Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

castor

Značně netradiční sci-fi, ve kterém však pod nánosy zoufalství z neplodnosti žen nevidíme luxusní auta, domácí roboty apod., ale "problémy dneška" (imigrační politika, ekologické otázky, terorismus, vzrůstající neplodnost) dopředu do roku 2027 předeslal talentovaný adaptátor Harryho Pottera tak zručně a věrohodně, že tíživá atmosféra nás vtáhne do děje hned od úvodních minut. Dětský pláč nadobro utichl. Anarchie, rezignace. Expoziční rozjezd je sice mírně pomalý, ale to, co následuje, je filmařský skvost. Naděje je ta tam, budoucnost je nezvykle současná a děsivě aktuální - povadlý byrokrat a střídmý alkoholik Theo by o tom mohl dlouze vyprávět. Smrt nejmladšího obyvatele planety jej takřka nezajímá. Kamera nechce šokovat, ale jednoduše neuhýbá. Sleduje, dobíhá hrdiny, nezvykle uchvátí svojí hloubkou pole. Kamera je jednoduše DALŠÍ POSTAVOU. Ukazuje skutečnosti jako by "mimochodem". Navíc je tu dokonalá ukázka nedořečeného – např. Theo odjíždí autobusem a okénkem spolu s divákem pozoruje, jak asi bude vypadat osud lidí stojících ve frontě. Nejprve bití, dále svlékání a na závěr překrývání plachtou. Filmařský um překonává o třídu akční sekvence ze starších snímků, naprosto dokonalá scéna z auta (s umírající Julianne Moore) pak nechává zapomenout na vše, co jsme považovali za vrchol "akčního" žánru a opětovně posouvá filmařské hranice. Typově přesný Clive Owen naprosto trefně ilustruje nelehkou dobu, Cuarón jej navíc dostatečně polidštil (už jen jeho trable s obutím). Devatenáctiletá Claire-Hope Ashitey mu dokonale sekunduje, ač jde o její teprve druhou filmovou úlohu. Nejzářivější představení ale předvádí sám perfekcionalista Cuarón. Nakonec asi stejně půjdu na plné hodnocení!! Uvidíme po dalším shlédnutí - prozatím jsou pro mě Potomci lidí bezesporu jedním z nejlepších filmů roku, i když přes nadšení nelze neupozornit na místy nudnější pasáže a na obsah, který chtě nechtě několikrát znatelně ustupuje formě!! Přesto tu máme na zlatém podnose invenčně strhující podobenství.. ()

viperblade

Temné, znepokojivé, dokonalé. O tomhle filmu jsem hodně slyšel a dneska jsem si konečně našel čas, abych se na něj podíval a zjistil, proč zrovna o tomto snímku všichni tak mluví. A teď, deset minut po skončení můžu napsat, že je opravdu skvělý. Přemýšlel jsem, kdy naposledy jsem viděl takhle temný post apokalyptický film a nejdříve mě napadl snímek The Road (co se týče atmosféry) ale co se týče příběhu a jeho zpracování, napadla mě sci-fi klasika, která má k tomuto filmu asi nejblíže - Twelwe Monkeys. Každopádně, tohle je skvělý film, který dokazuje, že extra dlouhé (přes několik minut v kuse trvající) záběry vám udělají stejnou službu, jako zběsilý střih, který se většina filmařů snaží do svých filmů všemožně nacpat, ale jen málokdo s ním dokáže opravdu pracovat. Tady nejde co víc napsat, či dodat, tohle se musí vidět. 100 %. P. S. A Julianne Moore spolu s Michaelem Cainem dokazují, že opravdu není malých rolí, ale malých herců. Oba svůj prostor využili naprosto perfektně. ()

Trellíno

Potomci lidí asi nebudou přímo nejlepší film letošního roku, ale co se filmařských postupů týká, pak jsou zaručeně nejzásadnější a to tak, že se to možná netýká jenom letoška, ale dost možná i posledních deseti let. Cuarón je borec a já jsem si naprosto jistej, že z tý absolutně neuvěřitelný desetiminutový scény na jeden zátah příště na tuty dostanu orgasmus. ()

D.Moore

K málokterému filmu viděnému v kině se hodí napsat "technicky brilantní, po všech stránkách vypilovaná věc". K Potomkům lidí ano. Sečtěte dohromady geniální kameru, režii, která ví, co si s jejími megadlouhými záběry počít, přidejte skvělé herecké výkony... A je to. Michaela Cainea v kombinaci s Ruby Tuesday nedostanu z hlavy asi nikdy. ()

MM_Ramone

Na svete sa už takmer dvadsať rokov nenarodilo žiadne dieťa. Ľudská rasa je zdá sa odúsedená k zániku. Nevyhladili nás vojny, prírodné katastrofy, ani žiadna agresívna forma mimozemského života... prišla sterilita, ktorá ukončí epochu ľudstva na Zemi. Svet upadol do beznádeje, násilia a anarchie. Ako pomaly mizli hlasy detí z ihrísk, prichádzalo zúfalstvo. Je zvláštne, čo sa stane so svetom bez detských hlasov. Ešte je však nádej, že sa to zmení, vzplanula mála iskrička. Jedna mladá žena je tehotná. Je to ako zázrak, v ktorý už nikto nedúfal. Výborná sci-fi dráma z neďalekej budúcnosti. Jednoduchá myšlienka so silným posolstvom. Výborne spracovanie - herci, kamera, réžia. Skvelý film. ***** ()

Spooner

Tak to byl zas jednou v kině zážitek! Atmosféra filmu se dala krájet, a při té závěrečné cca 10 minutové scéně jsem skoro ani nedýchal, jak mě to celé pohltilo. V tomto ohledu pro mě překonal i ten atmosférický nářez z Greengrassova Letu č. 93 (a to je sakra co říct!).Herci jsou také výteční. Clive Owen v roli hlavního "hrdiny" je fascinující a naprosto mu to všechno věříte. Ještě lepší je snad Michael Caine v roli staříka pašujícího marihuanu a poslouchajícího neposluchatelnou hudbu( bohužel si ho na plátně ale moc neužijeme). Příjemně mě překvapil také Chiwetel Ejiofor, který byl také velmi přesvědčivý. Vše zde fungovalo bezchybně. Po trochu pomalejším rozjezdu jsem se totiž dočkal brilantního zážitku a nejlepší filmu tohoto roku. ()

tahit

Předně, při zhlédnutí filmu jsem musel zapomenout na stejnojmennou knihu, která je obsahově trochu jiná a určitě lepší. Jinak film má také zajímavý děj nicméně samo provedení filmové vize budoucnosti vymírání lidstva, terorismus na denním pořádku a vybuchující bomby, tam kde je nikdo nečeká, není vůbec nic ve science fiction nového a dokonce některé situace jsou jako přes kopírák z jiných filmů. Nejpozoruhodnější na tomto díle jest právě ten zajímavý nápad s tou jedinou těhotnou dívkou na naší planetě, to zamrazí. A nakonec dodám, že už se znovu nenechám na poli sci-fi válcovat temnou atmosférou Potomků lidí. Příště si raději zařídím místo ponurého prožitku lepší večer, než jen filmovou zábavu na hranici průměru. ()

Davies182

Originální příběh, skvělé zvraty, charismatický Clive Owen, roztěkaná kamera... to vše dělá z této podívané jedinečný zážitek, ke kterému se budu každý rok rád vracet na DVD. Scény, které i poněkolikáté berou dech svou realističností, drsností, a hlavně naléhavostí nemají v žánru sci-fi ve filmovém umění obdoby. ()

gogo76

Film Potomkovia ľudí spolu s Letom 93 radím medzi to najlepšie čo vzniklo v roku 2006. Aj keď sa dej filmu odohráva v roku 2027, len ťažko ho možno nazvať sci-fi. Dej sa odohráva v budúcnosti, napriek tomu je svet zaostalejší ako súčasnosť. Presnejšie, po tom, čo sa prestali rodiť ľudia, spoločnosť upadala, úplne rezignovala na ďalší rozvoj. Prevládajú dlhé a prehľadné zábery a množstvo vecí sa deje akoby pomimo. Ulice plné špiny, dymu a podivných ľudí sú veľmi dobre nasnímané a celkovo doplňuju dusnú atmosféru budúcnosti, ktorej by sme sa asi nechceli dožiť. Vynikajúce herecké výkony, C.Owen prakticky nezlezie z obrazovky, dokonalý M.Caine (čím starší, tým lepší) a bonus v podobe J.Moorovej. Prepad auta vandalmi je zlomová a najlepšia scéna vo filme. Od tejto chvíle Vás tento film chytí a nepustí. Samozrejme scén, ktoré stoja za zmienku je oveľa viac, ale nejde nespomenúť scénu pôrodu, kde vidíme to, čo pri podobných scénach v iných filmoch nevidno. Keby som mal film prirovnať k niečomu, čo tu už bolo, tak určite 12 opíc. U mňa 90%. ()

Mahalik

Alfonso je prostě bůh!! Už od traileru jsem věděl, že to bude nádherný film.A opravdu. Clive Owen by měl za roli Thea dostat Oscara, páč to co předvedl mi opravdu vzalo dech.A Oscara by měl dostat taky kameraman a vlastně taky samotnej Cuarón. Pane vrchní, chci další rundu, protože tohle mi fakt chutnalo!!! ()

Xmilden

Ve filmu se mi nejvíce líbilo dostatečně výživné množství dlouhých scén bez jediného střihu. Musím uznat že hlavně ta první v autě byla opravdu vynikající. PS: Těžko soudit co by s civilizací udělala 18tiletá neplodnost. Ale asi by to moc růžová událost nebyla. Takže souhlas a spokojenost s touto temnou vizí. 75% ()

Phobia

Napoprvé mě "Potomci lidí" malinko zklamali, ale podruhé jsem si atmosféru úpadku a perfektní výkon Clivea Owena vychutnávala mnohem víc. P.D. Jamesová stvořila nádherně bezútěšný svět, plný násilí a beznaděje, Cuarón vše s citem pro detail skvěle převedl na plátno. Na co plýtvat slovy, tohle je výborný film a stydím se, že jsem to nepoznala hned napoprvé. K dokonalosti chybí jen málo, ale možná tu pátou hvězdici ještě časem přidám. 85% ()

liborek_

Potomci lidí jsou pro mě docela příjemné překvapení konce roku. Bál jsem se, že po všech superlativech, které jsem na tento snímek zaznamenal, budu nakonec zklamaný (jak to někdy bývá), ale musím uznat, že tenhle film se povedl. Příběh je promyšlený a v mnohém odkazuje a navazuje na současnost. Rozvíjí jakousi katastroficoku vizi a tu přivádí k překvapivé dokonalosti ve všech ohledech - v chování společnosti, jednotlivců, v společenském řádu i technickém zázemí. Trošku mě mrzí, že v druhé půlce se příběh trochu rozmělnil a vlastně v samotném závěru vyústil doztracena. Zbylo víc otázek než možných odpovědí, ale možná to tak mělo být... Zpracování filmu bylo jedničkové: Syrová a chladná atmosféra, skvělá kamera a výborný Clive Owen podtrhli zážitek z výborného filmu. Bylo to drsné, ale jak jinak u takového tématu? :-) K naprosté špičce ale něco chybělo - 4 1/2* ()

sepp

Inu o nejakem kinematografickem prevratu se opravdu mluvit neda, ale ono uz zadneho prevratu asi ani dosahnout nelze. Rozhodne ale nelze Potomkum lidi uprit originalitu a nevidanou pusobivost a to nejenom celkovou ultraponurou atmosferou, ale predevsim akcnimi scenami, ktere jsou ocividne inspirovany pocitacovymi hrami z poslednich let. Jsou tu pouzity na chlup stejne postupy a konecny vysledek je vtahujici, od dalsiho sledovani deje se nelze snad ani na vterinku odtrhnout. Vse nutne by se sice dalo prevypravet v podstatne kratsi stopazi, ale vysledna delka filmu je tak akorat a rozhodne nenudi. A i kdyz vysledny efekt neni nijak na prvni pohled bombasticky, filmovy zazitek je to velky. A proto plne hodnoceni. ()

-bad-mad-wolf-

Potomci lidí jsou výkřikem moderní techniky - Cuarón vybrousil dokonalý produkt, bezchybně vede herce i kameramana a moc rád bych v jeho podání viděl nějaký syrový válečný film. Ruční kamera vyhrála souboj s tolik populární třesavkou a nabízí autentický, jistý a nerušený pohled do ponurého světa budoucnosti. Potud dobře. Jenže ožehavé téma, jakým myšlenka neschopnosti plodit děti určitě je, by si zasloužilo i hlubší stránku věci. Potomkům chybí vzrušivost a zůstávají stejně syrovými a chladnými, jako je jejich vizuál. Pokud už dojde k emotivně žhavějším momentům, jsou předhozeny v podobě mnohokrát viděných fragmentů (SPOILER - např. zabití Jaspera)... jednoduše řečeno, nedokázal jsem se s tímhle poněkud odosobněným světem navzdory silné atmosféře sžít natolik, aby mě pohltil. Utrpení v předzvěsti konce by si zasloužilo více emocí (ať už na místě či v rámci dopadu zážitku). Přitom se nedá říci, že by forma přebíjela obsah... ona jakoby zdejší krásná forma obsahem sama byla. Všechna čest ovšem patří závěru, který ve své síle všechno na chvíli zmrazí. Doslova. ()

lesumir

Perfektně zpracováno, Cuarón si s tím pěkně hraje, po vizualní stránce nemám co vytknout, dobře vybraná hudba taky udělala své. Film je silný pouze v detailech, protoze uz po par minutach jsem byl nadsen Owenem a zacinajicim vyvojem, ale pozdeji to slo - jak se rika - trosku do kytek a akcni sceny z poslednich 30ti minut byly dobre udelane, ale na mne pusobily hodne lacine. Film roku? Si snad delate legraci... ()

darkrobyk

Předlohu P.D.Jamesové, která se v prvním vydání u nás jmenuje Země prázdných domů, jsem četl hodně dávno. Nemohu tudíž momentálně srovnávat, což snad udělám po znovu přečtení. Film sám je syrový, nepříjemný, chladný a moc naděje v něm, i přes ujištění režiséra, nevidím. Jako by bylo jedno, zda je člověk voják, odbojář či uprchlík. Všichni jen prahnou po moci, zabíjí a lžou. Svět zla. Pronásledovaná uprchlice je opravdu malinkou jiskřičkou, jelikož není zcela jasné, jak by mohla spasit lidstvo a zda se z ní nakonec nestane jen oběť výzkumu... Otevřený čapkovský konec nabízí více otázek, než odpovědí. Mám raději horrory, než tyhle mrazivé filmy o nás, o lidech. Ocenil jsem odkazy na vše možné, whiskou Black and White počínaje a pinkfloydovským létajícím prasetem (Animals) konče. A v dlouhé přehlídce hudebníků nechyběli Deep Purple, Radiohead, Aphex Twin ani King Crimson a J.Lennon. Piccasova Guernica připomněla temnou stránku lidstva, tu světlou symbolizoval Michelangelův David...s uraženou nohou... ()

Ampi

Je to post-apokalyptický film, který není post-apokalyptický. Svět, který je na cestě k zániku je vykreslen tak detailně a reálně, že je lehce uvěřitelný. Hlavní postava není žádný akční hrdina, ale vcelku obyčejný člověk, ale sympatický. Scény z Bexhillu, kde by se ti sťaštnější z nás asi potkali, jsou technický a vizuálně dobře zvládnuté. Kromě vizuální a technické stránky má film svůj silný příběh a to je vždy kladem. ()

kinej

Cuarón má ambice stát se jedním z nejlepších režisérů. Šokoval mě tím, jak dokázal po dospělácké a skvělé Mexické jízdě, vytvořit ryze dětský film Harryho Pottera, který je zatím rozhodně tvůrčím vrcholem celé série. Od Children of Men jsem mnoho čekal a také jsem mnoho dostal. Cuarónovi se podařilo natočit jedno z nejlepších sci-fi minimálně poslední dekády. Silný scénář režisér zpracoval citlivě. Film je napínavý, překvapující a hlavně jednoduše výborný. Jen tak dál. ()

Hrabka

Výborný nápad byl rozprášen divným a nezáživným dějem. Je pravda, že některé scény jsou výborné, kamera nám nabídne dlouhé scény bez jediného střihu. Některé pasáže jsou natočeny velmi autenticky a vy si právě díky živé kameře dokážete představit, že jste tam s nimi. Škoda toho děje, který mi přišel divný a moc mě nebavil. Planeta bez dětí, kde ženy ztratily plodnost je vykreslena poměrně dobře, ale to, co se ve filmu odehrálo, mělo být mnohem lepší. 60% ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)