Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

Shakers

Na Matrixe som vyrastal a dosť som sa tešil na tento návrat. Asi chápem prečo je väčšina sklamaná, ale mňa to dosť bavilo. Prvá polka pripomína prvý film, ale celé je to akosi kúsok zmene, zamotané, prepísané. A vôbec mi to nevadilo. Ma to dve a pol hodiny, takže úvod trošku dlhšie trvá kým sa rozbehne a kým sa všetko vysvetlí, prečo sa deje čo sa deje. V druhej polke už vieme, čo sa stalo a chytáme sa na s Neom na jeho misiu. A aj keď má aj táto druhá časť bavila, tak v závere, v samotnom finále mi to prišlo trošku bez páry. Vlastne keď si vezmem celú akčnú stránku filmu, tak to nie je ono. Nie že by sa na to pozeralo zle, akcia podľa mňa ujde, ale keď si to porovnáme s tým, čo ponúkla pôvodná trilógia, tak tento vám vôbec dych svoj akciou nevyrazí. Všetko ostatné je tu podľa mňa fajn. Príbeh, postavy, vizuálna stránka, herci, hudba, kamera, ale ta akcia, ak by bola nápaditejšia a prepracovanejšia, tak by vedela vytiahnuť divácky zážitok ešte o kus vyššie. 80% - 4* ()

