Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

vurhor

Příšerný. A to jsem si myslel, že největším zklamáním roku bude letošní bondovka. Nový Matrix se během své první poloviny dopustil přesně toho, čeho jsem se nejvíc obával - místo toho, aby si budoval nějakou vlastní pořádnou identitu, tak se raději spoléhal na nostalgii z předešlých dílů, přičemž divákovi vmetal do tváře mnohé zrekreované ikonické sekvence z trilogie. Díky, filme, já vím, že první Matrix je mistrovské dílo, teď jsem ale zvědavý na tebe! Pak se jaksi film rozhodl nakousnout hned několik zajímavých motivů najednou, ale už se je neobtěžoval dotáhnout do konce. Výsledkem je tak scénáristický bordel plný banalit, který se snaží tvářit hrozně chytře, ale diváka bude spíš jen frustrovat. Líbila se mi chemie mezi Neem a Trinity, plus scény ze "skutečného" světa byly zcela nepochybně vrcholem. Když ale pominu hlavní dva protagonisty, práce s ostatními postavami je naprosto příšerná. Morfeus je nezajímavý a nevýrazný. Padouch v podání Jonathana Groffa je zas naprosto zbytečný, přičemž se s ním pojí jedna z nejtrapnějších ,,deus ex machina" scén, co jsem kdy ve filmech viděl. Zbytek klaďáků vůbec nepůsobí jako reálné postavy, ale pouze jako prostředky pro popohnání děje kupředu. K žádné z nich si divák nevybuduje žádný vztah. Potenciál měla jen Bugs, kterou však film během své druhé půlky taky následně zahodil do koše, protože už evidentně splnila svůj účel. Co ale považuji za skutečný fail, ze kterého je mi upřímně skoro do breku, je fakt, že ten film nemá ani jednu (ANI JEDNU!!!) nadupanou a pamatovatelnou akční sekvenci. Všechny předešlé díly jednu měly. A to i dvojka a trojka, které obecně moc v lásce nemám. Jednička měla přestřelku ve vestibulu a kung-fu v metru, dvojka šermování v zámku a honička na dálnici, trojka zas závěrečný fight. Čtyřka nemá nic. Jedná se o těžce průměrnou akci, která ničím nevyčnívá a neohromí. Ve výsledku působí čtvrtý Matrix jako hodně laciná cringe fan fikce od někoho, kdo se nemohl smířit s tím, jak dopadla původní trilogie. Smutné na tom je, že je za něj zodpovědná jedna z původních tvůrkyň. Takhle nějak si představuju filmovou adaptaci Prokletého dítěte Harryho Pottera. A to už je hodně velká urážka. Průměrné 2* Btw, pokud vás štve, že Morfea zde hraje někdo jiný, tak žádný strach... poměrně rychle totiž zapomenete, že v tom filmu vůbec je. ()

Padme_Anakin

Moje dnešní hodnocení je čistě subjektivní, za jedno mám slabost pro dvojici Keanu Reeves a Carrie-Anne, za druhé si to valím na melancholicko-nostalgické vlně, no a za třetí lásku jako trám nedokážu ignorovat.. Pokud bych se snažila o objektivitu, musela bych s hodnocením níž, ale to se mi dnes večer nechce... ()

corpsy

THE MATRIX RESURRECTIONS je podobne vystavaná nostalgia, ako TERMINATOR GENISYS. Začína to prepojením minulosti s budúcnosťou, ťažko tlačí na diváka znalého, plieska po pysku divákovi neznalému. Nevedomosť sa v tomto prípade neopláca. Každá scéna, motív, postava, je niečim čo potrebuje vedomosti encyklopedického matrixovského kódu. Akčné scény sú podobne spracované ( vlastne bez nich by asi ani MATRIX nebol MATRIXOM ). Do toho, sú ale vmontované témy, ktoré dnes hýbu svetom, témy, ktoré sú značné. Voľba, alebo osud? Kam to povedie ďalej? Do nory králičej? Filmy už nie sú, akými boli. Takže ťažko povedať. ()

ledzepfan

Podle očekávání je to o hovnu.. Wachowska se sice ze začátku snaží tvářit, že bude podvratná a očekávání diváků i celou značku převrátí na hlavu v elegantně satirické stojce, ale po chvíli se ukáže, že tenhle potenciálně nosný nápad je vlastně jen banální zástěrka a marná snaha tohle pokračování nějak obhájit. Ta subverze je totiž nejen (už v nástřelu) nedotažená, ale ve výsledku se překlápí do toho co by chtěla podkopávat.. Vše ostatní (až na pár povedených vtipů) je pak už jen nejtuctovější akčňák bez koulí a jakékoliv poutavosti. ()

maddy

Matrix z Wishu. Jupiter Ascending po matrixovsky. Tých dehonestujúcich prirovnaní by sa v prípade Matrix Resurrections našlo mnoho. Fakt je však ten, že z inovátorského, odvážneho, štýlového, filozofického sci-fi sa v štvrtom prírastku do série z neho stal ten najgenerickejší sci-fi akčňák. Presne ako keby ste si objednali Matrix z Wishu. A to viac to zamrzí, že u toho stojí opäť Lana Wachowski. Chápem, že po Matrixe už sestry Wachowské nenatočili žiaden zásadný film (možno s výnimkou Cloud Atlas), ale tak nejak som dúfal, že ak sa už Lana vracia po tých cca dvadsiatich rokoch späť k sérii Matrix, tak v sebe znova objaví aspoň kúsok talentu. Nestalo sa a mne skutočne hlava neberie ako môže jedná a tá istá osoba natočiť nespočet kultových scén v prvom, druhom, či treťom Matrixe (bullet time, naháňačka na dialnici, napadnutie Zionu a pod.) a v štvrtom Matrixe za dva a pol hodiny neponúknuť ANI JEDNU zaujímavejšiu akčnú scénu. Resurrections síce v prvej hodine ponúkne pár zaujímavých motívov a tém, ktoré by divák v podobne vysokorozpočtovom filme rozhodne nečakal a správne sebaironicky si uťahuje z toho, že štvrtý Matrix vôbec vznikol, uštipačne sa vysmieva hollywoodskej posadnutosti točiť neustále pokračovania, ale aj to nakoniec vyznie úplne do prázdna, pretože z Resurrections sa v ďalších minútach stane presne ten generický hollywoodsky sci-fi akčňák a pustoprázdne, zbytočné pokračovanie len, aby sa nasilu čerpalo z nostalgie, z ktorého si v prvej hodine uťahuje . A tak to vo výsledku vôbec nefunguje, pretože to pôsobí rovnako trápne ako keď sa antivaxer smeje antivaxerovi, že nie je zaočkovaný a pripomína podobne zúfalý úpadok ako zažila Terminátor séria. Kým však prvá hodina aspoň prisľúbi nový prístup k látke a potenciálne zaujímavý smer kam by sa nový Matrix mohol posunúť, nasledujúca hodina a pol nič z toho nikam nedotiahne a ponúka iba to najnenápaditejšie sci-fi, ktoré iba sucho, obohrane omieľa témy z pôvodnej trilógie a zasadzuje nudnú, nezaujímavú akciu do Matrixovských lokácií. Navyše s oveľa horšími kostýmami, hercami (Keanu Reeves sa v tomto veku už vážne musí držať iba role Johna Wicka), hudbou a vlastne všetkým tým čo urobilo Matrix tak kultovou sériou. Nakoniec to celé pôsobí neskutočne lacno, takmer až televízne a nie ako návrat po dvadsiatich rokoch k obľúbenej klasike. Keby sa to nevolalo Matrix možno som k tomu o niečo milosrdnejší, ale načo mal potrebu niekto toto natočiť v roku 2021 asi nikdy nepochopím. Nových fanúšikov si to nemá čím získať a tých starých to musí iba naštvať. Wachowski už na ďalšie zaujímavé sci-fi jednoducho nemajú, čo naplno predviedli pri spomínanom Jupiter Ascending a ich Matrix séria radšej mala ostať dôstojne ukončená s Revolutions. Toto tu je vyslovene hanba nehodná niesť v sebe názov Matrix, čo len podtrhuje trápná potitulková scéna ktorá to celé nazve Catrix. CELKOVO: 4/10 ()

Pontius odpad!

