Pinocchio Guillerma del Tora

• USA Guillermo del Toro's Pinocchio (viac)

Nádherný hudební film, ve kterém oscarový filmař Guillermo del Toro pomocí fázové animace znovu vypráví příběh slavné dřevěné postavičky. (Netflix)

faceboy

Tohoto Pinocchia si navždy ponesu ve svém srdci v krabičce od zápalek.  Dle mě suverénně nejlepší zpracování Pinocchia, ke kterému jako jedinému se budu zpětně vracet, jako své oblíbené klasice. Stop Motion animace je dechberoucí... Absolutní vizuální skvost a nejlepší Stop Motion, jaké jsem ve filmu viděl. Temné motivy z předlohy, zde prvně byli rozvinuty a udělali z toho dílo pro dospělé, které až k nevíře zpracovává dospělá a složitá témata. Nutno říct, že zdařile až do konce. Postava Pinocchia nikdy neměla takový charakter, natož na takové úrovni jako zde. Tu se s ním můžete ztotožnit zdaleka nejlépe. Scénář je výtečný a nejenom, že eliminuje klišé a díry z minulých adaptací, ale funkčně a organicky staví na vlastní Del Toro vizi. Radost toto sledovat, téměř dokonalé dílo. Jediné, co mi vadilo, bylo, když párkrát zaškobrtnul scénář a muzikálové sekvence animáku, které bych klidně odstranil. Konec vše zúročuje a suše se stává dojákem, který dokázal rozslzet i mě. Tohle pak pro mě dělá film něčím speciálním a nikdy na takový film nezapomenu, tak neshledanou příští rok znova Pikoni. Silných 9 z 10. ()

Soundtrack

Přišlo mi to trochu zbytečné.. umělecké zpracování bylo pěkné, ale jinak mi to nic nedalo. Možná, kdyby nebyl příběh tak profláknutý, bavilo by mě to víc. ()

slord

Pinocchio + del Toro + stop motion animácia, kombinácia z ktorej muselo vzniknúť niečo skvelé, a tak sa aj stalo. Nie je to len obyčajná a zbytočná prerábka tohto známeho príbehu, ale je to podmanivá a vizuálne krásna vízia jedného zručného tvorcu, ktorý do toho dal kus seba. Postavy na čele s dreveným chlapcom ma veľmi bavili, nie všetky sú síce viacrozmerné, ale tie najdôležitejšie z nich si prejdú potrebným vývojom. Del Toro sa nebojí ani vziať na mušku silné témy, či už sa jedná o smrť, vojnu, fašizmus atď., avšak niektoré z nich len načne, ale ďalej ich nerozvíja, čo na jednej strane chápem, ale je to škoda. To však nemení nič na tom, že je to nádherný a oku lahodiaci animák so srdiečkom, ktorý si ma získal. 8,5/10 ()

Kaluž

„Tatínku, tatínku, tohle je ale nuda k posrání,“ křičel malý Pinocchio, „proč je tomu tak?“ Ale Geppetto jen pokrčil rameny, potměšile se na dřevěného chlapce usmál a zrušil předplatné Netflixu. ()

Steven47

Guillermo del Toro pojal po Pinocchia po svém a z původní pohádky, jež spíše načrtla několik vážnějších témat, udělal v podstatě animované drama o významu života, které se stíhá věnovat například i fašismu. Hlavním lákadlem byla jednoznačně animace, která je prostě nádherná. Trošku jsem se obával, jak mi sedne, ale člověk nemá problém se během pár minut do světa absolutně ponořit. I kdyby tohle byla jediná změna a zbytek byl 1 ku 1 originál, svůj vznik by si film obhájil. Del Toro naštěstí přichází i s dalšími změnami, což z jeho verze dělá v mnoha ohledech komplexnější dílo. Už to není pouze skoro až náhodný sled událostí jako v originále, ale sledujeme postupně plynoucí příběh, který hlouběji představuje důležité postavy a vede až k finále, které je temnější a mnohem více na mě zapůsobilo. Nemůžu se však ubránit pocitu, že k úplné dokonalosti něco chybí. Snímek je natolik přeplněný, že dost událostí a témat musí hodně rychle odbít, takže často není tak emotivní, jak by mohl být. Jakási nejistota je patrná i z muzikálových čísel, která jsou asi tři hned v úvodní třetině a následně tento prvek zmizí stejně nenadále, jako se objevil. Každopádně kdybych měl někdy chuť si zopakovat nějakého Pinocchia, pravděpodobně sáhnu po této adaptaci. 8/10 ()