filmfanouch

Po všech těch letech se vracet zpět do Matrixu. Sen, který se zdál po závěru Matrix Revolutions mnoho let stejně bláhový jako svého času hraný návrat do světa předaleké galaxie Star Wars. Od závěru kultovní trilogie uteklo již téměř 20 let. Režiséři původního filmu Larry a Andy Wachowští za tu dobu prodělali změnu pohlaví, jejich další filmy Speed Racer, Atlas mraků či Jupiter Vychází se ovšem popularitě Matrixu nevyrovnali. Lana a Lilly později nabídky od studia Warner Bros. ohledně návratu do světa Matrixu pravidelně odmítali. Vše je ovšem ve finále jinak a k Matrixu 4 s podtitulem Resurrections se vrátila alespoň jedna ze sester Lana. Ta se dle svých slov nemohla vyrovnat s odchodem rodičů a tak v zármutku alespoň vymyslela zápletku o tom, jak se Neo a Trinity vrátili zpět mezi živé a k návratu do světa Matrixu tedy nakonec svolila. Její sestra Lilly sice poté  dala přednost seriálu Work in Progress, scénáře k Matrix Resurrections se ovšem kromě Lany chopili také David Mitchchell a Aleksandar Hermon, kteří s Wachowskou již spolupracovali na seriálu Sense8. Už tehdy bylo jasné, že se v rámci čtvrtého Matrixu do stejné řeky nevstoupí. Nikdo ovšem nemohl čekat, jak moc velký odklon nás ve finále čeká. A že vznikne rozhodne velmi speciální blockbuster. Zvěsti o tom, že Matrix Resurrections rozdělí diváky jsou rozhodně pravdivé. Jde totiž o velmi zvláštní film, který předchází pověst naprosté meta záležitosti. Zpočátku to přitom působí, že se Lana Wachowski vydá směrem takové sedmé epizody Star Wars a bude především odkazovat na známé scény a reflektovat je. Jenomže pak dojde k zásadnímu odhalení, které ukáže, že Wachowski nabídku na film přijala proto, aby si zároveň mohla utahovat z klišé o současném fungování Hollywoodu, dojení slavných značek a o tom, že originální nápady jsou možné mrtvé. Ta nostalgie tam přitom pořád je, spíše než snaha o emocionální dojetí je ve filmu cítit i snaha dělat si srandu z oné nostalgie. Matrix Resurrections je prostě odvážný a především speciální film. Ve všem dobrém i špatném toho významu. Spousta věcí, především poté v návaznosti na původní trilogii vlastně v rámci scénáře nedává naprostý smysl. V jistých momentech dokonce Matrix Resurrections působí jako fanfikce. Fanfikce fanouška, který se odmítl smířit s osudy Nea, Trinity či Smitha a řekl si, že je ve svém pokračování přivede zpět k životu. Bez detailního spoilerování se vlastně cokoliv rozebírá těžko, bez spoilerů se dá ovšem říct, Wachowski v jistých ohledech i dost možná porušuje pravidla, která se svou sestrou před dvěma dekády stavěla. A celé to vlastně ve finále shazuje osudovost celého Matrix Revolutions. Wachowski se v tomhle ohledu utrhla ze řetězu. Opět rozšiřuje mytologii, představuje pochopitelně nové postavy a též se vizuálním pojetím zcela odklonila od původní trilogie Matrix. Dává to smysl, už po finále Revolutions a restartu Matrixu přišel Matrix o svůj zelený filtr. V součtu ovšem nejde pouze o absenci zeleného filtru, ale také o to, že Matrix vlastně v součtu přichází o vše, co ho kdysi dělalo Matrixem. Vracet legendární filmový ikony do světla reflektorů není lehká disciplína a Matrix Resurrections to jen potvrzuje. Nejhorší je ovšem to, že z celého uchopení Wachowské není úplně cítit pocit někoho, kdo rád ten známý svět a postavy oprašuje. Její tvůrčí motivace možná skutečně spočívá především v satiře na současný Hollywood. Háček ovšem spočívá, že onou satirou je Matrix Resurrections především v první polovině, v té druhé se definitivně vrátí do ryzích blockbusterových vod, představuje svět Matrixu dekády po závěru Revolutions a vlastně pokračování směřuje směrem, který by možná uvítalo, co nejvíce fanoušků. Jenomže je tu pořád mnoho ale. K Matrixu Resurrections se bohužel nevrátil Yuen Woo-ping, strůjce choreografie bojových scén v původní trilogii Matrix a několika ikonických akčních momentů, které celou sérii dokázali definovat a dodnes dokážou čelisti donutit k pádu. Matrix Resurrections postrádá jedinou uspokojivou akční sekvenci, nejvýrazněji tím trpí finále. Vlastně i střih akčních scén působí docela nepřehledně. Po