V zime roku 1820 bola loď Essex z Nového Anglicka určená na lov veľrýb napadnutá niečím neuveriteľným: veľrybou obrej veľkosti a sily, s takmer ľudským zmyslom pre pomstychtivosť. Táto Skutočná námorná pohroma inšpirovala Hermana Melvilla k napísaniu knihy Moby-Dick (Biela veľryba). Rozpovedala však iba časť príbehu. Film V srdci mora odhaľuje mučivé následky tohto napadnutia, kedy boli členovia posádky, ktorým sa podarilo prežiť, nútení prekračovať svoje limity a robiť kvôli záchrane života neuveriteľné veci. Zatiaľ čo sa kapitán pokúša nájsť na otvorenom mori správny smer a jeho prvý dôstojník sa snaží obrovskú veľrybu skoliť, posádka čeliaca búrkam, hladovaniu, panike a zúfalstvu pochybuje o všetkom od hodnoty ich životov až po etiku ich živobytia. (Continental film)

Ampi

Velmi pěkně natočený snímek s vůní moře a ozvěnou dávných námořnických, velrybářských dob. Kdy být velrybářem bylo minimálně mírně nebezpečné povolání. Díky dávnému komiksu v časopisu ABC jsem v souboji na ostří harpun a zubů spodní čelisti jednoznačně nefandil lidem. ()

Hrabka

Vcelku zajímavá ukázka té doby a profese lovců velryb (vorvaňů). Určitě nelituju, že jsem tento příběh lodi Essex a její posádky viděl, nicméně musím říct, že mě nijak zvlášť nedostal. Hodnotil bych to průměrně, některé momenty jsou lepší, jiný pasáže zase slabší. Vztah kapitána a prvního důstojníka mohl být podle mě vykreslen lépe, vadila mi také digitální stránka filmu, kdy akční scény občas nepůsobily moc dobře. 60% ()

Fiftis

Hlavnou postavou je poddôstojník Owen Chase (Chris Hemsworth tu akoby z oka vypadol Edwardovi Kenwayovi z videohry Assassin's Creed IV: Black Flag). Film nespadá do pomalého rozprávania a už od začiatku precízne servíruje v rýchlom tempe pokrivené spoločenské väzby, ktoré po čase hrajú významnú úlohu. Aj keď film pláva na digitálnej vlne, zážitok mu nemožno uprieť. Ron Howard mieša viac filmov do jedného. Vidno dobrodružnú púť za hranicu poznaného, v druhej polovici psychologickú rovinu a survival film, v neposlednom rade aj žáner monster movie. Obsahovo sa Howardova verzia od knihy odlišuje hlavne menoslovom postáv a príbehovým vyústením. Absencia zdravého rozumu je ale do filmu pretavená priamo z knižnej predlohy, zásady sa teda nemenia a myšlienka je v obmenenej forme zachovaná. Nechýba dobové vykreslenie, ktoré je jedným z najsilnejších vizuálnych podnetov. Digitálny mág Anthony Dod Mantle obohacuje film o experimentálne zábery, dokonca až krvilačné detaily. Nezostáva nič než tlieskať. ()

Shakers

Tento príbeh mam celkom rád, takže som sa aj tešil, že sa zas pozriem na bielu veľrybu. Ron Howard obsadil do hlavnej úlohy Jamsa Hunta z Rivalov a aj keď tento krát taký rýchly za kormidlom nie je, nebola to zlá volba. Musím sa hneď na úvod priznať, že ma strašne sklamal záver filmu. Celý film to bolo tak super rozbehnuté, začalo to fajn historkou o bielej veľrybe, v úvode sme sa nadýchali trošku dobovej atmosféry Anglicka a neskôr sme sa dostali na more, zo všetkou parádou a s modro zeleným filtrom za chrbtom. A potom to prišlo. Ryba ukradla Hemsworthovi nie len loď a kormidlo, ale v závere na mori aj vietor s plachiet, pretože tak naťahovaný záver bol skutočne na škodu. 75% - 4* ()

lamps

Kouká se na to krásně. Ani přepálená digitalizace, ani neodbytné vědomí, že se jedná o umělohmotný interiérový velkofilm nejčistokrevnějšího rázu, mi nikterak nezabránili nechat se unést dynamickou vizuální výpravou, kterou Howard zkrátka zvládá dlouhodobě na výbornou. Retrospektiva spojená s častými prostřihy na vypravěče mi také nevadila, naopak dodávala vyprávění vítanou dávku lidskosti a uvěřitelnosti. Co mi ale vadilo, byl jednoznačně scénář, respektive jeho většina - místo aby se zaměřil na jedno silné téma, které by následně ověsil okrajovými vedlejšími motivy, zuřivě přeskakuje mezi zcela rozdílnými perspektivami a příběh tím tříští na několik dost necitlivě propojených myšlenkových epizod. Najednou by chtěl být výpovědí o zkorumpovaném velrybářském byznysu 19. století, psychologickým soubojem mezi dvěma dominantními členy posádky, mýtickým dobrodružstvím vstříc hrozivému nepříteli i fyzicky bolestivým survival dramatem, ale ve výsledku si zkratkovitě ukousává odevšud a není ničím víc než rutinní hollywoodskou recitací ambiciózního mnohovrstevného příběhu, která se na velkém plátně krásně vyjímá, ale na festivalech pro byť i jen trošičku náročného diváka by se neuchytila ani náhodou... 65% ()

Pepinec

Copak film, ten byl tak nějak podle očekávání. Kluci se rozjeli na moře a kdo se jmenoval Hemsworth, ten měl šanci se i vrátit. Laškovali s rybkama, škádlili se i mezi sebou, pečovali o necky anebo bojovali s dvoudenním zpožděním hned druhý den plavby. Mnohem důležitější věci se ovšem začaly dít až s nástupem titulků, když spustil Chorál bílé velryby. Tak niternou hudbu jsem v kině neslyšel od dob Gran Torina, a to si pište, že jsem tam mezitím párkrát zašel. Jestliže byli kluci dvě hoďky v srdci moře, tak film se díky těmhle pěti minutám dostal do srdce Pepince a seňor Baňos do mojí topky. Uklizečka si mě pak spletla s poutačem, jak zařezaně jsem seděl v křesle. Ale jinak jako samozřejmě, zelený plátno, no správně jste to poznali... ()

Jhershaw

Pro mě to je klasických 7/10. FIlm mě nenudil, převážně bavil, ale nevidím důvod si ho pustit znovu. A je to škoda, hlavně kvůli Howardovi, jehož Rush bylo dechberoucí. I tady imho bylo vidět jeho nadšení, láska k materiálu, spousta detailních záběrů z lodi.. ale pro intenzivnější zážitek mi chybělo více příběhu, více lidského rozměru. Ale film mě přiměl koupit si knižní předlohu, na tu jsem opravdu zvědavý. ()

Big Bear

Mám velký problém se zabíjením velryb a delfínů. Přišlo mi to barbarské už v půlce devatenáctého, kdy se alespoň tuku velryb užívalo ke svícení a z ambry dělaly parfémy. Za vyloženě úchylné to považuji dnes, kdy nejeden ,,civilizovaný'' národ s Japonskem v čele vybíjí kytovce pro ,,vědecké účely'' za čímž je skryto podobně jako u slonoviny získávání různých extraktů pro zlepšení potence pověrčivých a zřejmě impotentních Asiatů. Ačkoliv chápu, že práce velrybářů byla drsná a nebezpečná, nijak mi tito lovci k srdci nepřirostli podobně jako lovci tuleňů apod... Zvířata mám zkrátka rád. Moby Dicka jsem kdysi četl a tak mne zaujal ten příběh o Melvillovi a tajemném vypravěči, který hluboko v sobě ukrývá příběh nejen o mořském netvorovi, ale i další nevyřčená bolestivá tajemství... Film na mne od začátku působil velkolepě, hlavně díky digitálním efektům a animacím. Zároveň jsem ale tušil, že si na blockbuster jen tak trochu hraje a že na něj nemá. Příliš často, hlavně na moři bylo vidět, že za herci je cosi animováno a ani zpomalování obrazu mi moc nesedlo. Vrcholem byl pak nažloutlý halucinoidní filtr přecházející do zelena v oblasti Pacifiku... Chápu, že olej dobře hořel, ale všechny ty výbuchy na Essexu? Čekal jsem skoro že někde kolem lodi vykukuje periskop od nějakého toho U - Bootu, pálícího jedno torpédo za druhým. Naprosto souhlasím s DaViDem82, i já na začátku zaplesal z účasti mého oblíbeného Gleesona. Bohužel, jeho role byla spíše epizodní a místo na lodi dostali mladší býčkové. Walker mi ještě jako kapitán typově sedl, ale hrdinný Hemsworth...eh.. no být dívkou v rozpuku, asi bych rozpukl. Ale holt nejsem. Film se dá dobře dokoukat, ale nějaký hlubší zážitek či poselství si nenese. A to co tam náznakem padne nestojí za slovo. Zkrátka, nechte velryby být a ony nechají vás. Tehdy to ještě bylo jakžtakž na férovku, dneska chudáci velryby nemají šanci. Smutné. Moc jsme se od těch dob nezměnili co říkáte? A to už ani olejem nesvítíme.... Tři harpuny a schválně je házím mimo. * * * ()

666teen

Digitální vorvaň mi až tak nevadí, ono se jich do castingu asi moc nepřihlásilo. Ovšem taktní vynechání detailů kolem lodní antropofagie mě mrzí moc. A to je skorokapitán Tór opravdu k sežrání. ()

-OverLord-

Filmy Rona Howarda jsou zárukou skvělé podívané a jinak tomu nebylo ani tady. Krásně výpravné, skvěle obsazené a dobře napsané. Efekty a kulisy působily slušným dojmem - ačkoli bylo zapotřebí hodně zeleného plátna, ale i tak se na to vážně dobře koukalo. Prolínání dvou časových linií, které se doplňovaly, bylo provedeno na výbornou a člověk se i trochu přiučil literatuře a dění v 19. století. A protože mě hrozně baví stará námořní tématika, tak jsem si film fakt užil. Čest, hrdost, bohatství a sláva versus smrt a utrpení - tak by se to dalo shrnout. Kdyby Howard před tímhle nenatočil Rivaly, dal bych pět, takhle jsou to pěkný čtyři. ()

S.Quentin QUALE

Na Howarda jsem těšil možná až moc. Neříkám, že je velryba špatná, není, ale čekal jsem něco trochu jiného. Čekal jsem po všech stránkách o dost větší emoční hardcore. Jedna ulovená velryba byla sice fajn, ale pro ilustraci velr\ybářskýho lovu, na který musí mít člověk sakra silnej pajšl, mi hrubě nestačila a odkazuju za tímto účelem sem. Vadil mi tmavý digitální bordel a vadilo mi slabé finále. Veřil jsem v pětku, ale po té ani tento kousek ani nepokukuje. 75% ()

Ruut

hmmm. Ten film je moc dobrý na to označit jej za blbost, i když Howard umí rozhodně lépe. A tohle chtělo příliš věcí najednou a nezvládno pořádně předvést ani jednu. Jen ta sladkobolná klaďácká Hemsworthova tečka tam nemusela být. ()

misterz

Na tak výborného režiséra ako R. Howard bezpochyby je, ide o mierne sklamanie. Čakal som viac. Úvod bol veľmi dobrý a vťahujúci, ale potom sa príbeh rozpustil v mori nudných scén medzi ktorými občas vykukol ostrovček niečoho zaujímavejšieho. Tento pocit v druhej polovici a hlavne k záveru vygradoval, člnové scény boli jedno veľké utrpenie. Našťastie nudu sem-tam rozohnali pekné zábery kamery, no vizuálne efekty sa mi už zdali digitálne pomerne dosť prepálené. 65/100 ()

Vančura

Některé momenty jsou neuvěřitelné (lezení do nitra mrtvé velryby, chrlení krve, záběry z výšky a pod hladinou taky super) a celkově mě film hodně bavil, proto nakonec za mě relativně velkorysé 4 hvězdy, i když 3 by asi byly adekvátnější. Hodně se mi líbila hudba a kamera (i když ve filmu je na můj vkus nějak moc detailních záběrů na tváře herců), a rozhodně to je film, která má v sobě hodně divácké atraktivity. Naopak mě totálně nebavila ta přehlídka námořnických výrazů pro nejrůznější plachty apod. - tvůrci si podle všeho museli dát značnou práci s tím zjistit si, jak se co tehdy na lodi jmenovalo a jak se taková loď vůbec řídila, ale ve filmu to v konečném důsledku nemá žádný význam, a kdyby se celé to překomplikované vyplouvání na moře omezilo na lakonický rozkaz "napnout plachty", vyšlo by to úplně nastejno (čímž je mj. řečeno, že by ten film klidně mohl být o 20-30 minut kratší). Vyloženě problém ale mám s tím, že mi ten film v podstatě říká, že bych měl sympatizovat s chlapíky, kteří vyráželi na moře vraždit ty velkolepé tvory, aby - jen považte! - se jejich tuk následně mohl spálit v pouličních lampách. Tak jako tolikrát předtím, člověk se neubrání úžasu nad tím, jakými cestami se občas ubírala západní modernita (resp. to, čemu 19. století honosně říkalo "pokrok"), a co předcházelo dnešnímu světu. Film je tak zajímavý i jaksi z "osvětového" důvodu, byť sledovat všechnu tu velrybářskou řezničinu není pro citlivější duše nic příjemného - dokonce by se se nebylo možné divit, kdyby někdo těm námořníkům jejich utrpení přál - "dobře jim tak, to mají za ty sudy velrybího oleje". Vzato kolem a kolem, pokud jsem si z tohoto filmu něco odnesl, je to chuť bezprostředně po opuštění kina oprášit z knihovny Melvilla a znovu si ho přečíst - některé věci bych teď asi viděl jinýma očima. ()

mzss1

|88%| Trailer mě až tak moc neoslovil, s velkým zdráháním jsem si to nakonec pustil a nakonec jsem byl velmi mile překvapen. Nebyl to nějak složitý snímek, ani scénář. Vše bylo celkem jednoduché. Veškeré scény byly zajímavé, napínavé, perfektně natočené, ke konci filmu dost realistické. Nenudil jsem se ani vteřinu. Abych dal plný počet hvězd, něco málo bych snad přidal, či poupravil, nevím, prostě na úplný počet to nebylo, furt to není až tak můj žánr, ale to neznamená, že jsem si film neužil. Určitě se k němu vrátím ještě později. Blížící se finále filmu mi trochu připomnělo scény z filmu Nezlomný. Natočeno to bylo perfektně, dobré efekty, např. zničení lodi proražením velryby. Vizuální stránka byla také úchvatná – velryby tomu dost napomohly. Chris Hemsworth jako hlavní herec to sehrál skvěle. Stejně tak jako zbytek ostatních. Hudba byla dobrá. No, víc dodávat nemusím, to chce vidět. ()

kingik

Na obřím digi péru zvaném Mega Dick. V kinech byla delší dobu poměrně nouze o dobrodružné námořnické eposy, díru přišel zaplátovat harcovník Ron Howard. Síly spojil s osvědčeným Chrisem Hemsworthem, jenž je ústřední postavou vyprávění, ačkoliv fascinující příběh o (ztroskotané) posádce velrybářské lodi Essex, vypráví po letech její nejmladší člen, a to přímo slavnému spisovateli Hermanu Melvillovi, který se zaujetím počíná psát první řádky svého slavného literárního díla - Moby Dick. Divák tak bude svědkem zrodu slavné knihy, respektive kterak se příběh velrybářů stal zdrojem inspirace do té doby podceňovaného autora. Po mnoha fascinujících scénách na moři, nasáklých CGI skrz naskrz, bylo ale postupem času jasné, že dvojka Howard & Hemsworth nenaváže na úspěch svého sportovního dramatu "Rivalové". Film v USA v podstatě propadl. Když se příběh přehoupl z vln oceánu na souš, přišla i podstatná změna stylu vyprávění. Změna k horšímu. Dobrodružný styl se prakticky z filmu vytratil, nástup hlásily podivné "psychedelické" až hardcore výjevy, co stejně podivně znázorňovaly utrpení a strádání námořníků ve stavu ztroskotání. Že už to nebylo nijak zábavné, avšak pro film svým způsobem přínosné, to už se jaksi z hlediska kompaktnosti a adekvátnosti scénáře neřešilo. Horší bylo, že už se nedostavila žádná epická scéna! Film zřejmě všechny vyplýtval ve svých předchozích skvělých dvou třetinách. Dojezd byl přinejmenším maličko nudnější. Spousta potenciálně dobrých scén se totiž vměstnala jen do úst Brendana Gleesona, který je sice detailně popsal, ale co z toho. Divák tak byl třeba připraven o kanibalistickou scénu, v níž je barvitě popisováno, jak zubožená posádka "hamala" jednoho (černého) ťuhýka ze svých řad. I když film má ke dvěma hodinám, v závěru už se začalo spěchat, což se podepsalo na celkově slabém vyznění několika stěžejních scén, k nimž patřilo i soudní líčení s přeživšími veliteli ztroskotané lodi, kteří byli vyšetřovací komisí nuceni lhát, aby nevyšlo najevo, že posádka byla zdecimována obří Bílou velrybou. Převážná část filmu je ale perfektní. Bez vydatného CGI se dnes už žádný pořádný blockbuster neobejde. Není tedy proč mít filmu za zlé, že množství scén na moři je plně digitálních, stejně tak konfrontace velrybářů s (digi) kytovci. Howard s kameramanem Anthony Dod Mantlem připravili fascinující porcí scén, ve kterých přírodní živly a obyvatele oceánu, nikdo hned tak nezkrotí a nepokoří. Je to nádherná podívaná, z níž si určitě vybavím skvělého Chrise Hemswortha, který hrál vyvinutým pérem, vyvinutým svalstvem i vyvinutým herectvím. Následovali ho i ostatní ze zajímavého hereckého ansámblu. Až na tu rozbředlou závěrečnou fázi filmu, je to film vládnoucí emocemi, pěknou kamerou, řemeslnou režií a plnokrevnými hereckými výkony. Snad jen pro pěstitele skalár je tenhle film určitým varováním, i z mírumilovné akvarijní rybičky lze mít za čas útočného Moby Dicka. 80% ()

Anderton

Teší ma, že som po dlhom čase videl hollywoodsky film takpovediac oldschool strihu, aký aby človek v multiplexoch hľadal lupou a nakoniec bez výsledku. Osobne mi je smutno z toho, že takýto film v kinách prepadne, pretože mladí potrebujú k zábave už len komiksové adaptácie a obrovské roboty a na nič iné sa nechodí. A podľa tržieb sa niečoho podobného asi zase veľmi dlho nedočkáme. A keď aj áno, tak to prepadne ešte kolosálnejšie, viď Lost City of Z. Film má nejaké tie muchy, Howard sa nemusel báť explicitnejšie zobraziť niektoré nechutné detaily, ale tu sa asi ozvalo štúdio. V srdci mora ale poskytuje dostatočné množstvo napínavých scén a celkovo až na záver dobre pádluje. Možno ešte trochu škoda upozadeného Murphyho, mal som dojem, že sa v postprodukcii strihalo viac, ako bolo potrebné. ()

Kothy

Ron Howard opět nezklamal. Je to trochu jinak podaný příběh o Bílé velrybě. Hraje tam docela dost známých herců a nejsou vůbec špatní. Chris Hemsworth to jako první důstojník Owen Chase celkem táhne. Moc se s kapitánem nemusí. Takže loď Essex vyplouvá na konci roku 1819 z kanadského přístavu Nantucket na západním pobřeží lovit velryby pro jejich olej. Až na drobné problémy se jim první měsíce daří dobře. Po ale více jak roce začnou problémy v centrálním Pacifiku. Tam totiž narazí na velkého bílého vorvaně. Ten jim zničí jejich loď a oni se musí vydat na šílenou pouť po moři pro záchranu svých životů. K dispozici mají jenom malé čluny. Někteří to přežijí a někteří ne. Každopádně se jim plavba dost prodlouží a oni jsou bez úlovku. Prý je to napsáno podle skutečného deníku jednoho ze členů posádky. Je celkem zajímavé sledovat, co s lidmi dělá dlouhodobý nedostatek jídla a vody. Kvalita filmu mi ale přišla dost kolísavá. Některé sekvence byly strhující a některé zas vysloveně nudné. Taky tam hraje hodně herců z GoT. :) "Tak už ji zabij!" ()

AppleCore

Tohle není Master & Commander, není to Bílá smršť, Life of Pi ani Bounty! Všechny výše zmíněný filmy mají to, co film dělá dobrým filmem, totiž scénář schopný vyprávět – s postavami hodnými obdivu, oblíbení. In The Heart of The Sea je sice technicky zručně odvedená filmařina se skvělým soundtrackem a slušnou kamerou, postrádá ale všechno, co by diváka mohlo, ale hlavně mělo zajímat. Nemá to tah na bránu, režie spěchá a scénář plyne strašně rychle, bez toho aniž by se stalo cokoli hodnýho zapamatování, fandit bezcharakterním velrybářům taky není snadný a ta přemíra zjevnýho digitálu je v určitých místech k zblití. Takže ve finále to lze dokoukat jenom v touze užít si to strastiplný dobrodružství, který ale pořád ne a ne přijít, natož aby se vrylo pod kůži. Víc inspirace z knihy Hermana Melvilla, spíš než z pera scénáristy, rozvést každou jednotlivou etapu příběhu, pořádně prokreslit postavy, zbavit se příliš žlutýho filtru a hnusnýho digitálu, přidat brutalitu a byl by to film roku... Kurva! ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády

15.12.2019

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Co chystá režisér Rivalů?

Co chystá režisér Rivalů?

14.02.2014

Ron Howard je hollywoodský veterán, jenž se blýsknul Apollem 13, Čistou duší nebo Duelem Frost/Nixon. Nejvíc lidí ale zřejmě potěšil loňskými Rivaly, kteří momentálně drží 8. pozici v žebříčku… (viac)