Matrix Resurrections

• USA The Matrix Resurrections (viac)

Dvadsať rokov po udalostiach Matrix Revolutions žije Neo zdanlivo obyčajný život ako Thomas A. Anderson v San Franciscu, kde mu jeho terapeut predpisuje modré kapsule. Ani on, ani Trinity sa navzájom nespoznávajú. Morpheus mu však ponúkne červenú kapsulu a znovu otvorí jeho myseľ svetu Matrixu. (Continental film)

Anderton

Takže hype okolo nového Matrixu sa pohybuje predovšetkým v rozmedzí toho, čo všetko môže znamenať pojem meta. Prvá cca tretina takou rozhodne je, je nesmierne odvážna, všetko stavia na hlavu a má aj zvláštnu, hypnotizujúcu atmosféru. Od momentu, kedy sa ale začne ukazovať, o čom Resurrections skutočne je, tu máme absolútne zameniteľné a tuctovo nakrútené sci-fi s béčkovým nádychom. Máme tu síce občas nejaký postmoderný meta pokec, ale vzhľadom na to, kam sa to celé uberá, to čím ďalej, tým viac stráca na sile. Najväčším sklamaním ale je, že tu nie je ani jedna scéna, ktorá by mala kultový potenciál. Zabudnite tak na množstvo legendárnych scén z jednotky, naháňačku na diaľnici v dvojke, súboj so sentinelmi a boj so Smithom v trojke. Tu sa im žiadna scéna ani len nepribližuje. Ako celok ale MR nijako nezatracujem a v budúcnosti sa k nemu vrátim. VIDENÉ ZNOVA 1/23: Vzhľadom na opätovné pozretie celej série filmov po sebe nakoniec aj ten Ressurections vnímam ako plnohodnotný puzzle kúsok do celkovej skladačky. ()

DJ Lonely

Není to originál, nemá to nabito, není to ani revoluce. Je to hovno ve stylu Jane Austenové. Sice posypaný třpitkama a s vůní dobře upečenýho větrníku, ale furt hovno. Škoda. ()

Frajer42

Kdybych si před zhlédnutím všiml, že bratrům Wachowski ruplo v hlavě, odřezali si své lilky a nechali si je přešít na julču, tak se na snímek zřejmě nikdy nepodívám. Když jsem viděl v závěru ženská jména tvůrců, tak jsem se málem pozvracel. Naprosto se distancuji od této debilní a ubohé společenské hry s pohlavími. Jsou dvě, rozhoduje o nich příroda a kdokoli se cítí s rozhodnutím přírody nespokojen, tak je narušený a vadný kus a neměl by být ve své narušenosti podporován, nýbrž zavčas utracen, než svojí deviací ovlivní další rozbité kusy. První Matrix jsem viděl asi před 12 lety a přišel mi jako výplod nemocné mysli. Dnes se ukázalo, že jsem měl s nemocnou myslí pravdu. Přesto jsem si od zhlédnutí Matrixu vytvořil vlastní verzi naší reality, která má podobné základy. Je velmi pravděpodobné, že se minimálně na první Matrix, z doby kdy byli tvůrci ještě docela normální, určitě podívám. Protože jej budu určitě vnímat podstatně jinak než kdysi. A to z prostého důvodu. Tady všemi odepsaná verze mi nepřišla zase tak špatná, tedy s výjimkou jednoho jména tvůrce, naprosto debilního závěru a faktu, že byl tento díl zcela zbytečný a vznikl asi hlavně proto, aby bylo z čeho zaplatit vymodelování kundy. Hlavně cca. úvodních 45 minut mi přišlo vynikajících, pak se snímek postupně začal bořit do sraček. Dost to drželi nad vodou Reeves s Patrick Harrisem. Akci v Matrixu jsem nikdy nemusel a tohle nebyla výjimka. Příběh mi přišel dobrý do chvíle, než tvůrci vytáhli z rukávu ten nesmysl o energii mezi mileneckým párem a pak už se neřešilo nic jiného. [66 %] ()

AppleCore

Další příspěvek do slavný série, jehož nosnou konstrukcí - která se ale rozsypala už v úvodu - je nostalgie. Tohle vzkříšení revoluci určitě nespustí, protože tady je špatně všechno od režie, scénáře, technický stránky, přes dramaturgickou strukturu, laciný obsazení, až po naprosto nudnou akci, ze který si už pět minut po skončení nepamatuju vůbec nic. Příběhově to pak podkopalo základy původní trilogie jenom proto, aby se za účelem novýho startu nalezlo do prdele nový generaci diváků, která by už mohla bejt unavená Marvelem. Možná proto je to taky tak barevný, digitální a pitomý. Původní Matrix žeru, tohle je reboot od Asylum! ()

