musím myslet. Když Vám než utkví v paměti, tak to za to stojí. ()

Mrkvič

Těšil jsem se na akci ve stylu Black Hawk down, ale ta se zde dostavuje v menší míře. Je ale výborná. Bohužel všude uváděný popis filmu je hooodně nepřesný. Ten lákavý boj o ambasádu až do poslední kapky krve je vlastně něco úplně jiného. Takže je v první řadě úžasné vidět to, co se v dané situaci dělo. Jasně, bylo to krušné, ale nebylo to až takové strašlivé drama jako podobné válečné filmy. Takže Tajní vojáci musí tuto skutečnost dohánět povídáním si a takovým bohužel nešikovným budováním napětí, které se nakonec moc nedostaví, chvíli si hrdinové pokecají a poté se zase napětí vystupňuje, aby dost brzo opadlo. Zase ale lepší natočit něco blíže skutečnosti, než z toho udělat frašku. ()

Sfinkter

Člověk se tetelí blahem při pohledu na bandu cvičených sympaťáků a vše je velmi cool. Ale pouze do doby, než z vašich kamarádů neteče krev. Precizní jatka, pro mě asi nejlepší film od Baye. ()

Lachtaan

I když se s Michaelem Bayem táhne pověst režiséra s hlubokými kapsami, které proměňuje jen v pouhopouhý drahý digibordel, tahle jeho zastávka od transformeří frančízy mě bavila od začátku do konce a je jednou z těch, které stále utvrzují mou zálibu ve válečné filmy v pouštních oblastech. Až na Matta Letschera, který je mi tak dobře znám z Arrowverse, se mi na celkovém vzezření snímku líbilo i zcela neznámé obsazení, jež hodně přidalo na autenticitě. 13 hodin je jednoduše akčně našlapané od prvních chvil tak, jak jsme byli zvyklí například u Bayovy Skály. Jestli se s koncem Transformerů vrhne jednou Michael do něčeho podobného, budu hrdě u toho. ()

ywo666

Film je presne taký ako sa dalo čakať. Rozbeh slabší. Potom celkom solídna akcia. Okolo toho štandardné vojenské keci. Štandadrné situácie. Páčilo sa mi že casting bol z relatívne neznámych hercov. Kopec vojakov vyzeralo fakt drsne. Fanúšikovia brád si rozhodne prídu na svoje. Páčila sa mi situácia ako sa nikdy nevieš rozhodnúť kto sú spojenci a kto nepriatelia. Boli tam aj "US patriot style" klišé, ale na Baya ich bolo menej ako som sa obával. Solídna vec, ktorá ma ale na riť neposadí. 70% slabé 4*. ()

venison

Film „13 hodin: Tajní vojáci z Benghází“ zcela určitě není určen pro neamerického diváka. Především první polovina filmu je naprosto zbytečná. Hodně dlouho okecávají úvod. Navíc se většina hlavních hrdinů chovají jako arogantní paka, takže si divák nedokáže s postavami vytvořit bližší vazbu a je mu vlastně jednu, kdo a jak umře. Zkrátit film na polovinu, tak bude mnohem stravitelnější. „13 hodin: Tajní vojáci z Benghází“ jsou typickým klišoidním patrionismem, který se snaží o lehkou vymejvárnu mozku. Jsem pohlaví ženského, takže za mě pekelná nuda okořeněná špetkou akce. ()

Pajkenzi

Podle skutečné události. Další film do sbírky, který jsem si moc oblíbila. Michael Bay je skvělý režisér a opět velmi a mile překvapil. Příběh byl reálný, až moc v některých scénách, hudba zapadala do příběhu do akce a herci nemám co vytknout. V závěru se mi líbilo že ukázali co a jak bylo dál,což bylo pěkné. ()

ivan bohatyr

Ze začátku nuda, ale rozjede se to pěkně. Akce dobrá, trochu mi tam vadily výbuchy, za kterých pořád létaly jiskry, sice vizuálně pěkné, ale efektivita v boji by asi nebyla nic moc, to spíš byl takový ohňostroj, takže po této stránce bych to uvítal více reálné. Dále Američtí vojáci jsou opět v roli téměř superhrdinů, no ale to už je poslední dobou v těch amerických filmech standard. A bohužel tam byla kupa momentů "trapas" - dojemné chvilky jak si přes počítač prohlíží své malé děti, které už bůhví jak dlouho neviděl, manželka mu volá tak si popláčou, on potom volá jí opět si popláčou... asi si to k tomu trochu patří, ale tady mi to přišlo až moc trapas. ()

noriaki

Už je to dlouho co byl Michael Bay takhle ve formě, takže není divu, že většina z nás zapomněla, jak dobrý režisér to je. Respektive byl, podle míry deziluze ze 6 underground a především ze snad definitivně posledních Transformerů. 13 Hours je perfektně vyladěný válečný thriller. Někomu by možná chyběly propracovanější charaktery - mají dostatečnou hloubku a někdo by ocenil méně okatého amerického patriotismu - těm doporučím filmy bratří Dardennů. Poslední třetinu filmu však bude kritizovat málokdo. Obléhání hrstky zoufalých a k smrti vyčerpaných vojáků je působivější, než lepší pasáže z Black Hawk Down. ()

Trustme

Většina filmů Michaela Baye obsahuje jistou dávku chlapáckého hrdinství. Oslavu bojovníků, zachránců Matičky Ameriky, někdy i zbytku planety. Jeho režijní styl má určité rukopisné prvky, které připomínají výpravnou reklamu nebo videoklip. Kdysi točil to, co po něm chtěl bohatý velký kluk Jerry Bruckheimer, následně to, co ho začalo bavit jako malého kluka (Transformers) a teď je čas zúročit tyhle klukovský filmový sny a světy i pro dospělého diváka, který čeká na novou a tvrdší Skálu. Bay vybere ze svojí kasičky pár milionů, sbalí se na Maltu a tam vytvoří jedno z nejúchvatnějších akčních dramat jaké si divák přál od dob Černého jestřába. A natočí to tak, že tohle uznají i islamističtí militanti frakce ČSFD. Jednoduchá propozice: Šest statečných brání hrad před nájezdy pekelníků. Šest herců, kteří mají anonymní obličej v rolích vojáků, kteří krvácí, přebíjí zásobníky, nejsou nesmrtelní a vědí, že jsou v tu chvíli dáni napospas šílenství šílené země, čemuž se nevyhnuli. Skvěle vykreslená atmosféra, strach z toho, kdo je modrý a kdo černý. Příklon k reálnosti (stráže utečou, vedení váhá, strýček Sam "neslyší" volaní o pomoc pro pár Američanů i když sleduje celou situaci ze satelitu). Samostatnou kapitolou je zpracování přestřelek. Jsou v noci a tím vyniká trajektorie střel, což je naprosto efektní pro ještě větší pocit z vřavy a odkud to na diváka pálí. Bay pochopitelně nechává své akční manýry vyniknout na plné obrátky i když je to film podle skutečné události, což je právě na 13 Hours to nejlepší. Totální orgie s kamerou, která diváka nutí prožívat útoky, být v napětí, zařvat na ostatní v kině "k zemi!". Jsou zde snad všechny možné varianty kamerových záběrů a akčních stylů. Jinde nudné pasáže rodinných vazeb jsou tady snesitelné a mají i potřebnou sílu k následným scénám. Stopáž je krátká a přál jsem si ať záchrana obránců má větší zpoždění než nakonec měla. Luxusní vypiplaný akční film pro dospělé a fanoušky military movies obsahující vkusnou brutalitu = velký zázrak v době pohádkových komiksových produkcí. Díky Michaeli. V kině neskutečný audiovizuální zážitek. P.S. : Scottův Black Hawk Down nebyl opět překonán. ()

Affleckové a Rudá četa

Affleckové a Rudá četa

31.08.2017

Ben Affleck se po necelé dekády režírování u Warner Bros. vydává ke konkurenci. Jeho nový projekt se jmenuje Red Platoon a natočí ho pro studio Sony, které s ním určitě prahne po oscarových… (viac)

Mizerové 3 s novým režisérem?

Mizerové 3 s novým režisérem?

10.06.2015

Michael Bay má plné ruce práce. Momentálně točí akční thriller 13 Hours a do budoucna ho chce urvat hned několik projektů. Nejhlasitěji o něj bojují válečný akčňák Sabotage, sci-fi Time Salvager a… (viac)