vzpomínce na spousty těch skvělých akčních momentů tohle vyloženě zamrzí. Matrix Resurrections v součtu skutečně pracuje s divokou zápletkou, která se pořád snaží být částečně meta, zvláštním způsobem používá archivní záběry z původní trilogie (opravdu až příliš) a v součtu skutečně zabíjí onu osudovost původní trilogie. Další komplikovaně uchopenou věcí jsou herecké výkony. I ty herecké výkony totiž v jistých momentech působí na hraně parodie, kdy je ovšem možné, že i tohle je součástí hry. Otázky nad tím, zda Matrix Resurrections brát vážně či nikoliv se tím akorát prohlubují a udělat si v tom pořádek je v průběhu obtížnější a obtížnější. Zvláště, když to ve srovnávání první a druhé poloviny působí, že to dost možná neví ani Lana Wachowski sama. Wachowski nedokáže představit nové oslňující postavy, i Jessica Henwick jako zastupitelka nové generace v součtu působí dosti nevýrazně, především proto, že Wachowski pořád preferuje starou gardu. Ať už se starými či novými tvářemi. Staré postavy se vrací a někdy zůstává rozum stát. Jako nad tím, co se tady proboha děje se Smithem. Problém přitom není v tom, že by náhrada za Hugha Weavinga v roli Smitha Jonathan Groff nepředváděla slušný výkon. Problém je v tom, že po uzavření Smithova osudu v Revolutions je tohle tak trochu studená sprcha, kdy se Smith chová tak trochu jinak než minule a v součtu vlastně jeho přítomnost působí tak trochu podivně. O návratu Lamberta Wilsona v roli Merovingiana je poté rovnou škoda mluvit a divákovi nezbyde nic víc než prosté WTF. K proti typu obsazenému Neilu Patrickovi Harrisovi se poté jen sluší dodat, že by Harris již nikdy neměl hrát vážně míněné záporáky. V tomhle ohledu je ovšem skutečně načrtnutá zajímavá hra s divákem. Už v onom meta odkazování na Hollywood zazní, že Matrix 4 musí být šílenější a za pochodu servírovat WTF momenty. Matrix Resurrections tak předpovídá vývoj sama sebe, skutečně sází WTF za WTF. Ať už částečným návratem Morphea do hry, vysvětlením existence Nea a Trinity či vysvětlení toho, o co se tentokrát hraje.Původní trojice filmů Matrix přitom též byla v mnoha ohledech absurdně střelená a přitom zvládla servírovat funkční filozofické myšlenky, celé ovšem jako by to v rámci Resurrections fungovalo o poznání méně. Je to skutečně střelené, zároveň to pořád servíruje myšlenky nad smyslem existence. Postava Thomase Andersona si v tomto filmu vyloženě prochází krizí středního věku, romantická linka Nea a Trinity poté skutečně dokáže alespoň něco vzbudit. Velkou roli tu sice hraje ona nostalgie, setkání Mesiáše a jeho vyvolené ovšem přeci jen po letech pošimrá na duši. V Matrix Resurrections se vlastně nakonec o moc nehraje a pořád působí zbytečně. S klidným srdcem ho tudíž člověk může ignorovat a maraton Matrix série končit u Matrix Revolutions. Případný zájemce si bude moci maraton prodloužit právě o Resurrections, právě ten ovšem shazuje onu významnost události celé původní trilogie. A Matrix Resurrections tak ve finále půjde ocenit jenom jako specifický blockbuster, který si jde po své vlastní ose. Zda je to dobře či špatně je poté otázka na dlouhou debatu. Matrix Resurrections rozhodně není obyčejné pokračování. V rámci hollywoodské produkce patří velmi pravděpodobně mezi ty nejspecifičtější za hodně dlouhou dobu. Sledovat návrat do světa Matrixu ovšem působí stejným dojmem jako vidět ženu, kterou člověk neskutečně miluje, současně jí ovšem uspokojuje jiný muž a její sledování tak působí hořkosladce. Ano, tak trochu zvláštní přirovnání, ovšem naplno všeříkající. Kdo na Matrix Resurrections vyrazí jako na velkolepý návrat původního Matrixu prohrál předem. Měl by spíše očekávat specifický návrat do známého světa, který nebude pro každého, v jistých ohledech ho ovšem rozhodně bude muset ocenit každý. I proto, že podobný film nejspíš jen tak znova nevznikne. Jak bych ovšem osobně u původní trilogie neváhal se spolknutím červené pilulky, tady bych mezi červenou a modrou váhal velmi dlouho. Ten film se mnou ovšem něco rozhodně emocionálně udělal. Už ho v životě nechci vidět, rozhodně ovšem toho, že jsem ho viděl nelituju..... () (menej) (viac)