Na tohle asi jen tak nezapomenu. Lana Wachowski rekla, ze o dalsi pokracovani Matrixu uz nema zajem. Diky bohu! Pokud jsme hledali tu nejhorsi filmovou podivanou za rok 2021, uz nemusime. Takhle znehodnotit puvodni jmeno Matrixu nedovede kazdy, Lane se to povedlo. Nektere filmy jednoduse nemohou mit pokracovani. Presvedcila nas puvodni rada Vetrelcu, Cesta do Ameriky, ted Matrix. ()

Adasin

John Wick: The Force Awakens. I když je to zase jak v jedničce, kdy si Neo uvědomuje, že nežije v reálném světě, tak je první půlka pro mě překvapivě dost zábavná a nepůsobí to na mě tak blbě jako ty klipy, co Warneři vypustili chvíli před premiérou. Lana dává jasně najevo, jak se jí tenhle projekt nechtělo dělat, ale síla peněz ji evidentně přemohla. Vlastně se divím, že jí tohle ve finále vůbec prošlo. Ale je fakt, že zrovna Warneři rádi riskují a nejsou na prachy tak skoupí jako např. Disney. Tady jim to vzhledem k nízkým tržbám asi nevyjde, tady už by se moc lidí na pokračování stejně asi netěšilo, soudě dle reakcí po internetech. Já se nedivím, zvlášť vzhledem k druhé půlce, kdy jde veškerá legrace stranou a film se začne brát vážně. Místy je to fakt dost mimo, i když příběh jakžtakž smysl dává. Zklamala mě akce, vzkazky o tom, že je slabá, bohužel nelhaly. Většinou je nepřehledná, kdy není vidět, kdo s kým zrovna bojuje a pak je tu nový Jedi John Wick, teda pardon, Neo (vážně nemusel vypadat jako john Wick). Nejen akce je ještě k tomu přerušována prostřihy na záběry z původní trilogie. Jakože v některých chvílích to jako flashbacky smysl dávalo, ale brzo to překročilo únosnou mez. Skoro jak kdyby Lana točila videoklip-parodii na původní trilogii. Chápu, proč tenhle film bude tolik lidí nenávidět – kdyby si některý z tvůrců mé oblíbené filmové série takhle dělal srandu ze svého díla, štvalo by mě to taky, zvlášť kdyby to působilo, že tvůrce nejen, že nechtěl dělat pokračování, ale že nesnáší i původní dílo. 5/10 ()

Paxxx.cz

Hodnotit to nebudu, protože jsem se s přáteli díval asi na 90% filmu tak by to nebylo úplně fér, ale kdybych hodnotil tak dám tak max dvě hvězdy a to bych musel obě oči přihmouřit. Nezajímavý příběh, recyklace momentu z předešlých filmu (především z jedničky), Morfeus z Wishe, pár nesmyslů. Popravdě jde strašně vidět, jak jen někdo chtěl vytěžit ještě pár milionů dolarů ze značky, která dřív byla hodně populární, tohle ale popravdě z úcty k fanouškům spíše nemělo vzniknout. Já být velkým fanouškem matrixu, tak bych z kina odcházel hodně zklamaný až znechucený... ()

Praxis

Uf to ale bylo utrpení. Když si Lana chce natočit svůj film, kterým se vysmívá všemu a hlavně svým předchozím filmům. Tohle asi nechápu. První půlka filmu byla teda regulerní WTF. Druhá půlka je o něco lepší, ale konec vám pak ukáže jakou pachuť tenhle zmetek má a jak skvostná díla byla první trilogie a proč považuju první Matrix za jeden z těch nejzásadnějších filmů mého života. Honem pryč, vytěsnit tuhle zrůdnost z hlavy a dát si na uklidněnou jednu červenou pilulku, nebo spíš modrou? 40% ()

Jillen

Jsem nadšený a mám radost. Neskutečně osvěžující příspěvek do příběhu o Vyvoleném a jeho Vyvolené, který dokáže nabídnout pestrou škálu emocí při zachování hladké návaznosti na M:Revolutions. Nevěděl jsem, že to budu chtít takhle. ()

