Star Wars: Poslední Jediovia

• Česko Star Wars: Poslední z Jediů (viac)

Vo filme Star Wars: Poslední Jediovia štúdia Lucasfim pokračuje sága rodu Skywalkerov. Rey, hrdinka predchádzajúceho filmu Sila sa prebúdza, sa pridáva k Lukovi Skywalkerovi a spolu odhaľujú pradávnu záhadu Sily a tajomstvá minulosti rádu Jediov. (Saturn)

viperDavid

Trošku vtipu jinak stále ta samá pohádka pro dospělé. Už je úplně jedno kdo vlastně vyhraje (pokud se to povede v tomto století). Možná že jde o nekonečný příběh, ale žádné wau akce se nekonala. Zase nebylo to špatný, jen to byl další star wars v řadě. ()

Johnny.ARN

Pýtam sa, prečo vznikajú tieto nové diely? Osmicu zachraňuje jedine to, že neni vykrádačka (teda, no, z väčšej časti ). Ukrutne a zbytočne dlhé, Skywalker a jeho motivácia je na vraždu, mrochta si tam len tak behá s mečíkom a hýbe kameňom, popritom skypuje s tým ušatým potkanom. Druhá dejová linka, kde cigán a šikmá zas a znova nás idú všetkých zachrániť, frajírek si myslí laký je chytrí a C3PO nemal ani jednu dobrú hlášku. Celé dokopy je to však o stupienok zábavnejšie ako sedmica a to havne kvôli tomu ryšavcovi. Záver bol ale tak odpiči, že ilúzie o kvalitnom zakončení trilógie sa rozplynuli. Preto očakávajme už len, dúfam, kvalitné spin-offi, ktoré napravia nepríjemnú pachuť v ústach po týchto dvoch nepodarkoch. Nominačky v technických kategóriách? Tak ako sorry, bavíme sa tu o Star Wars, tie keby nemali kvalitné efekty, tak to nie sú Star Wars. To je samozrejmé ako biče v 50 odtieňoch, či? A najviac čo ma asi štve, že mocné Impérium už 8 dielov nevie vyplieskať bandu povstalcov na predpotopných strojoch!!! Súcitné 3 z 5 ()

Avathar

Je to bieda, decká. Prázdny a naleštený obal, pod ktorým nie je absolútne nič. Prvých šesť dielov STAR WARS malo rôznorodú kvalitu, ale všetky mali niečo spoločné: sympatické postavy, charizmatických záporákov, skvelú technickú kvalitu, funkčný príbeh a emócie. Tu zostala len tá technická kvalita. Príbeh je absolútne riedka omáčka, Prvý Rád je sebranka dementných a neschopných idiotov. Tým ale zdatne konkuruje Odboj, keďže jeho členovia vykonávajú jedno debilné rozhodnutie za druhým, nechávajú si len tak zabíjať svojich členov a trúsia do toho múdrosti o láske a nádeji. Na moju veľkú frustráciu im však všetko ako mávnutím prútika vychádza. Nič nemusia vedieť, ani sa poriadne snažiť, všetko im de facto padá priamo do náruče. Vlastne som si prial, aby niekto medzi tie postavy a ich trápnu hašterivú „epickú vojnu“ hodil atómovku a bol by pokoj. Stará a prequelová trilógia mali naozaj osudový príbeh, divák vedel, že sa hrá o všetko. Tu to pôsobí, asi ako keď si dve skupinky otravných deciek rozbíjajú na piesku bábovičky. Patetické žvásty, debilné dialógy, nijakí herci, nevhodný humor. Jedine Del Toro ma bavil, škoda, že jeho hajzlovský oportunista nemá viac priestoru. Fakt neviem, za čo dávam dve hviezdy. Asi za to, že to naozaj krásne vyzerá a makalo na tom plno talentovaných ľudí. Len z toho dôvodu je mi blbé dať jednu hviezdu. Je mi ľúto všetkých tých kvalitných hercov/tvorcov, ktorí sa na tejto fraške musia zúčastňovať a je mi ľúto divákov, ktorí túto „rakovinu sci-fi“ (copyright JASM) považujú za filmový zážitok roka. ()