Jacinda

Neo působí celou dobu jako fackovací panák a ufňukánek, který se sebere pouze v okamžiku, kdy mu někdo řekne "už ji neuvidíš". Nový Morfeus je protivný a nepomáhá mu ani český dabing. Naopak příjemnými postavami jsou Bax, Sheperd a pak samozřejěm nový Smith. Vůbec Smith je teda něco :) Je vidět, že herec má dokonale zmapované výrazivo předchozích Smithů a český hlas je úžasný. Scénu "nevyhnutelného konfliktu" jsem si pouštěla 3x. Film bohužel částečně postrádá logiku (Trinitina proměna) a paradoxně oba protagonisti hlavně ke konci působí dojmem totální romance a tak trochu i umělosti. Neal Patrik Harris mi celkem sedl, jeho rádoby filozofické řeči však nechápu ani s IQ 135. Nejhlubší myšlenku proto uslyšíme od Niobe, která našla balanc ve spolupráci s hodnými stroji. Dala bych snad i čtyři, ale ten konec to zazdil. ()

JohnnyD

Od štvrtého Matrixu som neočakával nič, určite nie, že to bude post-moderná komédia, čo zjavne naštvalo hard-core fanúšikov ságy. K tým sa ale neradím, takže ja som si Resurrections náramne užil (vrátane potitulkovej scény!). Nejde totižto o žiaden legacyquel, ale prvotriedny 200 miliónový prostredník Hollywoodu, ktorý tieto nostalgické pastiše v ostatných rokoch produkuje (ako aj zaslepenej konzervatívnej fanúšikovskej základni, ktorá netúži po ničom inom, len po bezpečnej nostalgii). Má to dravý vizuál, množstvo humoru, skvelý soundtrack a absolútne fantastický casting (okrem Keanu Reevesa, ktorý si tento žánrový prerod náležite užíva, by som vypichol Jonathana Groffa a Neila Patricka Harrisa). 9/10 ()

Beckett51

Čtyřhvězdičkovej epilog, kterej si tu pátou vysloužil Laniným naprosto bezprostředním fakáčem všem haterům. Komplexní mozaika východní filosofie, psychoanalýzy, chytrejch scénáristickejch vifikundací a eastereggů (sledujte pozadí), jíž rád odpustím i těch pár cringe Laniných samoúčelných výlevů (závěr). ()

Deimos

Předpremiéra 22.12.21. KINO Art/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 6/10 Akce 6/10/// PLUS: Neo a Trinity opět na plátně, je zajímavé sledovat příběh a vyprávění, pár efektu potěší a jsou líbivé (nové město) a dejme tomu, že jím ten příběh přijímám, vyloženě jsem se nenudil MÍNUS: některé postavy a scény jsou za hranou vhodnosti, nejenže film nepřichází s něčím nový a oslnivým, tak jak to má ve zvyku původní trilogie, on dokonce nenabídne ani žádnou wow a cool scénu, takovou scénu, která se bude citovat v parodiích a o které budou mluvit filmovědci ještě za dvacet let, a nejvíc mi to vadilo u akčních scén a choreografie, ta je tuctová, hodná zapomnění/// Shrnutí: Kdo by to byl hádal a kdo by tomu vůbec ještě věřil, že jednou opět vstoupíme "dobrovolně" do Matrixu. I stalo se a mohu vyjádřit názor, že jsem viděl nejzbytečnější film minimálně desetiletí. Nejvíc mi to přijde jako film natruc tomu, že studio tak dlouho přemlouvalo Lanu, až ji to tak dožralo, že řekla ano a studie se pomstila tímto filmem./// Celkem 61%/// ()

Cappuccino

Komentár bude obsahovať spoilery. V úvodnej časti nás mohli filmári miesto psychologických hier zoznámiť skôr s dianím po zajatí Nea a s novými postavami. Pretože keď sa podarí oslobodiť vyvoleného, s posádkou lode strávime takú krátku chvíľu, že si okrem kapitánky lode po pozretí filmu na nikoho nespomínam. Akčné scény boli priemerné až podpriemerné a na rok 2021 pôsobili neuveriteľne lacno. Občas som mal pocit, že to točili amatérski filmári s pár miliónmi a Keanu Reeves a Carrie-Anne Moss si išli zahrať zdarma z nudy. Štvrtý Matrix nemal prakticky žiaden príbeh a celý čas sa točil iba okolo vyslobodenia Nea a Trinity. Pokojne by stačilo, keby Lana natočila krátkometrážny film do 20 minút o tom, čo sa dialo po tretej časti. Vtedy by som si plnohodnotne vychutnal nostalgiu, ktorá celú stopáž rozhodne nemohla utiahnuť. Ani tá však nebola využitá v plnej miere. Francúz bol úplne zbytočný, jeho bojovníci nezaujímaví a agent Smith tiež nestál vôbec za veľa. A aj keď mám Neila Patricka Harrisa rád, jeho postava bola od začiatku až po koniec absolútne na smiech. ()

666teen

Nacpěte se modrejma (červený néé) pilulema a zapijte je kapalinou do odstřikovačů (modrou). To, co se vám pak bude zdát, je slabý odvar toho, co z původního Matrixu splácala Wachovských Lama. Ale co. Kurví si vlastní značku. ()

