Planeta Země, rok 2027. Už devatenáct let se nenarodilo jediné dítě. Svět podléhá beznaději a anarchii a po čím dál zoufalejších pokusech o nalezení a odstranění příčiny neplodnosti lidstva už jen čeká na zázrak. Do nedaleké budoucnosti nás ve své temné a šokující vizi uvádí režisér Alfonso Cuarón (Mexická jízda, Harry Potter a vězeň z Azkabanu), který se inspiroval slavnou stejnojmennou sci-fi novelou královny detektivek P. D. James. Díky totalitnímu zřízení dokáže jediná Velká Británie odolávat všeobjímajícímu chaosu. Platí za to sice strašnou cenu - občanská práva jsou velmi okleštěna a občasné pokusy o odpor brutálně potlačovány, ale Theovi (Clive Owen), londýnskému byrokratovi, který už jen pasivně čeká na svůj konec, je to úplně jedno. Ovšem jen do chvíle, než se s pytlem na hlavě ocitne v kufru dodávky a posléze stane tváří v tvář své bývalé lásce Julian (Julianne Moore), která stojí v čele jedné z mnoha odbojových skupin a má pro Thea speciální úkol - zajistit pro jednu z jejích spolubojovnic tranzitní víza a dostat ji bezpečně ze země. Během cesty, jejímž cílem je azyl pod záštitou organizace Human Project, Theo zjišťuje, že jeho chráněnka Kee není obyčejná uprchlice. Naopak - je to člověk, kvůli kterému by byla spousta lidí ochotná vraždit. Je totiž v osmém měsíci těhotenství a představuje kýžený zázrak, na který lidstvo už devatenáct let čeká. Na útěku před anarchisty, kteří by ji rádi zlikvidovali kvůli zachování stávajícího bezvýchodného stavu, a reprezentanty režimu, již by ji rádi zneužili ke svým politickým cílům, se Theo a Kee stávají velmi nejistou, nicméně jedinou nadějí naší civilizace... Režiséra Cuaróna nadchla představa, že by se prostřednictvím filmu zasazeného do blízké budoucnosti mohl vyjadřovat k dnešku. "To, jak se chováme dnes, výrazně ovlivní podobu naší planety za dvacet let. Vlastně to není sci - fi, ale současný thriller zasazený do roku 2027," říká Cuarón. Svět za pár let je sice snímán temnými, syrovými barvami, ale podle režiséra jde spíš o nastolení správné atmosféry než o jeho názor na naši budoucnost. "Ten film je o tom, že mít naději se vyplatí i v bezvýchodné situaci," dodává. (oficiálny text distribútora)

Khalesi

Tieto boje za prežitie ľudstva by mali byť trestné, pre mňa je to akoby lekári prešli na stranu rakoviny a všemožne ju podporovali napriek tomu, že jej výsledkom je len bolestná smrť a neušetrí nikoho. ()

hendrich6

Velice přitažlivé sci-fi a parádní námět.Místy jsem se ale ztrácel a možná bych potřeboval film vidět znovu.Velmi silné zobrazení budoucnosti bohužel sráží občasná nepřehlednost filmu.Po prvnim zhlédnutí 70 % ()

ALIENka_

Potom, co jsem film dokoukala, jsem z toho byla fakt nadšená, ale jak jsem to nechala chvíli uležet,zjistila jsem, že to pořád byl skvělej film, ale na pět není. Za prvý chci vědět, proč najednou z ničeho nic přestali bejt všichni plodný. Taky nechápu, proč všichni začali zabíjet, rabovat a dělat revoluce kvůli tomu, že nikdo nerodí, jak přesně by jim to pomohlo? Chápu, lidi jsou nespokojený, ale vláda s tím taky nemůže nic dělat, takže buď se jim z tý neplodnosti snížilo IQ nebo fakt nevim. Za další Theo (snad se tak jmenoval) se rozhodne, že jediný dítě na zemi dá nějaký organizaci, o který ani neví, jestli existuje a co je sakra zač, ale to nevadí, protože vláda je strašně zlá a špatná a určitě by to dítě zabila. To je tak poslední věc, co me napadá z kritickýho hlediska. Film má skvělou atmosféru od začátku do konce, dobrý zvraty, který nečekáte, herecký výkony taky fajne a i když si nejsem jistá, že kdyby se něco takovýho stalo, lidi se budou chovat zrovna takhle, ale tak je to film a situace tam jsou vyobrazený velmi realisticky, příliš to nezkresluje a podává nám pokrm plnej světa beznaděje a bez dětí. Plus taky dávám za to, že tam bylo jenom jedno dítě, takže ten řev se ještě dal poslouchat. :D Za mě 4/5. ()

ScarPoul

Gravitácia sem, gravitácia tam. Film, ktorý bol ocenený oskarom nesiaha tejto emocionálnej, post apo, utopistickej agitke ani po členky. Owen je skvelá postava( prečo ten človek nedostáva viacej dobrých rolí?) a jeho putovanie zničenou Britániou za sprievodu jednozáberoviek a vnútrozáberových montáži od Lubezkiho, robia z tohto filmu jedinečný zážitok. Akčné scény, emocionálne scény, samotná mytológia nového života ktorý treba zachrániť je tu podaná ako zdvihnutý prst voči xenofóbií a toho, že sme všetci ľudia. Jeden z najdôležitejších filmov na poli sci-fi, ktorý pre mňa funguje aj po desiatich pozretiach. ()

Lacike

Ja tomu Cuarónovi na chuť asi nikdy neprídem. Páčil sa mi ten svet v ktorom sa už roky nenarodilo žiadne dieťa. Kľudne by som sledoval aj seriál, ktorý by detailnejšie sledoval rozpad ľudstva z tohto dôvodu. Takisto by bolo zaujímavé sledovať jak sa ľudstvo dáva dokopy potom, čo dlhší čas fungovalo v rozvrátenom stave. Ale tento film po dejovej stránke je len taká adrenalínová jednohubka o ceste z bodu A do bodu B. Postavy sú tak akurát načrtnuté, aby som im rozumel a aj celkom prial šťastný koniec, ale zároveň je to celý čas také depresívne, že happyend pre všetkých by bol nevierohodným prekvapením. Nakoniec tým najlepším a najintenzívnejším na celom filme sú len tie dve akčné scény akože na jeden záber. Strašne sa mi páči tá v aute. Zato v tej z vojnovej vravy si kamera až príliš na seba strháva pozornosť a namiesto toho, aby som sa o Owena bál som si len hovoril: vau, fakt to natočili na jedne záber? Keď si odmyslím tie dve akčné scény a zaujímavý nápad o konci sveta, tak je to pre mňa len priemerný film. Tak ako všetky ostatné Cuarónove filmy. 6/10. ()

rawen

Všechna čest zůčastněným za ty předlouhé akcí nabité realistické scény - příběh však zůstává tak trochu upozaděn právě na úkor akce. Jako podívaná fantastické, jako kulturní zážitek průměrné... 7/10 ()

5150

Film jako celek mě zrovna nenadchnul, ale potěšilo alespoň několik maličkostí. Jednak Clive Owen v hlavní roli - ten se mi líbí už od té doby, kdy jsem viděl film KRUPIÉR (1998), dále pak nestárnoucí Michael Caine a také ještě, na tak depresivní film velice pohodový písničkový doprovod. Tenhle film jsem si chtěl k nějakému podobnému z poslední doby přirovnat a napadly mě pouze dva - Boyleovo 28 DNÍ POTÉ (2002) a Spielbergova A. I. UMĚLÁ INTELIGENCE (2001). Ve srovnání s těmito dvěma filmy, mi příjdou POTOMCI LIDÍ prostě slabší. ()

PROROK14

Dosť dobrý film. Ďalšie sci-fi čo ma zaujalo. Príbeh má spád a je napínavý. Film nie je príliš dlhý a musim vyhlásiť že stojí za to si ho pozrieť. Len Boh zachráň aby niečo také nezastihlo Zem v budúcnosti. 75% ()

BoPo

Hroziaci koniec ľudstva patrí medzi príbehovú klasiku. Toľkokrát natočené a stále sa nájde niekto, kto to chce skúsiť znova a po svojom. Dobré, po všetkých stránkach, no medzi to najlepšie v rámci žánru by som to určite nezaradil. ()

GeusX

Opět jeden z filmů, který jsem plně docenil (a zvýšil hodnocení na maximum) až při druhém shlédnutí, kdy jsem se do depresivní atmosféry filmu plně ponořil. 90% ()

Silence

Alfonso Cuarón vzal kameru, přešel do paralelního vesmíru a natočil skutečný příběh ve skutečném světě. Jinak si to vysvětlit neumím. Zbytečně nepřekombinovaný (pro někoho moc jednoduchý), přesto zajímavý příběh je vyprávěn úžasně skutečně, uvěřitelně a syrově. (Aktualizace 13.11.2006) : Včerejší druhá návštěva kina mě ujistila, že jsem se po prvním zhlédnutí neunáhlil, když jsem tenhle film označil za můj nejlepší letošní filmový zážitek. Přičemž opravdu některé scény byly z těch nejlepších, co jsem kdy viděl. ()

bouncer

Těžce se mi tento snímek hodnotí. Čekal jsem trochu intelektuálnější sci-fi, nakonec se z toho vyklubal road-trip plný akčních a někdy i dost nepochopitelných scén. Ale zase na druhou stranu je to skvěle zvládnutá forma, jejíž tempo vás chytí a pustí až na konci s pár otevřenými myšlenkami. Určitě se nejedná o žádný skvost, na který budeme i po letech vzpomínat, ale za shlédnutí to rozhodně stojí. ()

BigDeal

Neskutočne, ale neskutočne dokonalá kamera (a s ňou spojená réžia) sa postará o to, že sa v tomto post-apokalyptickom filme stanete jednou z hlavných postáv. K tomu sa pripočíta dobrý nápad, detailná výprava špinavej budúcnosti a výborná akcia a vznikne taká (krásne vygradovaná) atmosféra, že som po skončení filmu musel polhodinu odlepovať nos z monitora. Navyše ja sa bojím i keď v obyčajnom sitcome nedržia malému dieťaťu správne hlavičku, takže pri sledovaní, ako sa snaží žena s dieťaťom uhýbať guľkám zo samopalu mi nebolo všetko jedno. ()

Dale

Sú pre mňa dosť nepochopiteľné tie nadšené ohlasy na tento film. Vďaka tomu som čakal niečo výnimočné, prelomové, no dočkal som sa len sklamania. Jediné pozitívum tohto filmu je jeho vizuálna stránka, čo je trochu málo. Jednoduchý príbeh, vízia budúcnosti taktiež nie je nijako originálna a herecké výkony nič extra. Nie že by nebol Clive Owen sympaťák, no je až príliš nevýrazný, Julianne Moore sa tam mihne len na pár minút a tak jediný ktorý aspoň trochu utkvie v pamäti je Michael Caine s netradičným účesom. Proste priemerné sci-fi, na ktoré si o pár dní ani nespomeniem. ()

murakamigirl

Za posledných 19 rokov sa na Zemi nenarodilo jedno jediné dieťa. Príčiny? Neznáme... Svet sa pomiatol, nad ľudským rodom visí čierna predzvesť apokalypsy... Alfonso Cuarón vykročil na temné chodníčky budúcnosti. A že nás bude desiť a vyrážať nám adrenalín, nepochybujme. V recenzii známeho filmového časopisu stojí: "Potomkovia ľudí nie sú filmom veľkých hereckých výkonov, ale filmom veľkého režiséra." Nedá sa nesúhlasiť. Postavy nakoniec ani nemajú dominovať snímke, dominuje VÍZIA a MYŠLIENKA. To ale nemení nič na tom, že sa Clive Owen pretvoril vo výbornú trosku a Michael Caine- hoci na najskromnejšom priestore- exceluje čoby obetavý hippiesácky starec. A ako inak, ani Mooreová si nevedie zle... VÍZIA približujúceho sa konca sveta je desivá a prepracovaná, KAMERA strhujúca, IDEA taká, v akú aj v živote dúfame (či za akú sa niektorí modlíme), a to, že: vždy máme NÁDEJ a kým ju nestratíme zo zreteľa, neopustí nás... Sci-fi thriller, ale nepríjemne realistický. P.S.: Nebudem kritizovať, nemám čo. Cítim to na poctivé 4* . ()

Terva

Film začíná 16. 11. 2027 smrtí nejmladšího člověka Planety. Diegu Ricardovi bylo 18 let, 4 měsíce, 20 dní, 16 hodin a 8 minut. Lidstvo ztratilo možnost rozmnožování a pomalu vymírá. Theo ( Clive Owen ) je požádán svou bývalou ženou Julian ( Julianne Moore ) aby sehnal povolení, pro jednu dívku, k opuštění Británie. Když Theo zjistí důvod proč Kee ( Clare - Hope Ashitey ) můsí opustit zemi, začne se odvíjet příběh za záchranu lidstva. CITÁT : Svět bez dětských hlasů je divný..... Velice povedená byla scéna asi z osmdesáté minuty, kdy se na objektiv kamery dostanou tři kapky krve. Kamera pak dále sleduje Thea, jak se prodírá bitevní scénou, stále z těma kapkama krve, které se pak časem začínají pomalu a postupně vytrácet.... Víte v tom snímku je spousta smutku a zabíjení a přivést do takového svět dítě, je velká nezodpovědnost. Ten film už asi nikdy neuvidím, moc mně nezaujal a ani v něm nejsou žádné " MOMENTKY ", které bych chtěl zase vidět. Ve filmu hraje i velká spousta psů, které " koordinoval " Gill Raddings. Co se týče hudební stránky, ta byla docela slušná. Zazní zde song Hush od Deep Purple http://www.youtube.com/watch?v=eLzqQupzzmA , Ruby Tuesday od Micka Jaggera nebo Life in a glass house od Radiohead http://www.youtube.com/watch?v=upl_rxmsu6s ()

adamo_znk

Vizuálně skvělý film, ale tři hvězdy bohužel mluví za vše. Obsahově tak zajímavý nápad podle mě prostě a jasně přerostl scénáristovi i Cuarónovi přes hlavu a já v tom viděl jenom parádně natočenou nedotaženou blbost. Samostatně jsou scény ale opravdu natočeny špičkově a třeba čistě z hlediska kamery a režie je závěrečná vřava úžasná. Doufám že tomu dám někdy další šanci a osloví mě to tak, jako ostatní. ()

JohnCZ

Bezkonkurenčně jeden z nejlepších a nejrealističtěji vypadajících postapo filmů, které byly doposud natočeny. Dějově sice nikterak objevné, ale po stránce filmařské to patří mezi to nejlepší, co jsem měl tu čest zhlédnout. První polovina je ještě taková klidnější a člověk by se skoro až začal nudit, ale jakmile v půlce druhé začne Cuarón sázet ty svoje dlóóuhé scény točené na jeden záběr bez jakéhokoli střihu, srdce každého milovníka kvalitního filmu musí zákonitě zaplesat. Pokud bych měl uvést jeden důvod, proč tenhle film vidět, tak jím bude především dokumentární kamera, která diváka naprosto vtáhne do děje a uvede do světa, který působí až děsivě reálně. Podobně jako Cuarónovo pozdější Gravity můžou Potomci lidí působit trochu jako horská dráha - divák díky způsobu, jakým je film nasnímán, má pocit, že nesleduje film, ale že tam opravdu je. A tenhle pocit dokáže navodit velice malé procento filmů, s trochou nadsázky bych je dokázal spočítat na prstech jedné ruky. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

41. MFF Ekofilm 3. - 5. 12. 2015

12.11.2015

41. ročník Mezinárodního festivalu filmů o životním prostředí se poprvé koná v Brně a nabídne i novou ambiciózní dramaturgii. Kromě významných zahraničních a domácích hostů představí i velmi kvalitní… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

30.12.2010

Alfonso Cuarón ve vesmíru

Alfonso Cuarón ve vesmíru

01.03.2010

Potomky lidí udělal většině sci-fi fanoušků (ale nejen jim) radost, takže je rozhodně fajn, že se vrací k žánru. Se svým synem Jonásem napsal scénář sci-fi thrilleru Gravity, o který už projevilo… (viac)