Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

joehot

FIlm pro fanoušky, plný komiksových pomrknutí především k Death of Superman a The Dark Knight Returns. Není bez výhrady, některé scény jsou slabší... jiné ale naopak geniální. Affleck je úplně v pohodě, Irons je geniální, Eisenberg, až asi na dvě scény, kdy jeho přehrávání přejde až moc do extrému, skvělý. Film je navrch dobře napsaný. Takže u mě dobrý, leč obávám se, že obyčejný, konzumní divák, navyklý na lehké pohádky od Marvela, si asi nepošmákne. Těším se na prodlouženou verzi, která možná rozpustí moje výhrady ke dvěma momentům, podle mě příliš nešetrně střiženým... ()

corpsy

Ide o kolosálny veľkofilm. Niečo, načo čakali diváci desaťročia. A čoho sa dočkali? Akéhosi nedokončeného, resp. nedotiahnutého monumentu, kde sa striedajú scény zmyselné s tými nezmyselnými. Očakávaná udalosť roka rýchlo zapadne do zatratenia. Myslia si to diváci, myslia si to kritici a majú pravdu. Je to tak. Naneštastie. A hlavne škoda. Tí dvaja maníci si budú musieť napraviť reputáciu. Tak teda JUSTICE LEAGUE! ()

M.Macho

Zack Snyder mi není zase ta nesympatický jak řadě zdejších přesto - podobně jako kdysi jiný fanatický psychopat otevřel příliš mnoho front najednou. Problém je asi v tom, že postavy natolik zbožňuje až od nich nemá odstup - je pohlcený každým detailem ze spousty legendárních sešitů a potřbuje toho říct, co nejvíc najednou. Tak jim do úst vkládá dost neuvěřitelné blbosti a čím teda zabíjí nejvíc jsou motivace dlouhých, naprosto zmatených a mělkých nenávistí i náhlých přátelství. Navíc to není ani tak Batman vs. Superman jako Bruce Wayne vs. Superman vs. zbytek vss. Lex Luthor, jehož geniální a zlý plán je spíš k smíchu. Na druhou stranu Batman není cukrouš, ale pěkně brtuální kvítko, Lex Luthor věkovým posunem prokoukl a vrocholem je minimalistická kreace Jeremy Ironse, ve která kromě Alfrédových anglických způsobů září ostrá ironie. Hezky se na to kouká, ale trochu se bojím, že kdo se v DC comicsech moc neorientuje bude některými velmi konkrétními výjevy dost zmatený (dojmy z Ultimate Cut). ()

liquido26

"BvS is too big for little minds." Na tenhle film jsem se těšil ještě několik let předtím než se vůbec oznámilo, že se bude točit. Od ohlášení Bena Afflecka jako Batmana a Gal Gadot jako Wonder Woman, pak to těšení ještě vzrostlo a když se začalay objevovat první trailery, tak jsem jenom počítal dny. Zdejší barva a nepříliš příznivé komenty mě sice trochu zarazily, ale rozhodně neodradily. No a výsledek ještě předčil moje očekávání. Tenhle film je samozřejmě určen fanouškům komiksů a komiksových filmů, běžný divák bude asi místy trochu zmaten, fanoušci Marvelu budou vždycky fandit Marvelu, hateři budou hejtovat jako vždycky a zbytek bude prostě zarytě hledat chyby, protože je to přece "další komiksovej film a komiksovejch filmů už máme všichni dost." Tak na to nečumte :-) Já se na to rád podívám kdykoliv znova. Tohle je prostě splněný sen fanouška komiksových filmů. ()

Lama.Lama

Roztříštěný děj, totálně rolf navázání kámošství mezi Béťou a Supíkem a ten závěrečný zápas? Jako vážně? Lex Luthor byl divnej, ale ne "správně" divnej, Batman byl nemastnej-neslanej, Superman to samé. Mám z toho stejný pocit jako z jedničky - zítra už nebudu vědět, co se tam vlastně vůbec dělo. A ani mi to asi nebude vadit. ()

Peterssen

Tak tohle se FAKT nepovedlo. Celou cestu z kina jsem si probíral v hlavě jednotlivý aspekty filmu a snažil se najít jeden, co se poved. Pořád hledám a nic, NIC! Herecký výkony? Affleckův badass nas*aný výraz připomínal dítě, který nechce jíst brokolici. Cavill je zas klaďas až na půdu, kterej působí až komicky, když přijde na romantický scény. Kamera? Věčně zaostřeno jinam, než je potřeba. Postavy nasvícený z boku, takže dokonale vidíte ucho, ale obličej je ve tmě. Jo a tma? Ta tam je pořádná - je to tak tmavý, že často nevidíte co se děje, ale přitom to nepůsobí temně. Hudba místo aby podtrhovala děj, tak překážela. Struktura děje nesmyslná a zmatená - neustále přeskakuje tu do minulosti, tu mimo realitu, tady na jinou dějovou linku, kterou ale zásadně nevysvětluje, protože proč taky...? A když už tohle všechno selže, tak si člověk řekne, že je to velkej drahej film a bude to aspoň pořádná sci-fi akční řežba. Ale neee - CGI efekty na úrovni Krotitelů duchů a na choreografii bitek asi nesehnali choreografa, takže místo toho kamera ve chvilce vrcholnýho snažení prostě sjede záběrem do zdi nebo do země. Mám pocit, že snad někdo v půlce natáčení řekl "stop, balíme a za týden to musí být v kinech". Jinak si takový selhání fakt nedovedu vysvětlit. Vlastně ani nevím, za co dávám ty dvě hvězdy - asi protože Batman a Superman žejo... ()

DEXTER099

Tak a je to,vrátil jsem se z projekce...Dopředu říkám,že jsem na to šel s pocitem,že se to zřejmě moc nepovede a navíc mě dopředu odrazovali Ben Affleck coby nový Batman a Jesse Eisenberg coby Lex Luthor.No odkud začít...asi takto:hodnocení bych rozdělil zhruba na tři části.Část první:začátek filmu kde je to jeden zpomalený záběr za druhým (celkově jich je ve filmu docela dost a je vidět,že se na tom režisér vyřádil) ve mě vyvolal docela příjemné pocity.Jenže dále to pro mě začalo skřípat,protože film se vám logicky snaží představit všechny hrdiny i padoucha a,že těch postav je víc je známo každému kdo si přečte obsazení a něco málo dopředu o tom filmu ví.Takže jen co se snažíte sžít s jednou postavou šup,střih a rychle za jinou postavou.Navíc kolikrát to mezi skáče až bych řekl nelogicky.Část druhá: když už ve mě rostla nuda ,tak nastala ta lepší a pro mě nejlepší část filmu a to byl dlouho očekávaný souboj mezi Batmanem a Supermanem.Ano Batman v podání Bena není tak špatný jak jsem čekal a dokonce mu i ten monstrózní oblek co si vyrobil ( není ukázáno jak atd...) na souboj se Supermanem docela seděl.V divákovi to vyvolá ten správný pocit napětí a očekávání,že se odehraje ´´souboj titánu´´ .No,ale ten konec souboje působil opravdu dost strojeně a než nějaké epické vyvrcholení to na mě udělalo dojem,že se tvůrcům nedařilo na nic přijít jak by ten souboj završili a tak tam dali to co tam dali....nebudu prozrazovat.A Část třetí:to už nastalo finále filmu,který do té doby místy působil temně ,vážně a i když někdy dost natahovaně a jindy zase něco chybělo tak právě na konci začal gejzír efektu,barviček,dokonce i ta obluda známá z traileru co působí jak z pána prstenů samozřejmě nemohla chybět.... a krom těchto tří části bych ještě zmínil pár věcí co mě zaujaly ať pozitivně nebo negativně.Začnu s tím horším:Chápu,že pro komiksové fandy je asi postava Gal Gadot zajímavá,ale pro mě tyhle ženské hrdinky moc nejsou,dále scény Batmana s pouště vlastně nejsou tak jak se zdají... (nechci prozrazovat),některé scény jsou na oko až moc tmavé a tím pádem úplně vymizel přehled bojových scén (hlavně s Batmanem) no a evidentně chtěl Ben dát najevo jak moc na film posiloval(což se mu nemůže upřít) . Pozitivně mě potěšila účast i když malá Kevina Costnera a k mému překvapení dobrý a uvěřitelný výkon Jesse Eisenberga,který celý film hodně táhl.No takže suma sumárum jsou mé celkové pocity rozporuplné a když jsem čekal ,že ten závěr bude nečekaný a vylepší mé hodnocení,tak nakonec nebyl (přeci jen by se připravily o nějaké díly navíc...).Takže za mě celkově 65% a tři hvězdy.Musím upravit mé hodnocení po zhlédnutí prodloužené verze,která opravdu vypadá lépe a vše na sebe a do sebe lépe zapadá a vysvětluje.Navíc i mé výtky tmavších scén se vytratily,protože mi došlo,že noc a celkově tmavost je pro Batmana a film jako celek vhodnější.Navíc Gal Gadot jsem si asi jako jednu z mála ženských komiksových hrdinek opravdu oblíbil.Holt člověk se časem trochu mění ,respektive můj názor :-).Za mě tedy celkově 85% a pět hvězd. () (menej) (viac)

Lucas

Ben Affleck nemá krk, ale hraje nejlíp ze všech, marný Jesse Eisenberg se pro změnu snaží hrát na Heathe Ledgera a Henry Cavill je hadrový panák. Kontaktní souboje jsou celkem fajn, víc mě nenapadá. ()

salisbury

Netopýří muž versus muž z oceli v jednom filmu? Nu proč ne, ale tohle se bohužel na sto procent nepovedlo. Nejvíce si ve filmu cením soundtracku, který je velmi povedený a Eisenbergova Lex Luthorského výkonu. Příliš dlouhá stopáž mě nutila se podívat na hodinky vícekrát než bylo zdrávo a scénář byl dle mého skromného uvážení nedotažený do konce i častokrát vál ve větru bez řádného ukotvení. Zack Snyder je režisér, který již ukázal světu co umí viz Úsvit mrtvých, 300, Watchmen či již zmíněný Muž z oceli a věřím, že tohle lehké pochybení ho přiměje k větší důslednosti ve filmech následujících. Závěrem bych vepsal v tento koment, že film má pár úžasných scén, které jsou ale k sobě prazvláštně přilepený. Repeté si klidně rád dám, protože teď už mě po prvním zhlédnutí nemá co zklamat. ()

berny2468

Celkem překvapení. Očekával jsem totální blbost, ale ono to není. Dokonce to má dost povedené pasáže, které byli i na čtyři hvězdy. Ale ty se střídali s pasážemi, kde Snyder ukazoval ten obrovský rozpočet, a ty jsou hodně špatné. Největším problémem však je délka filmu. Ta je značně přehnaná. Hodně jsem se bál Afflecka, ale ten tak strašný nebyl, ale postava Batmana mi zde přišla nudná a vlastně i zbytečná. Duo Zimmer a Junkie XL jsou opět skvělí. Zkrácení filmu a zlepšení scénáře by BvS jen prospělo, ale takhle je to jen 55%. ()

ConanVJ

Tak mám za sebou prodlouženou verzi a pořád se musím potýkat s tím, co nakonec filmu dám za známku. Film má krásný efekty, skvěle vybrané hlavní role, které mi sedli. Affleck mi jako Bruce Wayne hodně sedl a těším se na jeho dalšího Batmana. Cavill si dal Supermana stejně dobře jako Muže z oceli. Potěšil mě i Irons v roli Alfréda. No a kdo mě ve filmu vyloženě sral? Ano je to Eisenberg, který je pro mě historicky nejhorší Lex Luthor. Nějak sem nepobral jeho obsazení a ještě víc jeho "výkon", kdy si hraje spíš na Jokera Heatha Letgera. Kdykoliv se na obrazovce objevil, měl jsem sto chutí ten film vypnout. Ostatní role bezchybné. Co bych ještě filmu zkritizoval je oproti konkurenci mnohem méně živější akce. Hlavně první půlka filmu (krom začátku) jede v pomalejším tempu, za to pěkně rozvíjí příběh a hlavní postavy. Určitě to není na škodu, ale svižnější tempo by filmu neuškodilo. O proti konkurenčním filmům od Marvelu je zde zřejmá i absence vtipných scén a úsměvných hlášek. Celkově jsou filmy od DC vážnější, jak už to známe třeba z Batmaní trilogie. Efekty jsou zde opět na špičkové úrovni a opět se na všechnu tu destrukci krásně dívá. Akce je parádně natočená a je pěkně podbarvená soudtrackem. Celkově jsem se rozhodl pro 95% ()

PauloZ

Epická jazda a osudové střetnutí s jejímž dark feelingem se Snyder vůbec nemazlil. Pro mě velmi chutné. Co ovšem celou tuhle parádu posílá ke dnu je děravý scénář. Goyer nemá u DC a obecně velký projektů co dělat, pokud neumí napsat nic víc, než více nebo méně kvalitní útržky scén, které musí následně režisér lepit k sobě a čekat, co z toho vypadne. Mě to bavilo, ale stejně rozsekaný scénář mi nesedl ani u muže z oceli. Takhle to postrádá kvalitnější kostru a pevnou dějovou linku, bež níž půjde celé DC universum ke dnu. Je to velké, akční a temné, přesně dle mého gusta, ale méně úderné než muž z oceli a doufám, že se z toho komerčního neúspěchu DC konečně poučí. Ben jako Batman naprosto v pořádku, věřil jsem mu od castingu a jsem rád, že to takhle frajersky dal :-). ()

curunir

,,AHA, BRUCE WAYNE SA BAVÍ S CLARKOM KENTOM, PARÁDA." __ Hneď z kraja musím vyjadriť potešenie nad jednou drobnosťou, ktorá ma z celého filmu najviac potešila na duši. Bol ňom úvod, kedy Waynovci odchádzajú z kina v ktorom premietali ,,Excalibur". Veľmi chválim vkus tvorcov, že z roku 1981 vybrali práve túto klasiku. Trocha ťažšie sa mi už sumarizujú myšlienky na film samotný. Do kina by som naň išiel iba v rámci bezplatnej projekcie, preto som čakal na chvíľu, kedy ma jeho pozretie zláka z nejakého iného smeru. Záujem sa vo mne prebudil až po oznámení ôsmych nominácií na Zlatú malinu a rovno sa môžem vyjadriť, že vo viacerých kategóriach na danú anticenu figuruje film neprávom a v celkovom pohľade by som naň nehľadel natoľko kriticky. Z danej dvojice to to vždy skôr ťahalo ku netopieriemu mužovi, nikdy som nebol fanúšikom DC komiksov (ani ostatných o superhrdinoch) a je tie pravdou, že nie vo všetkom z deja som mal v úplne jasno, dokonca som niekedy dianiu vôbec nerozumel. Odhliadnuc od nesympatického Eisenberga (zaslúžená nominácia na Zlatú malinu), ktorý s jeho grimasmi pôsobí trocha ako trápny klon Jokera, mi najväčšmi prekážala prehnaná stopáž a pomerne úmorne naťahované finále. Vizuálna stránka je samozrejme v poriadku, páčila sa mi pochmúrna, miestami až depresívna atmosféra, akú by som od takého blockbusteru nečakal a občas sa tam niečo fajnovo zahlási (,,Známi z forenzného ešte nič také nevideli." ,,To je guľka. Strieľajú sa tým ľudia." // ,,...Môžete zobrať kýbeľ moču a vravieť mu babičkyn čaj."...). Napriek istej kritike sa však ku ,,Batman vs. Superman" ešte niekedy vrátim a uprednostním jeho dlhšiu verziu. Možno sa stane, že potom dokonca jeho hodnotenie zvýšim. Každopádne, za počúvanie Zimmerovho diletantského soundtracku, kde je akési stupňujúce sa hučanie znezrady doplnené nehodiacimi sa husličkami, by ma museli platiť. (18 223. hodnotenie, 1529. komentár k filmu) ()

yakoob

Nolan je prostě Nolan...i když rozumím Lize Vyjímečných, samostatné filmy pro mne fungují lépe (jak trilogie o Batmanovi tak i třeba Man of Steel)...A to pojetí Supermana jako boha mi připadá dosti ujetá, vždyť on je přeci jenom nadčlověk (proto i ten kryptonit, který mu dává najevo, že i on je pouze z masa a kostí-železa)...Bůh se přeci vyznačuje jinými vlastnostmi...A ano, scénář mi taky připadal rozsekaný...Nolanového Batmana jsem žral, taky s něho udělali takového nabroušeného týpka v masce...Čekal jsem o toho filmu opravdu více... ()

schizmo

Je to temný jako řiť. Temný a neveselý. Pokud bylo Nolanovo uchopení Batmana dost vážné, tak tohle je docela depka. Jelikož nejsem znalec kreslených předloh, tak nedokážu úplně porovnat filmový potenciál a jeho (ne)vužití, ale látka mi to příjde jako docela náročná - celková tiživost a zatěžkanost, naléhavý soundtrack, tmavý až temný vizuál, to vše tvoří docela obtížně neproniktuelnou masu informací a dojmů, které budete zpracovávát v závislosti na spoustě proměnných faktorů určitě nějakou chvíli. Cavilovi ta mega vážná tvář moc nesluší, prošedivělej Affleck tomu nepřidává, takže v podstatě jediným vzdušným elementem je střelenej Eisenberg. Tak či onak, dostaneme opravdu velkou porci kino zábavy, kterou já osobně asi nejsem schopen zcela rozklíčovat, ale krom toho, že jde asi o největší blockbuster sezóny, tak si tvůrci vytvořil prostor pro spoustu dalších opičáren. Jsem zvědav. ()

ledzepfan

Z mého úhlu pohledu je to těžce do pohody. Proti těžišti filmu, které tvoří vymazlené odkazování, citování a interpretování některých zásadních děl Bat/Sup komiksů, nemůžu říct ani popel. Snyder má cit pro atmosféru DCčkovských komiksů a těžkopádnost dvou nejznámnějších dinosaurů téhle stáje správně chápe jako jejich nedílnou součást a podceňované eso v rukávu. Snyder ví, že si může dovolit být postmoderní, divácky nepodbízivý a částečně nečitelný, protože tihle dva nejsou nikomu nic dlužni a nepotřebují dvě hodiny efektně metat salta s hubou plnou zábavných hlášek. Tihle dva kosili nácky, drtili kriminalitu a lámali ženská srdce v době kdy budoucí tvůrci dnešních nejúspěšnějších hrdinů ještě tahali kačera kolem pískoviště..... Pravda je, že několik jednotlivostí ve filmu nedává smysl a minimálně jednou si Snyder ujel do své SuckerPunchoidní manýry (což nemusí být každému příjemné). Jde spíše o defekty na fasádě, které na funkci nemají vliv, ale ve své zbytečnosti zamrzí...... Pokud ovšem Snyder ještě překvapí a do Rkové, rozšířené verze vedle tvrdších hlášek doinstaluje i fragmenty, které odstraní pár rušivých nelogičností, možná nakonec šáhnu i po plné palbě. ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce