Leto, rok 1975. Traja chlapci - Dave Boyle (Cameron Bowen), Jimmy Markum (Jason Kelly) a Sean Devine (Connor Paolo) - sa hrajú na ulici, keď zrazu Davea ktosi unesie a niekoľko dní sexuálne zneužíva. Dave sa s tým nevie vysporiadať ani ako dospelý (Tim Robbins) a svoje spomienky a strach prenáša na svojho syna Michaela (Cayden Boyd), ktorého stráži až s prehnanou dôslednosťou. Z Jimmyho je medzičasom otec troch detí (Sean Penn) a zo Seana sa stal detektív (Kevin Bacon). Keď jedného dňa náhle zomrie Jimmyho tínedžerská dcéra Sara (Jillian Wheeler), Sean začne pátranie, aby zistil, čo sa stalo. Zistí sa, že dievča malo priateľa, ktorého otec mal minulosť spätú s Jimmym. Podozrivým sa stáva práve mladý priateľ mŕtvej dcéry, no keď sa nájde zbraň u jeho otca, prípad sa zvrtne a naberie iný smer. V pozadí sa však zrazu ukazujú omnoho závažnejšie udalosti... (TV Markíza)

huli601

Skvelá krimi-dráma so super atmosférou a hudbou. Film rozpráva príbeh 3 chlapcov, ktorí už vyrástli a každý má vlastný život. Príbeh nie je len o pátraní vraha, ale aj o emóciách a udalostiach, ktoré ich poznačili na celý život. Skvelé herecké obsadenie, lepšie ani nemohlo byť. ()

s.e.p.p

Eastwoodovi začínám přicházet na chuť. Jeho díla jsem dlouho odkládal, i když jsem věděl, že vyvolávají velice pozitivní ohlasy. Je neskutečné, jak jeho filmy dokážou vtáhnout a při pomalém tempu, a téměř bez výjimky minimálně dvou hodinové stopáži, udržet diváka po celou dobu napnutého. Jde vidět, že je to pán zkušený s ohromným citem pro režii. Když k tomu připočteme inteligentní scénář a špičkové herecné výkony, dostáváme od Eastwooda jeden klenot za druhým. U jeho filmu jsem se ještě nikdy nenudil, hluchá místa byste hledali jen těžko. Bezpochyby jeden z nejlepších režiséru současnosti. ()

Puyi

Velmi dobrý film, po herecké stránce je to opravdová bomba, po dějové stránce je to též skvělé... :) Hlavně výkon Seana Penna stojí za shlédnutí, byl úžasný. :) Tajemná kriminálka s výborným vyvrcholením a se skvělou zápletkou. Ke Clintu Eastwoodovi si musím připsat další skvěle zrežírovaný film. :) Jednu chvíli jsem uvažoval i o 5*, ale nakonec musím dát "pouze" 4. :)... Po opětovném zhlédnutí přecijen musím tu jednu hvězdu navrch přidat! ()

vyfuk

Co říct o Tajemné řece. Když jsem viděl prvních patnáct minut v televizi myslel jsem si, že se Eastwood asi zbláznil. Nezbláznil. Po shlédnutí celého filmu mi došlo, že Eastwood sáhl po dramatu, které má hodně napínavý prvek krimi a psychologického. Film se v podstatě stále točí kolem jediné otázky, a to "jaké by to bylo kdybych do auta nastoupil já. Je mi trochu líto, že se Oscary museli dělit mezi tak mistrovská díla jako Pán prstenů a Tajemná řeka. Ať je to tak nebo tak, po shlédnutí celého filmu vím jistě jedno: kdyby Eastwood film neudělal, svět by přišel o neuvěřitelný a dokonalý film! ()

Jaro.Krafcik

Je to tak, veľký Clint Eastwood oslavoval predvčerom 90ku. Tentokrát na režiserskej stoličke. Oprášil som službu Plex a tento film jednoducho pozrel. Na svoj vek veľmi dobrý film. Čakal som ale pomerne viac akcie ako takú pomalú temnú detektívku, určite nesadne každemu, ale človek sa nenudí. Herci, veľmi dobrý vyber. Nuž ale, oslávenec určite mal aj lepšie filmy. Zaroveň ide aj o 5.700 hodnotenie 3* ()

Autogram

Trochu zložité vzťahy troch mužov v mestečku plnom zložitých vzťahov. Teda nie jednoduchý a nejednoznačný film, ktorý bol na mňa miestami až príliš komplikovaný. Pritom je záver celkom jednoduchý a vôbec som ho neočakával. –––– Niekedy mám pocit, že sme v tom aute skončli všetci traja. ()

KASUGI

Solidní drama, kterému v závěru podráží nohy až křečovitá shoda náhod. SPOILER: To, že se Sean Penn až druhý den dozví, že vraždil někdo jiný, je v pořádku, na tom ten film stojí, ale že se v ten samý den dozví i o zavražděném pedofilovi v autě, už je nechtěná parodie. Jsem jenom čekal, kdy tam budou nabíhat různí pošťáci a roznašeči pizzy a oznamovat mu veškeré omyly a nedorozumění sahajících až do školních tříd. Ta cesta k nevyhnutelné tragédii je sice rozepsaná suprově. Každý má na tom svůj podíl, nikdo z nich není 100% andílek, nebo grázl, ale opět to škobrtá na konci, kde už Robins ví, že ho chce Penn zabít a pořád drkotá o mrtvém pedofilovi, což mu Penn vyvrátí tím, že policie žádnou takovou vraždu neohlásila, tak proč Robins jednoduše neřekne, že mrtvola je tedy ještě stále v lese, ať se přesvědčí? Pomalé tempo zde často kritizované, mi nevadí, naopak, je to přesně ten typ filmu, který by neměl rychle a akčně odsejpat, ale stačilo doladit ten hloupoučký závěr a mohlo z toho být rewatchable drámo, takhle není důvod to někdy znovu zhlédnout. ()

Danikaa

Film som dávno v minulosti videla, ale až teraz, po repríze som ho docenila. Už keď je niekde Tim Robbins, je jasné, že trihller bude kvalitný, no tu bol navyše vynikajúci Sean Penn. Dráma v závere a bez slzy sa to neobišlo. ()

Nepi

Clint Eastwood se pustil do režie filmu o třech chlapcích,které po letech spojí vražda dcery jednoho z nich...Kevin Bacon jako vyšetřovatel poznává oba po více než 25 letech a vyšetřuje záhadnou vraždu devatanáctileté dívky...Napínavé,tajemné a místy i mrazivé...Filmu kraluje vynikající Sean Penn a Tim Robbins (oba dva získali za své role Oscara)... ()

pfa

Clint Eastwood není pouze dobrý herec, je i velmi dobrý rejža, a dokonce je i dosti dobrý hudební skládatel! Pochmurné drama o třech kamarádech, které po nějaké době spojí vražda dcery jednoho z nich, doprovází trefná a zajímavá hudba... [9/1O] ()

Philoun1

Eastwood se dobře ujal zajímavého námětu a natočil spíše temný film o vraždě jedné mladé dívky, což ovšem není jediná zápletka filmu. Úspěch filmu byl asi předurčen protože tu hrají samí známí a kvalitní herci. Tak proč vlastně dávám ,,jen" 4*? asi proto, že za pár dní si na tenhle počin vůbec nevzpomenu. ()

manonfire

Tak tentokrát byl název pitomý už v Angličtině. Přestože se zde sešli dobří herci, tak film mě přišel dost chladný, neprocítěný. Chtělo to trochu dojmout a to se Robbinsovy ani Pennovy nedařilo. Téma je silné, ale lynč nepravého tu již byl mockrát. Celkově nic extra. 60% ()

Blackberry

Na objektívne hodnotenie som si musel zobrať nočný odpočinok. Určite jeden z najkvalitnejších filmov, čo som v poslednom čase videl. Pán Eastwood sa tu však nevyhol slabším pasážam, čo je obrovská škoda, lebo tento film pri troške šťastia mohol byť statočnou nomináciou na Oskara (okrem známych dvoch výhier). Ale poďme si rozobrať dielo bližšie, aby ste porozumeli môjmu konečnému hodnoteniu. Celý príbeh je postavený na trojici kamarátov z detstva, ktorí sa stretávajú po rokoch pri ťažkej životnej situácií jedného z nich. Jeden vyrástol v detektíva, ktorému sa však rozpadáva manželstvo, druhý je poznačený traumou z detstva po zneužití a trpí psychickou nevyrovnanosťou a tretí je bývalý väzeň, ktorý pre nájdenie pravdy urobí všetko a vráti sa k praktikám z minulosti ... Dej sa vlečie dá sa povedať trištvrtiny filmu, náhle akčné scény tu nehľadajte; pripravte sa na psychologicky navodenú drámu, ktorej kvalitu vykazujú silné dialógy zúčastnených a niekoľko scén, ktoré si zapamätáte pekne dlho... Sean Penn podáva podobne ako neskôr v 21 Gramov neuveriteľný výkon, Tim Robbins len potvrdzuje svoj neopakovateľný talent zo Shawshanku a duo Kevin Bacon a Laurence Fishburne je spestrením nudnejších chviľ, no tempo z tejto dvojice jednoznačne udáva Bacon, ktorý podľa mňa preukazuje dozreté herecké umenie... Lenže kto sa na tento film teší ako som sa ja (trailer až príliš prezrádza), mal by tlmiť emócie, pretože v konečnom dôsledku nastalo po titulkoch vo mne niečo, čo mi nedovoľuje dať plný počet bodov... My own little died and I can´t cry for her... Jimmy, you´re crying now. ()

Almásy

komédia a kriminálka. to sú dva žánre ktoré viem len veľmi málokedy priať. niekto mi raz povedal že film a divadlo je o tom ako a kde niečo ukradnúť a ako to urobiť po novom. tajomná rieka je ukážka toho ako ukradnúť pomerne dosť otrepaný a hollywoodsky námet a prepísať ho na túto nesmierne depresívnu bergmanom líznutú sondu do hlbín partie správnych chlapov. a za záver mal Sean Penn istého oscara. fantastický film. ()

jefff

Jeden z filmů, o kterých jsem věděl, že bude geniální a proto jsem si ho nechával na horší časy, když nebudu mít na co koukat. Tajemná řeka nezklamala a jedná se o fascinující civilní dílo, kde Penn i Robbins hrají jako vždy mistrovsky. A pod vedením Eastwooda, jakožto jedné z nejvýraznějších postav kinematografie, dříve v oblasti herecké, dnes v oblasti režijní, si oba zasloužili Oscara. Škoda, že Robinns nemá více dobrých rolí. Detektivka se zajímavou atmosférou a brilantním vyvrcholením je vzácný artikl, ale tento film je tou výjimkou potvrzující pravidlo. ()

milancecil

Naprosto brilantní kriminální drama, mistrovsky vystavěné na skvěle adaptované literární předloze mého oblíbeného autora Dennise Lehanea, po všech stránkách hluboké ve svém sdělení, proto tak silně působivé dílo, jež nás diváky svým námětem přivádí a vtahuje do prostředí předměstské čtvrti velkoměsta, klidné, s typickým koloritem, a právě zde pospolu vyrůstali a také odrůstali tři chlapci, Jimmy, Sean a Dave, kdysi si bývali dobrými kamarády ze sousedství, ale další život je od sebe rozdělil a každému z nich připravil vlastní, osobitě spletitou cestu, až hrůzná událost jedné noci tragicky změnila vše, co se jim doposud jevilo jako ničím nezvratitelná jistota, až smrtelná tragédie jim vzájemně překřížila životní cesty, obrátila je náhle, pro ně až nesmiřitelně proti sobě, a tak se dostáváme společně s těmi třemi, dnes již muži ve středním věku, do tíživé situace, kdy skutečnosti objasňující pravda a spravedlnost nemusí v zápase s bolestnou zlobou a netrpělivou touhou po co nejkrutější pomstě být těmi silnějšími, mohou v souboji s nimi prohrát a nezabránit tak smrti další nevinné oběti, ano, jen surové násilí v nás vyprovokuje takové temné emoce, kdy se jeví právě jen rychlá odplata jako ta nejvhodnější pro utišení naší hluboce prožívané bolesti, a tak se násilí jakoby v roztáčející spirále prudce rozvíjí v další, ještě surovější násilí pomsty. Opravdu vynikající, mrazivě přesvědčivé dílo, s nepřehlédnutelným přesahem. ()

venca163

Zase Clint, zase jeho témata a zase nekompromisní zpracování. Trochu po povrchu? Možná. Ale odvypráví to celý. A herecky je to zábavný samo o sobě. (85%) ()

DiCaprio a král současného thrilleru

DiCaprio a král současného thrilleru

24.05.2013

Dennis Lehane je jeden z mála spisovatelů, kteří se nemůžou stěžovat na filmové adaptace svých knih. Filmy jako Sbohem, baby, Tajemná řeka nebo Prokletý ostrov byly úspěšné komerčně i u kritiků.… (viac)

Affleck vytasí prohibici a samopaly

Affleck vytasí prohibici a samopaly

13.01.2013

Sice nebyl nominován na Oscara za režii, ale nemusí smutnit, my stejně víme, že za kamerou je na svém místě. Jaký bude jeho další projekt? Po nedávném odstoupení z hlavní role v krimi-romanci Focus … (viac)

Leo a Marty si obstarali ostrov

Leo a Marty si obstarali ostrov

25.10.2007

Předevčírem jsme psali o honbě Hollywoodu za dalšími komiksy Stevea Nilese, odpovědného za předlohu pro víkendovou americkou jedničku 30 dní dlouhá noc. Něco podobného se strhlo i kolem kriminálky… (viac)