Helmutek

Jak se mi líbila sedmička, tak osmička je ještě lepší (byť jsem v okruhu svejch kamarádů jedinej, kdo si to myslí). Jak už jsem ale psal už u sedmičky, žádnej fanatickej zastánce starejch dílů nejsem, naopak mi přijde prostě pokrytecký glorofikovat je (I - VI) a hanit tyhle (VII, VIII): Všechno, co jako výtky dokážu najít u těchhle dvou novejch epizod (a že toho samozřejmě je dost), v mnohem větší míře najdu u kterýkoli starší epizody, kór u jedničky až trojky. (POZOR, TROLEJ) Uznávám, že třeba scéna s casinem je zbytná (stejně tak ale je zbytenejch spousta věcí ve starejch epizodách), s mnohými zmiňovanou dějovou přeplácaností už ale rozhodně nesouhlasim; zápletky i děj mi sedly a nevadilo mi to vůbec, spíš naopak - i když je pravda, že zvratů bylo dost a dost z nich taky mohlo bejt využitejch mnohem líp. Kromě scénáře a slušně rozjetý dějový linky (kterou samozřejmě můžou v devítce buď úplně poslat do prdele, nebo potvrděj, že to životaschopný je, to ale uvidíme za rok) se mi předevšim líbil vizuál - bitvy, záběry z vesmíru konečně nepůsobící přehnaně, neuvěřitelně nebo pohádkově (třeba pohledy na velký křižníky jsou fakt úchvatný), a spousta skvělejch a profesionálně zvládnutejch efektů (třeba scéna s FTL skokem do velitelský lodě Prvního řádu mi fakt vyrazila dech). Epizoda dokonce a konečně neni plná heroickejch klišé kladnejch hrdinů - za celej film se slovutnýmu odboji nepovedlo v podstatě vůbec nic, i to vítězství v tý první bitvě bylo vysloveně Pyrrhovo - a od tý doby se jim nic nepodařilo snad ani zčásti; a to je mi mnohem sympatičtější (a taky je to mnohem uvěřitelnější) než polonaivní pohádkově zidealizovanej styl původní šestice. Stíraj se i rozdíly mezi "hodnejma" a "zlejma", což je další věc, který hystericky tleskám (skvělá postava DJ - del Tora), a navíc si tvůrci sami ze sebe (i z původních epizod) jsou schopný dělat obdivuhodně vkusnou prdel, která je na úrovni a funguje (podle mě) fakt skvěle - ten nadsázkovej a odlehčenej nádech je v osmičce výraznej docela dost. TLJ taky bortí starý glorioly a axiomy (shoření Jediovskejch archivů a toho smybolickýho stromu, Yodova óda na lidskou chybovost, nádherně jednoduchá a nehrdinská smrt Snoka, marný odbojový snažení Hodnejch...) - možná si tim tvůrci umetaj cestičku pro finále v devítce, kde nejspíš musí přijít konec starýho a začátek novýho, tedy včetně konce slavný Jediovský kapitoly, ale i kdyby, za mě se jim to zatim daří skvěle. A samozřejmě - Kylo a Rey, žejo. Nejsem sice žádná pubertální patnáctka, ale ta chemie tam funguje bezvadně a já jsem opravdu zvědavej, jak to mezi nima nakonec dopadne (ta jejich posnokeovská scéna byla možná nejsilnější z úplně celejch Star Wars - u Kaylovýho "You're nothing... but not to me. Join me. Please." mi vysloveně běhal mráz po zádech). Ne všechno bylo dotažený tak, jak bejt mohlo, něco chybělo úplně (pozadí okolo Snoka nebo vlastně i Kyla /řád Ren/), občas tam bylo trochu moc toho slaďoučkýho patosu (scény s Leiou, loučení se s admirálkou Holdo při evakuaci...) a bylo tam taky pár takovejch těch typickejch starworismů, který mě standardně serou (i když vlastně tady v nejvkusnější formě, v jaký to asi jde - třeba dojení příšerek na Lukově ostrově pouhým stiskem bradavky, porgové, pošťěváčí hlava Nien Nunb...), celkově se mi ten film ale fakt a upřímně líbí - a v rámci SW ságy ho společně s pětkou stavim úplně na vrchol. Tak uvidíme, co ta devítka... () (menej) (viac)

