Všichni dobří rodáci

• angličtina All My Compatriots (viac)

Film, ktorého dej sa odohráva v rozpätí viac ako desať povojnových rokov, je umelecko kritickým pohľadom na osudové zmeny českej dediny v tomto období, ktorej pohodou dýchajúca atmosféra sa končí na jar v roku 1948. Dedinčania sa delia na dva nezmieriteľné tábory, kedy sa do novopečení funkcionári dostávajú do sporu s miestnymi sedliakmi. Keď v úsilí o združstevňovanie dediny nepomáha agitácia, obetným baránkom sa stáva sedliak František, ktorý vytrváva vo svojom presvedčení aj keď už ostatní zlyhali. (STV)

cyglos

Přestože se jedná o zrcadlo doby, která se podepsala na osudech lidí, tak se jedná o filmovou lahůdku. Hereckými výkony, neskutečnou kamerou, hudbou, scénou a výpravou. Ono další rozepisování je již jen trapným pokusem komentovat něco, co každý filmový fanoušek objeví sám. ()

Chung

„Ale co jsme si to vlastně sami navařili?“ — Některé filmy ční nad ostatní a pro mne je tohle jeden z nich; jeden z vrcholů české filmové tvorby nejen nové vlny. Elegický, poetický, hořce krásný – takový je příběh lidí, kteří přivodí sami sebe do záhuby. Někteří jsou prospěcháři, někteří naivkové, někteří spravedliví. Ale všichni nakonec semletí mezi kameny doby. Silný příběh, úžasní herci, skvělá hudba, nádherné prostřihy na moravskou krajinu – a člověk se na konci těžko ubrání dojetí. ()

kiwing

Poetický klenot. Nedivím se, že Kelčané nechtěli, aby se snímek na natáčel v Kelči. Dodnes je v rámci katolické dědiny snímek předmětem emocí. Skvost. ()

DeliCZ

Film Všichni dobří rodáci zachycuje příběh jedné zapadlé moravské vesničky, v době nástupu komunismu v 50. letech. Představí se nám hned několik postav, které více či méně ovlivní kolektivizace jejich majetku. Film je úžasnou sondou do jejich mysli. Vesnice, kde se ještě před nedávnem všichni sdružovali v hospodě, kostele, nebo na hodech se rázem rozdělí na dva tábory, z níž jeden tlačí na ostatní hospodáře, aby podepsali souhlas se znárodněním jejich majetku, a druhý se brání, jak může, aby o majetek nepřišel. Film byl natočen ještě během pražského jara, takže si tvůrci mohli dovolit relativně nepřikrášleně vylíčit padesáté léta. Bohužel se ale film do kina nedostal a byl zavřen do trezoru až do Sametové revoluce. Film byl nominován na tři ceny na festivalu v Cannes a dvě z nich proměnil. Velké uznání si dále zaslouží Vladimír Menšík, který zde předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů a dále Waldemar Matuška, který jakožto neprofesionální herec hrál více než skvěle. ()

burg

Opět se budu opakovat, ale víc jak hodinu jsem nedal. Nuda, bez nějakého většího děje. V půlce jsem usnul a rozhodně to není nic, kvůli čemu bych si pouštěl v dohledné době druhou půlku. A na to, kolik jsem o filmu slyšel chvály, jsem čekal asi daleko víc, než jsem dostal. Tohle, že je v TOP 200? Za co??? ()

milos.bradik

Jeden z nejlepších filmů české kinematografie. Celá plejáda výborných herců v čele s Brzobohatým. Skvělý je i Menšík, Matuška nebo Brodský. Navíc, komanči jsou zde vylíčeni opravdu mistrně. Není proto divu, že tento film skončil na dlouhá léta v trezoru a na některých hodnoceních je poznat, že komančům vadí ještě i dnes. ()

pupidup

Přátelé. Nic se od te doby nezmenilo. Stojime opet na prahu totality, vyvlastnovani, hamiznosti...mamonu...a nenavisti... a to proto, ze lide se nezměnili. ()

gapa466

Takový typický film roku 1968. Sebereflexe režimu, snaha o reformu, umírněná kritika strany, kritika kolektivizace. Z dnešního pohledu opravdu jen hodně umírněné vyjádření období 1948-1968. V době natáčení a tím co následovalo dílo "trezorově" odvážné. Skvělá dvojice Radslav Brzobohatý a Věra Galatíková. Jen útěk v uniformě PTP a režimu je to celkem jedno a za pár let z něj udělají předsedu JZD? Asi nevěděli tvůrci jak vymyslet návrat po dvou letech. V té době padaly daleko větší pálky za blbosti. Z měho pohledu dost naivní. Hezké zakončení v podobě Vlastimila Brodského. ()

Wav

Podle mě nejlepší československý, potažmo český film. Bohoslužba sloužená podle Vojtěcha Jasného. Více slov netřeba ()

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

16.11.2019

Ve věku 93 zemřel český režisér a scenárista Vojtěch Jasný. Mezi jeho nejznámější díla patří snímky Všichni dobří rodáci s Radoslavem Brzobohatým nebo Až přijde kocour s Janem Werichem. Jasný… (viac)

49. MFF Karlovy Vary coming soon

49. MFF Karlovy Vary coming soon

10.04.2014

Už za tři měsíce začne 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Podobně jako každý rok budou i letos v programu představeny retrospektivy několika osobností světového filmu. Diváci… (viac)

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

13.09.2012

Pouhý den před svými osmdesátinami zemřel ve středu 12. 9. jeden z nejvýraznějších českých herců druhé poloviny 20. století. Byl představitelem hlavně mužných rolí, drsnějších i těch, díky kterým byl… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011