Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

Nyck

Už na papíře to vypadalo skvostně: můj oblíbený Matt, zkušený Ridley, skvělé obsazení doplňují Jessica Chastain, Michael Peňa, Sean Bean atd. Pak jsem si přečetl knihu, která je fantastická. To už jsem si říkal, že to snad není možné. A nakonec samotný film: velmi věrně se drží předlohy, především využil humor, který je v knize úžasný. Matt jede jako o život, vhodně se prolínají obě dějové linie. Nejsou vynechány vyloženě důležité scény (snad jen vyhýbání se bouři na cestě k MAVu). Tleskám. ()

Trustme

Tohle mohl natočit kdokoliv jiný a vždy by to bylo poutavé. Tady není potřeba Mistrova zkušenost a osobitost. Hlavní je zde téma, které je pro filmové tvůrce nejzfilmovatelnější jistota - Člověk postaven osudu nepřízně snažící se přežít v osamoceném prostoru. A tady je ten prostor až vesmírně prázdný. Marťan je survival movie, kde se tak nějak nebojíme o život, osud postavy, neboť má za zadkem samotnou NASA a její výcvik. Takže má Mark Watney ty nejlepší technologie a výbavu. Jen to žrádlo mu chybí. Přece jen do nejbližší samošky to je skoro 60 miliónů kilometrů. Napětí a zaujetí jeho přežití se tak sestává, kterak z hovn. ...exkrementů uplést bič. To je ovšem natočeno a Damonem zahráno tak, že to s ním živě prožíváte (ošetření rány v břiše) a dvě hodiny velmi příjemně přežijete i s "nejhorším výběrem disco Hudby z Marsu". Minimum napětí, nijaká obava o hrdinu a na Ridleyho Scotta dílo, které nemá sílu poselství, kultovnosti, epičnosti, ale v kině se na to dobře dívá a přemýšlí, že zůstat sám déle než přes jednu noc bych na Marsu nechtěl. ()

Všivák

Ridley Scott i v tomhle pokročilém věku dokazuje, že se nebojí nových trendů a technologií. Uvěřitelné scifi, bez velkých technických výstřelků. Sympatický hlavní hrdina, který se nebojí glosovat svou situaci humorem. Harry jako ředitel nasa. Boromir se tu taky neztratil. Rusáci už jsou úplně out. I tady je nahradili číňané. Super film. ()

Unnamed

“If the oxygenator breaks down, I'll suffocate. If the water reclaimer breaks down, I'll die of thirst. If the hab breaches, I'll just kind of implode. If none of those things happen, I'll eventually run out of food and starve to death. So, yeah. I'm fucked.” Nevěděl jsem, že Ridley Scott točí i komedie! Všechno je asi jednou poprvé... Nemyslím to ale vůbec zle, Martian byl velice vtipný film, vzhledem k zápletce až překvapivě vtipný. Rozebírat u Ridleyho vizuál nemá cenu, jako vždy je fantastický. Matt Damon hrál skvěle a užíval jsem si i jeho banter s Michaelem Peňou. Solidní 4*. ()

sskrblik

Budu opakovat již padesátdvakrát zmíněné slovo ve zdejších komentářích a to je "trosečník". Lépe ani nelze vystihnout tuto vesmírnou pohádku od Ridleyiho Scotta. Ve své podstatě jsem na filmu poznal, že se nic špatného přece nemůže stát. Proč by tam jinak měl hrát pan Blbý alias Jeff Daniels? Ačkoliv se zde snažil hrát vážně, stále jsem v něm viděl Harryho. Koneckonců odlehčení celého filmu je vidět na nonšalantních vtipcích během filmu, či popřípadě slyšet ve zvolené hudbě. Ridley mě překvapil a potěšil, že se po těžce nepovedeném a prachy přetýkajícím Exodusu pustil do nového a na pohled krásného filmu o dobrodružství na Marsu. Pro svou vizáž podobné Interstellaru, avšak charakterem spíše blíže k Armageddonu. U Marťana je to tak na tři hvězdy kvůli celé řadě nesmyslů! ()

Timak

Ač nerad, tak musím přiznat, že Scottovi jsem už přestal věřit. Protože za posledních 14 let natočil sice pěkné filmy, ale bez šťávy, bez nasazení atd. Ale tak nějak si člověk už na to zvyknul, že prostě dědkovi došel dech. No ale tímto počinem si mě zase získal zpátky. Kam se hrabe Interstelar a Gravitace ... tohle se prostě povedlo! ()

JohnSmith

Docela mě překvapilo, že tohle natočil Ridley. Nějak mi to k němu nesedí. Nicméně je to moc pěkná sci-fi s naprosto vynikajícím Damonem. Jeho hlášky jsou fakt perly. Asi jsem čekal trochu jiný konec, ale budiž. ()

VanTom

Ani se nedivím, že pár zmatených diváků označilo Marťana za příběh podle skutečné události, opravdu tak realisticky a vědecky přesvědčivě vypadá snad ve všech detailech (a tím nemyslím zrovna technické parametry filmu). Na marsovském "survivalu" Matta Damona mi však stejně přišel nejosvěžující jeho (téměř neustálý) profesionální, optimistický a "života se držící" přístup - nelelkovat, tvrdě makat, vyřešit jeden problém, pak druhý, třetí, tisící, nepropadat přitom trudomyslnosti a k tíživé situaci přistupovat s elánem a hořkovtipným nadhledem. ()

Mishqo

90% ... Hollywood Foreign Press sa musel poriadne jebnúť to hlavy, keď toto nominoval v kategórii komédia/muzikál. To, že bol film aj vtipný, neznamená ešte, že je to nevyhnutne komédia. No ale aby som sa vrátil späť k filmu. Bol som milo prekvapený ako ma tento film zaujal. Skrz na skrz dobre zrežírovaný a nebyť občasnej zbytočnej sentimentality by som možno dal aj full house. Takmer všetko na jednotku - cez cast, výpravu, hudbu, scenár, vizuál, etc. ()

Master19

Příjmené překvapení. Ridley Scott tohle umí. Po dlouhé době povedený film "z vesmíru", který i přes naprostou absurditu působí jako založený na skutečné události. Obrovskou devizou (?) Marťana je ovšem optimismus zbavený přeslazenosti. Ve filmu prostě neexistují záporné postavy (dokonce i číňani jsou hodní) a všechno, všecičko se daří. Marťan Mark na začátku filmu vyjmenovává, co všechno ho může zabít a pak se prakticky nic nestane, což je z diváckého pohledu škoda a místy jsem si skoro přál, aby to dopadlo špatně. Také přítomnost nějakého záporáka, nebo aspoň humanoida podrývajícího morálku posádky, by děj patřičně okořenila... Ale to bylo to jediné, co mě vytrhávalo z jinak dokonalého soustředění na fantastickou survival misi jednoho botanika. ()

Castrator

Mix Apolla 13 a Trosečníka, mých oblíbených filmů. S trošku debilním závěrem a patosem, který nesmí v takovém filmu bohužel chybět a celý zážitek trochu kazí. Jako fanoušek vesmíru a filmů o robinsonech/přežití jsem byl i přes zápory nadšen. Vizuální stránka patří mezi to nejlepší, co kinematografie nabízí. Pro milovníky vesmíru a filmů o robinsonech povinnost. ()

Sany33

Viete ako zistíte že ste vážne v riti? Keď ste nútený si z vlastných hovien pestovať zemiaky. To bolo gro, ktoré som si zapamätal z filmu Marťan. Ridley Scott je pán režisér ale jeho filmy sú pre mňa natoľko zabudnuteľné, že si z nich pamätám iba útržky a ešte k tomu si z filmu odnášam vždy iba veľmi málo pocitov a asi aj to je dôvod prečo mi vynecháva pamäť. Inak tomu nie je ani pri Marťanovi, kde sa blisol Matt Damon v hlavnej úlohe. V podstate ide o skautskú príručku ako prežiť na nehostinnom mieste bez pomoci a kamarátov. Ten prestrelený koniec v tom vesmíre asi ani nemá cenu komentovať ale okrem toho sa mi film v podstate páčil a jedná sa o vysoký nadpreiemer na poli Science fiction. Americké Happy Endingy tiež nemá cenu komentovať a tak sa musíte uspokojiť s mojim skromným hodnotením. 68% ()

zigíš

jak řekl strom dřevorubci: Jsem na rozpacích (!) na jedné straně úžasná předloha andyho weira, napínavá, dramatická, v tom nejlepším slova smyslu feel-good a především VTIPNÁ, na straně druhé neselhávající ridleyho řemeslo -i když by si marťan formálně zasloužil spíš IMAX 3D- spousta audiovizuálních fórků a vůbec, ty dvě hoďky strašně rychle utečou, ale ..tak nějak mimoděk, bez zápalu, adaptace vyabstrahovala snad 100 markových vtipů, narážek a průpovídek, předpokládám, že to všechno bude v prodloužené verzi -tu ale těžko uvidím v kině- asi potřebuju větší odstup ..takhle ´jen´ 70% (knížka 100%) ()

Killda

Scott je prostě vizuální bůh! A takhle ambiciozní látka se zákonitě v rukách tohoto mistra musela proměnit ve zlato. Mám jen jediný problém, které vlastně ani nesouvisí s filmem samotným - mám stále v hlavě knižní předlohu, která byla logicky bohatší. I přesto mi Scott dokázal několika momenty neskutečně vyrazit dech. 8/10 ()

mkubalikova

"At some point, everything's going to go south on you....you can either accept that, or you can get to work." Tohle bych nechala tesat do kamene. Výborný Matt Damon reprodukuje poselství, které je platné nejen ve vesmíru. Ridley natočil feel-good film, sci-fi survival s precizností, lehkostí a nadhledem. Během 140 minut (!!!) mi slezl spokojený úsměv z tváře jen ve vypjatějších momentech, které ale netlačí emoce mimo přijatelnou mez a dávkují napětí naprosto akurátně. Uteklo to náramně a hodinu po odchodu z kina jsem přemýšlela, kdy půjdu znova. Přesně kvůli takovým filmům chodím do kina. 90% ()

svobik

Skvěle zrealizovaná a ve výsledku velmi příjemná záležitost. Scott není jako jiní tvůrci, kteří se s látkou "mazlí" klidně několik let a pak přijdou s novodobým skvostem. Marťan působí přesně dojmem, kdy opravdu kvalitní režisér stvořil film podle silného scénáře, ovšem učinil tak v rychlosti, aby se honem vrhl na další projekt. Možná to je důvod, proč Scottova novinka bude vždy jen velmi dobrou záležitostí, ke které se člověk rád vrátí, ale nikdy se nestane zásadním žánrovým milníkem. Nemluvě o tom, že mi v takto po všech stránkách kvalitně odvedeném filmu značně absentovala výraznější hudba. 7-8/10 ()

mandlova

'There's a starman waiting in the sky. He'd like to come and meet us...' aneb Gaffa vládne světům. :) There's a starman waiting in the sky' ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)