PKD

Ehm+echm. No, waw, tedy a páni a....Hm, takže, jsa nacucán zdejšími i jinými pohledy, názory, které jsou jak víme, vysoce polarizovány, jsem si po 1. (jistě jich bude vícero) zklamání tohoto roku jménem vysoce přeceňovaný Pavouk 3 v.3.0 vzpoměl na tento film, u kterého se můj zájem o něj dal přirovnati k přílivu a odlivu a rozhodl se (po opětovném nasosání spousty komentů, včetně těch, jež jsou od obyvatelů mé sekce oblíbení) že jsem na to připraven a chci zjistiti, co je pravdy na té lepší 1.pol., nepřehledných soubojích atd. Než se do toho pořádně opřu, tak hned teď a nyní a okamžitě prohlašuji, že od 2.h ranní, kdy byl tento super flák dokoukán a neuvrhnul mě (i když jsem toho dne byl fakt psychicky aj. unaven) do mírného spánku, což se o již zmíněném MCU Pavoukovi (a toho jsem viděl ve dne) říci nedá, že od té doby pro mne existují už 2 plnopočtové příspěvky do Matrix universa a to jsou Animatrix a Matrix 4. Na 3.místo dávám 2. Sorry, 1 je sice kult, jehož mánie u mě vyprchala v době prem. 3 a u které jsem zjistil, rok po kině, že je to stejně z 90% vykradené z díla A.E.van Vogta a P.K.Dicka, což mé nadšení z 1 značně utlumilo, ale u mě svůj účel splnil hl. tím, že vznikl Metr-X a jistý povídkový animák. Nuže k dílu samotnému. Takže ano, souboje jsou asi skoro zbytečné a drobínek nepřehledné, leč pro mé vnímání, nikoli. Takže chápu výtky, ale nesouhlasím. Užil jsem si je v poho. Co se týče prý lepší 1.pol., tak tady absolutně NE, páč ten pořádný náser do hlavy začal až za polovinou. Romantická linka, zaplňující většinu děje? Hmmm, tak asi jsem viděl rež. verzi, která nešla do kin, hahaha. Toho jsem se totiž dle komentů (už nějakou dobu vím, že u blockbusterů je nemůžu moc bráti vážně a zde se to tedy potvrdilo na 100%) obával a během koncových creditů jsem se ptal do tmy obývacího pokoje, zda jsem viděl stejný film, jako ostatní. Což se mi nestává tak často. Přirovnal by to k jinému příjemnému překvápku jm. Ghostbusters afterlife, kteréžto filmy dobře rozvíjejí již existující jádro/učení/tradici (ne, fakt nebudu psáti lore, páč umím šéésky a nejsem in, cool a nemám kamarádku/přítelkyni a neříkám za každým slovem vole, nebo jako, jakože, jakoby, jsem senior a ne důchodce, páč jsem starší než ti, co jsou mladší, hahaha a navíc je to jméno toho zmetka Datova bratra) nevrhají se zbytečně do prázdnoty vyznívajících experimentů typu DSC či STP potažmo SW VII a IX či brutálně zdevastovaná Nadace a přitom stojí na vlastních nohou. Jestli tím prý Wachovská chtělo zúčtovati s Hollywoodem, či si jak mnozí píší, udělala srandu ze zn.Matrix, jsem nějak nepoznal. Asi jsem tedy debil.;-) Dokonce mi ani moc nakonec nevadilo to Reevesovo háro.:) Jen mě zamrzela (ostatně to již od oznámení, že tam nebude, ale když si uvědomím, že Smith tam zase tolik není, tak si na těch pár minut čas ve svém prac. kalendéru najíti mohl) absence Weavinga  a Dona Davise. Byť jsem jeho motivy tu a tam zaslech, přičemž mě vždy příjemně zamrazilo. Zvláště squelle charismatický V by to posunul ještě výše. Netflixovský hrabě Olaf příjemně překvapil a potěšil. I s těmi úlet brýlemi.;-) Též docela zaujala Smithova (ne toho agenta, checht) manželka, která zde (záměrně?) vypadá ještě hůře než v tv Gothamu. Takže jsem si chvílemi myslel, že koukám na černoškoženskou verzi Roba Zombieho. Ugh. Ve výsledku pak pochopitelně zamrzí, že se do budoucna nepočítá s celou trilogíí, páč tu bych si v tomto stylu dal ještě s větší chutí, než tu původní. No, klasicky otevřený konec s možností pokr., je rozhodně výzvou. A na to jak WB udělali ze své filmové DC stáje hromadu quallitativně naprosto nesourodého tentononce, tak jim můžu po 2. od Mad Maxe 4 (zase 4, že by jejich štastné číslo?:) dáti palce nahoru. P. s. pokud by takto dopadl i Tron 3. Chrochtal bych si. Lano, co ty na to? () (menej) (viac)

zipper111

Chápu, že ten film je jeden velkej prostředníček studiu, fanouškům i celé sérii. Chápu, že je to celé tak trochu na truc a hodně meta a kdyby to skončilo po první hodině, tak by mi to přišlo vlastně geniální. Chápu, že je to svým způsobem právě parodie sama sebe i všech možných sequelů, remaků a rebootů dnešního Holywoodu, což je krásně vidět na naprosto debilním konci jak z nějaký rodinný Marvelovky. Chápu, že aby natočili originální pokračování, museli udělat úkrok stranou a spousta scén je možná špatná záměrně. Akce je naprosto tragická (choreografie, zběsilý střih), herecké výkony taky tak (Reeves s věkem hraje čím dál hůř), kostýmy jsou jak z cosplaye na srazu fanoušku Matrixu v Benátkách nad Jizerou a většina herců naprosto necharismatická, takže bych se nedivil, kdyby je taky nabrali někde v Benátkách. Hudba v tom filmu snad ani není, žádnou si nepamatuju. Taky tam vlastně ani nikdo neumře, ale to bylo jedno, stejně jsem se nebál o žádnou postavu a na nějakou osudovost jsem rezignoval po první hodině. Je to všechno záměr a sabotáž všech očekávání? Pravdepodobně ano, protože sama režisérka musí moc dobře vědět, že Matrix, to je přece parádní akce, choreografie, kostýmy a zajímavé až wtf myšlenky... Tento film splňuje jen to poslední. Je to apendix, který záměrně pobuřuje, překopává představy a potápí očekávání. Ať už to byl záměr, nebo ne, tak mě to prostě zklamalo a už to asi nechci nikdy znovu vidět. 2* ()

Mkqp odpad!

Za delší dobu jsem neviděl horší film. Výběr herců, scénář, choreografie, kostými, práce s příběhem ... všechno špatně. Místy dost divné až parodické výjevy. Je mi líto Keanu, že se upsal takové nesourodé slátanině. ()

Tony.cs

Přestože to navazuje přímo na "trilogii", úplně to postrádá tu energii a atmosféru. Ovšem musím říct, že casting marný není. Harris? Fantastický. Nový Smith? Dobrá volba. I zbytek bych dal bez výhrad. Jen ta atmosféra no. Jako samostatný film by mi to fungovalo víc. ()

blackrain

Vzkříšení nebo velký reset.  Přistupovala jsem k filmu velmi opatrně a chvilku z něho byla i v rozpacích. Ve finále jsem spokojená. Je to takové hrdinské lovestory. Neo a Trinity mě hodně bavily. Velmi mě překvapil Neil Patrick Harris. Před ním klobouk dolů. ()

italka63

Já jsem spokojená. Je třeba si uvědomit, že Nikdy už nebude nic jako první Matrix. Ale tohle je důstojné pokračování, stačí jen pozorně sledovat děj. Scény bitek byly velmi působivé, hudba víceméně navazovala na minulé díly, což je báječné a soundtrack do konce též. ()

Neffy

Do kina na film jsem šla spíše ze zvědavosti a odcházela jsem s rozpolceným pocitem. Na jednu stranu je fajn pocit, že je možnost vidět znovu matrix v lepším zpracováním, ale na druhou stranu je tu i pocit, že to raději neměli točit. Vrácení hlavních hrdinů do děje ještě šlo, závěr nesmyslný. Ukončila bych film jinak a možná by díky tomu dala o hvězdu víc. Takhle pouze 2 za zpracování a nostalgii. ()

Philcze

Za deset let kliknete na videoesej „Matrix Resurrections is actually GREAT" a opatrně budete kývat hlavou. Tak si ušetřete čekání a milujte to už teď. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách