Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

Coleator

Škoda snahy udělat film vtipný za každou cenu - viz např. Filch... Scéna na hřbitově a casting Voldemorta vůbec ale naprosto bez výhrad... ()

L0ra

Oproti knížce tam chybí domácí skřítci, úvodní scéna s Dursleyovými a pár dalších drobností. Některý scény jsou zjednodušeny takže moc nevynikne psychika postav. A navíc při čtení knižní předlohy jsem si představoval slečnu Delacour o hodně moc hezčí než byla ve filmu ztvárněna. Ale i přes tyto nedostatky se mi film celkem líbil. ()

Kamca_

Čtvrtý díl jsem viděla jako druhý v pořadí, hned po jedničce. Hodně mě to potěšilo. Nečekala jsem moc zázraků, ale tenhle film mě opravdu dostal:) Bylo to o trochu slabší. Jsem zvědavá na další díl. ()

Pepy

Čtvrtý díl úspěšného fantasy filmu přišel s opravdu dobrým příběhem a akcí plných napětí. Tento díl točil opět jiný režisér, než jsme zvyklí, ale myslím si, že je to příjemná změna. Ale to se dalo čekat, viděl jsem všechny díly a nechápu, proč by tenhle neměl být jeden z dalších oblíbených filmů. ()

ScarPoul

Myslieť si že skrátiť takú hrubú knihu ako je Harry Potter 4 do dva a pol hodinového filmu je jednoducho bláznovstvo. Ale aj tak sa o to tvorcovia pokúsili. Možno preto, lebo keby rozdelili film na dve časti akosi by stratil to čaro, ktoré do tej chvíle mal. Vec sa má tak, že ten, ktorý knihu nečítal, sa bude strácať viacej ako je potrebné. Tí ktorý knihu čítali, si užijú pár naozaj skvelých scén - finále s Fiennesom je naozaj skvelo natočené - ale ako keby im po celý čas unikalo niečo podstatné. To že hlavný predstavitelia prehrávajú z každým dielom menej a menej, nemusím hovoriť. Newell zase vsadil na typický situačný humor, ktorý mu v niektorých momentoch vyšiel naozaj znamenite. Postavy sa začínajú ponárať do skutočných charakterov a film má svoje emotívne stránky, ktoré sú ale bohužiaľ v tomto diely niečené bombastickosťou a faktom že to všetko má mať len dve hodiny. Pre prerod hlavných hrdinov je tento rok podstatný. Priateľstvá sa spevňujú. A skutočná hrozba sa znova vracia. Po tomto diely už nič nebude ako predtým. Vedia to postavy a vieme to aj my. Film rozhodne zabaví, ale má svoje hluché miesta. Záleží len a len na tom nakoľko ste ochotný ich akceptovať. ()

Lacike

Po mizernej trojke som uz vela necakal a dostal som film, ktory uz prilis pocita s tym, ze divak cital knihy, takze som sa v deji stracal natolko, ze som sa na zvysok serie vykaslal. 4/10. ()

ProjectAlice

Najobľúbenejší diel, tak ako to bolo aj v prípade knižnej verzie. Film je iný ako predchádzajúce diely, je tam zaujímavejší príbeh, skvelá akcia. Tie Rockfortské hry nemajú chybu. Konečne aj hlavné postavy nevyzerajú ako deti a tak film už nevyzerá ako pre ľudí do 7 rokov. V tomto filme mi nevadil ani Robert Pattinson. Koniec bol presne taký, ako som si ho predstavoval pri čítaní knihy. Chválim. ()

Gwaihir

Čtvrtý díl fantasy ságy podle vyprávění Joanne K.Rowling sebou přinesl pro filmové tvůrce nelehký úkol, jehož naplnění se v roli režiséra tentokrát zhostil Mike Newell, který se musel vypořádat hlavně s velkým nárůstem rozsahu zpracovávané předlohy. Od té se jeho snímek značně odchyluje, vynechává celé vedlejší linie příběhu a soustřeďuje svou pozornost pouze na nejdůležitější události, které dále zbavuje i některých menších zápletek, což v konečném důsledku vede k jeho poněkud větší rozkouskovanosti a menší srozumitelnosti, protože mnoho informací zůstává skryto. Naproti tomu jsou tyto jednotlivé scény, jejichž atmosféra je místy výtečně citově vypjatá a místy zase nádherně hororová, natočeny velmi dobře, s důrazem na větší míru akce a využití zvláštních efektů. Skvěle se svého úkolu zhostil Patrick Doyle, jenž na postu skladatele dokázal navázat na předchozí práci a posunout hudební složku o další krok kupředu. Stále výborný je též výběr nových tváří, jemuž tentokrát vévodí zjizvený pošuk Brendan Gleeson či protivná novinářka Miranda Richardson. 85% ()

BoPo

Zatiaľ jednoznačne najslabší dieľ. Miestami sa všetko čaro vytratilo a odohrávala sa akási randiaca nuda. Najvýraznejším plusom je postava, ktorá sa predstaví ako Alastor Moody, bývalý bystrozor. V poslednej polhodine sa síce odohrajú zásadnejšie udalosti, no celkový dojem už nevytrhli. Od režiséra filmov Krycí jméno Donnie Brasco a Bláznivá runway by som čakal viac, ale asi vyfasoval tú menej záživnú knihu. ()

MoiJe

Potteromania ma nechytila, i na "jeho" filmy chodim tak nejak aby bolo, ale kym sedim pred platnom, bavim sa a som spokojna. I tento zatial posledny sa mi pacil. ()

Terva

Film začíná ponuře. Plazící se had kolem pomníku mrtvého muže, tma a opět černé logo společnosti Warner Bros pictures. První zaklínadlo příběhu, zazní záhy. - AVADA KEDAVRA - z úst - ale - toho - bych - neměl - jmenovat -. Do temného začátku zazní ještě jedno kouzlo - MORSMORDRE -. Příběh pojednává o soutěži Tří kouzelníků ze tří škol. Z každé může soutěžit jen jeden a starší sedmnácti let. O soutěžících rozhodne Ohnivý pohár, do jehož plamenů každý zájemce vhodí své jméno, napsané na pergamenu. Jako první přijíždí na návštěvu dámy z akademie kouzel v Krásnohůlkách v čele s ředitelkou madam Maxime. Je to opravdu maximální žena. CITÁT - Páni, to je ale kus ženský......... A ze severu přijíždějí hrdí synové Kruvalu a jejich ředitel Igor Karkarov. Na scéně se objevuje nová tvář se jménem Alastor Moody, bývalý Bystrozor, ministerský rebelant a hlavně nový učitel obrany proti černé magii. Tvrdost a ponurost filmu už není náhodná. Alastor Moody představuje tři nebezpečné a vlastně zakázané kletby. První zní - IMPERIUS - kletba odevzdání a poslouchání. Druhá - CRUTIATUS - je kletba mučící. A třetí ? Tu už známe ( zazní na začátku tohoto příběhu ), je to kletba smrtící. Postava Ministra Barty se dá lehce zaměnit z Adolfem - vy - víte - komo - myslím. CITÁT - Drž se přátel Harry.......... Strašně jsem se smál při scéně okolo 69 minuty, kdy Ron a Harry shánějí dívku na ples a kolem chodící profesor Severus Snape je neustále mlátí knihou po hlavách. Zvlášť ten jeho obličejový výraz je povedený. Okolo sedmdesátý minuty se z příběhu vytrácí hororový scénář a vrací se pohádkovost, která byla na počátku. Dokonce přijde i princezna. Je to jen však krátká událost a poté se to krutě rozjede......Mávej hlavou jako velkej Troll, co tancuje Rock¨n¨Roll. Toč se jako bláznivej skřítek, když se v týdnu vrací pátek. Můžeš řádit jako Jednorožec, co až do rána jde na věc. Dej svoje srdce nad hlavu, jako obři, co maj náladu. Umíš tancovat jako Hipogrif ? V této písni jsou zmíněna veškerá stvoření z předešlých snímků. Ale už je tady soutěž. Podvodní scény jsou napínavé a nádherné. Harry si zaplave a vyslovuje další z jeho kouzel - ASCENDIO -. CITÁT - Harry, ty když něco zkazíš, dopadne to dobře......... Jedno kouzlo vyslovuje i Brumbál a to před zahájením třetí soutěže. Zní - SONÁRUS -. Hledání poháru v bludišti je vcelku napínavé a možná i smrtící. Harry používá další kouzelné formule. A to - REDICULUM - a - REDUCTO -. Film se nám navrátil do hororového žánru. ..........Kost z otcova těla, darovaná nevědomky, maso služebníka, darované dobrovolně a krev nepřítele uzmutá násilím, vyústí v ohromný souboj. CITÁT - Napřed se zdvořile ukloníme.......... Smrtící kletby jsou na nočním pořádku a i jedna nová, zní - ACCIO -. Myslíte, že někdy zažijeme v Bradavicích klidný školní rok ?.....Ne !........... Zatím co scénář zůstává ve stejných rukách Steveho Klovese, mění se vše kolem. Režie : Mike Newell. Kamera : Roger Pratt. Hudbu zde převzal Patric Doyle. Alastora " Mad - eye " Moodyho si zahrál Brendan Gleeson. Ve filmu jsou poprvé použity písně z texty. Zazní třeba, již zmiňovaná, Do the Hippogriff http://www.youtube.com/watch?v=9tNUAumvfzg nebo nezmíněná Thisis is the Night a třeba i Magic Works všechny od interpreta se jménem Mike Hedges. Sice již lehce hororovější, leč stále plný romantiky - ale časy prý budou zlé. REKAPITULACE - Kámen mudrců - romantická pohádka. Tajemná jeskyně - lehký thriller. Vězeň z Azkabanu - dobrodružný z prvky hororu. Ohnivý pohár - romantický horor. Každý z těch příběhů trval v průměru dvě a půl hodiny. Tedy alespoň české vydání. () (menej) (viac)

moviesfan

Opět jsem spokojený a rád, že celá ta sága vznikla. Není to žádná sláva, i tak je to záživně natočené, koukatelné a mě to baví. Hodnocení: 75% ()

JohnCZ

Další díl a opět citelná změna žánru. Temnost sice v jisté míře zůstává, ale velké slovo dostávají i teenagerské problémy hlavní trojky v čele s prvními rozpory mezi nimi. Opět je to o něco vyspělejší a Goblet of Fire je tak trochu spojovákem mezi vcelku pohádkovými prvními díly a momentem, kdy začíná opravdová bitva se zlem. Závěr filmu patří mezi tak nejsilnější momenty celé série (škoda jen, že dopad na emoce nebyl ještě silnější, v knize to byl vyloženě masakr). Hudba je opět famózní a i když Patrick Doyle má trochu jiný styl než John Williams, na kvalitě to vůbec neubírá a rozhodně jsem rád, že rapidně ubral na předtím hojně používaném pohádkovém motivu z prvních dvou dílů. Jediným záporem tak zůstává brutální osekání děje o veškeré vedlejší dějové linie a odrazilo se to částečně i na ději hlavním - zejména v tom závěru, který byl až moc uspěchaný. Ohnivý pohár je holt velká kniha, na kterou jsou i dvě a půl hodiny málo. Vězeň z Azkabanu byl mnohem výraznější. ()

MrCreosote

Po cuaronovském mixu humoru, temnoty a fantazie přichází těžkopádný mix osudovosti a teenagerovské romance. Dojde i na první úmrtí, kterých si člověk ale jaksi nepovšimne... Dřív jsem z toho vinil režiséra Newella, ale teď vidím, že chyba se jako obvykle skrývá ve scénáři. Proboha, vždyť ho celou sérii píše jeden člověk, proč si nedá práci s provázaností jednotlivých dílů a proč neoseká předlohu tam, kde se vyskytují pro děj filmu absolutně zbytečné linie? Až s nástupem lorda "AmonGoethebeznosu" Voldemorta přijdou i požadované emoce. Tradičně tak na sebe veškerou pozornost strhává ostrovní herecká elita - Gleeson je chodící charisma a Fiennes si s tuctovým záporákem poradil se ctí sobě vlastní. ()

villon17

Knížka mi přišla zdlouhavá, film reputaci trochu vylepšil. Přesto už mě pomalu přestávalo věčné strachování o návrat Voldemorta bavit, takže už se na to dívám spíše z nutnosti neztratit se davu, ale stále to má nějaké to své kouzlo. ()

jahol

Nový Harry se rozmáchl ještě více než díly předchozí, od vztahů, problémů a soubojů v podstatě ryze lokálních snad přímo na úroveň interkontinentální. Váhám a váhám mezi čtyřmi a pěti, protože naprostý vizuální perfekcionismus dílu minulého je zde (a to při trvajících výhradách ke schématičnosti scénáře) malinko oslaben. Na druhé straně sype Ohnivý pohár i mnohá nová koření, což v pár případech dokonce doslova velmi silně pohne dopředu dějem. Kladem je třeba skvělá a hodně originální postava nového jednookého profesora, námět a průběh všech tří úkolů v soutěži mágů s pár velmi silnými okamžiky a i první dotyky s tématem lásky, kde ztvárnění psychologického pozadí může být pro dětského diváka vpravdě instruktážní (aneb takhle to v životě s těma holkama chodí, chlapci... a naopak, a je úplně jedno, zda umějí čarovat nebo ne). A tak nakonec o mé rezignaci na absolutní hodnocení rozhodlo paradoxně to, čím jsem začal - protože slibná šance, kterou si scénář připravil zapojením francouzských sexykrásných (jak jinak, že?) čarodějniček a ruských čarodějných Ivanů, zůstala zcela nevyužita a nedostala se nad rámec předvedení nového exotického komparsu. ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)