Kothy

Moc nerozumím místnímu znechucení nad tímto filmem. Jako jasně, není to jako stará trilogie, ale to asi nikdo nemohl čekat. Začátek je dost pomalejší, a i když klade pár zajímavých námětů k zamyšlení se nad současným Hollywoodem, zas tam moc mě nebavil. Vše se změní, až Neo tak nějak procitne a my se dostáváme do Matrixu, jak ho známe. Představí se nová posádka a s ní se vrátí i pár starých známých. Dozvíme se, co se stalo po dobu Neovy nepřítomnosti a jak se vyvinul vztah mezi lidmi a stroji. Už moc nemá smysl dál bojovat, ale jednu bitvu přece jen musí svést. Když si člověk odmyslí ten patos, tak nám pořád zůstane pár zajímavých nápadů a dobrých akčních scén. Konec už je lehce přepálený a dalšího dílu už se zřejmě nedočkáme. Takže za mě celkem spokojenost, ale možná se mohli vydat spíše do minulosti. "Chcete mi ojet mámu?" :D ()

Filmmaniak

V rámci digitální podstaty celé série víceméně dává smysl pojmout po osmnáctileté pauze její nový díl jako „restart systému“ a doplnit jej o moderní upgrade, který film zásadně odlišuje od těch předchozích, a to jak celkovou atmosférou, tak i po formální stránce. Výsledné zpracování nicméně přesto plodí řadu pochyb. Čtvrtý Matrix bude bezesporu přijímán rozporuplně, neb důvody omlouvající jeho existenci vycházejí především z toho, že nejde ani tak o film dobrý, jako spíš o film vypravěčsky zajímavý, filmařsky odvážný, v kontextu sequelů slavných filmových sérií hodně netradiční a svým přístupem k sobě samotnému a k celému matrixovskému fenoménu, v jehož stopách se veze, prakticky ojedinělý. Na jednu stranu snímek zklamává v žalostné realizaci akčních scén, jeho vztahová linie s hlavními hrdiny původní trilogie je emočně až překvapivě vyprázdněná a další rozvíjení fikční mytologie působí rozklíženě a nedopečeně (včetně několika slepých uliček). Na stranu druhou však také poměrně zábavně kombinuje mnoho vypravěčských stylů, od hravého a ironického sebe-uvědomělého meta-přístupu přes nostalgické vzpomínání a tendenční akční rutinu až po sci-fi romanci, díky čemuž je možné Matrix Resurrections vnímat i jako konceptuální film, jenž postupně prezentuje různé a stylově odlišné beta-verze toho, jakým způsobem by se dalo na trilogii Matrixu navázat, a spojuje je do jednoho vypravěčského celku. Doporučit jej tak lze ne nutně pro jeho veskrze proměnlivé a diskutabilní kvality, ale pro jeho pozoruhodnou a podnětnou narativní formu. ()

AllShallFall

Dlouho jsem si myslel, že tuhle přeceňovanou píčovinu už nikdo neoživí, ale bohužel se stalo. O tom ale, že je to skutečná hovadina vypovídá zdejší spokojenost. 54% je vskutku potěšující. Ale co čekat od dvou bukvic. ()

silentname

Cítim sa trošku zvláštne. Nemôžem povedať, že by "The Matrix Ressurections" nebol očakávaným filmom, no rozhodne som bol na film viac zvedavý z čistej nostalgie než očakávania niečoho veľkolepého. No napriek tomu sú tu elementy, ktoré ma bavili. Úprimne som asi pozitívnejšie naklonený tej nostalgickej a celkom zaujímavo spracovanej prvej hodine filmu, ktorá mi dávala aj určité otázky. Možno by som to ocenil viac, keby sme to nemali prestrihané scénkami z prvého filmu, no dalo mi to minimálne zaujímavý námet. Plus nám trošku ukázalo ako vlastne fungujú modré pilulky. Čo sme počas prvého Matrixu vôbec nevedeli. Takže toto ma potešilo. No keď sa dostaneme do klasického Matrix konceptu, ktorý sme videli roky dozadu, už som nebol tak fascinovaný ako kedysi. Už som nezažil znovu ten wow efekt ako keď som mali možnosť prvýkrát vidieť "The Matrix". A to je pre mňa ten zásadný bod zlomu, ktorý z tohto filmu robí to sklamanie, ktoré pociťujem. Istým spôsobom sa tento film snaží spracovať a poňať obrovské množstvo udalostí, obrovské množstvo vecí a dať to celé nejako dokopy. A nie vždy som mal pocit, že to úplne držalo. Bolo treba to spraviť jendoduchšie, zaujímavejšie a menej sa snažiť ukázať niečo, čo bolo v minulosti zaujímavé. Film podľa mňa nie je zlý, len pôsobí trošku "all over the place". Je tu veľa nápadov, veľa postáv, veľa konceptov a všetko sa to snaží byť v jednom celku, no dokopy to nevytvára ten efekt, ktorý by to chcelo. Som rád, že som to videl? Áno. A určite to malo niečo do seba. No vo výsledku to len ukazuje, že filmový priemysel už akosi stráca pôdu pod nohami. Už nemajú námety a nápady, ktoré by boli originálne a kreatívne. A tak sa vracajú k starým osvedčeným značkám a dúfajú, že si nájdu nových divákov a zaujmú svojich starých. A sám už neviem či sa dočkáme niečoho veľkého, čo nebude previazané s nejakou známou značkou. Hodnotenie: C+ ()

