Stranger Things - Season 3

(séria)
Dráma / Fantasy / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, 2019, 7 h 29 min (Minutáž: 50–78 min)

Tvorcovia:

Matt Duffer, Ross Duffer

Winona Ryder, David Harbour, Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Caleb McLaughlin, Natalia Dyer, Charlie Heaton, Joe Keery, Noah Schnapp (viac)

Nová láska. Nové obchodní centrum. A vzteklé krysy, které běží za nebezpečím. Prostě léto roku 1985 ve městě Hawkins. I jediné léto ale může změnit úplně všechno. (Netflix)

DJ_bart

Great scott! Duffer bros. se absolutně utrhli ze řetězu, nabídli perfektní adrenalinovou jízdu, a v neposlední řadě převzali klasická klišé osmdesátkového béčkového blockbusteru a implementovali je do strhujícího a lehce sebeparodicky stylizovaného multi-žánrového podobenství, který se na televizních obrazovkách jen tak nevidí. Hlavním záporákem zde však nejsou demogorgon nebo demo-pejsci či jiný mutli-dimenzionální příšery, ale hormony a puberta. Samozřejmě, i nyní Podivnější věci akcentují osmdesátkovou popkulturu zdaleka nejpoutavěji, ale protentokrát jsou stěžejními příběhovými motivy dospívání a postupné loučení s dětstvím, díky čemuž se divák zaryje pod kůži postav jako nikdy předtím - jenže právě subžánrovou rovinu vztahové feel-good dramedie mám u Stranger Things ze všeho nejradši. Tento signifikantní element slouží jako pomyslný stavební kámen/důležitá přísada téhle 7 a půl hodinové multi-žánrové nálože, která je konceptuální plejádou a lahodným koktejlem teenage komedie, retro bijáku, detektivky a mysteriózního hororu, který dokáže brilantně balancovat jak mezi komorním dramatem, tak opulentním epickým spektáklem s velkolepou výpravou...... Co dodat? Millie Bobby Brown je sice herecká extratřída, ale za mě si celou třetí sérii pro sebe ukradl Dacre Montgomery v roli Billyho. No a finální epizoda je nepopsatelná katarze, nemilosrdná vydíračka, ždímák slz, hotový gejzír emocí a fenomenální nadstandard quality TV. Kolem a kolem, to vše tvoří báječnou letní limonádu, která prostě nemá chybu. Velká obrazovka a kvalitní ozvučení povinností! Stranger Things mě ještě nikdy takhle extrémně nebavili - Oчень красиво! Aneb jak jednou zpíval Ziggy Stardust ve svým kultovním šlágru: "We can be heroes. Just for one day." ........ PS: Pasáž vzdávající hold legendárnímu Návratu do budoucnosti doprovázená originální hudbou Alana Silvestriho je totální top strop! ()

Shakers

3. séria - 80%. Zatiaľ najslabšia séria, no stále slušná zábava, ktorá ma niekoľko dobrých scén. A bohužiaľ aj tých zlých. Kladné body pripisujem znova fajn dobre napísaným postavám, zaujímavému príbehu, výborným vypalovačkám a aj tej akcii. Veľké mínus je tu pomalý začiatok, kde sa moc toho nedeje a hlavne absencia hororu, ktorá sa dosť vytráca oproti predošlým sériám a to hlavne preto, že nastupujú na scénu vtipne scény. A nie sú zle, akurát v daný moment, keď človek čaká napínavú scénu dostanú hlavný protagonisti od scenáru zásobníkov vtipov a hlavne rýchlo kurz všetkého potrebného. V prvých dvoch sériách som nad tým dokazal prižmúriť oko, že malý smradi zastavia vesmírne zlo a nejako mi to vyložene nevadilo, pretože to nebolo prehnané. Tu dostavajú viac priestoru v akcii a to už je niekedy cez čiaru. Ale netyká sa to len ich, ale asi všetkých postav, pretože aj keď nikto nič také pred tým nerobil, nie je problém ísť do tajného komplexu, ktorý je plný vojakov a len tak sa tam prechádzať, vykecavať sa tam alebo ísť poľahky priamo do riadiaceho centra. Je tu viac takýchto blbostí, ako v predošlých dvoch sériách do hromady (napr. kam sa vytratili všetci ruskí vojaci zo základne, keď tam prišla americká armáda?). Tretia séria pracuje s viacerými žánrami naraz a nie vždy to funguje, no ako celok ma to stále baví. P.S.: nezabudni na scénu za titulkami, ktorá je v poslednej epizóde. ()

