V zime roku 1820 bola loď Essex z Nového Anglicka určená na lov veľrýb napadnutá niečím neuveriteľným: veľrybou obrej veľkosti a sily, s takmer ľudským zmyslom pre pomstychtivosť. Táto Skutočná námorná pohroma inšpirovala Hermana Melvilla k napísaniu knihy Moby-Dick (Biela veľryba). Rozpovedala však iba časť príbehu. Film V srdci mora odhaľuje mučivé následky tohto napadnutia, kedy boli členovia posádky, ktorým sa podarilo prežiť, nútení prekračovať svoje limity a robiť kvôli záchrane života neuveriteľné veci. Zatiaľ čo sa kapitán pokúša nájsť na otvorenom mori správny smer a jeho prvý dôstojník sa snaží obrovskú veľrybu skoliť, posádka čeliaca búrkam, hladovaniu, panike a zúfalstvu pochybuje o všetkom od hodnoty ich životov až po etiku ich živobytia. (Continental film)

PavelVanekArt

,,Bylo možné naplnit velrybím olejem 3.000 sudů..." ,,Bylo?" ,,Dokud se neobjevil ten bílej démon..." Já Vám nevím přátelé. Kniha Moby Dick je sice epos hodný Homéra, ale tohle zfilmování má nějakou tu vadu na kráse. Banda zkušených lovců velryb, za dob pirátských, se vydala na moře pro ukořistění tučného nákladu velrybího oleje. Jako na potvoru ale nic v okolí neulovili, tak se dle povídačky vydali 1.200 mil po rovníku, 3.000 mil od břehů Jižní Ameriky. Čekalo tam na ně obrovské hejno velryb. A taky jeden bílej Ďábel. Opravdu nehorázně mě tu srala kamera. Hlavně ve vodě, pod vodou a na lodi. Šmarja pano, koho zajímají GoPro záběry na pádle? Nebo na stožáru? Snímání kolikrát z těch nejvíce idiotských úhlů tomu jen nasadilo korunu. Dalším negativem budiž naprosto odpudivé CGI triky. To jako vážně nemohli natočit pár záběrů na opravdovém moři? Velryby bych chápal, ale vlny i s člunem a posádkou? Tak ušetří se love, že. Poslední negativum je řídký scénář. Jasně, nemůžu chtít zázraky, ale nějakej ten silnější emotivní moment tomu chyběl jako sůl v moři. Samotnej Dickens v srdci moře byl fajn záporák tak deset minut. Pak si s Hemsworthem vyměnil kukuč a bylo po hrozbě. Může to znít jako že se mi film nelíbil. Opak je však pravdou přátelé, dost se mi líbil. Hemsworth nečekaně dobře zahrál (na Rush to však nemá), Murphy vydatně sekundoval, masky byly hodně cool a celkově mám rád tuhle pirátskou dobu (Aye sir). Zkrouhnout to o půl hodinky, vyladit scénář, vysrat se na CGI a měli bychom tu mořskou extázi. Takhle tu máme jen kaluž s bílou žížalkou. Ale hezky se na tu kaluž kouká. Ron Howard šlápl tentokrát vedle. V kině to musel být ale hukot. Silnější 3*, slabé 4* a.k.a 70% ()

Gaaron

Proč se pokoušet o zajímavý příběh a pořádně prokreslené postavy, když si můžeme vystačit s pár 3D obrázky a digitální velrybou? Achjo, Rone Hollywoode, proč? ()

zette

Tenhle film dal vzpomenout na namornicke dobrodruzne snimky, ktere jsem v 80.-tych letech sledoval na nasich obrazovkach. Na rozdil od starsich filmu je tento o neco kycovitejsi, ale pribeh jako takovy me neurazil. Problem jsem mel spise se zpracovanim, ktere ma uz snad blize k animovanemu dilu, jak ke hranemu. Herecke vykony hodne prumerne. Jinak pekny film. ()

pakobylka

----- "Ďábel má rád nevyřčená tajemství - hlavně ta, co rozežírají lidskou duši." ----- Magické vyprávění ... jakoby vyšlo odněkud z neprobádaných hlubin oceánu - TOHO prastarého oceánu, který stál u zrodu života na Modré planetě ... a jakoby tak mimoděk připomnělo všechno, co od něj člověka vzdaluje - i co ho k němu přibližuje. Snad proto, že pán tvorstva - vydán mu na pospas - je bezbranný stejně jako na počátku své cesty ... a lidské instinkty a lidstá povaha jsou skrze něj pevně propojené se všemi živými organismy, které z něho pocházejí. A především: Jde o jeden z TĚCH příběhů, které mi umožňují nepokrytě fandit VELIKÉMU zvířátku ... nadto zvířátku, které (podle našich měřítek) brání jiná zvířátka, což je - co se mě týká - obzvláště povznášející. Žádného jiného kladného hrdinu ke štěstí nepotřebuju, tudíž veškerý informační šum o jakési příšeře pouštím jedním uchem tam a druhým ven. Jedinou drobnou vadu na kráse pro mě představuje osoba vypravěče. Legendu o Bílé velrybě zprostředkovává jeden z přeživších členů posádky velrybářské lodi Essex - což by bylo jednoznačně stylové a osvěžující a přínosné, kdyby se filmaři po celou stopáž dívali JEHO OČIMA. Jenomže součástí snímku jsou i mnohé scény, kterými evidentně nemohl projít - které prostě nemohl vidět na vlastní oči ... a to celkový dojem maličko sráží ... 4,5* ()

Pajky3

Dobrodružný příběh, který se podařilo úžasně obsadit, neboť v hlavních rolích se představí Thor, Spider-man či Tommy Shelby. Bavil jsem se, ať už při lovu velryby nebo i při snaze přežít na otevřeném moři, jen to mohlo vyvolat mnohem více emocí, což se nepodařilo. A to je škoda, přeci jen to je příběh Bílé Velryby. ()

Juto

Vizuálna trúfalosť je pekná, ale nakoniec to znamená málo, keď v konečnom dôsledku bezpečný a neškodný príbeh nikdy neohúri loďou. 6/10 ()

Martrix

Začátek vypadal slibně. Mít za nadřízeného nekompetentního a ješitného, takže komplexy méněcennosti zmítaného člověka, to nejspíš zažil každý, kdo byl někdy zaměstnaný třeba ve státní správě. Když se do takového postavení dostanete v prostředí, kde je každá chyba fatální a arogance kapitána ohrožuje nejen důležitou misi, ale životy posádky...no, to už je trochu ostřejší. V této rovině je Howardova adapverze příběhu o bílé velrybě v pořádku. Jenže pak už je to mizérie. Zabíjení velryb mi nepřipadá ani trochu chlapácké, nejsem schopen považovat to jen za boj s živlem, takže tyto scény mi byly vysloveně nepříjemné, ale stejně tak bylo zvláštní sledovat řádění vzteklé velryby. Divný příběh. Navíc celý způsob jeho vyprávění je nedomyšlený. Melvill osloví bývalého člena posádky, aby mu popsal, co se stalo s lodí Essex. A ten vypráví věci, u kterých často ani nebyl... nemohl být. Příběhy nemusí dávat vždy smysl, ale minimem pro mě je, aby byly aspoň postavy, emoce a motivy uvěřitelné. A to je asi tak jediné, co se Howardovi povedlo. Jinak je to jen načančaný survival, s pomstychtivou velrybou ve vedlejší roli. ()

papaJA21

Tak nějak promarněná příležitost. Film působí rozervaným dojmem nejen po režijní ale především po kamerové stránce. Jako by se na filmů vystřídalo pět kameramanů a tři režiséři. Mohlo to být krásné dobrodružství bohužel film začne po chvíli nudit. ()

majo25

Nie je to síce román Biela veľryba, napriek tomu to bolo solídne. Samozrejme, hlavné slovo mali pompézne digitálne efekty + pokus o akože pravdivé prerozprávanie originál príbehu, z ktorého čerpal námet pre svoj román Herman Melville. Sklamalo ma ale herecké obsadenie, v ktorom dominovalo puberťácke osadenstvo, ktoré určite neodrážalo skutočnosť tej doby, a doplatila na to sčasti aj celková atmosféra filmu. Kvitujem však, že režisér sa snažil o dobrodružný film tak trochu archaickým spôsobom spolu s celkovým výpravným rozprávaním, a že si to celé držalo veľmi solídne tempo, teda až na vlažný záver. ()

BoXBe

Chybělo trochu syrovosti místo kýče a podbízivosti a tlaku na to, ať nejde poznat, kolikrát je ve filmu digitální prostředí. Jinak moc fajn zpracování klasického díla, jehož genialitu půjde z knihy jen těžko někdy přenést. Ron Howard neumí točit špatné filmy. ()

mortak

Příběh velrybářské lodi Essex znám už od dětství jako povídku z Knihy robinsonů Františka Běhounka. Jenže prosté vylíčení katastrofy a následných strastí scénáristům nestačilo, a tak přizvali Melvilla a jeho Moby Dicka, což je román metaforický, nábožensky založený, o lidském hledání boha, a o lidské touze poznat a ovládnout to, co nás překračuje (zdravím kapitána Achaba). A díky tomu jsem v druhé půlce filmu nevěřícně kroutil očima. Spojení skutečného příběhu s náboženskou pohádkou mi prostě nesedlo. ()

FrankSusta

Filmy Rona Howarda jsem nikdy moc nesledoval, ale každý film mnou zhlédnutý z jeho dílen obdivuji. Tím chci říct, že jsem nevšiml, že by měl coby autor nějaký osobitý rukopis natáčení i přes to, jak slavným jménem se pyšní. Spíše mi přijde, jakoby si do každého filmu zvolil naprosto originální nevídanou techniku, které se drží celou a dělá to mnohem lépe než ti, kteří třeba takový styl aplikují úplně normálně. Ale jak říkám, moc jsem toho od něho neviděl. Toto byl třeba dle mého mínění takový Baz Luhrman nakřížený s Peaky Blinders s barvami... já nevím, někoho co používá tyrkysovou i na nebe a smog a všechno takový. A ono to setsakara funguje. Příběh o Moby Dickovi mám rád a těšil jsem se na toto - sic jiné - filmové zpracování příběhu o Bílé velrybě a musím říct, že rozhodně nejsem zklamán. Ron Howard natočil důkladné, důstojné a nijak téma neshazující především výpravné a pečlivě natočené drama, které prostě jen ,,chrlí'' tu poctivost a umění filmového řemesla, až se občas srdce mírně (obrazně řečeno) zastaví. A jsem až u vytrč´žení, jak se mu to povedlo. Ke všemu strašně dobře obsazený film. Na obsazení se mi líbí, opravdu dost, že herci dle všeho jméno ''Ron Howard'' berou opravdu se vší důstojností a hereckou ctí (jestli něco takového je) a do svého výkonu dávají vše. Třeba, jak toho tolik zhubli. Už jen za to jim náleží potlesk. A jsem rád, jak to bylo obsazené celkově. krom mého oblíbence Cilliana Murphyho tu máme takové hvězdy, které po více divákovsky založenějších filmech se vší vervou jen dokazují, že opravdu hrát umí  a d´ávají do toho všeho (viz. Chris Hemsworth,Tom Holland, ale i Ben Whishaw). A jsem za to prostě rád. Do toho všeho ta nádherná muzika s fakt pěkně udělanýma (CGI) velrybama. Tohle muselo dát neuvěřitelnou práci a taky proto jsem rád, že se to tak moc povedlo. ()

Mol

AS I LIVE AND BREATHE, HE'S MINE!! Mno, chtělo by to tak o hodinu delší, aby se víc rozvedl vztah mezi Chasem a Pollardem. Tahle mi to přišlo strašně uspěchaný a nebylo tam mezi nimi cítit to napětí. Malej zrzoň mi přišel jako bych v něm viděl malého Howarda a chvílemi mi film připadal jako bych hrál hru Assassin's Creed: Black Flag. Možná mohl Ron trochu ubrat těch zelenomodrých filtrů a CGI efektů a udělat to trochu víc přirozeně. Film v kostce? Kapitán si honil triko, Chase potopil loď svým egem, pak to svedl na vorvaně a hodinu jsme se houpali na vlnách moře, spáleni sluncem. I tak mě to moc bavilo. ()

Noviik

Nádherná hudba! Poctivé herecké výkony. Slušný příběh. Digitální kvalita první části velké zklamání. Přesto mi ty dvě hodiny příjemně utekly. ()

vesper001

Mořem zmořený vlk v podání zpustlého Brendana Gleesona, který chlemtá tlamolep a vzpomíná na staré zlé časy, kdy se koupal s kytovci. Tak jistě, z Mobyho jsme nakonec zahlédli jen ocásek a očičko, z kanibalských hodů vůbec nic, všichni chlapi na dohled jsou špinaví smradlaví rybofilové a proti bílému ploutvákovi je Kraken hotový mudrc. Jenže já jak vidím velkou vodu, tak neznám sebe ani soudnost a začnou lítat hvězdičky. Zvlášť když jsou navíc ve hře vlny, vítr a plachetnice. ()

mr.filo

No přátelé, to nemohli to zelené plátno a jiné berličky více schovat ? Vždyť to na člověka skáče úplně nahodile a ruší to tak celkový vizuál z filmu, který si mohl sáhnout na nejvyšší příčky za posledních pár let. Ač kamera je tu fantastická (díky za tu na vesle, po boku lodi, na vorvani, pod kapkou ... ) a pak je najednou úplně zahození-hodná, a pak se tu zjeví scéna absolutně zašlapávající vše pěkně vybudované do trapných vod oceánu. A příběh se táhne a taky rychle utíká. Nekonzistentnost. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (viac)