Všichni dobří rodáci

• angličtina All My Compatriots (viac)

Film, ktorého dej sa odohráva v rozpätí viac ako desať povojnových rokov, je umelecko kritickým pohľadom na osudové zmeny českej dediny v tomto období, ktorej pohodou dýchajúca atmosféra sa končí na jar v roku 1948. Dedinčania sa delia na dva nezmieriteľné tábory, kedy sa do novopečení funkcionári dostávajú do sporu s miestnymi sedliakmi. Keď v úsilí o združstevňovanie dediny nepomáha agitácia, obetným baránkom sa stáva sedliak František, ktorý vytrváva vo svojom presvedčení aj keď už ostatní zlyhali. (STV)

m.krudenc

Nejlepší český film z roku 1968. Zlatý klenot české kinematografie. Tady se odráží všechny charaktery našeho národa jako v naleštěném zrcadle. Nemilosrdná obžaloba kolektivizačních procesů 50.let, kdy Komunistický režim šel i přes mrtvoly. Mrazivý, zvolna gradující děj. Kameraman čaruje, herci hrají jako o život - Vladimír Menšík (jako Jožka Pyřk je nezapomenutelný) nebo Radoslav Brzobohatý (jako nezlomný sedlák) nebo Vlastimil Brodský (jako Otčenáš - Komunistický snílek). Závěrečné rozhřešení ve stylu "co bylo, to bylo" zanechává v divákovi pocit lítosti nad zmařenými životy a zničeným dílem několika generací sedláků. Reakce režimu po roce 1968 byla logická - přísně zakázaný, trezorový film. Víc takových filmů z padesátých let které ukáží zrůdnost Komunistického režimu. ()

M.Macho

Obraz české duše, poetický klenot českého filmu. Vojtěch Jasný předkládá citlivý portét doby, která společnost zdánlivě definitivně a radikálně rozdělila na dvě poloviny. Nejasné období, kde každý podezřívá každého a předsudky zatamňují mozky i těm, kteří stojí pevně nohama na zemi. Dokonalé obsazení, perfektní výprava Ester Krumbachové a teskná atmosféra moravského městečka mi vždy vyrazí dech... ()

joehot

Možná to bude znít pateticky, ale tenhle film je jako těžká bota, která s každou další scénou, s každým dalším zlomeným osudem a s každou další lidskou sviňárnou přitlačuje duši hlouběji do bahna a marastu. Filmařská dokonalost. ()

Marek1991

Poetické dielo, kde postupne odchádzajú ľudia, ktorí boli symbolom jednej obce. Svojim spôsobom veľmi kuriózne. Kde politika zničila vzťahy, či život v obci a zostalo len smutné ohliadnutie sa za minulosťou. Záver je fascinujúci, no film ako taký dnešnému divákovi veľmi nemá, čo ponúknuť. Je to dosť nuda, napriek tomu, že o to išlo, aby sa ukázala krutejšia a zamlčovaná realita a áno, tie charaktery a správanie, to možno pasuje nielen na Česko, ale svojim spôsobom asi aj na Slovensko. ()

F.man

Léta 1945 - 1958, jedna moravská vesnice a Jasného skvělá forma pro zachycení její historie. Všichni dobří rodáci jsou v podstatě snímkem o vztazích českých archetypů na vesnici v období nástupu socialismu a kromě bezchybné režisércké práce poety jménem Jasný, mají i historický přesah. Není tedy divu, že skončili hned po několika projekcích v trezoru... Herecké výkony pánů jako je Brzobohatý, Brodský, Matuška či Menšík jsou klasicky na vrcholné úrovni. Dále zaujme především Kučerova kamera, jež dostal volnou ruku a vytvořil obrázky lahodíci očím i duši... Dochází mi oslavující přívlastky takže už jen jednoduše - jeden z nejlepších filmů české kinematografie. Sbohem, všichni moji dobří rodáci, a kdybychom se více neviděli, vyplň se osude. ()

PauloZ

Je to sice vážná temátika, ale bohužel mě tohle zpracování jaksi vůbec nebavilo, šlo kolem mě a za polovinou fimu, kdy jsem usnul, mě úplně minulo. Nemám ani malou chuť se dodívávat. Časem se to možná změní. ()

Philippa

Další nádherný lyrický snímek z nové vlny .... pocta Vojtěcha Jasného své vesnici, své zemi před emigrací. Když budete mít to štěstí jako já a uvidíte Rodáky v kině , 100% zážitek tím ještě umocníte. ()