Ruut

První hodina je příjemné hraní si s pravidly hollywoodských pokračování. Zbylých 90 minut kombinace toho horšího z Atlasu mraků dle šílených scenáristických konstrukcí (kde to evidentně zachraňoval Tykwer) a zoufale digitální akce z Jupiter vychází. Lana Wachowski je opravdu už ve své tvorbě vyčerpaná a dalších 15 roků by měla navštěvovat už pouze divné party lidí, kteří si nejsou jistí svým pohlavím a s nimi diskutovat o genialitě svého díla. ()

Foox

Po čtvrté už to ztratilo koule, stejně jako režisérka. Meta, přebarevná, homo, pseudo, laciná, umělecko, eko, bio, antikorporátní vyhoněnina, která nastavuje zrcadlo přesně do rektálního otvoru. ()

HAL

Bezešvé navázání na třetí díl - což je ohromující vzhledem k tomu že uplynulo skoro dvacet let a příběh se zdál být uzavřeným. A přesto k němu bylo co dodat a ten nový příběh funguje - jen jeho podání je místy trochu problematické. Lena Wachowski napsala velice chytrý scénář klouzající po hraně mezi tradičním sequelem a meta-parodickým komentářem k originálu a popkultuře obecně. Kráčí směrem kterým mířila už předchozích filmech a ve výborném seriálu Sense8, a dotahuje myšlenky transhumanismu a propojování/zaměnitelnosti lidí a strojů do ještě větších dálek než v původní trilogii - ale pořád jako plynulé navázání, rozvinutí všeho co bylo už v trojce, ne lámání přes koleno. Častými odkazy i přímo "deja vu" remastery záběrů se čtyřka vrací nejen k sequelům Reloaded a Revolutions, ale i k prvnímu Matrixu, čímž si vynucuje srovnání i přímo s ním - a pak samozřejmě nemá šanci, první Matrix je film na úplně jiném levelu. Ale vedle něj nemají šanci ani ty dva původní sequely. Reloaded už tehdy při premiéře působilo jako zbytečný dovětek, kvalitativní úpadek a úkrok do jiného světa - a v něm jsme pořád, tady rozhodně není ta extatická coolovost a příběhová čistota originálu, a co už v sequelech působilo jako parodie, je tady jako parodie i shazováno.Hravá je obzvlášť první polovina, druhá už je tradičnějším vyprávěním což je trochu méně zajímavé.V čem selhává čtyřka nehezky i ve srovnání se sequely je akce a celkově místy trochu lacině působicí vizuál - pár kamerových kompozic vypadá ještě velmi dobře, nápaditosti je tu na současné poměry hollywoodské akce pořád hodně, ale střih je bídný a choreografie viditelně trpí nepřítomností Yuena Woo-pinga (a chtělo by se říct i stářím herců, jenže... existuje John Wick sakra!, proč tam Keanu dokáže ukázat fantastické věci které tady ne?).Ve výsledku odvážné a hodně chytře vystavěné sci-fi které si rád dám znova - poserou se z něj ale lidé kteří z čehokoli "trans" a feministických narážek dostávají kopřivku... a asi i ti co uctívají sebezahleděnost dvojky a trojky bez schopnosti jejich reflexe s nadhledem. Čtyřka rozvádí jejich příběh bez toho aby se k nim snažila být prostoduše uctivá - což je jen dobře.8/10 ()

Satan

Lana Wachowská chce být tak podvratná, neuctivá a sofistikovaná vůči studiovému systému a původní trilogii, až zapomněla vyprávět soběstačný příběh a organicky zapustit slavné trademarky do čtvrtého dílu. Má to dostatek načrtnutých nápadů a myšlenek, ale ve své snaze být neustále nad věcí a s patřičným nadhledem a důvtipem komentovat kult kolem své vlastní ságy, nedělá v podstatě nic jiného než otrocky kopíruje a variuje již dávno viděné/řečené. V rovině filozofické a nároků na diváka to je poměrně svěží a neotřelé, ale v té pragmatické, exekutivní, to selhává na celé čáře. Nemá to ani dobře napsané postavy, ani působivý audiovizuál a ani nadstandardně vymyšlenou a nasnímanou akci. Je to generické, umělé a tak trochu podezřívám Lanu, že tento úkrok stranou udělala natruc stylem "víte co, tak já vám ten další Matrix teda udělám, ale postavím si hlavu a budu si dělat, co budu chtít...a uvidíte, že pak už žádný další díl chtít nebudete". A má pravdu. Další díl nechci a ve svých myšlenkách se spokojím s perfektně uzavřenou trilogií. Je to cheesy jako prase a místy jsem si vzpomněl na tragické uchopení Terminátora v Genisys...a to není dobrá vizitka. ()

