Všichni dobří rodáci

• angličtina All My Compatriots (viac)

Film, ktorého dej sa odohráva v rozpätí viac ako desať povojnových rokov, je umelecko kritickým pohľadom na osudové zmeny českej dediny v tomto období, ktorej pohodou dýchajúca atmosféra sa končí na jar v roku 1948. Dedinčania sa delia na dva nezmieriteľné tábory, kedy sa do novopečení funkcionári dostávajú do sporu s miestnymi sedliakmi. Keď v úsilí o združstevňovanie dediny nepomáha agitácia, obetným baránkom sa stáva sedliak František, ktorý vytrváva vo svojom presvedčení aj keď už ostatní zlyhali. (STV)

Nosdrolomo

Nejúžasnější a zároveň nejsmutnější český film který jsem zatím viděl. Proto miluji Novou českou vlnu, protože je tolik lidská a tak úžasně zachycuje všechny části obyčejného lidského života v určitou dobu. Člověk by si řekl že s válkou všechna hrůza končí, ale co je možná horší než válka je náhlá moc v rukou "lidu". Tady jsou prostě slova na nic. Zlá bylina nevyhnije ( A to že jsem nedávno slyšel zpívat Skřivana vysoko na nebi jest teď pro mně velikým zadostiučiněním a známkou určité lidské svobody.) ()

salalala

Vynikající film, k němu není moc co dodat. Vynikající výkony Menšíka, Brzobohatého, Brodského a hlavně Matušky, ten mě teda překvapil. Film nemá spád, plyne pomalu, o to hlouběji se ale zařezává do mysli. Je to hodně silný zážitek, krásně a efektně natočený. Fakt nevím, co dodat..znárodňování je skutečně svinstvo a z lidí se strašně snadno stávají "arcisvině". Navíc ti rodilí vesničané, prostě paráda, jeden z nejlepších českých filmů vůbec. V kině v restaurované podobě naprostá paráda a ještě lepší zážitek než napoprvé. Jasný vskutku exceluje a jeho režie i příběh jsou nadčasové. Film funguje jako celek, těžko vyzdvihovat něteré scény, každá tu má svůj význam. Navíc je fascinující sledovat skvělou kombinaci až poetické režie s hrůzným dějem, to tu funguje na sto procent. Opravdu jeden ze tří nejlepších československých filmů. 100% ()

cineman

Český národ na talíři jak v historické knize. Skvělé postavy servírované nejlepšími herci. Jasné téma, místy ale trochu zdlouhavé. Jediné, co tomuhle snímku chybělo, byla projekce restaurované verze ve Velkém sále na MFFKV se symbolickým předáním ceny režisérovi a standing ovation. To je již minulostí. ()

L_O_U_S

Když jsem viděl Všechny dobré rodáky poprvé, nedokoukal jsem je, protože mě jejich poetika úplně minula. Teď po letech je to o něco lepší, přesto mě ale nedokázali okouzlit tak, jak bych si přál. (1 007.) ()

willow666

Velmi zajímavý film, který objektivně ukazuje svět takový, jaký v Československu v 50. letech byl. Možná trochu víc citu mi tam chybělo. Každopádně by se na ten fim měli všichni podívat, protože je v něm skvěle vidět, že komunisti byli a jsou akorát blbci, burani a zloději... ()

Vědma

Krásný film, který svou pomalou gradací obžalovává komunistický režim tak jednoduše a sugestivně, že by jej měli všichni mladí vidět povinně. Protože tak to doopravdy bylo. Ze štěstí z konce války a naděje na lepší život se stala noční můra. Ti neschopní a schopní všeho se chopili moci a nešlo se jim postavit, kdo měl tu sílu, strašně za to zaplatil.Úžasně snímané záběry polí a tváří starých lidí a překrásná role pro Waldemara Matušku. Konec byl depresivní v tom, že člověk ví, jak dlouho se ta mizerie ještě táhla. ()

Aleee89

Ani nevím, jestli jsem nějaký další Jasného film viděla, ale Všechny dobré rodáky jsem zhlédnout zkrátka musela (a vlastně i chtěla). Oceňuji atmosféru, na začátku rozvernou a plnou písniček, které se mi líbily, postupně tíživou a nesnesitelnou. Moc se mi líbí ta nadčasovost, snad poselství a v neposlední řadě vykreslení českých charakterů v postavách kamarádů a jiných. To je všechno moc fajn, ovšem na druhou stranu mě film zase až tak moc nebavil, takže ho nehodlám velebit do nebes jenom z důvodu toho, že to je jeden z klenotů české kinematografie. ()

kajas

Poselství je jasné: lidé (a komunisté obzvlášť) jsou svi...mrchy. Brzobohatý byl opravdu dobrý, ALE. Samozřejmě uznávám všechny řemeslné a hlavně myšlenkové kvality, ale vážně mě nebavilo sledovat skoro polovinu z dvouhodinové stopáže vesnické tancovačky a masopustní veselice. Nová vlna (a její ozvěny) byla prostě jiná, slavnější období naší kinematografie nemáme, ale filmům z této éry jsem prostě zatím nepřišla na chuť. ()

major.warren

Kronika jedné vesnice za temných časů poválečných, ale zejména mozaika osudů jejích morálně více či méně stojících občanů, z jejichž "rodáckého" uskupení se po obměně politické garnitury stávají nesmiřitelné tábory. Film nad roveň určující kvality 60. let povyšuje hlavně Jasného vypravěčská bravura, jež se přímo potkává s poetikou Kučerova obrazového kouzlení. O přehlídce nejlepších hereckých výkonů (Menšík, Brzobohatý, Brodský) na tuzemském poli nemluvě. Právem označovaný klenot české kinematografie, jenž by měl vidět snad každý. Málokterý snímek totiž vypovídá o těžké době tak kouzelně jako Všichni dobří rodáci. ()

Anglie

Mistrovsky film Vojtěcha Jasného o těžkém životě na vesnici v 50. letech. Brzobohatý v roli, která patří mezi jeho nejlepší. ()

d-fens

ocenenia : MFF Cannes 1969 - Najlepšia réžia (Vojtěch Jasný), Zvláštne uznanie spoločnosti "Commission supérieure technique de l'image et du son" (CST) ◘◘◘◘ Od tak ospevovaného filmu som čakal trošku viac. A ako napísal Vitex, "Film má význam protože se v něm ukazuje, co se tu dělo v 50. letech, ale to už je podle mého lépe zpracované v Smuteční slavnosti od Zdeňka Sirového". Film je však výtvarne veľmi dobre zvládnutý (Ester Krumbachová) a v hereckom prejave Brzobohatého som nezaznamenal rušivé momenty - čiže hrá veľmi dobre... ()

Chrysopras

Z tohohle filmu až mrazí! Tak precizně vykreslený charaktery a osudy vklenutý do historickýho kontextu. Povinná "četba" do škol a jedna z top záležitostí český kinematografie. Speciálně musim pochválit výběr těch zemitých sedláků! ()

BoredSeal

Když jsem viděl Rodáky poprvé, film na mě silně zapůsobil. Teď, po repríze (díky Aha a jejich 50Kč příbalům) už jsem trochu vychladl. Ve filmu je dost nudnějších míst, kde třeba opilí rodáci popěvují písně a nějak se mi těžko asociuje atmosféra drsného znárodňování a šikany stalinistického komunismu a bujaré vesnické oslavy. Film obsahuje spoustu dlouhých záběrů na krajinu nepodstatných pro děj, které postrádají nějakou magii, kterou třeba dokonale ovládá Jiří Menzel. Nebo úmrtí postav Menšíka a Matušky v podstatě nijak nesouvisí s tématem filmu, tedy zlu 50. let. Epilog nenabízí nic, žádné vyvrcholení, pointu, jen zmínku o tom, že Brzobohatý zemřel a to je vše. Naštěstí tu pořád zůstává fakt, že scény s komunisty a fízly vzbuzují v dnešním divákovi pořád dost vzteku a výborně obsazený Radek Brzobohatý (může takovou roli vůbec hrát někdo jiný?), Ilja Prachař vystřihl dokonalou svini a Bróďa netradičně hraje záporáka (Menšík svojí figurku samozřejmě taky vystřihl dobře, ale to není žádné překvapení). Takže 7/10 a škoda, že se Jasný víc nesnažil, protože filmů dokumentujících zla komunismu máme pomálu. ()