Krt.Ek

Vpravdě koncentrovaná poetika a film, který v naší kinematografii asi nemá, co se umělecké stránky týká téměř žádnou konkurenci. Bohužel mě první zhlédnutí řádně nudilo, takže nebudu lhát a nahazovat nadprůměrné hodnocení (film to ani nepotřebuje, 87% mluví za vše). Uvidíme, co přinese projekce č. 2, která mě láká. Mám totiž dojem, že jsem pro takový film dospěl teprve teď, což znamená, že první zhlédnutí proběhlo v době, kdy jsem si film nemohl naplno užit (doba, kdy mě zajímala pouze fabule, dnes už sleduji i formu). 55% ___ (17.8.2023) Poučení z Všech dobrých rodáků: Neranděte s Veselou vdovou! :-)) Dost bylo humoru, teď na serióznější notu: Po celých těch dlouhých čtrnáct let (první zhlédnutí: 10.7.2009; bylo mně tehdy necelých sedmnáct let; věk neomlouvá!) jsem považoval "Rodáky" za nejpřeceňovanější film československé kinematografie, dnes konečně vidím, jak hloupé to ode mě bylo. Nyní se snažím přijít na to, proč mě film napoprvé zklamal. Zřejmě za to může jeho "epizodická struktura" (resp. rozkouskovanost), skoky v čase, kolektivní, nikoliv individuální hrdina, mizející postavy, ke kterým jsem si nedokázal vybudovat vztah (SPOILER vyštvaný idealistický komunista Otčenáš, vyvlastněný a upozaděný Franta Lampa, zavražděný Bertin; čestnou výjimkou budiž sedlák František SPOILER), převahou (přírodní) lyričnosti, jistou nepoddajností a nepodbízivosti. Dnes už naštěstí vidím věci jinak, tedy mě film "zasáhl", tak jak mohl (přestože nikdy nebudu patřit k mým úplně nejoblíbenějším, k těm, které budu za každou cenu propagovat a vyzdvihovat při každé příležitosti; možná pro tu první zkušenost). Musím říct, že mě film překvapil tím, že nebyl pouze o násilné kolektivizaci (a není o ní zřejmě ani primárně), že má mnohem víc linek. Jeho zastřešující téma spatřuji v tom, jak to může vypadat, když vísku, kde se zastavil čas (kterou veškerá historie - snad s výjimkou 2. sv. války - doposavad obcházela), doženou dějiny (a politika), jak tenhle agresivní vpád může být pro tento svět apokalyptický, jak rozleptává (přátelské) vztahy, znejišťuje a vykořeňuje děděné porozumění světu, přetváří tradiční "ekosystém". Myslím, že pan Jasný musel byl velice konzervativní člověk, zapuštěný do (rodného?) rurálního prostředí (podobný dojem získávám z filmů Františka Vláčila). Sečteno podtrženo: I kdyby vás film napoprvé zklamal, má cenu se s ním nadále "prát". Btw. objednal jsem si v knihovně monografii o "Rodácích", kterou v roce 2013 vydal NFA, těším se, co vše o filmu ještě dozvím. 75 % ()

Seejey8

Achjo, další ultranudnej film. A zrovna celkem zajímavej námět ze zajímavý doby a pěkný obsazení, jen kdyby tam nebyly ty hodinový záběry na kytičky, stromečky a paloučky. Klidně by to mohlo mít o 30 minut míň, bylo by to jenom k dobru. Tenhle, pravděpodobně, kult mě zásadně minul, pardon. ()

NinonL

Film jsem viděla jen jednou a zřejmě jsem ho nepochopila. Některé scény poetické, srozumitelné a krásné. Některé, např. první vražda, Menšíkova role, chaotické a dost mimo moje chápání. Taky role krásné zrzky, jejíž mužové umírali, byla úplně out. Proč do téhle historické tragédie samé o sobě cpát ještě zrzku, co přináší smůlu? Konec jsem nepochopila vůbec. Možná bylo ve filmu poezie až moc, takže jsem se v něm doslova ztratila. Za tu přiměřenou část a charismatického Brzobohatého dávám tři hvězdy. ()

kobejn

nepatří k mym oblíbenym z šedesátejch, ale natočený je to pekelně dobře, myslim obrazově, ale i myšlenkově je to velmi odvážné a pravdivé, není divu, že za to pak byl "po zásluze" odměněn exilem, byly to drsný časy a jen zdánlivě "zlatý" šedesátý. ()

Asgy

Odporná doba znárodňování, ale o to hezčí film. Zde se snad nedá najít slabý herecký výkon, ale zato je zde krásně vykresleno tehdejší zlo a proměna poklidného vesnického života v teror. ()

Historik

Vojtěch Jasný vzpomínal, že ten film měl původně tři hodiny. A já říkám, že je to vidět. Ten sestřih filmu uškodil, zejména ve druhé polovině, která je příliš zkratkovitá. I tak to ale stačí na pět hvězdiček. ()

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

Zemřel režisér a scenárista Vojtěch Jasný

16.11.2019

Ve věku 93 zemřel český režisér a scenárista Vojtěch Jasný. Mezi jeho nejznámější díla patří snímky Všichni dobří rodáci s Radoslavem Brzobohatým nebo Až přijde kocour s Janem Werichem. Jasný… (viac)

49. MFF Karlovy Vary coming soon

49. MFF Karlovy Vary coming soon

10.04.2014

Už za tři měsíce začne 49. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Podobně jako každý rok budou i letos v programu představeny retrospektivy několika osobností světového filmu. Diváci… (viac)

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

Radoslav Brzobohatý: 1932 - 2012

13.09.2012

Pouhý den před svými osmdesátinami zemřel ve středu 12. 9. jeden z nejvýraznějších českých herců druhé poloviny 20. století. Byl představitelem hlavně mužných rolí, drsnějších i těch, díky kterým byl… (viac)

Kánon filmu 2011

Kánon filmu 2011