Pinocchio

• USA Pinocchio

Hrané CGI prerozprávanie obľúbeného príbehu o drevenej bábke, ktorá sa vydáva na napínavé dobrodružstvo, aby sa stala skutočným chlapcom. Ďalšími postavami sú rezbár Geppetto, ktorý Pinocchia vytvoril a správa sa k nemu ako k svojmu skutočnému synovi: Jiminy Cricket, ktorý slúži ako Pinocchiov sprievodca a zároveň ako jeho "svedomie"; Modrá víla; "Poctivý" John; čajka Sofia a kočiš. (Disney+)

Shakers

Tešil som sa na ďalšie spracovanie klasického príbehu od Disneyho. Tento krát preto, pretože Robert Zemeckis. No ani zaručene zvučne meno režiséra nemusí byt zárukou (Tim Burton - Dumbo). Pinochchio mi prišiel lepší ako Dumbo, bavil ma, je to pekne natočené, v niektorých rolách potešia známy herci (Hanks, Evans) a ma to znova skvelú hudbu od Alana Silvestriho (Polárny expres, Beowulf, Vianočná koleda). No mám pocit, že lepšia by bola komplet animovaná verzia, ktorú Zemeckis už niekoľko krát použil (Polárny expres, Beowulf, Vianočná koleda). Neprišlo mi to také zlé, určite nie tak zlé, aby to malo pod päťdesiat percent, ako tu aktuálne v dobe keď toto píšem svieti. Určite by to mohlo byť lepšie, chytľavejšie a trošku aj zaujímavejšie. No nie je a tak sme dostali len veľmi fajn jednohúbku, ktorá sa da pozrieť, ale na rozdiel od iných Zemeckisových filmov si k tomuto určite nenájdem viac krát cestu. Obľúbený soundtrack: We’re All Here, Pinocchio Main Title. 65% - 3* ()

Algernons

Remake dělá dost změn na to, aby film působil jinak než originál, ale né dost na to, aby se odlišil. Geppetto je zranitelnější a pochopitelnější v podání Hankse, ale také ztrácí na své energičnosti a kouzelnosti jako celý film. Dabéři odvadí skvělou práci, ale podivný vizuál CGI cvrčka a Pinocchia to nezachrání. Změny které tu jsou obrací původní motivy pohádky naruby a nekristalizují nové poselství a zrpávy, naopak tvoří nesourodý mišmaš, který se chce jen odlišit, ale nepřemýšlí nad dopadem těchto změn. Svět není tak děsivý, protože to stejně skoro vždy dopadne dobře, viz. svrhnutí zlého loutkaře. Lhaní není trest, ale spíš spása a cesta jak dosáhnotu svého, apod. Proč se k tomu Zemeckis upsal, když tu vlastně neměl co dělat? Možná proto, snadná cesta jak se zas zviditelnit bez větší námahy? Nevím, ale od tohoto režiséra, jehož díla velmi miluji bych čekal něco mnohem, ale mnohem silnějšího a zásadnějšího. Tohle je jen mdlé převyprávění, které je v každém ohledu horší a finální myšlenky nepůsobí zaslouženě, pouze strojeně a prázdně... ()

silentname

Ja sa k tomuto filmu neviem postaviť tak negatívne ako všetci milovníci animovaných filmov, ktorých sledujem. Nemôžem povedať, že ich myšlienkovým pochodom nerozumiem, no ja to celé nevidím tak čierno. Mám dokonca pocit, že sa stáva akýmsi veľkým trendom hejtovať hrané remaky od Disney. Je pravda, že málokedy v sebe skrývajú niečo, čo ich robí iné oproti originálnom (sem by som dal asi jedine "Cruella", "The Jungle Book" a "Christopher Robin") no nemal som nikdy ani pocit, že by sa tvorcovia vôbec nesnažili. Podľa mňa sa úprimne snažia, aby z toho niečo vyšlo. Aby to dokázalo vrátiť kúzlo originálu. A možno prebudiť aj zvedavosť ohľadom pôvodných filmov. Každopádne zarábajú veľa peňazí. Takže... aké sú vlastne moje dojmy z filmu "Pinocchio"? Nemôžem povedať, že by som bol s výsledkom nespokojný. je tu niekoľko vecí, ktoré sa mi úprimne páčili. Ako napríklad priateľstvo s dievčaťom Fabiana, ktoré s Pinocchiom viac komunikuje prostredníctvom svojej bábky Sofie. A pôsobí to veľmi úprimne. Viem si predstaviť, že by tomu Pinocchio uveril a dokázal fungovať. Okrem toho to niektorým scénkam dáva trošku nový kabát. Ako fakt, že tentokrát príde aj do školy. A chce urobiť to, čo od neho Geppetto chcel. Ale potom sa veci odohrajú trošku inak. Rovnako "Pleasure Island" vyzerá vynikajúco a celé to má tú atmosféru miesta pre deti, no súčasne aj istú hrozivosť. A funguje to. Dokonca aj scénka s dlhým nosom tu má trošku iný význam, ktorý funguje. A záver? Pre mňa zaujímavé ostať s tým zvláštnym pocitom. Neprezrádzam čo sa stane, no tentokrát to Robert Zemeckis vymyslel trošku inak. Problémy sú však veci, ktoré poznáme a videli sme. Tak nejako sa opakujeme. Charaktery sú okey, ale nemám pocit, že by nejakým spôsobom pridávali filmu. A potom je tu ešte časť s veľrybou, ktorá je na mňa tak trošku moc. A ten dizajn v tejto verzii fakt nefunguje. Tie efekty tomu nepridávajú. A keď už je reč o efektoch, Figaro vyzerá príšerne. A tiež je to film s veľkou dávkou "easter eggs". V Geppettových hodinách je toľko Disney referencií až neviem či je to milé alebo trápne. Som rád, že som videl túto verziu, ale nebude to asi novodobá klasika. Ale ten čas s filmom neľutujem. Hodnotenie: B- ()

Tsuki

Nová hraná verze sice napravuje některé nedotažené prvky původní pohádky (např. o něco víc poznáme postavu Geppetta / pozadí této postavy), ale bohužel je těchto náprav a vylepšení mnohem méně, než by tento příběh potřeboval. Původní pohádka je svým způsobem poměrně holá, tady dojde k určitému rozvití, ale i tak se nová verze v inovaci drží hodně při zemi a vesměs kopíruje to, co už známe. Příběhu by popravdě prospělo překopat ho mnohem více. Ptám se například, proč bylo nutné kopírovat postavy Lišáka a Kocoura přesně tak, jak jsou, tedy v jejich zvířecí formě. V kreslené pohádce to tolik nevadilo, ale v hrané verzi a ve světě lidí je to o to víc jako pěst na oko. Žádné jiné zlidštěné zvířecí postavy totiž v příběhu nejsou (buď jsou tam lidi, nebo zvířecí mazlíčci, nebo pak Pinocchio a cvrček, ale tyto dva se dají brát jako specifické výjimky). Už tak je zvláštní i to, že v téhle verzi dojde Pinocchio až do školy a celou dobu se mu nikdo z lidí nijak zvlášť nediví… Přijde mi, že když už se dělala hraná verze této pohádky, mohlo se přikročit k mnohem větším změnám, aby příběh působil komplexněji a třeba i o něco realističtěji. Taky nechápu význam duchů, co se objeví na Ostrově potěšení – nejenom že stejně jako původní pohádka tento film neřeší, co se dělo s kluky proměněnými na osly, ale navíc tam přidává tyto bytosti bez jakéhokoli zjevného důvodu (dále se s nimi nepracuje). Ve výsledku mě proto film nepřesvědčil o tom, že by šlo o kvalitní předělávku s nějakou vizí. Pár hezkých scén a nápadů (např. krásné detaily mechanických hodin, kam jsou zakomponovány různé Disneyho postavičky), jako obvykle dobrý výkon Toma Hankse, a na závěr pěkně uzavřený konec, který přichází s myšlenkou, že je vlastně jedno, jestli se Pinocchio promění v chlapce nebo ne, protože city jsou důležitější než vnější forma – tohle je pár věcí, které se mi na filmu líbily a které v některých ohledech převyšují původní verzi. Celkově se ovšem Disney s touto předělávkou nevytáhl, obsahově ani formou (CGI animace působí trochu lacině). ~(3,3)~ ()

BMW12

Tak zde máme prvního Pinocchia roku 2022 a jsem lehce zklamán. Začnu pozitivy, Pinocchio je vytvořen skvěle, líbil se mi, dále mě potěšil cvrček Jémine a Tom Hanks byl také fajn v roli Geppetta. A teď k negativům – úvodní scéna je hodně přetažená, snad půl hodiny se nehneme z domu pryč. Film mi přišel pro děti také celkem strašidelný viz strašidla na ostrově a závěrečná „velryba“ – tu bych z filmu úplně vynechal. Co se týče Modré víly, tak šaty měla opravdu nádherné. Ale co ta představitelka??? Afroameričanka bez vlasů, tak to se tedy vůbec nehodilo! Od Roberta Zemeckise jsem čekal více. ()

• Cynthia Erivo, která v tomto filmu ztvárnila postavu Modré víly, nazpívala ústřední píseň „When You Wish Upon a Star“. Mimo to ve filmu zazněly i písně z původního Disneyho animovaného filmu, stejně jako písně zcela nové, které napsali Alan Silvestri a Glen Ballard. (Joe16210)
  • Postava kočího, kterou ztvárnil Luke Evans, se v původním filmu nevyskytuje a je tak napsaná speciálně pro tuto verzi příběhu o Pinocchiovi. (Joe16210)

Del Toro chystá další animák

Del Toro chystá další animák

30.01.2023

Pinocchio Guillerma del Tora porazil v přímém souboji dvou adaptací stejné klasiky verzi od studia Disney na plné čáře, oceňovaný režisér tak znovu potvrdil, že je v poslední letech nejen ve skvělé… (viac)

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny

Blondýnka vede nominace na Zlaté maliny