V zime roku 1820 bola loď Essex z Nového Anglicka určená na lov veľrýb napadnutá niečím neuveriteľným: veľrybou obrej veľkosti a sily, s takmer ľudským zmyslom pre pomstychtivosť. Táto Skutočná námorná pohroma inšpirovala Hermana Melvilla k napísaniu knihy Moby-Dick (Biela veľryba). Rozpovedala však iba časť príbehu. Film V srdci mora odhaľuje mučivé následky tohto napadnutia, kedy boli členovia posádky, ktorým sa podarilo prežiť, nútení prekračovať svoje limity a robiť kvôli záchrane života neuveriteľné veci. Zatiaľ čo sa kapitán pokúša nájsť na otvorenom mori správny smer a jeho prvý dôstojník sa snaží obrovskú veľrybu skoliť, posádka čeliaca búrkam, hladovaniu, panike a zúfalstvu pochybuje o všetkom od hodnoty ich životov až po etiku ich živobytia. (Continental film)

Ryuuhei

Zajímavý příběh a pozadí věhlasného Moby Dicka. Čekal jsem od toho trochu víc, akční scény byly strašně zmatečné a nepřehledné, že jsem se v nich snadno ztrácel. Samotná bitva o přežití, o níž mluvily popisky, se odehrála až v poslední třetině filmu. Ale jinak koukatelný počin se skvělým hereckým obsazením a slušnými speciálními efekty. /// Viděno na Nově s českým dabingem. ()

Belbo

Škoda, potenciál velký, řemeslo slušné, CGI bordel a scénář divný. Prostě rozporuplné. Střed filmu šlape celkem dobře, první a poslední čtvrtina jsou celkem příšerné. Příběh přeživších z lodi Essex měl stejný potenciál, jako Franklinova expedice... ()

Gar-mogoth

Přes všechny nedostatky (malý prostor pro vedlejší postavy, ne vždy úplně dokonalé triky, pár kýčovitých dialogů) je V srdci moře film, který byste si neměli nechat ujít – na celé dvě hodiny si vás zahákne a bude vás topit v zábavě a napětí, nezapomene ani dodat emoce. Jen se nesmíte nechat zmást uvedením v prosinci a čekat film aspirující na Oscara. Nejedná se o film s vyššími, „uměleckými“, ambicemi, ale „jen“ poctivé a hutné dobrodružné drama, a jako takové funguje více než dobře. Slabší povahy a lidé trpící mořskou nemocí by ale měli ve správných chvílích zavřít oči. ()

elanius

(37/2016) / Klasický Howard, ale po Rush som možno čakal viac. Príbeh fakt rutina, ale film má aspoň krásne farby a dokonalú výpravu, tak sa je aspoň na čo pozerať. Škoda, že viac priestoru nedostal súboj s velrybou a tak sa väčšinu filmu pozeráme na historický morský survival. Ako ten sobotňajši megafilm v nejakej slovenskej televízii to asi ale fungovať bude. (6/10) ()

ywo666

Dobrý film, ktorý ma ale extra nebavil. Ron chcel bielu rybu ukázať trochu inak. Čo niekoho mohlo nasrať, niekoho nie. Dokokopy tam tej veľryby veľa nie je. Nechce sa mi k tomu ani vymýšlať komentár. Proste dobre sprabená rutina. Všetko sme už niekde videli. ()

Phietros

Jedno z nejlepších dobrodružství na vlnách poslední doby. Příběh kopíruje moby dicka, ikdyž mu vlastně předcházel a byl inspirací! Posádka, která se vydává lovit velryby kvůli rybímu oleji ani netuší, co je na širém moři čeká a co budou muset podstoupit za životní zkoušku. Na uvítanou tu máme bouřku, jako křest posádky na rozkaz kapitána, poté ulovení první velryby a s ní očekávaní dalších úlovků. Bohužel vlny se uklidní, velryby zmizí a posádka se plaví neznámo kam, na hranici map s vidinou, že tam na ně čeká velrybí důl. To se jim splní, ale zasáhnou samici, kterou tvrdě začne bránit obří velrybí predátor, který jim nedá pokoje, dokud budou dýchat! Vše je navíc vyprávěno chlapcem, který přežil a nikdy se o tom, kvůli ohavnostem co museli postoupit nebavil! 70% ()

venison

Hodně popíkovské zpracování silného příběhu.. Snímek "V srdci moře" mě i přes hodně umělé vizuální efekty dokázal přiblížit k velrybě.. Postrádala jsem ovšem hlubší vcítění do hlavních postav.. Chris Hemsworth je s každým filmem lepší a lepší, což bych od prvoplánového hezounka nečekala.. Ve filmových upoutávkách bylo poměrově více napětí a dramatických scén než kolik samotný film nakonec poskytl.. Vidět a zapomenout, film měl daleko větší potenciál než v závěru dokázal nabídnout :-( ()

noriaki

Vždycky jsem chtěl vidět, jak by vypadala Disneyovka s živými herci. Scénář je schématický téměř jako převyprávěná pohádka a scény vypadají, jako kdyby se původně uvažovalo o animaci a o zfilmování se rozhodlo až na poslední chvíli. Z receptu na propadák natočil Ron Howard vcelku slušný snímek, na jehož zápory upozorní především vlastní nevyrovnanost. V přítomnosti se odehrávající pasáž je mnohem lépe zahraná, s lepší atmosférou, i s opravdovějšími emocemi. Ve vzpomínkové části si podobnou úroveň udržel jen Chris Hemsworth a film tak dal nechtěně najevo, jak dobrý by mohl být a že takový není. ()

progression

Howardova variace na "Bílou velrybu". Příběh podle skutečnosti zajímavě ztvárněný i zahraný, hodně zajímavá hudba i kamera, "padnouci" filmové obsazení, výborně se na to koukalo, ale nemohu si pomoci - od Rona Howarda jsem čekal o dost více a ta dost přemrštěná stopáž filmu také moc neprospěla. Přesto nadprůměrný film, který si asi rád ještě jednou zopakuji. Možná, že malinkým zádrhelem je také to, že "Bílou velrybu" jsem viděl (i četl) předtím a opakovaně. Jak bych hodnotil v případě opačného pořadí shlédnutí je jen spekulace - každopádně Melvillův román neměl chybu. ()

hroubek

Spokojenost. Ron Howard umí, o tom žádná. Že má pár špatných filmů je taky pravda. Naštěstí tady se Howard předvádí v té lepší formě. Na jeho předchozí film se to sice nechytá, ale jako správný chlapský dobrodružný film V srdci moře obstojí bez problému. Režisér moc dobře ví co nám chce filmem říci a ukázat, jen si na to musíme počkat. Začátek filmu byl velmi zajímavý, jelikož jsem si užíval špínu přístavů, smrad ryb a kouzlo moře. Jakmile se vypluje je to pěkná podívaná. Krásně synchronizované záběry na lodi, křičení rozkazů, starání se o loď a její fungování a seznámení s řádě a posádkou. Jsou to maličkosti, ale díky tomu ten film funguje. Režisér pečlivě buduje napětí a nechává nás, abychom se bavili lovem na velryby a měly upřímnou radost jako samotný námořníci. Pak příjde na scénu titulní Moby Dick a je to nám servírovaný příběh o přežití. Howard tyhle přechody zvládá moc dobře a film v žádném momentě neskřípe a to platí jak pro titulní linii, tak i pro vypravěčskou. Největší problémem filmu je to, že prostě nedokáže nikdy naplno překvapit, zarazit do sedačky, ukázat něco nečekaného nebo kulervoucí. Všechno co vidíme je hodně super, ale nikdy se nedostaví pocit, že by jsme něco podobného nikdy neviděli, což je obrovská škoda. Chris Hemsworth má charisma jako bejk a drží ve slabší momentech film nad vodou. Benjamin Walker má vděčnou roli, jen jí nedokáže moc využít, ale v druhé půli je to přeci jenom lepší. Cillian Murphy je dobrý a totéž platí i pro Toma Hollanda. V druhé linii si svoje s přehledem odehrají Brendan Gleeson s Benem Whishawem a sekunduje jim Michell"Lady Stark"Fairley. Scény na moři jsou krásné, i přestože občas mají slabší triky. Lov na velryby je působivý a destrukce lodě se hodně povedla. Film dokáže zaujmout, jak po akční stránce, tak i poté jako boj o přežití. V srdci moře je hodně povedený film, který sice není nejoriginálnější, ale rozhodně si ho lze dost užít. ()

romajz15

Trailery slibují velkolepou akční podívanou, ta se rozhodně nekoná, jak jsem se dozvěděl již z prvních recenzí. Ale možná je to i lepší, ty momenty, kdy se velryba objeví jsou o to intenzivnější a emotivnější. Ovšem nová spolupráce Howarda a Hemswortha nejsou žádní noví Rivalové, chtělo by to lepší vedlejší role, hudbu a závěr. Možná by bylo lepší držet se fiktivní Bílé velryby než skutečného příběhu. ()

JohnSmith

Moc pěkně natočené, výborné efekty a herecké obsazení. Howard po dvou letech opět spojil síly s Hemsworthem a výsledkem je velice pěkné dobrodružné drama. ()

VasaX

Dlouho jsem byl nerozhodný, na kterou stranu z dilema 3 nebo 4 hvězdičky se přiklonit. Pro čtyři hvězdičky mluví řemeslné zpracování a linie "přítomnosti" - tzn. spisovatele, pro tři linie hlavní, stojící na Hemsworthovi a jinak pokulhávající. Plus můj "WTF filter" to ke konci už taky nezvládl (zde malá poznámka: tento filtr je jakási určitá přijatelná míra, kde logické nesmysly, chyby ve filmu, logice, výpravě a tak, procházejí téměř bez všimnutí. Jenže jak je těchto WTF moc, filtr se ucpe a pak jakýkoli další WTF moment už neunikne údivu a kritice. A to je to, co se zde stane někde v poslední třetině filmu.). Dal jsem tomu tedy čas a nakonec dospěl k tomu, že ač je to film dobrý, není to zase taková sláva. Ale za shlédnutí stojí. ()

VanTom

Podle tohoto "skutečného" příběhu (prý) Herman Melville napsal svého slavného Moby Dicka. Ovšem kdo se těší na souboj s vražednou bílou velrybou, moc si neužije, ten hraje takřka minoritní roli. Nicméně (digitálně) výpravné námořní dobrodružství dojíždí především na nezajímavé postavy a roztahaný děj, kterému chybí pořádné finále (SPOILER: k potopení Essexu dojde krátce po polovině, pak už se jen zdlouhavě "trosečničí" na širém moři). Optikou současné společnosti navíc zištný a realisticky "hnusně" vyobrazený lov kytovců kvůli oleji na svícení zavádí k pocitu, že lidská posádka dostala jen to, co si zasloužila. ()

sskrblik

Vypočítavý Ron Howard tentokráte přepočítal počet počítačových efektů a z Mobydicka se tak stává honba za digipříšerou z hlubin temného oceánu. Výpravné a poutavé to je, ale když pak člověka do očí praští ploutev z polygonů výsledný pocit je rázem jinačí než-li při poctivém filmařském řemeslu jako tomu bylo u filmů dávno minulých. Snad to režisér zkusí příště a výjde mu to lépe, nyní se zázrak nekoná. ()

lykan9

V srdci moře je zajímavý film o tom, jak vznikl nápad na jeden z nejslavnějších románů Moby Dick. Herecky hvězdně obsazený a vizuálně líbivý film však postrádá jednu důležitou věc, a tím je napětí. Film mě nijak nevtáhl a neoslovil. Zejména v případech lovení velryb bych čekal, že bude věnováno více prostoru. Zároveň mi bylo i líto, že můj oblíbenec Cillian Murphy měl tak malou roli a více jsem si ho neužil, a to i když byla jeho role zajímavá. Čekal jsem prostě víc , čehož se mi nedostalo. ()

zigíš

kupodivu míň dramatické a osudové, než se na první -trailerový- pohled zdálo a že tam náznaky byly, lovem velryb začínaje a pragmatickým ´řešením´ jídelních dilemat na záchraních člunech konče (!) aspoň formálně se howard snaží snímek něčím oživit -kamera je na tento žánr poměrně nápaditá- takže, v zásadě to všechno servíruje poživatelně, ale tak nějak bez výraznějších chutí a mírně nedopečeně (70%) ()

blackJag

Námořní klasika se z této šalupy nevyloupne, na to bych vsadil svůj suchozemský krk. Natočeno to není zle, scénář se ale kolébá někde v průměru a třeba konflikt obou hlavních aktérů působí dost nuceně. 65% ()

vyfuk

O Moby Dickovi jsem nečetl ani neviděl žádný film. Pouze zvěsti a bajky orální formou. Toto byla má první jakákoliv zkušenost napojená na tuto "postavu"... a nedopadlo to špatně. Jo dobrá, film v mnoha fázích vaří z vody a nebo v tomto případě z velrybího tuku, ale pořád to bylo něco na co se celé ty dvě hodiny dalo v pohodě a spokojeně koukat. Je těžké natočit dobrý film pro někoho po Howardově opus magnum zvané Rivalové, ale když se ohlednu na celou Howardovi tvorbu, tak zjistím, že mne Ron nikdy nijak extrémně nezklamal. A skvěle v tom pokračuje. Navíc, oceňuji originalitu vytvoření příběhu, tak že nevypráví dle knihy Moby Dick, ale o tom jak byl vůbec psán a jak to MOŽNÁ ve skutečnosti bylo. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (viac)