V zime roku 1820 bola loď Essex z Nového Anglicka určená na lov veľrýb napadnutá niečím neuveriteľným: veľrybou obrej veľkosti a sily, s takmer ľudským zmyslom pre pomstychtivosť. Táto Skutočná námorná pohroma inšpirovala Hermana Melvilla k napísaniu knihy Moby-Dick (Biela veľryba). Rozpovedala však iba časť príbehu. Film V srdci mora odhaľuje mučivé následky tohto napadnutia, kedy boli členovia posádky, ktorým sa podarilo prežiť, nútení prekračovať svoje limity a robiť kvôli záchrane života neuveriteľné veci. Zatiaľ čo sa kapitán pokúša nájsť na otvorenom mori správny smer a jeho prvý dôstojník sa snaží obrovskú veľrybu skoliť, posádka čeliaca búrkam, hladovaniu, panike a zúfalstvu pochybuje o všetkom od hodnoty ich životov až po etiku ich živobytia. (Continental film)

ARI50

Další drsný survival v plné parádě nejde se nudit div sem neměl v puse vodu. Drama na správném místě, akce spousty herecký vypjaté situace prostě hodně povedený film. ()

luka4615

In the Heart of the Sea má na první pohled všechno. Jímavý a dobře známý příběh, slušné herecké výkony a patřičnou gradaci. Nicméně tohle všechno kazí přemíra digitálních efektů, které jsou v několika částech jako "pěst na oko". Tím pádem film působí jen jako pochmurné omalovánky, do kterých režisér Ron Howard investoval velkou částku peněz. Je to docela velké zklamání, jelikož Moby Dick patří k mé nejoblíbenější literatuře, ale tento filmový přepis knižní podobě nesahá ani po kýl lodi Essex. „The tragedy of the Essex is the story of men. And a Demon.“ ()

mm13

V srdci moře? Skôr Bez srdca... móre! Chudák Melville, to sa fakt dočkal pocty, že servilnejšie ani sterilnejšie sa už nedalo. ()

JASON_X

Melvillovu Bílou velrybu jsem kdysi v knihovně vrátil napůl vyděšeně a napůl znechuceně zpátky do regálu, když jsem jednak viděl počet jejích stránek, a druhak letmo nahlédl do jejího nudného obsahu. Ale o téhle velkolepé dobrodružné události, podle které vznikla, jsem dodnes neměl ani tušení! A radost mám o to větší, že scénárista si nic podstatného nevymyslel ani nepřibarvil, a film je nejspíš opravdu založený na skutečných událostech. No, jeden fakt byl vlastně zamlčen, a to ten, že kapitán Pollard a první důstojník Chase už za sebou jednu společnou plavbu měli. Ale tahle skutečnost není pro působivost příběhu zase až tak úplně podstatná. (wiki/Essex) ()

Morholt

Co si budeme povídat, se scénářem si tu nikdo moc velkou práci nedal. Nas*aná bílá velryba honí námořníky a během krizových chvilek spolu začnou kapitán a jeho první důstojník kamarádit, ačkoliv si z počátku nemohli přijít na jméno. To by snad sesmolilo i dítě školou povinné. Nicméně Howard dokázal relativně hloupou story podat poutavým způsobem a i když to občas s tím digitálním blbnutím přeháněl, bylo se pořád na co koukat, přičemž rozzuřený kytovec tu měl pár výstavních momentů. Jen je škoda, že survivalovou část nemohl podat erkověji, protože scény na člunech by si to zasloužily. Ale i tak měly něco do sebe. Herecky v pohodě a ač hrál Hemsworth svůj hezounský standard, nelezl mi tady na nervy. Jen bych uvítal trochu víc Gleesona, ale to by asi film neúměrně natáhlo. Slušná práce. 75% ()

Kimon

121 minut stopáže zbytečně moc, zvlášť s přihlédnutím k faktu, že i z kdejakého obyčejného "upšouknutí" nějakého námořníka se tady vyvíjí akce nejvyššího měřítka. No, prostě je to takové typicky akčně americké. ()

ScarPoul

Ron Howard je dobrý režisér. Možno nepotrebuje toľko dramatických sekvencií aby utiahol príbeh a všetci vieme že v komornejšej rovine tvorí doslova zázraky, ale mám slabosť pre námorné príbehy. Na objavovanie svetov, pirátov, monštrá a obludy. Z rovnakého dôvodu zbožňujem vesmírne príbehy. Film má jednu obrovskú nevýhodu a to je veľa postáv. Bohužiaľ sú v celom príbehu vykreslené neuveriteľne povrchne, takže nikoho vlastne nemáme možnosť spoznať, nikto nás svojím konaním a bojom o svoj život nenecháva v napätí a v zásade aj ten súboj s veľrybou sa nakoniec zmení na akúsi ľudskú variáciu Pi a jeho života, len bez fylozofického obsahu. Ale aj napriek tomu to má skvelé tempo a veľa pekných záberov. Línia s Mellvilom ospravedlňuje plytkosť rozprávania a posúva film do roviny inšpirácie a prekonania mýtu. Čo mi veľmi lahodilo, hlavne preto lebo celá séria the Unwritten od Careyho je postavená práve na bielej veľrybe. Nie dokonalé ale veľmi príjemné. ()

Lacike

Preco to ma taky hnusny TV vizual, ked to stalo 100 mega? Preco to ma taky dlhy uvod, ked postavy aj tak nicim nezaujmu? Preco tam hraju tak nesympaticki herci ako je Chris Hemsworth alebo Benjamin Walker? Preco to ani trochu nevyzera spinavo a drsne? Preco tam ma velryba len kratke cameo? Preco nam charizmaticky Gleeson nevyrozpraval nejaky iny a lepsi pribeh? Preco to Howard tak kompletne dodrbal? Preco som na to vôbec pozeral? Preco tomu vlastne davam jednu hviezdicku? ()

Gwaihir

Musím bohužel konstatovat, že je to pro mě zklamání, protože po emoční stránce jsem zůstal převážně nedotčen, a to je pro příběh podobného kalibru s tak velkým potenciálem zasáhnout skutečně veliká škoda. V komornějších polohách přitom všechno funguje poměrně dobře, ale když dojde na plavbu v divokých vodách brázděných bílým ďáblem, je veškeré dobrodružství přebito přemírou, často nepříliš přehledné, akce. 60 % ()

Johny_fork

Vizuálně zajímavé, leč příliš načichlé digitálními efekty. Souboj člověka s přírodou, dobrodružství, do poloviny film poměrně odsýpá. Ale bohužel na konci na mě místo místo očekávaného zvýšení napětí, spíše padala únava. Typický film z kategorie "na jedno podívání". ()

Chermy

Největší problém filmu je, že láká na něco čím není. A možná i kdyby člověk předem věděl, že nejde na dobrodružnou jízdu, bitvu malého člověka s obřím monstrem, ale na pomalé vyprávění o strastech hladovění na záchranné loďce, i tak filmu zásadně chybí nějaká katarze. Prostě to jen vyšumí do prázdna. ()

JohnCZ

Rozhodně ne špatný film, který po emoční stránce funguje, obzvlášť na konci. Mám s ním ale několik problémů. Tím prvním je samotný příběh, kdy divák fandí více, než postavám, samotné nasrané velrybě. Tím druhým je dost ohavné CGI neumětelsky maskované přepáleným pohádkovým bloomem a nezvládnutým nasvícením scény, díky čemuž celá první polovina působí nechutně studiovým dojmem. Naopak kamera je fajn a nejlépe působí v některých akčních momentech, kdy dění snímá jakoby dokumentárně. Herecky obstojné, hudba parádní. ()

corpsy

Aj keď som čakal ( vzhľadom na všetky dnešné technické možnosti pri nakrúcaní filmov ) ultimatívny námornícky spektákel, nemôžem byť sklamaný ani z toho, čoho sa mi dostalo. Aj keď by som radšej videl na plátne prepis samotnej knihy od Hermana Melvilla, som spokojný aj s týmto príbehom, ktorý ju inšpiroval. Predsa len to nebolo o tom, o čom to byť mohlo ( nadrbaný vorvaň sa dal využiť vo väčšej miere ), ide o presne tú kinematografickú zábavu, akú si užijete hlavne v kine. ()

PauloZ

Ano, mistr Howard umí točit silnější pecky, ale má na kontě taky pár slabší kousků. V srdci moře je někde mezi, ale blíží se rozhodně k tomu lepšímu. Je to pěkné, dobrodružně výpravné vyprávění s hloubkou a citem. Efekty jsou moc hezké a jakýkoliv green screen a filtry dozelena (které jsu tu často zmiňovány) jsou účelné, k filmu sedí a podtrhávají tu mořskou atmosféru. Nemám s tím sebemenší problém. Celá ta mořská šou a samotná tehdejší doba mě velmi baví, hlavně pak zoufalá situace na záchraných člunech, kde je atmosféra velmi zdrcující. Pravdou ale je, že Pí a jeho život, nebo Kon-tiki, jsou jako celek o krapet uhrančivější. Tohle ale bude bavit jak ty, co chtějí hlasitou akci a destrukci, tak ty, co chtějí smysluplný příběh s emocemi, protože dojde na vše :-). ()

curunir

,,AKÚ PRÍHODU CHCETE POČUŤ?" ,,TÚ O VEĽRYBE." __ Vzhľadom nato, aký je Ron Howard uznávaný a schopný režisér mohol príťažlivý námet vo výsledku spracovať lepšie, avšak film má tiež kladné stránky a nie som vyslovene sklamaný. Ide však o rozporuplné dielo. Čakal som od neho viac, chvíľkami som sa pozeral na hodinky a viaceré veľmi zaujímavé momenty by som si vedel predstaviť nakrútené sofistikovanejšie. Sekvencie akými sú mladý Nickerson v ,,hlave veľryby", prípadne ,,zamlčané tajomstvo" preživších z člnov pôsobia oklieštene, akoby sa Howard strachoval ukázal viac, aby v divákoch nevyvolal nevoľnosť. Iste, menej je niekedy viac, ale prerozprávanie udalostí monológom tu akosi nemá šťavu. Aspoň jedna naturalistická scéna by vzhľadom ku dobrodružnému žánru bola akceptovateľná. Celkovo je filme viditeľná snaha nepreháňať a podať udalosť realisticky, avšak záver je kvôli tomu zbavený akejkoľvek väčšej dramatickosti. Po technickej a vizuálnej stránke ide o kvalitnú prácu, ostatne 100 miliónový rozpočet bol využitý rozumne. (5419. hodnotenie, 331. komentár k filmu) ()

ConanVJ

Pěkný výpravný velkofilm o nejznámější velrybě na světě. Zpracování se mi líbilo a příběh byl i celkem napínavý. Hudba dodávala na atmosféře a herecké obsazení na jedničku. Za mě 85% :) ()

maddy

Jeden z troch mojich najočakávanejších filmov tohto roku (po Star Wars a Mad Maxovi) a nakoniec pomerne sklamanie. Ron Howard síce nevie natočiť vyslovene zlý flm a aj na In The Heart of the Sea sa príjemné pozerá. Je dostatočne výpravný, veľkolepý, rovnako ako je vynikajúca hudba, precízni herci a excelentná kamera, ktorá mnohé pasáže sníma veľmi zaujímavým spôsobom. Ale čo z toho, keď pritom nefunguje žiadne napätie, nemá to spád a postavy sú divákovi absolútne ukradnuté. Warneri síce film presunuli z pôvodnej marcovej premiéry až na december a ozývali sa hlasy, že tým chcú útočiť možno aj na Oscarov, no to nie je absolútne pravda. In the Heart of the Sea nie je nijako serióznejší film, je to prevažne prostoduchá blockbusterová jazda, ktorej by pristala skôr tá marcová, prípadne vyslovene letná premiéra. Howard sa tu však v prvom rade nevie rozhodnúť čo chce vlastne točiť. Po väčšinu času tak In the Heart of the Sea pôsobí ako dobrodružná moreplavecká jazda s množstvom digitálnych efektov, aby sa z nej v druhej polovici stala survival dráma a zrazu nevedela o čom vlastne chce byť a aký príbeh rozprávať. Námet o bielej veľrybe v sebe síce skrýva veľký potenciál, ale film ostal niekde medzi tým, či ponúknuť vážny film alebo klasickú blockbusterovú jazdu, ktorá na plátne predvedie čo najveľkolepejšie scény. Postavy, ich konflikty, mnoho tém je iba letmo naznačených a film ich nejako ďalej nerozpracováva, ani sa im nijako nevenuje. Postavy sa tak stávajú obyčajnými figúrkami, ktoré sa nejako posúvajú udalosťami, ale divákovi je ich osud ukradnutý. To by možno nebol problém v prvej polovici, kde sa ide od jednej veľkej akčnej, avšak ani raz nijako vyslovene strhujúcej scény k druhej (búrka, prvé lovenie veľrýb, stretnutie s moby dickom, výbuch lode), avšak v tej druhej film vzápätí požaduje, aby na ich osude záležalo. Scény na ostrove počas lúčenia, v jaskyni, v člnoch na mori počas hladovky sa odrazu snažia predviesť survival drámu, ale všetky scénky sa dejú iba preto, lebo ich diktuje scenár. Nie sú v nich žiadne emócie, osud námorníkov je ukradnutý, o žiadnu postavu sa nie je možné báť a posledných dvadsať minút po plavbe už Howard akoby dotočil z povinnosti. Zbytočne však zdržujú, naťahujú stopáž a doriešujú konflikty medzi postavami o ktoré predošlé minúty ledva niekto zavadil. Vo výsledku tak ani strhujúci blockbuster o súboji s veľrybou kvôli iba priemerným akčným scénam a abstinujúcemu napätiu v ktorejkoľvek scéne, ani vážna survival dráma kvôli absolútnemu nezáujmu o postavy. Film na ktorý sa dobre pozerá, keďže po technickej stránke je zvládnutý výborne (okrem občas haprujúcich efektov, napríklad na loď z diaľky počas búrky, no uznávam, že niektoré scény ako napríklad na zvieratá pod vodou asi ani inak natočiť nešlo), ale ináč je bez života. Má síce pekne nasnímané scénky, no pozerať na nich je nie je ani strhujúce, ani vyslovene zábavné, iba rutinné, pretože pri nich nie je nič cítiť. CELKOVO: 3* (6/10) ()

agentmiky

Nechci říct, že bych na Howarda zanevřel, ale po jeho posledním režisérském dílku s názvem Inferno jsem měl docela rozpačité pocity. Dal jsem mu šanci a pustil jsem si film z rádoby jiného soudku. V srdci moře se může pochlubit pravdivým jádrem příběhu o bíle velrybě. Lehce namodralý filtr může leckomu vadit, ale mě to přišlo, že to filmu jen a jen pomáhá, zejména scény na moři byly s filtrem takové lepší. Herecké obsazení v čele s Hemsworthem boduje, nikdy bych Hemswortha do takové role netipl, ale kladně mě překvapil. Největším filmovým tahákem jsou bezesporu momenty napětí, kdy se na plátně objevuje bílá velryba. Souboje s ní mě překvapily svým věrohodným zpracováním, nic na mě nepůsobilo uměle. Je pravda, že když se na scéně neobjevuje tento velký savec, tak kvalita malinko upadá. Někdy mi přišly dialogy docela nudné a zbytečné, ale naštěstí těchto chvil nebylo moc. Já jsem si film patřičně užil, i když jsem mu zprvu vůbec nedával nějaké naděje. Za mě dávám 78 % ()

Adasin

Začínám si myslet, že Rivaly točil jiný Ron Howard, protože všechno to, co na nich bylo skvělé, jsem v jiných filmech od něj zatím nenašla - zvlášť ve V srdci moře. A to ještě opomíjím zde často zmiňované digitální orgie. 6/10 ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (viac)