Dado

Ak sa bude nejaké slovo v spojení s odozvami na ôsmu epizódu kultovej sci-fi série spomínať aj po rokoch, tak to bude prívlastok rozporuplná. Už tesne po premiére totiž dokázala fanúšikov rozdeliť na dva tábory a je preto pochopiteľné, že vo mne pred jej zhliadnutím prevládali obavy. Tie sa však napokon ukázali byť zbytočné - film som si užil, ba dokonca som sa bavil ešte viac, ako pri Abramsovej stávke na istotu pred dvomi rokmi. Samozrejme, ani zďaleka to nie je bezchybný príspevok do sveta Star Wars. Finnova dejová línia je v porovnaní s hlavným dianím nemastná-neslaná a okorení ju až návšteva kasína, pasáže na Lukeovej planéte zase spočiatku pôsobia ako reklama na infantilné kreatúry, pomocou ktorých ešte chlapci od Disneyho neskôr trhnú nejaký ten dolár. S jedným prekvapujúcim návratom však film naberie ohromné tempo plné nečakaných zvratov, dramatických stretov a jedného pohľadu na dvojitý západ slnka, pri ktorom mi naskočili také zimomriavky, že som bol takmer nútený prehodiť cez seba vetrovku. Asi so mnou mnohí nebudú súhlasiť, no pokiaľ Epizóda IX príde s podobne strhujúcim vyvrcholením, pričom sa zároveň dokáže vyvarovať spomínaných hluchých miest, budem so záverom trilógie absolútne spokojný. (80%) ()

honza7

Po poblití se ze Star wars VII. jsem se odhodlal k dalšímu masochismu. Prostě ne, ne, ne a ne! Teď už se jen modlim, aby se Lucas vrátil, sebral to Disneymu a začal točit nanovo. Ideálně aby film začal minutovými flashbacky, a v tu chvíli se hlavní hrdina probudí a zjistí, že oba dva díly byl jen zlý sen. ()

Bobik9

Upřímně bych to nečekal, ale popravdě jsem spokojený. Oproti prvnímu dílu nové etapy je to mnohem lepší. Když se oprostíte od srovnání s klasikou, tak se dostanete do bodu, že se jedná o super scifi s fantastickým obsazením. Má to nedostatky. Jsou tam opravdu některé nezajímavé a zbytečné postavy. Daisy Ridley je neskutečně slabá, aby táhla tuhle sérii, to je prostě fakt. Ale velké štěstí je, že jí zastoupí jiné. Silnými herci jsou zde jednoznačně fantastický Driver. Sympaťák Isaac, skvělý skunk Gleeson, parádní mini role Del Tora a pro mě příjemné obsazení Billie Lourd. Samozřejmě je nutné zmínit nostalgické zastoupení Carri Fisher a především Marka Hamilla. Tradičně parádní hudba, o efektech nemá smysl nic psát. Bojím se, že trojka mě zase zklame, ale minimálně tento díl splnil své na 100%. ()

mickyreed

This is the director we were looking for. Sorry JJ ... Je to mnohem lepší film než Epizoda VII ... cvrkl sem si, jak je to dobrý ;) Pokud máte rádi prequely - je to jak III, pokud máte rádi původní trilogii tak V. Sice míň temný, ale fakt super promyšlený, moc tím napravili moje dojmy z epizody VII. Jen tak dál! ()

tomxxx

Co se týká čisté filmařiny, je to špička. Docela mě otravovaly vtípky a easter eggy pro děti, byly špatně načasované a ve filmu to nefungovalo. Hodně lidí bude flamovat nová roztomilá zvířátka, mě osobně také rušily dojem z filmu, ale když se kouknu na starší díly, ke Star Wars to prostě patří. Nicméně právě drobné epizodky s vtipem a roztomilostí totálně zabily temnou stránku příběhu. Navzdory všem obavám, kam Disney posune Star Wars a udělá z toho dětskou pohádku, se produkce hodně drží a jsou filmy pod jejich vedením daleko méně dětské, než pod Lucasfilmem (nepočítám-li první dva IV a V). ()

oveckaoa

Letos sem byl v kině dvakrát vyloženě zklamaný a cítil se naplněný prázdnotou. Poprvé to bylo při Sněhulákovi a podruhé zde. Tyhle nové díly jsou bohužel hodně slabé a postavy nemají žádný vývoj ani hloubku. Ten černoch je ještě více marnější než v předchozím dílu a když už zde byla scéna kde by konečně chcípl tak ji utnuly. Daisy Ridley tu roli nevěřím ani omylem Luke Skywalker je tam do počtu a nic nepředvede navíc umře podivným způsobem taková postava si zasloužila více. Poe je trapák,který než, aby všechny mohl zachránit nejradši by chtěl,aby všichni chcíply (už jeho úvodní scéna je tak trapná až to bolí) . Snoke zde nepředvede nic (kdo to vůbec byl a kde se vzal se už nikdy nedozvíme) a Kylo je též marný ty jeho přechody z hodného na hajzla mu nevěřím ani omylem. Navíc chlápek,který nedokázal sejmout jakéhosi černocha v předchozím díle a ženskou co držela poprvé v životě světelný meč zde zabije Snokeho což je největší facepalm filmu. Nově zde přibyde postava jakési asiatky co uklízí,a je odbornice na kódy (v předchozím díle byl černoch co uklízel a byl odborník) a jakéhosi hackera,který je totálně zbytečný a kdyby tam nebyl nic se nestane. 40 procent za ty létací tvory a ty lišky a jednu bitvu s Snokeovou gardou. P.s. tu Leiu nějak neřeším více mě štve to s tím Lukem čekal jsem,že bude Rey třeba učit a on jí jen řekl,že v každém dobru se může skrývat i zlo. Jinak po tomhle díle mám natěšenost na další díl na bodě 0 a už radši nebudu čekat nic. ()

LittleJohnny

Až na jeden wtf moment, kde se princezna Leia portuje zpět do kokpitu vesmírné lodě je film tam, kde měl být. Určitě se na něj podívám rád znova. A ten dětský záporák mi už ani tak nevadil :) ()

Zek

Osmé Star Wars jsou určitě mnohem lepší než episoda sedm. Myslím si, že i takto nová trilogie měla začít a ne nám dát něco co už jsme všichni viděli ve čtvrtém díle. Jsou tu nové schopností co se týká síly, což beru jako velké plus. Kylo Ren je konečně ten pravý záporák, který star wars mají mít. Líbil se mi i finální souboj mezi Kylo Renem a Lukem na který určitě nikdy nezapomenu. Co film strašně ničí je dost nudná první půlka filmu a hlavně ten nudný Finn. Kdyby tam nebyl, tak se vůbec nic neděje a filmu to nijak neuškodí. Hlavně nejhorší je, že ten noob je i v Battlefrontu jako hrdina mezi Hanem a Boba Fetem. Tohle nemůžou už myslet vážně, proč tu není Poe? No a to všem vadil Jar Jar. ()

noriaki

Takže si to vezmeme popořadě. Úvod do děje který chyběl v sedmičce, chybí i v osmičce. Prý "si to do sebe zapadne". No to nezapadlo. Mocná Nová republika se smrskla na pět lodiček, 400 uprchlíků a to je všechno. Zato přejmenované Impérium s novým císařem přímo vzkvétá. Zápletka působí jako boj dvou znepřátelených part, a ani omylem nemá náboj zápasu důležitého pro osud celé galaxie. Papírové charaktery z minulého dílu žádnou hloubku nenabraly. Prý na to není čas. Dvě z nich prožívají vnitřní konflikt, jenže že by měl pro vývoj událostí nějaký význam, to se říct nedá. Jak Cival trefně poznamenal "černoch a tlustá asiatka cestují aby našli hispánce, ale kdyby se celá jejich linie škrtla, příběh o nic nepřijde". Zamýšleně geniální admirálka nepůsobí jako brilantní stratég. Záměrně vyhrotila situaci až do absurdna, aby vše zachránila manévrem, který popřel zákonitosti devíti filmů a nespočtu knížek. Děj táhnou honičky, přestřelky, vesmírné bitvy a devastující výbuchy. Vše pochopitelně špičkově natočené a sestříhané. A vše bez atmosféry. Mohlo z toho být výborné psychologické drama ve vesmírných kulisách. Mohla z toho být temná epická sci-fi. Ale je z toho jen uspěchaná moralizující hopsačka bez hloubky a emocí, jež osudovost jen předstírá. Mark Hamill se předvedl jako velmi slušný herec, což mě trochu překvapilo. Benicio Del Toro zastínil všechny zúčastněné, což mě naopak vůbec nepřekvapilo. ()

anli

Osmá epizoda je tady a s ní stará i nová síla.A jak to dopadlo?Netrpělivě jsme čekali a čekali a dostali jsme jeden z nejúžasnějších audiovizuálních zážitků , o tom žádná.A kdo tvrdí cokoliov jiného ,byl dlouho na sluníčku.Ano takhle má vypadat filmová technika třetího tisíciletí.No a zbytek hezky popořádku.Byl jsem nadšen a fascinován ,ale drobné připomínky si dovolím mít.Takže předně pokračujeme tam ,kde skončli jsme epizodou sedmou.Potkáváme staré známé ,to především ,jak z party staré ,tak z party nové a několik tváří úplně nových.Tady je nutné podotknout ,že všichni herci jsou skvělí a především Luke a Leia ,kteří tvoří jednu linii příběhu a jakýsi propojovací můstek si zaslouží velký potlesk.Jestliže sedmá epizoda byla pocta Hanu Solovi ,pak epizoda osmá je velkou poctou Lukovi a Leie ,to je bez debat.Daisy Ridley se tu skvěle zabydlela a hraje o level výše ,než v epizodě minulé.Což jí ale nemůžeme mít za zlé ,neb vklouznout a rozkoukat se ve světě SW vyžaduje opravdu velkou sílu.Scénář je precizní a jasně vystavený a nedává šanci cokoliv zpochybnit.Můžeme se jen domnívat ,jestli by šel otec Lucas cestou stejnou ,nebo úplně jinou.To se nikdy nedozvíme.Jisté ale je ,že režisér Rian Johnson se vydal cestou vlastní a dostal velkou důvěru.Přesně ví ,co chce a přesto ,že se drží linie příběhu a ví ,co si může dovolit a kam jít ,pouští se i do svyých vlastních obrazů a nápadů a vede si velmi a velmi dobře.Svět SW zná dokonale a i když opisuje ,zejména epizodu šest ,umí to s citem a přidá svojí sílu a nový pohled ,takže jeho režie je místy temná ,místy epická ,hodně válečná ,což je samozřejmostí ,ale také hodně dialogová a postavová ,což znamená ,že tu není zdaleka tolik akčních scén ,zejména vezmeme-li v úvahu ,že film trvá 152 minut.Akce je tu i přesto stále dost ,ale hlavně si jí divák užije ,jako málokdy před tím.je úžasně vystavěná ,dokonalé a prostě perfektní.Trochu bych přitlačil na pilu ,co se týče Prvního řádu-stále toho nevíme mnoho a takové drobné jak a co a proč by nebylo na škodu.Taky mám trošičku problém s císařem Prvního řádu ,který je pro mne velmi podivný a trochu úmělý a Palpatinovi nesahá ani po kotníky.To jsou ale jen opravdu drobnosti a epizoda devět opět v rukou Abramse jistě vše okolo Prvního řádu dovysvětlí.Kylo Ren je bezesporu jeden z nejlepších záporáků a je vidět ,jak je vymazlený a jak je mu dopřáváno ,což jednoznačně ještě zvyšuje kvalitu celého filmu.A vztah mezi oběma hlavními postavami ,které stojí na opačné straně dodává filmu dlaší rozměr a jsme velmi zvědaví ,jak se to posune a vyvine v epizodě devět.Bohužel se tu budeme muset obejít bez Leii a jsem velmi zvědav ,jak si s tím Abrams poradí.Je vidět ,že Leia měla dost zásadní roli i pro událostí příští.Tak doufejmě ,že předělávání scénáře deváté epizodě nijak neublíží.Jinak precizní kamera ,zvuk ,nová místa ,nové druhy a především muzika Johna Williamse jen dokreslují dokonalost celého filmu.Myslel jsem si ,že v hudbě mistr už na nic nového přijít nemůže ,ale když jsem si poslechl soundtrack ,opět jsem musel smeknout a poklonit se mistrovi nad mistry.Myslím,že dlouho nic nezpůsobí tak rozporuplně reakce ,jako právě epizoda osm.Budou tady truchlící a milovníci starých pořádků a pak jásající a milovníci příběhů nových a pak Ti ,co vědět nebudou a taky Ti ,co budou někde mezi.Hodně scén a obrazů a nápadů mi utkvělo v paměti a zůstávají tam stále ,což je u takovéhoto filmu zásadní a velmi mnoho.Rád byl dal čistých 100% a nakonec dám ,ale přece jen mám trochu rozporuplné reakce z chování Luka a nejraději bych vzal pořádným vrbovým proutkem Johnsona přes hřbet ,který přece jen dostatečně před Star Wars neohnul a připravil nám tak divákům drobné peklíčko.Ale přesně tohle asi pravděpodobně chtěl.Tak tady máš Riane a ještě jednu ,za to ,co jsi nám s Lukem provedl a i když se kroutím a trochu spílám ,dávám jasných 100% ".Ano ,Johnson se držel epičnosti celé ságy a při tom pootevřel dveře a dal nahlédnout novým pohledům a nápadům a nebojím se říct ,že se mu to podařilo,ale místy přece jen režíroval na velmi tenkém ledě..Ale provázela ho síla a velká a s ním i Ty ,co v ní věří.Spousta lidí si totiž myslí ,že tu na nic nového už přijít nelze ,ale při tom netuší ,jak hluboce se mýlí.Halelujá!!!!Tak šup hoši na epizodu devět a ničeho se nebojte ,my se taky nebojíme a moc se těšíme a hlavně věříme ,že vše bude vysvětleno a dokončeno s grácií ,ano prosím? () (menej) (viac)

elanius

(21/2018) / Akože celkom fajn sci-fičko. V pohodičke som si to dopozeral na tri krát. Všetci celý film hádzali ultimátne speeches ako o život, pod obalom sa ale Last Jedi ukázal byť obyčajný a docela jednorozmerný filmík. Jediný kto by si zaslúžil za 5* bol Adam Driver a ako jediný obstál aj v hodnotení v rámci Star Wars mantinelov, skvelá postava. Paradoxne sa ale celkom teším na XI, s nádejou, že to sa to už konečne v novej ére podarí. (6/10), (40/2021) / Tak po druhom pozretí musím ísť dosť vyššie. Dokonale fungujúce pokračovanie predchádzajúcej epizódy, akcia, zábava, super Star Wars momenty, vizuál. A výborne využitá postava Kylo Rena a Luka. (9/10) ()

ywo666

Vydareny diel. Pocul som pred tym hlavne kritiku. Ale nenasiel som viac menej nic, preco prave tento pocil mal byt nevydareny. Najlepsi je samozrejme Del Toro a Damhall hra dokonaleho kokotka. Proste saga ide dalej. Len tie stare ksichty nam uz nejak vymieraju. 80% ()

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

Dvojka Na nože nabírá Davea Bautistu

11.05.2021

Tak se zdá, že si dvojce herců ze Spectre Daniel Craig a Dave Bautista zopakují svoji spolupráci. Bautista se totiž čerstvě upsal pokračování detektivky Na nože Riana Johnsona od Netflixu. Režisér… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

02.01.2021

Vrátí se mladý Han Solo?

Vrátí se mladý Han Solo?

20.07.2020

Asi jste zaznamenali, že film Solo: Star Wars Story nebyl moc úspěšný. Půlroční mezera mezi Solem a fanoušky odsuzovaným Posledním z Jediů způsobila, že v létě na nový díl Star Wars prakticky nikdo… (viac)