lamps

Rozhodně nemůžu mluvit o nějakém zklamání, na to je celá série pořád až moc dobře odvyprávěná a formálně strhující. Jen mi už některé prvky zkrátka vadily - především je znát, že nejsilnějším se seriál stává, když se plně věnuje svým postavám, zatímco záchrana světa už zde vyznívá tak nějak nuceně a neoroginálně. To zčásti omlouvám tím, že tahle série je značně vystavena kolem parodování osmdesátkových vzorců a zesměšňování neschopných iracionálních Rusů (s výjimkou jejich Terminátora, jemuž musí dát na držku až tlustý Rambo). Ale pak jsou mezi to nadnesené putování supertajnou podzemní základnou a road trip s usměvavým ruským dezertérem vklíněny ty smrtelně vážné a někdy až dost brutální scény, které jsou sami o sobě většinou skvělé, ale nějak mi to dohromady nepasovalo. V součtu to ovšem nejsou drastické výtky, pořád si to drží autorský ksicht a unikátní atmosféru a každá epizoda má co nabídnout, nemluvě o jejím promyšleném komunikativním uspořádání a informační návaznosti. Na další nášup se těším, ale už nevěřím v tak čisté a originální schéma jako v prvních sériích. 85% ()

Omnibus

"Šerifova laktace, děti zpátky ve školce." Neříkám, něco i potěšilo. Do seriálu se nasáčkovali zlí Rusáci, oprsklí jak ruské lázeňské veverky z Karlových Varů, kteří ryli a ryli, jako nějaký настоящий червь стахановец, v podzemí Hawkinsu šachty, haly a desítky kilometrů chodeb, dokud přímo pod městem nepostavili ruskou laboratoř o velikosti Černobylu, samozřejmě úplně TAJNOU :-)). Temné monstrum se taky pěkně vyřádilo, na lidech i na hlodavcích, viz stovky rozPRSK!lých krysiček, vlhký sen každého deratizátora. Co nepotěšilo? "Vývoj" dětských hrdinů. V druhé sérii už jen krůček od dospělosti, nyní v prvních třech kapitolách nepochopitelně zdětinštěli, až jsem se bál, že začnou tahat kačera a žvatlat jak Teletubbies. Dtto šerif Hopper, z chytrého tvrďáka nyní jen "bezradným sitcomovým fotrem" (© -bad-mad-wolf-), se špekatými kozami, málem i laktací a s hysterickými záchvaty kvůli pár polibkům mezi El a Mikem Wheelerem, že je na to moc mladá! Typicky americké. Zabíjet klidně ano (El měla pár zářezů na pažbě už v jedničce), ale pít pivo a líbat se až od 21 let!  Navíc šerif vilně pokukoval po Winnoně Ryder, v military outfitu ještě odpudivější než obvykle, což jsem nechápal. Asi že musel, holt to měl ve scénáři, chudák. V téhle uniformě (model: pytel visí na strašidle) by jinak vojín Ryder zůstala na ocet. No a něco vyloženě zklamalo. Např. kde, doprdelepráce, zůstala nadějná Osmička? Nebo aspoň nějaké jiné pokusné dítě s kérkou čísla na ruce? Sečteno, podtrženo: R.I.P. úvodní série. Tohle sice ještě koukatelné, ale seriálu už u mě asi zvoní hrana. ()

dr.horrible

Spoilery! Kto mal s týmto problém evidentne totálne nepochopil žánrové a hlavne hodnotové (!) ukotvenie fenoménu Stranger Things, vychádzajúceho predovšetkým z filmov typu Goonies, či E.T., až potom zo starých hororov. Snáď viac 80’s ako osemdesiate roky, pridávajúce nové prvky (nie, nie je to zas len o tom istom), viac hororu, viac komédie, nečakané popieranie očakávaných klišé (Ako dopadla love story zo zmrzlinárne? Čakali ste to? Ako to Nancy Drew nenatrela svojej redakcii? Ako svet pre tentokrát nezachránila El? A je toho hromada...) a najprirodzenejšie začlenenie nových postáv za hodne dlhú dobu. V druhej sérii to mala Max trošku kostrbaté, tu boli všetky ženské postavy pridané úplne plynule. A tie citácie! Rozhodne zatiaľ najlepšia séria a momentálne môj najsrdcovejší súčasný seriál. Čo je to láska, ak nie rozdeliť sa o balíček M&M? ()

Anderton

Za mňa do tretice všetko najlepšie. Druhú sériu som si dostatočne užil, aj keď sa nedostavilo nadšenie a wow efekt zo série prvej. Možno za to ale môže aj vek hrdinov, že som sa do ich osudov a prvých lások dokázal viac vcítiť. Vyvážená kombinácia skvelého humoru, romantiky, hororu, nostalgie, popkultúry a niekoľkých skvelo nakrútených scén a výjavov s parádnou atmosférou. ()

AppleCore

Řada plná klišé a podobností s těmi předchozími, která ale zároveň neskutečným způsobem boostuje práci s charaktery, dialogy, střihem, zvukem, efekty, výpravou i akcí. Ohromně zábavná show, která baví i v momentech, ve kterých bych všechny ostatní seriály vypínal. Na poslední epizodu bych šel klidně i do kina! ()

DwayneJohnson

Je vidět a to hlavně na začátku, že tvůrci tak trochu vařili z vody. Chyběl tomu ten originální nápad, myšlenka, provedení něčeho, co prostě vidíte poprvé a nemůžete se toho pořádně nabažit. Což v téhle série vůbec nefunguje a zhruba do pátého dílu jsem vůbec nedoufal, že dám víc, než čtyři. Tohle vše zachránil díky bohu závěr, který funguje skoro na sto procent a díky němuž jsem ochoten (asi neprávem) přihodit ještě jednu hvězdu navíc. Odcházet se má umět v nejlepším, což se Stranger Things plus, mínus povedlo. Jenom po úplném, titulkovém konci absolutně netuším, co se na nás ještě (do budoucna) chystá. ()

silentname

"Stranger Things" sú späť v tretej sérii. Jedno z najväčších tohtoročných seriálových očakávaní sa vrátilo v plnej sile a pokračujeme v dobrodružstvách spolu s Mikom, El, Dustinom, Lucasom a Willom. A samozrejme nesmieme zabudnúť na ich novú parťačku Max. Ja som bol veľmi zvedavý. Chcel som vidieť svoje obľúbené postavy, chcel som vidieť kam sa dostanú tentokrát a proti čomu budú musieť bojovať. Musím povedať, že v momente ako som začal sledovať tak ma to už v podstate nepustilo. Chcel som vedieť aký bude záverečný súboj, chcel som s nimi prejsť od začiatku až do konca a držal neustále našim hrdinom palce. Je tu pár mínusov, ktoré mám so sériou, tak ich posuňme hneď z cesty. Nová postava v podobe Ericy je podľa mňa neskutočne otravná. V momente ako začala rozprávať a uvedomil som si, že bude plnohodnotnou členkou tímu, tak som vedel, že toto bude pre mňa kameň úrazu. A je to tak. A potom je tu ešte obrovská dávka product placementu. A tentokrát si to Coca Cola jednoducho vzala pod svoje krídla a malé nenápadné momentky sa stali neustálou ukážkou ich produktu. A potom som si to už všímal stále. Okey, toľko k mínusom teraz poďme na plusy. V prvom rade postavy. Hopper je v tejto sérii absolútne perfektný. Je to typický on. Aj so svojimi nervami aj sarkazmom. Ale okrem toho je chytrý, je schopný bojovať, nebráni sa použiť päste a je to proste správny chlap. A v tejto sérii je skvelý. Okrem toho ma baví, že seriál je akosi rozdelený na viacero línii a viacero tímov. Tým to dáva priestor trošku lepšie zabrať priestor. Dustin si tu robí trošku svoju sólu akciu so Stevom, Robin a Ericou. A keď človek sleduje Steva a Robin mať spolu dialógy pod sérom pravdy, tak to je podľa mňa highlight komédie v tomto seriáli. Neustále som sa na nich smial a boli skvelí. Okrem toho aj Dustin sa ukazuje ako chytrý chlalan a to ma teší. Potom je tu tím Hopper, Joyce a Murray. Opäť vynikajúca voľba. Nancy tu má tiež o niečo väčšiu rolu a niektoré scénky, kde bude bojovať proti hlavnému padouchovi sú desivé. Vizuálne silné. A jej vzťah s Jonathanom tu prejde veľkou skúškou. A potom celkový príbeh seriálu je vynikajúci. Začína to byť miestami aj oveľa osobnejšie a tým pádom aj silnejšie. A najlepšie je tu ukázaný vzťah medzi El a Mikom. Tie monológy sú silné a aj tie dialógy, ktoré majú medzi sebou tomu dávajú hĺbku. Neviem čo viac povedať. Tento seriál opäť ukazuje, že je super. Je vtipný, je strašidelný, je plný skvelých momentiek a okrem toho séria je aj o niečo dospelejšia. Naši hrdinovia rastú a má to oveľa väčšiu silu. A niekedy je už vidno, že nie sú to tie deti, s ktorými sme sa stretli v prvej sérii. Stali sa oveľa dospelejšími. A pre mňa to funguje. Hodnotenie: A ()

Ratemus

Úžasné, seriál nabral výborné tempo, zápletka skvělá, perfektně napsané a zahrané postavy a nečekaně kvantum nefunkčniho humoru. Tohle bylo pohlazení na duši, a nejlepší výkon? Prostě Millie Brown to dotáhne daleko, je to neskutečně sympatická a talentovaná herečka a samozřejmě David Harbour, ten nezklamal. Zde, narozdíl od předchozí série, nemám co bych vytkl. Hrozně se mi líbil ten kontrast humoru a dětských problémů s hororovými a Gore prvky, které se nenásilně střídaly, důraz na věci z osmdesátých let a inspirace terminátorem ale jen v ruském vydání. Úžasné ()

TheEvilTwin

Po 100% první sérce přišla 70% druhá, která se mi líbila o hodně méně, a teď 150% 3. sérka, ke které nemám absolutně žádné výhrady! Mělo to humoru nasoleného jak ne za předchozí dvě série, spoustu fakt povedených hlášek, skvělé hlavní monstrum a hezky vyšperkovaný děj i akci. Povedené po všech stránkách. ()

HellFire

Stranger Things jsou jko Star Wars. Pořád se točí okolo jedné a té samé věci. Star Wars mají konflikt dobré a špatné strany, Stranger Things zase Upside Down. Ve třetí sérii už potřetí sledujeme jeden a ten samý děj – zlé věci ze zlé dimenze se pokoušejí proniknout do té naší, aby ji ovládli. A je na pár dětech, aby To zastavili. Zatímco ale první série měla eso v rukávu v podobě tajemna a dvojka přišla s nečekaným zvratem, trojka jen opakuje to, co dosud fungovalo. Nebýt skvělých postav, tak seriál už dávno pošel nudou. Zápletka v obchodním centru je místy patetická a občas mi přišlo podivné chování některých postav a řešení událostí. Proč třeba před tajnými dveřmi, kde se děje něco nekalého, stojí za bílého dne ozbrojená stráž a není uvnitř? Pokud teda na sebe nechce poutat pozornost. Nebo proč Max nepozná, že se její bratr chová divně? A proč si tvůrci netroufli jít víc do hloubky? Will mohl mít třeba trauma z toho, že se stal obětním beránkem příšer, přišel o dětství a nemůže si najít holku, protože má problém s důvěrou. Třeba mohl pomýšlet i na sebevraždu. Bylo by to přirozeným vyústěním událostí předchozích sérií. ()

Necrotongue

Stejně jako předchozí sezónu jsem i tuhle ohodnotil čtyřmi hvězdičkami, i když se mi zdála být citelně slabší. Nedočkal jsem se totiž té skvělé atmosféry, jež se mi tak líbila od začátku seriálu, místo ní se začalo ve třetí řadě hýřit humorem, který mě příliš neoslovil a který stál za tím, že se mi znelíbila postava šerifa Jima Hoppera. Tvůrci z něj totiž vytvořili komickou postavu a za mě to nebyl krok správným směrem. ()

Coleator

Série s opravdu hloupou ruskou zápletkou, která nesahá těm předchozím ani po kotníky jak po stránce napětí, tak ani humoru... Jasně, snažili se držet osvědčeného receptu (např. Steve a Dustin v izolaci od zbytku party), jenže to bylo všechno zabalené tak mizerně, že mě na další návrat Stranger Things úplně přešla chuť... ()

Lucasion

"Star Wars. - A New Hope? - A New... what?" Dva roky čekání u konce a bratři Dufferové mi opět dávají narozeninový dárek. Stranger Things u mě opět boduje. Ta atmosféra jakou seriál funguje je prostě naprosto vynikající. 80tá léta na vás dýchají a tentokrát se dočkáme Terminátora, Návratu do Budoucnosti a Nekonečného příběhu. Každý díl si užívám a tak jako předloni a rok předtím jen žasnu jak dobrý tento seriál vlastně je. Herecky je to stále stejně opojné. Navíc se už k tak velkému ansáblu připojila Maya Hawke, která je sexy má mámě a sympatická po tátovi. Do party zapadla jak se patří. Ovšem i toto léto je v Hawkinsu o zábavu postaráno. Temný přízrak se vrací a tentokrát sebou bere živé i mrtvé. Staví armádu a líbí se mi, že třetí řada nekopíruje ty předchozí, ale jde podle jiné šablony. Skupinky hrdinů po dvou, po třech pátrají na vlastní pěst a až na konci se vlastně sejdou. Zápletka mě baví, opět je správně tajemná, slizká a hororová. Navíc samozřejmě i zábavná. Tento rok mám navíc poprvé pocit, že se o svoje hrdiny bojím. A každý z nich může umřít. Nakonec si i s tímto problém Dufferové poradili. Já prostě zase nemám slov. I tentokrát je Stranger Things něco výjimečného a baví mě to každým coulem. Klenot od Netflixu se opět překonal a já se strašně moc těším na čtyřku. Sice po epickém finále nevím, kam to chtějí tvůrci směřovat. Ale mají mojí plnou podporu. Už teď se mi po Lucasovi, Dustinovu, Mikovi, Willovi, Stevovi a Eleven stýská. Šup jsem s další řadou ať dlouho nečekám. Opět seriálová událost roku. (98 %) ()

mm13

Chvíľu som rozmýšľal, že zdvihnem hodnotenia 1. a 2. série na plný počet, aby som tu nemusel pod štyri*... ale tak nebudeme z toho robiť krízový stav; tretia séria sa skrátka tvorcom na viacerých miestach šmýkala pomedzi prsty (hlavne v línii s ruskou základňou a jej bezproblémovou infiltráciou) a pevne to na zadok posadili až v poslednej epizóde. Takže okey, vyhliadky sú do budúcna sľubné, len z toho prosím neurobte kabaret a lá Alf, naopak, pokojne pritlačte na pílu vážnosti a hrôzy. Veď tí najväčší fanúšikovia vašej práce, rovnako ako vaši hrdinovia, rastú a dospievajú... zvládnu to... a zvládnu to radi. Tosipište! ()

ScarPoul

Neuveriteľná spokojnosť. Vtipné, funkčné a atmosférické. Na konci dokonca správne emotívne. Stranger Things sú s každou sériou lepšie a lepšie. Zbožňujem tých hrdinov. Držím im veľmi palce. Zároveň som rád ako sa vyvíjajú. Ako dospievajú. Ako si uvedomujú určité veci. Dufferovci spravili jednu z najlepších televíznych záležitostí. Kvalita a nie kvantita. Hawkins je miesto kde sa rád vraciam a dúfam, že sa ešte pár krát vrátim. Za mňa plný počet. Neverending stoooryyyy!! 3.séria - 100% ()

BrooksW.Here

Stranger Things svojou treťou sériou opäť nesklamalo, aj keď už sa nám tu neobjavujú starí známi Demogorgoni. Celá séria odsýpa veľmi dobre, nesie sa v pohodovom, príjemnom duchu a podľa mňa nemala ani jednu slabšiu epizódu. Znovu som musel 8 častí čakať na to, ako bude vyzerať finálne monštrum - a tak sa mi to aj páči! Bože, a ten koniec s Neverending Story, to bola absolútna bomba! Som zvedavý, čo prinesie nasledujúca štvrtá séria... ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Stranger Things: Temný experiment

Stranger Things: Temný experiment

18.06.2019

Vedle očekávané 3. řady mysteriózní retro série Stranger Things, by si měl každý fanoušek seriálu do kalendáře zapsat ještě jedno důležité datum – 8. července. Tento den se totiž na pultech objeví… (viac)