Carlossss

Snímek, který předběhl svou dobu a byl za to potrestán trezorem, což mu paradoxně pomohlo. Nebo taky naprosto nadčasová podívaná se skvělými herci v čele s panem Brzobohatým, panem Brodským, panem Menšíkem a překvapivě vynikajícím panem Matuškou. Prostě si dobré rodáky nazvěte jak chcete, ale výsledek je pořád stejný... božský film, kterému chybí k dokonalosti jenom málo. Na závěr snad jenom: Enem jsem se posrál!:D ()

Kosmik

Film, o kterém mi za minulého režimu hodně vyprávěli už rodiče. Pro dnešního mladého diváka asi nepředstavitelná věc vyprávět film, který je v trezoru a u kterého nevíte, jestli vůbec někdy spatří světlo světa. V dnešní době, kdy díky rozkladu politické kultury někteří vzpomínají na minulý režim, jak na dokonalejší, opět velmi aktuální film. Film je obrazem ještě většího morálního rozkladu společnosti na českém venkově po nástupu vlády jedné strany, kdy se moci nekontrolovatelně chápe nebezpečná a všehoschopná lůza. ()

easaque

-5* je pravda, že tento opěvovaný trezorový film jsem viděl jen jedenkrát asi před deseti roky a udělal na mě dojem. Přesto jsem mu nedokázal dát víc než čtyři hvězdičky a tak si ho budu muset zase někdy připomenout. Začátek kolektivizace a vzestup komunistické diktatury se připomínat musí a je dobře, že byl natočen o tom tento kvalitní film. A po jeho nedávném připomenutí nakonec jeho známku zvedám na nejvyšší, kvůli jeho atmosféře, příběhu který uměle nemoralizuje, zvláštní poetice a výborným hereckým výkonům. Takové filmy jsou opravdu potřeba a je dobře, že tu je v místní TOPce. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Morloth

Krásné podobenství z let padesátých, která však nepostihuje jen tuto dobu. Jasný vypiloval svůj režisérský styl do detailu a zrodil se snímek kvality nevídané. Příjemně působí zejména proplétání reality a "mystiky". Reality a napřírozena. Herectví a neherectví. Radost na film pohledět. ()

Lischai

Nesdílím všeobecné nadšení z tohohle filmu. Obrazový kýč je prokládán kýčem scenáristickým. Dobří rodáci na mě nepůsobí jako obžaloba kolektivizace a komunismu obecně, ale jako emoční kalkul, který diváka na svoji stranu nestrhává silou příběhu a argumentů, ale prvoplánovým zabíjením "krásných, milých českých lidiček". Šedesátá léta podle mě přinesla řadu lepších filmů než je tento. ()

Martin741

Jeden z najlepsich filmov, co sa tyka kolektivizacie 50. rokov a zakladania JRD/JZD. Scenar slape na 100 %, k tomu skvele herecke vykony hercov /vedie Mensik u mna ..../. Ukazovanie hroz komunistickeho stalinistickeho systemu 50. rokov v plnej nadhere, kde sa ukazuju prave charaktery. Dovolim si tvrdit, ze po Vavrovom Kladive na carodejnice a Herzovom Spalovacovi Mrtvol mozno aj najlepsi film byvaleho Ceskoslovenska. Bez najmensich vycitiek svedomia 95 % ()

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

16.11.2019

Ve věku 93 zemřel český režisér a scenárista Vojtěch Jasný. Mezi jeho nejznámější díla patří snímky Všichni dobří rodáci s Radoslavem Brzobohatým nebo Až přijde kocour s Janem Werichem. Jasný… (viac)

49. MFF Karlovy Vary coming soon

49. MFF Karlovy Vary coming soon

10.04.2014

Už za tři měsíce začne 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Podobně jako každý rok budou i letos v programu představeny retrospektivy několika osobností světového filmu. Diváci… (viac)

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

13.09.2012

Pouhý den před svými osmdesátinami zemřel ve středu 12. 9. jeden z nejvýraznějších českých herců druhé poloviny 20. století. Byl představitelem hlavně mužných rolí, drsnějších i těch, díky kterým byl… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011