2-Xtreme

15 minuta: no zatial nuda co vidim.. nutkanie chytit telefon prevlda..padajuce zelene pismenka boli! 26 minuta: vysvetlovanie, (ci) ospravedlnovanie, ze 4ka vlastne vznikla? Toto bude este zaujimavy matros.. 1h: stale to len spomina na prvy diel a tvari sa to nad vecou.. uz to, ale vyzera, ze uvidim o com ma 4ka vlastne byt 🤷‍♂️ 1h50m: pride mi to ako reebot, ktory sa tvari strasne sofistikovane (ale nie je). Z poslednych Wachowski films je to skor Jupiter Ascending nez Cloud Atlas 😕 2h17m: koniec. Poslednu polhodku to zacal byt The Matrix 4.. akcia, boje, vybuchy, ale tiez ziadna slava 4/10 #fuckyouthematrixresurrections ()

liskam

Jakooože opravu jsem nečekal moc (ono to ani nejde, první Matrix je z mého pohledu nepřekonatelný, a doteď jsi pamatuju, kde jsem ho viděl a jaké pocity ve mě vzbudil...), ale čekal jsem slušnou a přehlednou akci. Čekal jsem srozumitelný scénář. Čekal jsem nějaký progres, když už jsme se po více jak dvaceti letech ponořili do těchto vod. Nedočkal jsem se v podstatě ničeho. Jediná opravdu povedená scéna je ta poslední. Takže za mě slabých 45% a 2* ()

Goldbeater

Pro mě je to vlastně podobně jako loňský Mortal Kombat takovým dosavadním „guilty pleasure“ roku. Jako samostatně stojící snímek čtvrtý Matrix v mých očích moc neobstojí a bez znalosti jistých reálií a smyslu pro ironii si ho málokdo užije. Přesto jsem se v kině opravdu škodolibě bavil a žasl nad tím, jak tenhle scénář mohl u studia dostat zelenou. Vlastně mi to celé trochu připomnělo třetí sérii Městečka Twin Peaks, kde se David Lynch utrhl ze řetězu, byl svým osobitým způsobem meta, nechal populární postavy většinu stopáže v hibernaci a k tomu stihl nasrat polovinu diváků. Ono by se to dost možná dalo shrnout i následovně: Jestli patříte k těm, kteří čtvrtý Matrix chtěli a vyhlíželi, budete nejspíš zklamaní jak nikdy. Pokud patříte mezi ty, kteří mají originál za ohraničený masterpiece a o pokračování nestáli, dostanete zábavný a zajímavý experiment. Asi tak. ()