Vidly10

Krásný stop-motion animák, který si získá srdíčko každého milovníka pohádek. Je tam pár momentů, u kterých jsem si nebyl jistý, jestli měly být tak jak byly (jako například celá ta pasáž s Velrybou), ale i přesto to pěkně funguje a je to v daném případě potřeba. Film taky zvládá dobře výstavbu momentů a postav, jako by vše bylo potřeba, a právě proto jsem i některé nesrovnalosti schopen přehlídnout. Osobně jsem jako malý kluk viděl původního Pinocchia a tenhle je v mnohém velmi originálním dílem, který pro mě už teď poráží všechny ostatní adaptace, které jsem neviděl. Vypíchnout se musí i krásný hudební doprovod a muzikálové pasáže, které jsem s radostí sledoval. Finále krásně emotivní a myšlenka oné nesmrtelnosti a její nevýhody na mě fungovala vždy a vždy bude. Dost možná animák roku. 9/10 ()

kajas

V roce 2022 se milovníci klasických pohádkových příběhů dočkali hned dvou adaptací vyprávění o dřevěné loutce, která se touží stát skutečným chlapcem. Nová disneyovská verze nebyla žádná sláva, takže del Toro z tohoto souboje vyšel jako vítěz. Nebudu skrývat, že příběh Pinocchia nepatří k mým oblíbeným a hlavní hrdina mi nikdy nebyl nijak zvlášť sympatický. Na tomto filmu oceňuji zajímavé propojení s druhou světovou válkou a důraz na větší psychologii postav (řezbář Geppetto ztratí během první války syna a upíjí se žalem atd.), čímž je zároveň jasné, že tento animák není určen pro nejmenší diváky. Jako "dospěláka" mě ale trochu otravovaly muzikálové výstupy a také téměř dvouhodinová stopáž. ()

M.i.k.e

Pinocchia sem nikdy neměl moc rád, ale pokud bych se měl podívat znova na jakoukoliv jeho adaptaci, popřípadě jí pustit dětem, vybral bych si právě tuhle. Temnější a mnohem dospělejší ztvárnění notoricky známého příběhu ze kterého děti možná chvílemi nebudou úplně moudré vzhledem ke složitosti určitých témat, ale to podstatné si z něj odnesou i tak. Del Torova poetika z Pinocchia sálá a trošku překvapivě mě dost bavily všechny ty motivy, které sem Guillermo přinesl navíc, popřípadě je pojal jinak než sme byli do teď zvyklí. Jo a ta animace je prostě skvělá. Doporučuji pro fajnšmekry shlédnout ještě cca půlhodinový dokument o natáčení...80% ()

vydumnica

Keď som počula, že sa chystá ďalšia verzia Pinocchia, bola som skôr na pochybách, ale našťastie Guillermo del Toro nesklamal, práve naopak. Podaril sa mu veľmi pekný film, krásna animácia a hudba a veľa nových a zaujímavých nápadov. Určite stojí za pozretie. Ak zvažujete, či to pustiť aj deťom, tak radšej až od určitého veku, tým malým radšej starú Disney klasiku.  "You never know how long you have with someone until they are gone." ()

BarryLyndon

Nikdy jsem nebyl velký fanda Del Tora a v podstatě všechny 3 filmy co od něj mám velmi rád už mají své roky. Ale tohle byla krásná kouzelná filmaři a už od začátku. Byl jsem unesený. A to se mi do toho moc nechtělo 3 týdny po té nudě od Disney ho. Moc si přeju, aby z toho byla klasika a minimálně jeden Oscar. Nějakého Pinocchia jsem viděl víckrát než umřít strýčka Bena, ale bylo tu spousta věcí, které mne překvapily. Prosím víc takových věcí Guilermo! 🤞 9/10 ()

