Astronaut Mark Watney (Matt Damon) počas misie na Mars takmer zahynie v prašnej búrke. Zvyšok posádky jeho lode opustí planétu vo viere, že zomrel. Watney však prežije a zostane na nepriateľskej planéte celkom osamotený. Má k dispozícii len skromné zásoby, a tak musí využiť všetok dôvtip, invenciu a technické znalosti, aby prežil a zároveň našiel spôsob, ako vyslať signál, že je nažive. V okamihu, keď sa mu to podarí, vo vesmíre nastane poplach. Milióny kilometrov vzdialená NASA a medzinárodný tím vedcov začnú neúnavne pracovať na tom, aby Marťana dostali späť na Zem. Súbežne s nimi sa posádka lode na ceste z Marsu pripravuje na odvážnu, vysoko riskantnú, ak nie nemožnú záchrannú misiu. Pri jej sledovaní v priamom prenose sa celý svet spojí a drží Watneymu palce, aby sa bezpečne vrátil domov. (TV JOJ)

Gray Wolfman

Do kina jsem šel s jistou skepsí, pač nesnáším amíky, jak stupidně tleskaj a pískaj, když se jim něco povede a věděl jsem, že tady to nebude jinak.. A opravdu se stalo, ale výjímečně mi to bylo jedno, pač mě film chytil a do konce nepustil a já si to skvěle užíval. Méééét Dejmena taky nemusim, ale tohle zvládl perfektně. Tleskám pane Scotte, jste frajer!!! ()

Milodar

Až na pár drobných obezliček v příběhu (poťapaný matematik, komunikace NASA s posádkou, jako by to byly malé děti) je to poctivý a povedený film. ()

Jespi

Po dlouhé době v kině a jsem rád, že jsem šel. Sice pro mě delší stopáž a takových 20 minut méně, by mi vůbec nevadilo, ale i přesto velmi poutavý a napínavý příběh. Damon naprosto fantasticky zahrál a když se sám operoval, tak mě to bolelo i za něj. Líbila se mi více méně technická i vědecká přesnost filmu a i vzdělanější člověk nenajde moc logických chyb, i když se jich pár našlo. Prakticky by se tento film nemusel hodnotit jako Sci-fi, protože cesty na Mars tu máme za jednu - dvě desítky let. Jinak soundtrack díky kapitánčině děsném v kusu, naprosto... úžasný a vizuální efekty samozřejmě na jedničku. Ridley prostě umí. 90% ()

angloumene

Na jednu stranu oceňuji, že v Hollywoodu vznikl opravdu skromný film. Místo toho, aby byl o obrovské apokalyptické události v rámci které může všechny zachránit jediný vyvolený, Marťan vypráví o tom, jak celý svět zachraňuje jednoho biologa. Koneckonců není to žádný obyčejný biolog, je to pěkný vykuk, co i z trošky dokáže vykouzlit takřka nemožné (a přitom to vše vypadá dost uvěřitelně). Film sice nepřestává bavit, ale nevidím zde důvod pro opakovanou projekci - není zde prostě žádný opravdu silný moment. Ale co... lepší, než obrovský happy end se spoustou slziček a objímání a tak vůbec. ()

Landauer

Ok, proč pět. Protože je to především o vědě. Teď nemám na mysli filmovou hollywoodskou pavědu, která je víc magie a čarování než cokoliv jinýho. Tohle je o skutečným Marsu a o skutečným vesmíru (s malým přimhouřením rohovky samozřejmě). A to je mi na Marťanovi velmi sympatický. Taky je super, že tu neždímou z nebohého platícího diváka emoce za každou cenu. Ubulený oči čekající rodiny, děti, rodina, děti, kurva!!!! Rodina!!!! Na Zemi!!!! Fotr ve vesmíru!!! Děti na zemi!!!! Slzy!!! Víc slz!!! Tak dělej, diváku, vlhni!!!! A divák se roztejká na sedačce nudou. Díky bohu Martovi, že se na tyhle emoční sutiny filmaři vykašlali. Je fakt boží konečně sledovat film, ve kterým se vás nikdo nesnaží dojmout nudou (proč to vůbec furt ve filmech dělaj? jim ještě nikdo neřek, že dlouhý uslzený pohledy za kopečky jsou dobrý leda na odskočení na wc?). Takže tu pak máme uvěřitelnej děj, dost realistický prostředí a skvělý postavy. Případné záchvěvy monotónnosti eliminuje paralelní sledování tří prostědí, takže se vždycky včas prostřihne buď na Zemi do střediska NASA, nebo do kosmické lodi plující vesmírem nebo na Mars. Marťan je skvělej film! Už jenom proto, že patří mezi tu hrstku hollywoodských snímků, který z vás nedělají totálního debila. Tak proto pět! ()

xmatysekx

Od začátku nelze nesrovnávat s Interstellarem. Scény z vesmíru jsou v obou případech provedeny skvěle. Tady, u Marťana se mi líbila komornější atmosféra. Hlavní hrdina je na všechno sám, opuštěn na planetě Mars, kterou kolonizuje za pomoci vlastních exkrementů a večeře na díkůvzdání. Jak poetické. Se všemi problémy se vskutku nápaditě vypořádává. Takový vesmírný MacGyver, jak mnoho lidí říká. Má vpodstatě neomezené množství lepící pásky a humoru (ale těžko říct, zda by po tolika letech izolace dokázal člověk ještě takhle fungovat). Ikdyž přijdou problémy nepřišlo mi jejich řešení nějak trapné, nebo nelogické. Emočních průjmů a proslovů jsme se taky nedočkali. Asi i proto, že na něj doma nečekala žádná plačící nutrie s 3 dětmi, ani se nevyskytla žádná spoluastronautka nabalující našeho kosmického piráta. Jen čistě přátelské vztahy. Prostě tehle film postrádal vše, co bychom od podobných děl čekali. A to je jedině dobře! Pět hvězd by tehle film dostal už jen za to, že si zalepil helmu tejpou! Miluju pásku! ()

AndrejBB

Sean Bean prežil... aj keď dostal výpoveď. Čakal som, že to bude väčšia dráma, Matt bude viac trpieť, ale nakoniec sa mal na tom Marse celkom dobre. Keď mu tam vyrástli zemiaky, mal som radosť, ako keby som ich sám vypestoval. Nechýbala ani skladba od Davida Bowieho (ten má asi zmluvu na všetky moderné vesmírne filmy). Už sa teším odkiaľ budu Damona zachraňovať najbližšie. ()

prezdivaka

Spojte scénáře filmů Trosečník a Zachraňte vojína Ryana, děj přeneste do vesmíru a... máte nový velkofilm Marťan. Pro mě velké zklamání a to upozorňuji, že nejsem astrofyzik :-) Už začátek, kdy je v náhlé bouři odmrštěn člen posádky někam daleko do prostoru s porušeným skafandrem a oni ho považují za mrtvého a odletí. Přes díru ve skafandru stráví noc v teplotě cca - 80°C, dostane se do stanice, ošetří se...teď se řetězí spousta větších i menších nesmyslů a vše vrcholí, když se chytají dva astronauti za ruce na oběžné dráze. Celý svět to má takřka v přímém přenosu a slzí. Pomohou i čínští lidumilové ( v té době už určitě nikoho nepopravují, i když demokracie tak zřejmě stále nekvete, neb mají tajné rakety - i v dnešní době víme o každém výstřelu na druhém konci světa) a tak celá pohádka o záchraně člověka dospěje ke konci. Nesmíte se zamýšlet nad tím, že kdyby Amerika dala ty miliardy dolarů (na jeho záchranu) jinam, mohla by zachránit sta či tisíce lidí. ()

SHit4U

Celkem solidní nuda. Skvělé natočená, ale pořád jenom nuda. Vlastně od začátku víte, že Matt to dá a vrátí se zpátky. Když se pokusí tvůrci přinést trochu napětí, sami na to upozorní předem. Takový ten pokus o vtip typu : Tohle se přeci nemůže nikdy stát. V dalším záběru se tak stane. Jen škoda, že to není vtipné a že je to dost průhledné. Věřím, že knížka je super a věřím, že kdyby film vznikl v britské produkci, byl by o dost vtipnější, dsnější a zábavnější. Tohle byla bohužel další sázka na jistotu. Lepší než Prometheus, ale pořád nic objevného....asi jako když zkusíte onanovat druhou rukou. Chvilku si myslíte, že poznáváte něco nového, ale nakonec zjistíte, že dospějete k samému výsledku, ()

Paldiny

Ridley, ten starý kabrňák, pochopil dopyt publika a naservíroval svoje nové dielko tak, aby sa zaľúbilo každému. Marťan je vynaliezavé scifíčko čo osloví fanúšikov všetkých úspešných science fiction hitov nového tisícročia a neodpustí si pomrkávanie na generáciu pachtiacu po komiksovkách aj niekdajšom 17 oscarovom fenoméne zo Stredozeme. Ako už je u režiséra zvykom, dopraje jednu operáciu na hrane prístupnosti a zvyšok podmaní skvelému Mattovi a ten za záchranu jednoducho stojí. Do trikovej stránky ťažko niečo rýpať, Ridley je skrátka Pán a postráži si seba menší detail. Keď padla reč na detaily, pár vecí ale počas sledovania rušilo. A síce nie som odborník na fyziku, tretinová gravitácia z Marsu sa moc nedodržiavala. Najskôr som to pripisoval moderným skafandrom čo môžu astronautom pomáhať pri chôdzi, ale keď vidím bežné veci padať bežnou rýchlosťou už prepočítavam. Ale ako hovorím, nepracujem pre NASA, tak tieto pripomienky berte s rezervou. Čo s rezervou neberiem je slabé finále, aké miesto vygradovania prichádza so stále kurióznejším chovaním postáv a miestami vyznie až nechcene komicky (Iron Manovo číslo a podobne). Rovnako nie všetky fórky boli vtipné (pominutý černoch s riešením). To neplatí pre recesiu s použitou hudbou odkazujúcou na 70te roky, aká vyšla dokonale. Marťan je dobrý film, má vynikajúce pasáže a celé vrece nápadov, aké ste doposiaľ inde nevideli, len sa mu sem-tam podarí vybočiť z kurzu. Uvidíme čo povie rozšírená verzia. ()

Tristaver

Nemůžu jinak, než za 5. Mattova one-man show se zdatným sekundováním bezchybné režie, poutavého scénáře a v neposlední řadě skvělými hereckými výkony také ve vedlejších rolích (Chiwetel, Sean a Jessica úžasní). Dvě hodiny utekly jako voda při sledování tohoto neskutečného dobrodružství, kdy Matt nesleze z plátna a vy si jen přejete, aby to dokázal stejně tak, jako dokázal zrealizovat jednu z nejsympatičtějších postav poslední doby. Pro mě film roku. ()

Honzeek95

Nepochopil jsem, co chtěl film říct a jak se chtěl prezentovat. Místy se mi to zdálo ale nejblíže žánru komedie. Možná by nebylo od věci film přejmenovat na "Dovolená na Marsu". ()

peetriss

Snad prominete, ale má velká očekávání se bohužel nenaplnila. Marťanovi objektivně nic nelze vytknout po řemeslné stránce, ani co se hereckého obsazení týče. Nedokázal mi však zcela sednout, ba dokonce jsem se místy až nudil. Nekonalo se mnou očekávané vesmírné survival drama, ale pouhé vesmírné sci-fi dobrodružství, ve kterém jakoby si Ridley Scott nevěřil, a zcela pokorně se drží v limitech mainstreamové zábavy bez odvahy jakkoli zariskovat vkomponováním vlastních invenčních nápadů. Ani s jednou postavou se mi nepovedlo navázat sympatie, pracuje se zde s nimi totiž velmi povrchně a zkrátka. Vzniklo tak jen čistě komerční sci-fi snoubící v sobě osamocený boj o přežití v nehostinném vesmíru z Gravitace a epické vesmírné scény z Interstellar - ve srovnání s oběma díly však Marťan zcela prohrává. Navíc jsem občas měl pocity koupání se v nesmyslech, klišé a kýči, ne nepodobnému Bayovi či Emmerichovi. Aby toho nebylo málo, je to velmi zdlouhavé a postrádající patřičně intenzivní finále. Půjdu tak tentokrát proti proudu, a konstatuji, že Ridley Scott se stále hledá, ale možná jsem se s Marťanem potkal ve špatném náladovém rozpoložení, a s odstupem času mu dám ještě druhou šanci. Momentálně mám velmi rozpačité pocity plné zklamání. ()

Marrty3

Ale no taak, Ridley, co se to stalo ? Tohle přeci absolutně nedává smysl, taková škála nesmyslů a nesrovnalostí. Čím dál tím víc se mi zdá, že se ze sci-fi filmů stává něco na styl počítačových her, ve kterých je možné naprosto všechno. Je pravda, že pokud by to člověk bral jako popcornovou podívanou, u které nemusí zapojit hlavu, bude to šlapat brilantně. Bohužel tohle se mě asi nestane. Vesmírná tématika je přesně to co rád sleduji, ale tohle je bída. Použiji s dovolením část komentu, který si myslím že to velice dobře vystihuje "Přežití na Marsu není přežití na pustém ostrově, a už vůbec to není "pohoda" jakou prožíval Matt, tedy jeho postava ve filmu. Kde jsou nějaké emoce, nějaká beznaděj a pak vzdor a pak boj o přežití" ()

Randyz

Oproti knížce je film zjednodušen o některé havárie a scény a konec je mírně vylepšen a rozšířen, ale řekl bych, že se film velmi vydařil... ()

Prochy38

Nestydím se říct, že jde o jeden z nejlepších filmů roku 2015. Mrzí mě, že jsme si ho neužil na plátně. Život... Chtěl bych napsat vše, ale už tu bylo vše řečeno. Dílo mě posadilo na zadek a z toho zadku jsem vstával minimálně. Úžasný M. Damon. Nádherné záběry, skvělé efekty... prostě Ridley.... nemám, co bych vytknul... Vtipné, akční, poučné, chytré, napínavé... užil jsme si to, hrozně moc. ()

mclenin

Marťan sa porovnávaniu s obdobnými "vesmírnymi odyseami", najmä tými z posledného obdobia (Gravity, Interstellar, Last Days on Mars, Moon atď.) nevyhne. Pri tomto výpočte je jeho miesto zaslúženie niekde v priemere. Nie je to zlý film, epizódy na Marse sú chytľavé, aj samotný Mars je vizualizovaný uveriteľne a nepôsobí umelo a celá záverečná scéna dramatickej záchrany Matta "Blondbeard" Damiána je v zdravej miere napínavá, no na mojich sympatiách k filmu uberá jeho dĺžka, humor, ktorý ma akosi zďaleka obišiel, falošný americký patriotizmus modrej planéty, epizodické scény zo Zeme a absencia atmosféry (a to nielen tej na Marse). Nech mi veľký filmový boh odpustí, ale ja budem radšej dúfať, že kniha je lepšia. ()

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

Ryan Gosling se brzy podívá do vesmíru

20.04.2024

Čeká nás další film, jenž mnozí z nás budou možná s nadějí vyhlížet jako jeden z nejočekávanějších v daném roce. Alespoň to tak vypadá na papíře. Studio Amazon totiž sune kupředu svůj snímek Project… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

09.03.2023

Lord a Miller poletí do vesmíru

Lord a Miller poletí do vesmíru

18.05.2020

Režiséři Chris Miller a Phil Lord si konečně vybrali svůj příští režijní projekt. Bude jím sci-fi od autora Marťana Andyho Weira. Hlavní roli v dosud nepojmenovaném snímku pak ztvární herec Ryan… (viac)

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

Weir, Lord a Miller chystají nový projekt

18.11.2019

Originální. To je slovo, kterým se v Hollywoodu příliš neplýtvá, o to zajímavější jsou ale případy jeho užití. Proto nám dělá radost, že vás můžeme informovat o novém originálním projektu autora… (viac)