mzss1

[44%] Ani si nejsem jistý, jestli jé mé hodnocení nějak trochu objektivní, nevím, kašlu na to ale. Co se týče téhle ságy, tak jedině ten první MATRIX z r. 1999 mi sedl, tam jsem nemohl téměř nic vytknout, prostě na tu dobu klasika. Druhý díl už se začal dějově ubírat směrem, který mi nesedl, ale ok. Třetí už byl totálně mimo, nesedl mi. No a tento nový film? Rozhodně jsem rád, že jsem na to nešel do kina. Nevím, jestli má tohle být jakýsi pokračování, nebo snad částečně remake či něco podobného. Možná od každého trochu. Úvodních 15 minut je ještě docela v pohodě, i když ta digitální akce už mi nepříjemně bodla v žaludku. Nic proti ní tedy, zvládám spoustu filmů s digiakcí. Následujících já nevím 15 – 35 min se tu seznamujeme se současným světem či iluzí s naším oblíbencem K. Reevesem, který zde má zpočátku vizuál jak z Johna Wicka. No, byl jsem z tohoto docela zmatený, ale už v půli snímku jsem vše podstatné snad začal chápat, zejména ve finále, což mi celkově přišlo strašně banální a až snad nelogické celé tohle vysvětlení či zápletka. Ještě v první cca polovině filmu se tu najde pár akčních momentů, které bych až tak nezatracoval (nějaké ty výbuchy, zpomalovačky atd…) ale furt nic světoborného. Následné prozření do „reálného světa“ mě trochu zahřeje u srdce, vidět téměř bezvlasého a stárnoucího Nea (to mi fakt připomnělo první díl). Jenže pak se začnu nudit až do konce. Uznávám, že ve finále je dost akčních sekvencích. Ale už to šlo totálně mimo mě. Doslova jsem se nudil, včetně poslední akční sekvence, která měla být vyvrcholením? Navíc je tu další zásadní problém a to vztah mezi Neem a Trinity. To zde absolutně nefungovalo a to je docela zásadní problém. Navíc změna herců postav Morpheuse a především agenta Smitha taky moc neprospěla. Hudba je taková neutrální, vlastně jsem si jí ani nevšiml. Takže celkový děj, ta myšlenka zde za mě vyjde vniveč. Nechci to posílat do pekel, ale tahle série mě chytla pouze prvním snímkem a dál už to prostě za mě šlo do kopru. Ani tento nový Matrix nedokážu nikam do téhle série zařadit. Jako asi tu ta snaha byla, ale ta digiakce mě opravdu nechytla. A to proti ní nic extra nemám. Třeba Avengers filmy mě neskutečně baví, ale to jsem asi střelil trochu vedle. I ty bitky nejsou zde tak výrazné, i když točené jsou celkem fajn. Ale ta pravá dynamika v nich chybí. Takže je mi líto, ale doufám, že žádné další pokračování nevznikne. ()

dr.horrible

Fun fact: Vedeli ste, že keď chcete zmeniť pohlavie, musíte najprv absolvovať mesiace ponižujúcich psychologických testov, aby sa posúdilo, či Vám to môže byť naozaj povolené? Po nich niekoľko rokov (!) náročnej hormonálnej liečby, na konci ktorej sa postavíte pred komisiu, ktorá posúdi, či ste naozaj dostatočne opačnopohlavní?  Keď Vám to odsúhlasí, prejdete ešte väčším zásahom do organizmu v podobe chirurgického zákroku, pri ktorom sú Vám odobraté pohlavné orgány a vytvarované nové? A že potom až do smrti musíte brať množstvo ďalších, silných hormonálnych liekov? Že to celé musíte robiť za nepretržitého pohŕdania, nepochopenia a nesúhlasu okolia, ktoré v prípade verejne známych osobností, číta desiatky miliónov ľudí, ktoré nad Vami nepretržite vynášajú súdy? A že po uplynutí týchto ťažkých rokov premeny fyzickej aj psychickej, na konci pekne vyhoríte a pokračovanie najdôležitejšieho filmu Vašej kariéry, musíte prenechať Vašej sestre? A dokázali by ste pochopiť, že pri tomto všetkom sa na svete nájde plebs tak stupidný, že sa bude z Vášho utrpenia tešiť a myslieť si, že ste to všetko spravili, aby ste boli zaujímaví? A vedeli ste, že Matrix z roku 1999, najzásadnejšie sci-fi a možno aj film našej doby, bolo od začiatku zamýšlané ako metafora tohoto zákroku? A vedeli ste, že väčšinu z Vás, ale že fakt hodne neznášam? :) Ibaže dnes je Štedrý deň. Dátum, kedy sa síce nenarodil Kristus (pretože nikto nevie, kedy sa presne narodil) ale poddaní sa niekedy v štvrtom storočí odmietali vzdať svojich pohanských zvyklostí, tak sa ich vrchnosť rozhodla spojiť s novovzniknutým majoritným náboženstvom. A o nejakých tucet storočí neskôr sa rozvinula taká pekná tradícia, že pokiaľ ste zrovna neboli v base, alebo otrok, začali ste si so svojimi blízkymi dávať darčeky. A to trvá dodnes. Raz kvôli tomu dokonca na pár hodín prerušili svetovú vojnu! A tak Vám chcem výnimočne aj ja zaželať Šťastné a veselé. A skúste aj Vy, aspoň na chvíľku, nebyť svine. Lebo bohovia sa pozerajú. A nikdy neviete, z čoho môže byť smrteľný hriech v budúcnosti. ;) ()

