Derek Vinyard (Edward Norton) bol do smrti svojho otca vyrovnaným a pokojným človekom. Keď však jeho otec prišiel o život pri práci v černošskom ghette, z Dereka sa stáva ktosi celkom iný. Presvedčenie, že existuje nadradená a podradená rasa, privádzajú Dereka k neonacistom. Postup v bunke je nezadržateľný a Derek sa stáva druhým najväčším šéfom. Nad ním stojí iba Cameron (Stacy Keach), ktorý všetky rozkazy zo strachu pred políciou realizuje práve cez Dereka. Derek je tvrdý chlapík, ktorý neváha použiť akékoľvek prostriedky, aby uchránil seba a svoj majetok. Iba tak sa mohlo stať, že pri pokuse o krádež jeho auta Derek zastrelil dvoch černochov. Trest ho však neminie a dostáva sa do väzenia. Celý svoj doterajší život dostáva celkom inú podobu na mieste, kde máte príliš veľa času na rozmýšľanie. Svet jednoducho nie je čiernobiely a Derek vychádza na slobodu ako iný človek. Problémom je však jeho mladší brat Danny (Edward Furlong), z ktorého sa medzičasom tiež stal nacista. Derek by rád zmenil nielen to, čo príde, ale aj to, čo bolo. Jeho telo je však poznačené symbolmi, ktorým sa stále klaňajú noví a noví prívrženci... (RTVS)

veru_needy

Filmový zážitek, na který se nezapomíná. Herecký koncert známého herce Edwarda Nortona, od kterého jsem už pár slušných snímků viděla. Derek Vinyard vystupuje na ulicích jako rasista, zbožňuje Hitlera a nejde daleko pro ránu. Zabije několik černochů a jde si sednout do vězení. Zde se dostává do situací, na které by se nejraději zapomnělo, zažije ústrky od vlastních bílých lidí a jedno je divné. Díky černochům přežije. Jeho bratr Danny, se v něm vidí a svému staršímu bratru důvěřuje. Po příchodu do civilu se Derek změní a jeho kamarádi jej nemohou poznat. Mezi bratry je celkem pěkný vztah, ale jak se říká, za všechno se platí a umírá úplně nevinný člověk. Takže kdo má silné nervy, tak mu shlédnutí doporučuji. - "I believe in death, destruction, chaos, filth and greed." ()

Bauer

Když jsem to dokoukal tak jsem jak píše GOLFISTA taky jsem nemohl popadnout dech.Po skončení filmu jsem nad ním asi tak hodinu přemýšlel a došel jsem k závěru, že ani běloši ani černoši nejsou dobrý.Tak například kdo natrh prdel Nortonovi ve vězeni ? běloši a ským se tam skamarádil s černochem a kdo zabil Furlonga ? černoch, takže nikdo není svatý. A dále výkon Edwarda Nortona je naprosto přesvědčivý.Film je hodně moc realistický a proto taky velmi dobrý. ()

becki_tu

"Nenávist je přítěž." Film, který rozhodně neříká, co je a co není dobré a nechává plně na divákovi, aby si utřídil myšlenky sám. Rasismus, jako věčný problém současné společnosti je zde podán z obou pohledů, ať se jedná o utlačované nebo o skupinky neonacistů, kteří jsou plní nenávisti vůči nelegálním imigrantům a vůbec všem možným menšinám. Jako vždy famózní Edward Norton hrál, až mě z toho mnohdy skutečně mrazilo a můj celkový pocit z filmu se tak, i díky závěrečnému zvratu, prostě nedá popsat slovy. " Nejsme nepřátelé, ale přátelé. Nesmíme být nepřátelé." ()

matestlust

Hodně realistickej film,jak to vypadá ve světě,který se rozděluje na různé skupiny.Film krásně ukazuje,že vše má své klady i zápory a že každá skupina je v něčem špatná.A nakonec i velmi přesně ukazuje,že vše co člověk dělá,není o národnosti,rase,atd... ()

mm13

Nechcený dôkaz toho, ako zúfalo si s otázkami rasizmu, neofašizmu a podobných zhovadilostí nedokážeme poradiť. Nedomyslené, zjednodušené a v mnohých momentoch dokonca alibistické. Domýšľavé odsúdenie rasovej nenávisti a neofašizmu, bez skutočného presvedčenia a teda naivné a nepresvedčivé. Dokonca si viem predstaviť skupinku novodobých náckov, ako pri tomto filme onanujú, vyžívajúc sa v jednotlivostiach a záver ponímajú po svojom - Skurvení negri, hurá do ulíc! ...snaha tu bola, tiež bolo záslužné za tým ísť, smutné je, že to skončilo ledva v polovici cesty. Nebyť Edwarda Nortona, ktorý svoj prerod napriek podrazáckemu scenáru dokázal predsa len stvárniť bez zaškrípania, bola by to bieda na úrovni priemerného televízneho filmu. Takto sa to k nemu "iba" blíži. ()

MeanWhile

Tak pěkně zpracovaný film na téma rasismus a vše okolo této věci. Edward Norton v hlavní roli, parádní, nemám slov k jeho výkonu. Jak hereckému, tak fyzickému. Tento film, umí ukázat skvěle, co se může stát, když budeme dělat to co se nelíbí ostatním, a naopak. O dobru a zlu a jak to spolu souvisí, a také samozřejmě, jak to chodí ve věznici. Mnojo, ta věznice, jaká jiná scéna se tam také mohla jiná objevit, než koupelová. Nějak moc mě to neoslnilo, ale bohužel to takhle na světě je. Skvělý film, který by měli učitelé poštět ve školách žákům, aby se konečně také i mladiství nechali inspirovat, co je někdy lepší, a co ne. ()

Earl_23

Naprosto realistický a tvrdý pohled na rasismus. Jak napsal uživatel "Mr.Hudson", v tomto filmu jde o více než jen o děj. Ale i právě dějová linka je moc dobrá, nedá chvíli vydechnout, a myslím, že musela zapůsobit na každého, ať už čistě filmovou nebo morální stránkou. Kromě ožehavého tématu je tu pak Edward Norton. V jeho podání se film mění v herecký galakoncert. Skutečně takovýchto výkonů není mnoho. Edward se na roli dlouho připravoval, dokonale se do ní vžil (například scéna při zatýkání hovoří za vše) a dělá film takovým, jaký je. A ještě musím vyzdvihnout prolínání černobílých a barevných scén. Nezbývá než doporučit všem a nalepit nálepku "kult" (alespoň k něčemu tak je ten neutěšený CZK překlad). ()

luka4615

Strhující příběh o tom, jak se z Edwarda Nortona jakožto rasově vyhraněného mladíka s násilnickými sklony stává jedinec, který se chce začlenit do společnosti a být jí prospěšný. Fenomenální filmový koktejl, který ani po letech neztrácí nic ze své naléhavosti a sociálního dopadu. „You think you're here all alone? You think I'm not in here with you?“ ()

prome

Nerikam ze je to spatny film ale prilis jsem se u toho nudil. JE to sice natoceno celkem dobre a herecke vykony nejsou spatne ale asi jsem mel pri koukani na tento film naladu na jiny druh filmu. ()

Sawy

Minimálně zajímavý snímek,který je sice ve výsledku myšlenkově mnohem prostší a korektnější,než jak se ze začátku jeví,ale po stránce příběhu,zpracování a herecký výkonů je perfektní.Edward Norton je skvostný hlavně ve své postupně napravované podobě,jeho výkon je ovšem velmi působivý v celé psychologické šířce,která je nemalá.Stejně se to má i s celým filmem,který je rozkročený do mnoha směrů a ne všechny dokáže dovést do uspokojivého konce,na kterém je hodně vidět,že tvůrci zvolili působivost na úkor logického vývoje.Je ale pravda,že prvotní šok funguje výborně a nějaké ty nedostatky jsem si uvědomil až zpětně.Skákání mezi barevným a černobílým obrazem nijak nenarušovalo plynulost příběhu,ovšem musím říct,že je mezi nimi i kvalitativní kontrast,protože černobílá minulost byla paradoxně mnohem zajímavější než barevné současné dění.Nakonec ale film působí naprosto kompaktně,k dokonalosti mu ovšem chybí nějaká půlhodina stopáže navrch.Málokdy si u filmů říkám,že by měly být delší,ale tady to skutečně chtělo dořešit některé dějové linky,více využít pár postav,zkrátka dotáhnout ambiciózní námět úplně do konce.V této podobě jde o velmi působivou podívanou,která ovšem na problémy americké společnosti nenahlíží tak komplexním a vyzrálým způsobem,jako Spike Lee v 25. hodině.Což je ostatně i jeden z hlavních důvodů,proč zůstávám na těch silnějších čtyřech hvězdičkách. 85 % ()

Lucasion

See this? That means "Not welcome". American History X je snad nejlepším filmem o rasismu. Příběh sleduje dva bratry, které velmi ovlivní smrt jejich otce. Derek i Danny se přidávají ke Kultu hákového kříže, ze vzteku, bolesti i pocitu utlačovanosti. Film je pak výprávěn formou flashbacků. Je to hodně silné a nekompromisní drama, které má zápletku nejen točící okolo rasismu, ale i okolo rodinné situace. Derek pak díky svým činům se dostává do vězení. Netuší však, že jeho čin ovlivní nejen myšlení několika desítek lidí, ale především jeho mladšího bratra. K filmu řeknu, že se mi líbí černobílé a barevné střídání scén. Hudba skvělá. Vynikající Edward Norton, který zahrál velmi složitý charakter. Finále filmu je pak velmi silné. Zlo vždy plodí jen zlo. American History X určitě patří k filmům, co by každý měl alespoň jednou vidět. Osobně bych pouštěl film i u žáků na středních školách. (90 %) ()

jerry12

75%. Jelikož patřím (hrdě) do generace Y, tento film byl v době mého pubertálního vzdoru společnosti a pravidlům jedním z vůbec nejoblíbenějších. Nicméně po letech jsem z něj trochu vyrostl a střízlivější pohled je taky pohled výrazně kritičtější. American History X je na jedné straně zajímavou studií krajně pravicového extrémního spektra společnosti, která celkem realisticky poukazuje na americký anarchismus jako daň za absolutní svobodu, jež v Americe dovoluje vznik řady různých radikálních sdružení a organizovaných skupin, což je bezpochyby alarmující a American History X tím tak otevírá dveře k určité filozoficky-právní debatě, kterou do té doby řada (nejen) Američanů víceméně ignorovala. Na druhé straně je však naivním a nedotaženým melodramatem, kterému - oproti té dokumentarističtější tváři filmu - realističnost prostě a jednoduše chybí. Nakonec i postavy jsou ve svém důsledku mnohem primitivnější, než by se na první pohled mohlo zdát, především ta hlavní, která by primitivněji snad i vyzněla, nebýt naprosto geniálního výkonu Edwarda Nortona, který tu leccos zachraňuje a celý film táhne v podstatě sám za sebe. A když se k tomu přidá působivá a mrazivá režie Tonyho Kaye a určitý filozoficko-lidský kontext z pera Davida McKenna, je American History X radost sledovat (především Nortona a schopnost vyprávět obrazem), je radost se jím inspirovat (především díky relativně hluboce lidské, i když naivní myšlence o nutnosti přestat ve společnosti stigmatizovat), ale především je potřeba brát ho s nadsázkou (protože nevykresluje skutečnost, ale naivní obraz charakterové proměny, která v reálném světě nemá a nemůže mít prokazatelný precedens). Jako inspirativní film je American History X parádní a must see trhák, jako pokus o patetické dokudrama už ale spíše selhává. ()

Genero

Nácky mám rád jak v prdeli drát a tenhle film mé antipatie rozhodně nerozmělnil. Skvělý výkon Eda Nortona, který se do role položil, je z něj řádný xindl a nepřál jsem mu nic jiného, než aby mu v báni za ty jeho dementní kecy šukalo dvakrát denně pět negrů řiť. Nicméně jeho sebereflexe a napravení mi přišly poněkud přitažené za pejzy a jestli na mě měl mít závěr nějaký duševní dopad, tak se autoři bohužel přepočítali. ()

Lacike

Obohraty pribeh o chlapikovi, ktory sa vrati z basy a chce sa vymanit z prostredia, ktore ho do basy dostalo je sice podany dost zjednodusene, ale linia ktora sa venuje jeho situacii v rodine slape ako hodinky. Stredobodom filmu je famozny vykon Edwarda Nortona, ktory zvladol aj v tomto skratkovitom prevedeni uveritelne uhrat vsetky polohy, ktorymi hlavny hrdina prejde. Je neskutocne charizmaticky ako priaznivec vypatlanych holych hlav, tak aj ako chlapik, ktory sa konecne z tych sraciek spamätal snaziaci sa znova najst spät cestu k svojej rodine, ktorej ublizil najviac. Bonusom je aj pekna myslienka o tom, ze jak bieli, tak aj cierni pachaju nasilie len z obycajnej zlosti, ktora aj tak k nicomu nevedie. Z ostatnych hercov ma najviac zaujal a pobavil neprehliadnutelny Ethan Suplee ako totalne vypatlany nacek. Ten chlapik si vie vyberat ulohy v ktorych vzdy zaziari. Edward Furlong ako mladsi brat hlavneho hrdiny, ktory sa snazi ist v jeho zlych chodnickoch, pôsobi ako prispaty ako vlastne pocas celej jeho kariery, ale v tomto filme to funguje. Na to, aby film pôsobil este intenzivnejsie, tak by musel mat bud dvojnasobnu stopaz, alebo by sa museli niektore linie vyskrtnut, pretoze sa neraz nestiha ist poriadne do hlbky. Ale aj v tomto prevedeni to je dostatocne kvalitny a bohuzial aj aktualny film, ktory stoji za zhliadnutie pre vsetkych nasratych, neistych a zmätenych mladikov, ktory by si chceli vyholit gebulu a pachat blbosti. 8/10. ()

sarume

Film nám ukazuje neonacismus v celé své kráse. Kde bývá podhoubí i jakou skupinu mladých lidí tyto extrémy oslovují. Je vidět, že když někdo padne až na dno, má šanci se změnit . bohužel ne vždy je za to náležite oceněn.Líbí se mi to, že fil m ukazuje jak snadné je přimout jakoukoli myšlenku v davu za svou a jak se tento společně sdílený předsudek rychle mění , pokud je tvá parta daleko.Film , který tady kinem pouze prošuměl bez většího zájmu což je asi škoda : Na vině může být i poněkud jiný název filmu ()

Ai.ma

Stydím se, že jsi vyšel z mého těla - 27 nejlepší filmová hláška všech dob. První místo si stále a jistě hájí Martin Tankwey s bonmotem: Já být dobrý v čeština. ()

PROROK14

Ani neviem čo mám napísať. To treba vidieť. Film s naozaj zaujímavou myšlienkou a skvelým Edwardom Nortonom. Veľa brutálnych scén a scén kedy Vás mrazí na chrbte. Naozaj veľmi podarený majstrovský kúsok. A teraz sa zahryzni do obrubníka. 85% ()