Pinocchio

• Česko Pinocchio (viac)

Dvojnásobný držiteľ Oscara Roberto Begnini prináša na filmové plátno jednu z najznámejších najobľúbenejších rozprávok - klasický príbeh drevenej bábky, ktorá ožije. Pinocchia - napriek neustálej pomoci krásnej a dobrej Modrej víly a otca Gepetta - vedie jeho zvedavá a neposedná povaha z jedného neuveriteľného dobrodružstva do druhého. Benigniho komediálne majstrovstvo a spektakulárna výprava filmu ponúkajú divákovi - malému i veľkému - nevšedný zážitok. (oficiálny text distribútora)

Kozy9

Neprimerane absurdná a svojská rozprávka. Infantilné scény spečatené hrozným hereckým výkonom Benigniho neprirodzene kontrastujú s vážnymi scénami, v ktorých dochádza k symbolickému poukázaniu na to, ako ľahko sa dá vydať nesprávnou cestou a aký negatívny vplyv to má na vývin nevychovaného adolescenta. Celé to vizuálne pôsobilo ako Slnečný Cirkus, no s menším rozdielom, vyznelo to totiž viacmenej trápne a čo je najhoršie táto kvázi rozprávka je natiahnutá na neprimeraných a zdĺhavých 106 minút. Moje myšlienky sa trápia iba jednou skutočnosťou: Ako je možné, že herec ako Benigni dokázal vytvoriť dačo tak veľmi nekvalitné a trápne? Škoda peňazí, času a talentu. 25% ()

Jara.Cimrman.jr

"Pokud nemocný zde není mrtev, tak zde lékaři nejsou zapotřebí." Občas některá věta zalahodila mému uchu, ale viděné podivnosti mi hlavou proháněly otázky typu: Jsem na ten snímek moc starý, abych si ho mohl vychutnat? Jsem na ten snímek moc mladý, abych si ho mohl vychutnat? Které návykové látky je třeba užít pro to, abych se dokázal vcítit do infantilně dětského Pinocchia v takřka důchodovém věku? Odpověď je na všechno stejná: Nevím, ale už tu kravinu nechci nikdy vidět. ()

M-arta

Existuje-li jediné výstižné slovo, které by mohlo charakterizovat Benigniho verzi známého Pinocchiova příběhu, pak je to nejspíš "BIZARNÍ". Jestli se hodláte podívat, čekejte cokoli, jen ne úplně slaďoučkou osvědčenou romantiku, nad kterou budete vzdychat či nostalgicky se rozněžňovat. Přestože jde o italský velevýpravný film se spoustou povinných cukrových cingrlátek, režisér dokázal neuvěřitelně účinně narušit některé osvědčené sterotypy. Chápu, že zklamání tohohle druhu zřejmě u spousty lidí neprojde, ale napadlo mě - existuje snad lepší zkratka, jak dětem ukázat, že na divočení, lhaní a zlobení není vůbec nic roztomilého? Pro naše čtyřleté robě je to už třetí verze téže pohádky, ale jenom tady ho spontánně hodnotilo slovy: "Teda! Ten ale zlobil!" Ano, takhle divného hyperaktivního týpka by možná člověk... i nejradši zabil - to si po shlédnutí tohohle silného kafe musí přiznat nejspíš i člověk s ADHD syndromem :-) Po prvotním šoku a s každým dalším shlédnutím ale zjišťuju, že se mi to líbí čím dál víc! Benigni si do detailů krásně vyhrál (...sledujte třeba stín kašny v úvodní scéně a stín, který pohádku zakončuje). Nakonec ... ten troufalý a mile přidrzlý nápad natočit jednu z nejprofláknutějších pohádek o dětství bez jediného dětského herce vede ke spoustě nezvyklých situací na plátně a zdárně odlehčuje houstnoucí patos, který by mi podívanou dokázal přiotrávit a mně to celé najednou připadá lepší a lepší a veselí ve mně dozrává jako víno. Vypadá to, že mezi nesčetným zpracováním pohádky o Pinocchiovi si nakonec nejvíc oblíbím právě tohle, i když po prvním shlédnutí bych to určitě vůbec neřekla! ()

choze odpad!

What the hell... ?!? Pro podobné snímky mají američani krásné označení eurotrash a konkrétně tenhle si připisuje hned několik nej. V prvé řadě jde o nejdražší italský film všech dob (rozpočet 40 milonů euro) a v souvislosti s tím mě poněkud nepříjemně zarazila jeho hallmarkovská výprava. Dále jde bezesporu o jednu z nejzprasenějších filmových adaptací literatury, jaká kdy vznikla. Na knize jsem vyrostl a jednoznačně patří k nejnádhernějším a nejdojemnějším dětským knihám, ale filmu se nepodařilo zachytit ani zbla z její kouzelné atmosféry a naopak tam kde jsem dříve ronil krokodýlí slzy (Pinocchio u hrobu víly modrovlásky) jsem nyní zatínal obě pěsti. Může za to především hyperaktivní uječená Benigniniho kreace v titulní roli (další nej za nejotravnější filmovou postavu všech dob), kterou těžce přestřelil naivního vzdorovitého kluka do dementního hysterického fracka, se kterým se není možné žádným způsobem ztotožnit, pouze ho z duše nenávidět a přát mu vleklou, extrémně bolestivou smrt. Scénář všechno polopaticky přežvykuje, aby to pochopil i totální blb a přitom se nevyvaruje některých do očí bijících logických lapsusů (jak Pinocchio ví, že nesnáší školu, když tam nikdy nebyl a ani neví co to je?) a kapitolu samu pro sebe tvoří neuvěřitelně pitomé, papírem šustící dialogy. Co dodat? Čekal jsem zábavnou blbůstku a dostal megashitózní nudnou kravinu. Ještě že jsem za to nedal peníze. ()

kristyy odpad!

Čekala jsem oddechovou pohádku na nedělní odpoledne, ale místo toho mi Roberto Benigni otevřel dveře do své cely v blázinci. Nebo spíš dveře do své bláznivé hlavy....Nejdříve nevíte jestli koukáte na parodii nebo co se to vlastně na té obrazovce děje (!?)...postupem času začínáte poznávat, že to asi hopsající „stařík“ v pyžamu myslí vážně. Tento film, jestli se to tak dá vůbec nazývat, je největší „úchylárna“ všech dob! Jestli jste otrlí a nic vás nerozhodí, klidně se podívejte. V opačném případě hrozí duševní újma až do konce života... ()

• Ve své době se jednalo o nejdražší film italské historie. (morgos)
  • Roberto Benigni dal sám sobě padáka po dvou týdnech, kdy se snažil anglicky namluvit svého Pinocchia. Usoudil, že bude lepší najmout si rodilého mluvčího v podobě herce Breckina Meyera. (Zdroj: časopis Premiere, leden 2003). (Pavlínka9)

Reno a úspěšná dvojice

Reno a úspěšná dvojice

22.02.2005

Když v roce 1999 obdržel Roberto Binigni za svůj film Život je krásný Oscara, patrně ještě netušil, že o několik let později bude točit další válečnou komedii znovu po boku své ženy Nicoletty Braschi… (viac)