Srbský film o mladom nadanom matematikovi Novicovi, ktorý navštevuje vysokú školu v Belehrade a snaží sa prekonať svoje postavanie medzi študentami v škole. Neskôr sa začne stýkať so šéfom hooliganského gangu Reljom a ten ho zatiahne do nebezpečného prostredia rasizmu hooliganov a skinheads. (God Thor)

claudel

Viděno během Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. Film číslo 2 - Srbsko. Uvědomil jsem si, až v průběhu sledování Šišanje, že volba mých dvou filmů v rámci Tour může působit téměř politicky. USA a Srbsko, to by měla následovat Bosna, Izrael a Palestina. Ale volbu jsem učinil nevědomky. Srbské filmy jsou drsné, syrové, o to více autentičtější. Žádný jiný evropský stát asi nebyl v devadesátých letech více poznamenaný mezinárodní politikou, válečným konfliktem a bombardováním, z něhož se dodnes nevzpamatoval. Nic jiného než drsnost a syrovost asi nelze ani očekávat. Šišanje jsou slabší scénáristicky, kdyby zapracoval nějaký zkušený dramaturg, příběh by měl silnější efekt na diváka. Herecké výkony, kamera a třih solidní, celkově je to na tři a půl hvězdičky, jsem mírně rozpolcený, ale zvedám směrem nahoru. Pokud budu na vážkách u Chorvatska, tak zvednu taky, abych se nedopustil balkánské nekorektnosti. ()

Morholt

"Nož, lžica, Srebrenica!" Svým způsobem je to nazi-skinheadská klasika. Uťáplej kluk se nadchne pro siláckou skin kulturu a postupně v ní nachází své místo, aby byl nakonec papežtější než sám papež. Tuhle šablonu známe především z amerických filmů podobného ražení. Jenže ten Balkán je jinej a kdo měl někdy možnost setkat se s fanoušky CZ Bělehrad nebo i záhřebského Dinama, dá mi za pravdu. Jsou nacionalističtější, brutálnější a bez zábran. A to se nakonec ukazuje i tady. Film je navíc ještě vyšperkován kriminální zápletkou a politickým rozměrem, přičemž ani jeden z aspektů rozhodně nepůsobí rušivě. Další hodnotný zářez na pažbu hooligans filmů. 80% ()

Pilda17

Fotbal, rvačky a hlavně další snímek o nacistech, který má hlavu a patu. Tady je vidět, jak jediný člověk, který má pevnou vůli a chce něco dokázat, ovládne a zmanipuluje celý dav. Mladý student matematiky se dostane do party nacistů a hooligans. Stane se z něho největší zastánce pravice a začne prosazovat své nápady a plány. Skinning je zajímavý Srbsky film s dobrým příběhem... 7/10 = 75% ()

BuryGol

Když pominu blbinu, že podle tvůrce musí bejt fotbalovej chuligán zásadně nácek, je to hodně silný kafe. Tenhle film je mix Fotbalový fabriky a Kultu hákovýho kříže po srbsku. Nechybí násilí, nacionalistický myšlení, drama a v neposlední řadě i ta erotika. Aneb jak se z hodnýho a matematicky nadanýho kluka stane lídr místních hooligans a vrah, kterýho má pod palcem místní polcie. Neni to asi film pro každýho, ale stojí za to. ()

ecceHOMMO

Konečne niekto sfilmoval to, čo sa deje v dnešnej dobe. Sfanatizujú sa ľudia, čím sa stávajú figúrkami na pomyselnej šachovnici moci a nástrojom k činom a veciam ktoré sú predmetom záujmu. P.S.: ( dnes roku 2014, by si snímok mali pozrieť mnohí na Ukrajine a zamyslieť sa, či tiež neboli takto sfanatizovaný a využitý. Možno by im Šišanje pomohol otvoriť oči. Možno teraz niekto bude namietať, že prečo sem ťahám politiku, ale dnešný svet je vlastne jedna veľká politika...politika moci, ktorú mnohokrát ani nevidíme a niekedy ani vidieť nechceme, ale niektoré veci sa dejú z úplne iných dôvodov ako je nám prezentované tudíž, mediálne predkladané.). ()

• Vôbec prvý srbský film prevedený do 3D. (Fejpof)
  • Vo filme sú všetky príbehy skutočné a hrajú tam takmer všetci (ne)herci zo skutočného prostredia hooligans a skinheads. (God Thor)