InJo

Film spíš zajímavý, nežli dobrý. Zpočátku zábavná a podvratná reflexe celého matrixovského fenoménu, která se ale postupně změní v regulérní - a bohužel i dosti rutinní - sequel. Ve výsledku jde především o snahu zrestartovat další velkou, uctívanou a (kdysi) velmi vlivnou značku. Silně ale pochybuju, že se to studiu povede. A akce je tu - na rozdíl od původní trilogie - vyloženě druhořadá. ()

Tsuki

Šla jsem na nový Matrix s otevřenou myslí, vědouc, že ohlasy jsou rozporuplné, takže jsem čekala, že by to mohlo být stejně tak dobré jako špatné. Začátek mě zaujal svou mírou nadhledu a tendencí filmu si dělat legraci sám ze sebe (z fenoménu Matrixu), ale je možné, že to byla pouze snaha vyrovnat to, co přichází následovně. Po chvíli totiž vyznění úplně obrátí a najednou se film bere sakra vážně. Čišela z toho naopak zahleděnost sama do sebe a to mě jako diváka spíše odrazovalo. Navíc jsem v tom marně hledala nějaký smysl, něco víc než jen snahu o to těžit znovu z někdejší popularity Matrixu. Pokud by se mě tedy někdo zeptal, zda to opravdu recykluje starý Matrix, tak bych odpověděla ANO a klidně bych to překřtila na Matrix Recycling. Pořád jsem tomu ale dávala šanci a doufala jsem, že to přijde s něčím novým a neotřelým, že v tom bude alespoň nějaká zajímavá myšlenka, nebo že pochopím záměr, proč vůbec tento nový díl musel vzniknout. Jediné, co to ale nakonec přineslo, byl pohádkový konec o tom, že láska přece jenom zvítězí. To je sice hezké, ale happy end ještě nedělá film dobrým filmem. Vyznění bylo vlastně docela tuctové a postrádalo to skutečnou sílu a dojemnost. Když je řeč o síle lásky, mnohem "mocněji" a "osudověji" to působilo už v jedničce. Tohle mi přišlo jako taková zoufalá snaha dát postavám Nea a Trinity za každou cenu šťastný konec. Ne, rozhodně nejsem cynik, ale když už něco takového dělat, tak by to provedení mělo stát opravdu za to. Takhle jsem měla pocit, že to jen zbytečně ruší někdejší konec trilogie tím, že to oživuje postavy, které se obětovaly pro dobrou věc. S tím, že se navíc ukazuje, že svět po konci trilogie stejně není o tolik lepší a má svoje problémy a výzvy (v rámci spolupráce lidí a strojů). Na jednu stranu zajímavý náhled, ale na druhou se mi vlastně nelíbilo, že se to všechno muselo znovu otvírat a rozvíjet jen proto, aby Neo a Trinity měli ještě jednou (snad) naposledy svůj příběh. Tak to na mě působilo. Navíc bylo zklamáním i to, že film po většinu času postrádal skutečné napětí a silný prvek nebezpečí. Všechno mi přišlo tak nějak nalinkované, věci se řešily ráz na ráz a o postavy jsem se z nějakého důvodu vůbec nebála. Za mě proto místy až nudné a nezajímavé. Jsem si jistá, že tento díl nebudu už nikdy potřebovat vidět znovu. ~(3,0)~ ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách