Batman vs. Superman: Úsvit spravodlivosti

• Česko Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti (viac)
USA, 2016, 151 min (Special Edition: 183 min)

Réžia:

Zack Snyder

Predloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks), Bob Kane (komiks) (viac)

Kamera:

Larry Fong

Ben Affleck, Henry Cavill, Amy Adams, Jesse Eisenberg, Diane Lane, Laurence Fishburne, Jeremy Irons, Holly Hunter, Gal Gadot, Kevin Costner, Scoot McNairy (viac)

V obave, že činy nadpozemského superhrdinu z Metropolisu ostanú bez kontroly, nastúpi proti nemu impozantný ochranca Gotham City, zatiaľ čo svet váha, akého hrdinu vlastne potrebuje. A kým sú Batman a Superman vo vzájomnej vojne, rýchlo vyvstáva nová hrozba, ktorá ľudstvo stavia do väčšieho nebezpečenstva, než doteraz poznalo. (Continental film)

mclenin

Uuf, veľmi zmiešané dojmy mám z tohto počinu. Také zmiešané, že na komplexné hodnotenie musím rozčleniť film na jednotlivé prvky s kladnou a zápornou polaritou. Najskôr teda moje subjektívne mínusy - stopáž (film by kľudne zniesol kratšiu minutáž, bez toho, aby sa hral na ďalšieho LOTRa3 aj so svojimi 4 koncami - na druhej strane, divák sa trénuje v trpezlivosti, vytrvalosti a disciplíne), digitálny odpad (totálna deštrukcia v závere rovnajúca sa účinkom výbuchu niekoľkých jadrových bômb je ešte monumentálnejšia než v Man of Steel, miestami som mal pocit, že nie som v kine ale na dvojkoncerte Rammsteinu s Motorheadom, neodporúčam pozerať ľuďom s epilepsiou), Doomsday (a.k.a. troll z Harryho Pottera krížený s Hulkom ako záporák preexponovaný a v podstate zbytočný). K menším mínusom dodám aj samotný koncepčný prístup, pretože tu je pekne vidieť, že snaha o skĺbenie realistického prístupu po vzore Nolanovho Temného rytiera s vyslovene komiksovým materiálom sa vzájomne bije. Určite by filmu nezaškodilo odľahčenie, menej pátosu a patriotizmu, snaha nebrať sa smrteľne vážne a umelo tlačiť na city, a hlavne to staré dobré - menej je viac. Klady - Ben Affleck a jeho Bruce Wayne/Batman je to najlepšie čo vzišlo z Dawn of Justice, sľubný potenciál do budúcnosti, vyhnem sa porovnávaniu s Temným rytierom Ch. Bale-a, pretože ich stvárnenie je odlišné, stačí len dodať, že Temný rytier patril do "nášho sveta", Batman patrí do toho fiktívneho. + Jeremy Irons ako Alfred, skvelá voľba po Caineovi. Lex Luthor v podaní J.Eisenberga je správne psychotický, balansuje na pomedzí Zuckerberga (The Social Network) a Jokera (Heath Ledger). Predstavenie Justice League prebehlo nenúteným, takmer nenápadným spôsobom, čo je ďalšie +. A napokon maestro Hans Zimmer dodáva v kooperácii s Junkie XL celému dielu gule. Hoci, na škodu, neprináša nič nové, čerpá len z námetu v Man of Steel, Batman theme zostáva nepovšimnutá, a Luthor theme sa až príliš ponáša na Sherlocka Holmesa. Vo výsledku sa jedná o priemer, na pilieroch ktorého bude môcť DC Universe stavať o niekoľko rokov. ()

angloumene

Tak tady jsem se dost minula s tvůrčím záměrem. Čekala jsem našlapanou akční, superhrdinovskou řežbu a místo toho se mi dostalo nelogické, nudné, natahované a hlavně nezábavné prázdnoty. Jasně nečekám zázraky, ale když většina rozhovorů nedává smysl, hlavní záporák se nikdy nesvěří, proč to vlastně všechno dělá, Batman se chová úplně nesmyslně, no prostě se nemůžu bavit. Kdyby to alespoň vynahradila zajímavá akce spojená s vizuálními hody, ale ne, ani pořádná akce nepřišla... natož něco výjimečně vizuálně atraktivního (nebo nedejbože novátorského). Celkově tedy Batmana se Supermanem nemůžu brát jinak, než jako promarněný čas. ()

jasiska

Prvá polovica filmu akoby ani nikam nesmerovala. Zato svet, v ktorom máme hrdinov len preto, aby sme ich mohli zvrhnúť z piedestálu, zobrazila veľmi úspešne. V druhej polke som už začala vidieť, kam to asi mieri, ale nemôžem povedať, že by som bola ohúrená logikou konania jednotlivých postáv. Dosť mi vadila depresívna atmosféra snímku. Keď už niekto robí temný film, mal by byť aspoň hlboký. Tento bol temný, povrchný a divný. Vyvrcholenie však bolo celkom dobré. A hoci sa to všetko skončilo dosť nepredstaviteľne (stále čakám zvrat), predsa len nám záver nechal mierny pocit nádeje, že to snáď s nami nie je ešte také strašné. Navyše nás navnadili na Justice League. A tu sa dostávam k najväčšej slabine filmu - interakcia medzi dvomi titulnými hrdinami. Súboj, o ktorom fanúšikovia debatujú od úsvitu komiksu, trval asi päť minút a mal takú blbú motiváciu, že sa asi ani nerátal. Boj samotný bol síce celkom dobre spravený, ale tie dialógy! Keby to skončilo ešte o niečo stupídnejšie, tak mi asi krváca z uší. Inak, ak niekto medzi Batmanom a Supermanom čakal chémiu a doťahovačky so štipkou humoru ako z animáku Justice League, bol určite sklamaný. ()

bloodcountes

Ještě u žádného Batmana ani Supermana se mi nestalo, že bych se už na začátku nudila a odbíhala od filmu k jiným věcem (v kině bych asi regulérně usnula) Kdo proboha neviděl nejmíň třikrát origin Batmana? To mě otrávilo, přišlo mi, že ze mě Zack dělá dementního sklerotika. A pokud to dělal pro malé děti, které ještě žádného Batmana neviděly, tak tímhle počinem by rozhodně začínat neměly. To ani náhodou. Na můj vkus to bylo moc ukecaný, všelijaký ty světodůležitý patetický cinty (jako by tomu šlo věřit, pokud si přitom uvědomíte skutečnou realitu, kde ti "spravedliví" ničí svět ve jménu "dobra" ale po pravdě jenom pro vlastní užitek a moc.) Temné? Ano, ale doslova, takže chvílema - aspoň na začátku - není dlouhé vteřiny nic vidět. To odradí. Akce mi přišla nějak nadivoko sestříhaná, nepřehledná, zmatená a navíc mě nedokázala zaujmout. Příběh - klišé o záchraně světa a potížích, které s tím svět má plus množství pitomostí, nelogičností a nešikovností - prostě nedomyšleností. To zamrzí. Cavill pořád v cajku, Afflecka jsem nakonec taky docela skousla, Wonder Woman ve mě nazanechala jedinou emoci nebo pocit. Lex Luthor byl odveden hodně dobře. Lois Lane - tohle miluje Superman? To je teda tragéd. Jinak je ale děvče nadlidsky geniální, jak si scénáristé asi přáli a navíc asi trpí jasnovidectvím. No nic, pryč od toho. Hudba - jo hudba skvělá, jak jinak, soundtrack Man of Steel mám stokrát naposlouchaný a tady se příjemně připomíná a variuje a dodává nové motivy, už ho mám stažený:) Takže jak bych to tak...mno víc než tři to fakt nebude... Jestli si to dám někdy ještě jednou a přenesu se přes ten začátek, možná ještě objevím skryté poklady, ale moc tomu nevěřím:) Rozhodně už nelituju, že mi to v kinech uteklo. ()

kill-tec

Jak mám Snyderovi filmy rád, tady jsem docela trpěl. Scénář často pokulhával, střih mezi scénama jakbysmet. Digitální části na mě působily jako vystřižené z traileru na novou PC gamesku. Dost často jsem se ztrácel v tom, co se zrovna děje a hlavně proč?! Ben Affleck jako Batman teda katastrofa. Moc nechápu ty oslavný komenty na jeho roli. Přišlo mi, že celou dobu má nasazanej jeden debilní výraz a to bylo asi tak vše, co zde předvedl. Já chci zpátky Balea! Konec trochu překvapení, ale i tak to nezměnilo na mém divném dojmu z hola nic. Docela zklamání. ()

peetriss

Exhibice nepřehledného digibordelu a těžkopádný blábol bez hlavy a paty, postrádající kvalitní scénář, dějovou konzitenci a logiku. Vzhledem k přítomnosti čím dál slabšího Snydera na postu režiséra, jsem byl na něco takového vlastně připraven, toto však překonalo i má nejčernější tušení. Batman vs Superman vypadá jako by hollywoodští producenti pozvali Trošku a dali mu čtvrt miliardy dolarů na sci-fi... Snyder chaoticky přeskakuje ze scény do scény (jak zde někdo trefně poznamenal, připomíná to dvou a půlhodinový trailer), hlavní postavy procházejí razantním psychologickým obratem bez zjevné příčiny, oba superhrdinové se chovají jako zatrpklí hlupáci, dělající na sebe ramena (i členové Avengers jsou v tomto béčka), bok po boku proti ústřednímu záporákovi je vydají až po absolvování jakéhosi psychického otřesu na základě jakéhosi Martha komplexu (směšně trapná scéna). Vedlejší postavy se objevují a zase mizí jen tak podle potřeby, Wonder Woman je zcela okrajová postava. Závěrečné finále má úroveň slavného céčkového studia The Asylum, jen to stálo mnohonásobně více peněz - i přesto se mi efekty nelíbily! A co víc, je to totálně neoriginální - připadá mi to, jakoby si Snyder se spoluscénáristy něco šlehli a vypotili ze sebe recyklát všeho, co kdy v životě viděli, včetně svých vlastních děl. DC Comics tak vlastně nechtěně dělá reklamu konkurenčnímu Marvelovi, protože jeho také většinou průměrné filmy, vypadají vedle B v S jako umělecká díla! K obsazení: Affleck byl druhou osobou, které jsem se obával, ale nakonec z toho vyšel poměrně sympaticky, Henry Cavill je naopak slabý, u Amy Adams opakuji i napodruhé, že v roli Lois je špatně obsazena, Gal Gadot je sice značně podvyživená, ale tvářičku má hezkou (v závěrečném souboji působí jako perla hozená do hnoje - je tím jediným, na co se dá koukat), Jesse Eisenberg na mě působil smíšeným dojmem, ale i přes napodobování Ledgera působí snaživě, Irons je netradičním Alfredem, ale je sympatický, Holly Hunter a Diane Lane sice na sobě ukazují, jak plyne čas, ale ze svého kouzla nic neztratily a do role mé tajné kočky pasuji Tao Okamoto, v malé roličce Luthorovy asistentky. Je mi líto, ale takovéto vyprázdněné digispektákly mě nikdy neoslovovaly, a oslovovat nebudou. Schumacher kdysi zabil Burtonova Batmana, Snyder se rozhodl zabít Batmana Nolanova a jedním vrzem k tomu přibral i Supermana. ()

Mauric

Pokrytec chytá pokrytce, ale mně to bylo všechno celkem šumák. Epické záběry, epická hudba, epičtí hrdinové, ale ať se psychotický záporák snaží, jak chce, v plytkém divadelním představení nepřináší tolik kýžené emoce, jež by diváka vtáhly do děje. Ba naopak. ()

IvoB

To je zase škody. Nejdříve Muž z oceli, a teď tohle. Dokážu si představit, že mohl být Batman v Superman výborným filmem - je zde řada scének (kupříkladu začátek), které jsou opravdu zdařilé. To by však muselo DC ubrat se svými přehnanými ambicemi. Ono vyrovnat se Marvelu není očividně žádná sranda, hlavně pokud se vykašlete na jakékoliv budování univerza a prostě jen nacpete hromady postav, motivů a nápadů na jedno místo. Film najednou postrádá jakoukoliv logiku, řada příběhových linek nikam nevede, a některé postavy jednají naprosto směšně - kupříkladu taková Lois Lane je zde degradována na nemyslící a impulzivní káču, jejíž akce vedou k vytváření dějové vaty. U Batmana se zase vydařil casting, ale totálně selhala jeho adaptace - nyní je to poměrně násilnický rváč, který se nebojí sem tam nějakého zloducha odkrouhnout. Ostatně i Lex Luthor není moc věrný předloze, což mu vůbec v tomto případě nesvědčí. Takových odchylek je celá řada, a jsou poměrně překvapivé vzhledem k tomu, jak se akcentovalo zaměření na fanoušky komiksů, jako je The Dark Knight Returns. Vyloženě do očí bijící je pak neustálá snaha o zahrnutí co nejvíce postav z DC univerza, které si vyslouží své zbytečné cameo. Hlavní problém s tímto filmem je tedy zřejmý - tvůrci nedokázali množství látky ukočírovat a vyprodukovali přeplácaný film, který sice na "chvíli" zabaví, ale rozhodně se nedokáže vyrovnat konkurenci. Přitom nápad byl tak skvělý, hudba je výborná, herci většinou skvěle vybraní, vypadá to skvěle a atmosférou některé scény jen překypují. To však k dobrému filmu nestačí. DC tu promarnilo celou řadu možných zápletek do budoucích filmů, což je velká škoda. Snad se do příště poučí a vyprodukují konzistentnější příběhy, v opačném případě mají svou konkurenční bitvu již předem prohranou. ()

vander19

Jeden z najväčších blockbusterov roku pána 2016 sa počas jari na nás vyrútil ako kryptonit do srdca Supermana. Od tvorcov DC komixov dostávame príbeh o dvoch hrdinoch, ktorí počas svojho existovania stáli vždy na strane dobre. Preto ma prekvapilo to vs. v názve filmu. Henry Clar Kent Cavill už vo filme Man of Steel stvárnil lietajúceho hrdinu v teploškoskom oblečku. Za to Affleck ako Batman prevzal štafetu po legendárnom CH. Baleovi. Musím skonštatovať, že nič z jeho charizmy si tento Batman nevzdal do svojho talónu batmanovstva. Aj keď prvý krát je Batman odetí do šedej kombinézy, aj keď prvý krát zabíja, čo Batman ani v jednom komixe nespravil má svoje veľké muchy. Z toho dna, kde podľa mňa tvorcovia mohli zaradiť do tejto role aj iného herca, napr. Tom Hardy (aj keď to by bolo asi divné, kedže Balovy bol sokom). Zase Superman je taký ulízanec, ktorému za pätami behá Louis Lejnová. Amy Adams ma dokonale štvala v prípade prvej časti, kde sa objavila. Tu len zdupľovala môj odpor voči nej. Príbeh je dosť priemerný. Ako najzábavnejšiu postavu by som vyhlásil Lexa Luthora. Proste Jesse Eisenber aka M. Zuckerberg sa do role náramne položil. Svojimi intrigami, gestikuláciu, ksichtíkmi si naprosto získa diváka ako pravý padúch. Film začne až na konci naberať na obrátkach, keď Ben si dáva hrazdu s obrovskými reťazami, dobre že neťahá kombajn pri svojom tréningu a pod. Miliardár so silou Herculesa sa musí postaviť totižto samotnému nagelovanému Clarkovy Kentovy. Autory možno mohli trochu viac vyťažiť aj s Laurenca Fishburna a aj keď ako šéfredaktor je určite lepší ako jeho kolega so Spidermana s Maguirim. Wonder Woman potešila, je sexi Gal Gadot to na konci poriadne roztočila. Určite užitočnejšia ako netopieri mužíček z planéty ZEM. Hlavne posledný súboj bol tým prečo som sa rozhodol udeliť 4* aj keď bol mierne chaotický a občas som mal pocit, že hrám xbox hru, kde tvorcovia nezvládli súboje. Celkovo určite nejde o najlepší film Snydera, ale ja mám na komixi slabosť. ()

Bingos

(pozn. viděl jsem akorát ten ultimátní tříhodinový cut) Snyderův nejlepší autorský snímek (300 i Watchmeny beru spíš jako jakousi poctu, než kdovíjak režisérsky invenční počiny). Je to temné, dospělé, ale furt to má nepřehlédnutelný komixový nádech. A hlavně film celkem dost kašle na většinového diváka, je náročný, cílevědomý a absolutně nevodí za ruku. V dnešní přizdisráčské době, je tohle malý úkaz. Díry to má - snaží se prostě zabít strašně moc much jednou ranou, konzistence a přehlednost dějových linek jsou tedy napínány k mezím únosnosti. Plus klasicky přefláklé finále, občas to skřípe logicky, no čistých pět to není, ale už bylo na čase, aby sály multikin zahlcené marvelovskými taškařicemi něco trochu provětralo. Takže neobjektivní pětikilo, těch procent to tady má strašně málo. Jo a muzika mi bude dunět v lebce ještě dlouho. ()

Honzeek95

Marně přemýšlím nad tím, co zde vyzdvihnout... Klišé, kam se člověk podívá, efekty už jsme viděli v Supermanovi jedničce, takže žádná novinka, bezcharakterní Affleck v roli Batmana, nevýrazný Cavill, poměrně profláklá zimmerovská hudba a hlavně emočně naprosto plochý film. Snyderovi neříká vůbec nic slovo gradace. Možná se mu to povedlo alespoň částečně v závěrečném boji, ale jinak bída, film je jakýsi rozkouskovaný, necelistvý, rozvláčný a z absolutní většiny nudný. Výměna hned několika herců filmu neskutečně uškodila, ale na druhou stranu, i kdyby Batmana hrál Bale a Alfreda Caine, stejně by to nesahalo Nolanové trilogii ani po kotníky (mimochodem ta snaha o to napodobit Ledgerova Jokera Eisenbergem byla naprosto směšná). Po zhlédnutí mi v hlavě neutkvěla snad ani jedna scéna. Zkrátka Snyder těžce zklamal, nezvládl to... ()

lucijelucije

Tady jsem byla celkem zaskočena, tím, kam to Batman (můj oblíbený komiksový hrdina) se Supermanem dotáhli. Batman mě od začátku děsně iritoval, Superman byl v podstatě přihlížející postavou, a celý film se řešila jedna věc, která v závěru vyústila v nesmyslný souboj. Zklamání. Efekty dobrý, ale tři hodiny ztraceného času. ()

Hanes88

No na tento film jsem se vůbec dívat nechtěl. Proč? Už jenom proto...superman a batman v jednom filmu? Navíc pro mě bude batman vždy Ch. Bale. Ben Affleck se toho ale zhostil výborně a celkově to byl tak trochu jiný pohled na oba hrdiny. Musím přiznat, že to na mě dělalo ještě lepší dojem než "jednička" Muž z oceli. Vím, že to bylo už trochu přitažené za vlasy, ale mi se to líbilo a v závěru ta hrdinská "párty" neměla chybu :). Jesse Eisenberg jako záporák excelentní. 75%. ()

Lionheart

Mám pro Snydera asi slabost, protože mi se jeho pojetí líbilo. A v rozšířené verzi ještě o dost víc. Kromě zbytečného Doomsdaye mě nenapadá žádná podstatná chyba, kterou bych vytýkal, a tím, že se naštěstí objevil jen na chvíli, tak mě to zas až tak neiritovalo. Doufám, že po finančním "neúspěchu" nebudou další filmy upraveny pro publikum vyžadující asi trochu jiný styl. ()

Milodar

Od začátku jsem si myslel, že se Outloňman a Zupaman (hmm, vtipné zkomoleniny) dost ošklivě poperou. A taky že jo. Cesta k jejich plácané však byla přenudná, rozplizlý nepěkná věc. Bylo mi trapně a stějně jako Jeremy Iron(s) Man litoval, že hraje v takovém kryptonském průjmu, já litoval taky, že jsem si místo filmu nešel hrát s bruttopýrem. ()

Darth Maul

V hrubých obrysoch presne to isté ako Man of Steel. Koniec koncov, pekné prepojenie s prvým filmom je tým najsvetlejším momentom, ktorý vzišiel z duelu dvoch legiend. A to sa mi pri veľkolepých sľuboch a plánoch DC Comics zdá byť málo. Neustále striedanie myšlienkovo hutných momentov a primitívnej neprehľadnej akcie je doslova neznesiteľné. Postavy? Oprieť som sa mohol jedine o Clarka a Lois, pretože vďaka predchádzajúcemu Snyderovmu filmu poznám súvislosti a dokonca celú históriu Kal-Elovho rodu. Batman a Wonder Woman sú cudzinci. Pri takýchto dôležitých postavách je úplne hlúpe, že ich sólovky prídu až po Dawn of Justice. Napriek všetkým negatívam sa nedá hovoriť o úplnom sklamaní. Keď si to tak spätne premietam, asi som od tohto filmu ani veľa neočakával. ()

woodsman

Batman v Superman najepickejsi komiksovy film tento film natocil GOD genius vyzionar Zack Snyder tento film je strasne nedoceneny pomaly zraje za 10 rokov budu nan spomynat ako na vrchol komiksovych filmov ()

Asmodin

Úsvit Ligy spravedlivých byl docela podařený. Dost se mi líbilo obsazení a konečně Muž z oceli je vypadá daleko lépe než klasický Superman v předchozích filmech. Co se mi příliš nelíbilo byl spor mezi Batmanem a Supermanem ve stylu: když se dva perou třetí se směje. Hrdinové, kteří zachraňovali svět, zničeho nic šli sebestředně za svým sobeckým cílem - navzájem se zničit nebo alespoň zbytečně oslabit. Přeci jenom, kdyby přišel Superman za Batmanem a řekl: "Ahoj, budem kamarádi?", tak by to taky nebylo ono. Moc dobrá byla hláška: "Jsem Supermanův přítel." - "Já vím. Máte taky pláštík." :oD ()

Superman: Legacy nabírá další herce

Superman: Legacy nabírá další herce