Ratemus

Veškeré kouzlo a atmosféra se vytratila. Vizuál tuctový, žádná revoluce jako tehdá se nekoná, tlachy na každém rohu a prkenný Keanu spíš k smíchu. Postavy absolutně bez chemie, vůbec mě nezajímaly. Tempo k posrání pomalé a nudné, až jsem myslel zda nekoukám na nějaké ochotnické artové divadlo....akce je velmi ale velmi slabá. Na druhou stranu je celkem výpravný, někam se to posunulo a první půlka postupně graduje, ale stejně, jsem trochu zklamán. ()

PetrPan odpad!

Brutální sorryjako aneb jak se vyžvanit z Matrixu.  Metablábol s pointou tak debilní, že i finále Bible dává větší smysl než tenhle zářivý výstřik (ne)binární jednoty.  Za to , že se mi po tváři rozlil stejný výraz vyčerpaného idiota jako  Analytikovi, když mu NeoTrinita sdělila svůj velký plán, pak ten odpad s chutí dám! ()

Chrustyn

Matrix Resurrection prakticky dokonale vystihuje slovo zbytečný. Nic jsem neočekával, naopak jsem tušil průser a ten jsem dostal. Lana Wachowská jasně dokazuje, že pokud nemá oporu v silném producentovi a nemá tým špičkových choreografů a kaskadérů, nedokáže natočit dobrý film. Nový Matrix je z 80% recyklací původní trilogie, kdy ukazuje stejné ale výrazně starší a unavenější hrdiny, případně známé postavy v podání jiných, horších herců. Nebojí se podkopávat si nohy ani dělat si legraci z původní trilogie i jiných hollywoodských sequelu. Všechny vedlejší postavy vypadají buď jako parta nebinárnich hipsterů nebo minimálně partička homosexuálů z nedaleké kavárny, kde je místní specialitou sójové latté a ve chvíli, kdy se objeví mladší verze Morphea v žlutém saku, měl jsem o Nea trochu strach, vzhledem k tomu, že se sešli sami na záchodcích. Wachowská se dokonce nebojí mnohokrát ukazovat prakticky totožné scény, které mají navodit nostalgii ale divák má spíš pocit, že jí došli nápady a tak to dohání tímto laciným způsobem. První Matrix bodoval nejen na poli zajímavých myšlenek ale hlavně strhující akcí a přelomovými triky. A právě akce je další katastrofální věcí, kterou Resurrection potápí do vod podprůměru. Wachowská si opět myslí, že je divák idiot a stačí mu opakování kung-fu souboje Neo vs. Morpheus nebo skákání po stěnách. Bohužel nestačí a tak je většina akčních scén nepřehledná nebo jednoduše laciná. A jako vrchol filmu má být nevýrazná honička s pár rozbitými auty a jednou vybuchující helikoptérou, která opět vizuálně odkazuje na první díl. V novém Matrixu je tak vše špatně a v hlubokých myšlenkách a nových konspiracích ukrývá jednoduchý příběh o záchraně "princezny". Bláhový byl ten kdo se těšil a naivně očekával evoluci a posunutí příběhu kamkoliv jinam než do vod podivného meta počinu, kterým je Matrix 4. ()

Marze

Pokračování se liší od předešlých dílů. Film je opět velmi drahý, příběh o romanci mezi dvěma stárnoucími lidmi. Je znova vysvětleno jak systém Matrix funguje a jsou autory potírány všechny konspirační významy, které se na předešlé díly nabalily a diváci si do nich vnesli. První půlka je velmi zábavná. Druhá půlka je akční horor dle hollywoodského schématu. Až na neuspokojivý konec. Film ukazuje, že světů, v nichž žijeme je mnoho. Máme konspirační teorie, počítačové virtuální hry, paranoie, sociální sítě. Film nám sděluje, že dokonalé autentičnosti nelze dosáhnout zcela nikdy. ()

korbitch22

Prakticky nemožné se stalo skutečností. Nikdo z nás, kteří žili na kultu Matrixu a vyrůstali s ním, prožívali ten vizuální styl, hudební styl, oblečení, odraz doby a celkově kult kterým Matrix je asi nikdo nedoufal, respektive možná ani nechtěl pokračování. Jenže Reeves povstal z mrtvých, oživování značek vešlo do politiky dnešního Hollywoodu a tvůrcům bylo jasně řečeno...buď s vámi, nebo bez vás. A tak se tvůrci rozhodli udělat to po svém, vztyčit jasný prostředníček studiu do xichtu a zároveň jít jasně naproti nenávisti té části fanoušků, kteří jsou až příliš zabedněný a nedojde jim to. Svět se za posledních 20 let prostě změnil a s ním se změnil i Matrix. První film byl odraz doby, vše co v té době frčelo jsme dostali. Hudbu, oblečení, technologii, vzestup CGI. Nový díl odráží naprosto to samé. Styl oblékání, sociální myšlení, transgender problematiku, homosexualitu, videoherní i filmový průmysl. To vše se hlavní tvůrce rozhodl vykreslit. Tvůrce, který právě prošel proměnou pohlaví a vše co se za 20 let změnilo prostě otiskl/otiskla Lana do filmu a mě to vůbec nesere. Neskutečný respekt za odvahu poslat Warnery do píči a udělat z nového Matrixu místy frašku, která si dělá prdel sama ze sebe. Díky bohu Lana mysli i na diváky, takže se dočkáme rozvinutí příběhu, války mezi stroji, vysvětlení co bylo s Neem a Trinity a vzkříšení obou postav. Inu, proč ne. Když už byly všichni do pokračování natlačení, tak proč si to neudělat po svém. Upřímně bych dal jen 3*. Protože jestli mi něco opravdu vadí, tak je to akce. Která nestačí s dechem ani 20 let staré jedničce a to je opravdu smutné. Je to mdlé, fádní, bez zelených filtrů a epických soubojů. Na tom se mělo zamakat mnohem víc. Ovšem 4* dám hlavně z toho důvodu, jak se prostě tvůrci rozhodli film pojmout. A jestli si někdo myslí, že ta epická trilogie mohla dostat 4tý díl který by ji překonal, tak je debil. Lana to věděla a tak máme tohle. Neumím si ani představit, jak Neo prostě vyleze z díry, všude se bojuje a bojuje, je tam původní Morpheus a Trinity a Smith a zase se bojuje v Matrixu jako za starých časů. Lana to věděla a udělala dobře. Nejzbytečnější pokračování všech dob to je bez debat, ale tvůrci se rozhodli že si ho zprzní samy a po svém.65%. ()

Scalpelexis

Žalostný a nuzný cashgrab, který třetinu stopáže tráví vzpomínáním na díly předchozí, třetinu nelogickým trajdáním se zmateným Reevsem a zbytek jsou pokusy o křečovité vtípky, nepovedené rádoby cool scénky (Harrisův proslov o bullet timu byl tááák trapný) a akce, která zoufale pozbývá invenci. Je naivní, jakým způsobem se Wachowská snaží vykopat z hrobu postavy, které jsou nově zvátrněné jinými herci (protože mnoho původních, díky Bohu, odmítlo). Vybudovaný svět má jistou perspektivu a potenciál, ale je to celé k ničemu, když k dosažení cílů scénář používá cheaty nápodobné z DOOMu. Chybí mi tu elegance, napětí, logika i původní parádně zakořeněná filosofie reality vs virtuálního světa. Co bylo, k sakru, špatně na "Mr. Anderson"? Usnul jsem u toho nudou. ()

VášaVF

Matrix měl zůstat jeden u jednoho dílu a zůstal byl zaslouženou klasikou. Každým vzniklým pokračováním šel tento příběh do háje a každá další natočená minuta byla zbytečná. Stejně tomu je i u tohoto dílu, který předchozí slova jen potvrzují. Příběh ždímá první snímek a vyvoleného Nea jen ponižuje (viz scéna s pokusem o létání). Kéž bych tento patos raději neviděl. ()

BMW12

Asi většina z nás fanoušků Matrixu ví, že tento 4. díl je úplně zbytečný. Trilogie byla uzavřena a proč po 18 letech točit další díl – ehm no studio potřebuje penízky. Ale tak nebylo to úplně nejhorší, ale dost věcí se tam opakovalo z původní trilogie, navíc vůbec nepozvali pravého Morpheuse ani agenta Smithe. Film zachraňuje Keanu Reeves, kterého až ve druhé polovině filmu doplní Carrie-Anne Moss. Kromě nich potěšil i Neil Patrick Harris. ()

Pátý Matrix je v přípravách

Pátý Matrix je v přípravách