Streeper

S Pinocchiem se v posledních dvou letech rozthl pytel a verzí o dřevěné oživlé loutce jsem viděla nespočet. Celkově mě příběh Pinocchia nikdy moc nebral a nezaujal, takže jsem od této verze moc nečekala. O to mé překvapení bylo větší, když se mi tahle verze líbila ze všech nejvíce. Líbí se mi, že Guillermo příběh pozměnil, takže neuvidíme stále to samé, co jsme mohli vidět v jiných verzích, ale věnuje se i vážnějších tématům jako válce a Mussolinim, která se do příběhu hodí a oproti známému klasickému příběhu to skvěle oživí. Musím ale říct, že ze začátku jsem měla velký problém si zvyknout na hlas Pinocchia, přišel mi až moc ukřičený, otravný, uvažovala jsem, že to i vypnu, protože se to nedalo poslouchat, ale vydržela jsem. Postupem času se to zlepšilo, ale první půlka je vážně nervy drásající. ()

C0r0ner

Do pohádky to mělo hodně daleko, je to spíš bližší Faunovu labyrintu než Disneymu a mám z toho strašně rozporuplné pocity. Animace špičková, Torův bestiář (!chiméra!) parádní, z Mussoliniho a fašounů obecně idioti a na druhou stranu mě to kdovíjak nebavilo a ten příběh byl dost divný. 65% ()

Topco

Takého Pinocchia ste ešte nevideli. Del Toro zúročuje to, čo sa mu podarilo vo Faunovom labyrinte (2006) – spojiť rozprávku s vojnovou drámou. Takto sa adaptuje klasika. ()

campix

Del Toro je zpět. Po letech přešlapování na místě udělal opět dokonale osobitou režisérskou vizi pohádkové klasiky. Nutno dodat, že látka jako Pinocchio je pro něj jako dělaná se všemi svými přesahy a také docela dost drsným naturelem schovaným do pohádky o oživlém dřevěném panákovi. Na stejně osobitou animaci jsem si musel nějakou dobu zvykat, ale ve finále ji kvituji stejně tak jako hvězdné obsazení stojící za voice overem. Pro děti možná příliš temné, ale já jsem rád, že je Del Toro zase zpátky ve vrcholné formě. ()

NiWi

Můj nejoblíbenější filmový umělec, můj nejoblíbenější druh animace, a Ewan McGregor v roli vypravěče. Mistr výpravy a vizuálního zpracování Guillermo del Toro po patnácti letech konečně vypustil do světa jeden ze svých životních projektů, na kterém je množství práce, promyšlenost a osobité pojetí opravdu vidět. Režisér se do příběhu nebojí vměstnat dospělejší témata rodičovství, války či smrti, čemuž dopomáhá i zasazení do fašistické Itálie, avšak ze snímku i přesto nemizí kouzelná pohádkovost. Film vyzdvihuje skvělá a detailní animace, elegantní hudební doprovod od Alexandre Desplata, ideálně vybraní herci do hlasových rolí, a del Torova typická příběhová a řemeslná hravost. ()

FrankSusta

Jako u DaD, já tomu ten plný počet prostě napálím už jenom proto, že jsem rád, že někdo šel do toho aby takový film vznikl a nakonec i vznikl. Ještě ke všemu pod taktovkou mého oblíbence del Tora, jehož osobitý rukopis zde bohužel není cítit z kamery (chápu, ne vše se dá převést do animace), ale z úchvatného hlubokomyslného scénáře pracujícím s mnoha těžkými tématy a myšlenkami, které prostě fungují. I když, občas by jich mohlo být méně a mohli by býti dotáhnuté více do konce, ale jinak jsem s nimi spokojen. A taky jsem rád, že to je jednoduše řečeno drsnější než jsem čekal. A to tak, že o dost. Guillermo del Toro se s tím prostě nesere a opravdu tam nechá umírat lidi (figurky), aby jen prožitek byl co nejbrutálnější. Samotné nebe (či co to má být) k drsnosti stačí. Nebo když to řeknu tak ze vtipu, tak samotné loutky stačí k té děsivosti a brutalitě, protože ten design sic umělecký, není pro každého a snadno dokáže odradit. Jinak já s tím jsem spokojen. Možná jen i přes úžasnou hudbu bych dokázal odpustit muzikálová čísla (kterých sice moc není, ale i tak). Ale přiznám se, na konci málem i kapka slzy ukanula... P.S. Oscar zasloužený, mám ale možná jednu výhradu. Kocour v botách 2 coby soupěř sice není kdovíjak uměleckým počinem, ale na druhou stranu mi přijde mnohem stravitelnější i pro klasického kunzumního diváka, přijde mi na tohle lépe zvládnutý. Tím ale toto vůbec nechci zchazovat dolů, myšlenky to má hlubší a práce to musela být neskutečná, ale i přesto mi to přijde lehce nuceně umělecké předání. ()

Motinski

Majster fantasy hororu je späť. A je ho cítiť od začiatku do konca. Príbeh o smrti, vojne, láske a rodičovstve, všetko krásne nadizajnované s veľkým citom pre detaily a farby. Síce nechápem prečo toto nazvali muzikál, piesní nebolo viac jak tri, ale vlastne som bol za to rád. Del Toro ukazaje svoju autorskú víziu a premenil klasický príbeh Pinocchia do temnejšej formy. Podobne ako vo Faunovom Labyrinte aj tu vojnové pozadie dodáva dojem že sledujete tú najvážnejšiu rozprávku akú ste kedy videli. A stále ide v prvom rade o film pre deti. Nie všetko čo sa načrtne sa aj dostatočne rozvinie. Cirkusové pasáže, výcvikové stredisko a propaganda vojny ako jedna z tém, to všetko pôsobí skratkovito a bez poriadneho vyvrcholenia. Hlavne pri konci cítiť že sa mohlo viac pritlačiť na pílu. Keď si spomeniem aké geniálne otvorenie film mal, čakal som že ma niečo podobné bude čakať aj v závere. Nová verzia Pinocchia ale obstála dobre. Vizuálne je bezchybná, dostatočne emočná, vhodná pre deti, no stále s vážnym tónom a pochmúrnymi scénami. Toto je Del Toro ktorého mám rád. ()

UhLee

(7,5/10). Guillerma del Tora považuji za jednoho z nejspecifičtějších režisérů Hollywoodu. Jeho prapodivné potvůrky se staly symbolem jeho filmů. Pinocchia v jeho podání jsem měl v hledáčku již od jeho oznámení a vyhlížel jsem ho s velkým očekáváním. Moc se mi líbil plakát, který byl k tomuto filmu od počátku k dispozici. Hned od počátku bylo jasné, že to nebude jenom tak ledajaký animovaný film. Když už šel režisér do této žánrové prvotiny, tak se vší originalitou. Musím se přiznat, že toto byla moje první zkušenost s filmem o Pinocchiovi. Samozřejmě znám tuto pohádkovou bytost z různých filmů jako je Shrek 2 nebo jiných, ale nikdy jsem neviděl samostatný film věnovaný právě jemu. Nebudu chodit kolem dřevěné kaše a musím konstatovat, že se mi to moc líbilo. Nejvíce se mi líbilo zachycení nevinnosti dřevěného chlapce, který ožil. Nebyl ještě zkažený okolním světem, ale taktéž nebyl připravený na zlo, které se v něm skrývá. Vůbec jsem netušil, že Pinocchio je zasazen do období fašismu, takže mi to hajlování trochu vyrazilo dech. Velmi jsem i užil pěvecká vystoupení, které si pro diváky připravila většina dabérů. Zvláště se mi líbila píseň "Ciao Papa" a Ewan McGregor v podobě vypravěče. Jeho hlas se mi poslouchal ze všech nejlépe a taky jsem jej poznal na první dobrou. Originalita filmu rozhodně filmu nechybí - ať už jde o styl animace, nebo zajímavé znázornění postav i silných témat. Je dobře, že streamovací služby poskytují prostředky na snové projekty režisérů. Ne vždy to dopadne úplně slavně, jako tomu bylo třeba u Manka, ale občas z toho vznikne něco krásného, jako Pinocchio. Navíc jsem to viděl v době Vánoc, takže krásné proložení typických pohádek tímto originálním počinem. ()

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

Del Torův Frankenstein nabírá obsazení

19.03.2023

Legendární mexický režisér a scenárista Guillermo del Toro (Hellboy, Faunův labyrint) si v Hollywoodu už nějakou dobu může díky svému Oscaru za nejlepší film v podobě Tváře vody dělat co chce. Tedy… (viac)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou