Skutočný príbeh muža, ktorý bol stelesnením amerického sna a vybudoval najznámejšiu sieť rýchleho občerstvenia na svete. V roku 1954 dostal Ray Kroc (Michael Keaton) objednávku na 6 mixérov na výrobu obľúbených mliečnych šejkov od bratov McDonaldovcov, ktorí prevádzkovali malú reštauráciu s hamburgermi v južnej Kalifornii. Toto nezvyčajne veľké množstvo ho okamžite zaujalo a rozhodol sa, že dodávku vybaví osobne. Od tohto momentu sa začala písať história obrovského impéria McDonald, do ktorého dnes patrí neuveriteľných 35.000 pobočiek po celom svete. (Forum Film SK)

sedm.1

Přestože jsem poměrně častým návštěvníkem tohoto rychlého občerstvení, o historii vzniku impéria McDonald jsem se nikdy nezajímal a proto, když mi byla prostřednictvím tohoto snímku nabídnuta možnost se to dozvědět, byl jsem za to velice rád. A musím se přiznat, že jsem původně očekával takové klasické splnění si amerického snu, idylka, pohodička, ale Zakladatel mě vyvedl z pořádného omylu, neboť i za vznikem tohoto gigantického řetězce stojí opět jen a jen bezohledný, tvrdý, nekompromisní business, který se skutečnými zakladateli totálně zametl a tím „pravým“ zakladatelem je v podstatě bezohledný hajzl, s řádně ostrými lokty, na druhou stranu, film i zároveň poukazuje, že bez těchto vlastností by člověk nikdy ničeho ale zase ani nedosáhl, takže ono vnímat Raye Kroca jen jako nějakého arcipadoucha také rozhodně nejde, možná spíš naopak, jistý obdiv si zaslouží. Smutné, ale vlastně daleko více reálnější, než mnou původně myšlená pohádková vize onoho vzniku. Každopádně, průběh celého toho filmu se nese v takovém spíše vlažnějším tempu, bez výraznějších dramatičtějších momentů a zásadnějších historických událostí, za vznikem McDonaldu tak stojí skutečně prakticky právě jen vůle a vytrvalost Raye Kroca, než nějaké převratné, vyšponované události, o to větší to pak byla ovšem herecká výzva a příležitost pro Michaela Keatona, na jehož postavě tím pádem v podstatě stojí celý film a jeho výkon je excelentní, ten chlap fakt zraje jako víno a především právě díky němu jde o velmi působivý filmový zážitek. Zakladatel je tedy především zajímavá podívaná, která se sice dějově nedá rozhodně označit za nějak vyloženě strhující, nicméně o přínosný a nenudící snímek jde určitě. ()

Melios

Skvelý životopisný film ,ktorý sa na nič nehrá a otvorene vám povie ,ako vidí udalosť ,ktorú opisuje. Po pozretí filmu som mal chuť ísť do McDonaldu. Odporúčam pozerať najadený, alebo pri jedle ☺ ()

bari68

Dozvieme sa tu niečo nové, prečo, ako, kedy, s kým a ako. Od začiatku má film dobrý drajv, baví, takmer až do troch štvrtín filmu, kde dej pomaly začne polevovať. V nich už na konci sledujeme ono rozzuzlenie a právnické body. Ďalším veľkým prekvapením a radosťou sa stal Michael Keaton, ktorý po ,,Spotlight,, absolvuje znovu svoj herecký koncert. ()

Lukoboss

Určitě není od věci vědět (alespoň náznakem), jak to bylo a jak to vzniklo, ale z filmovýho hlediska to zase taková pecka není. Ukazuje nám dvouhodinovou cestu chlapíka, kterej prodával všechno možný - ty svoje super vynálezy, který nikdo nechtěl - až jednou narazil na dvojici podnikatelů, kteří měli super koncept. No a tak s nima začal spolupracovat, až je ojebal o všechno a vybudoval z toho monstrózní korporát, kterej produkuje jídlo/nejídlo po celým světě. Dlouho se tam vlastně vůbec nic neděje, sledujeme, jak chodí ode dvěří ke dvěřím, ze kterých ho zase vyhodí, protože je to nezajíma. Dalo by se to i nazvat "Osel zahradníkem". Ale někdy už to tak bývá, že je k tomu potřeba i štěstí a náhoda. No a jak jsem psal na začátku, není to nějak záživnej snímek, kde je možný vyzdvihnout hraní M. Keatona a pak ten zajímavej příběh. Ovšem ne zajímavej v tomhle snímku. ()

Torimmer

Z prvopočátku se The Founder jeví jako tradičně americká životopisná jednohubka. Načež se miska vah sympatií pro hlavní postavu, která se jeví jako někdo, komu se dá fandit, obrátí a z odlehčeného filmu na klidný večer se stává poměrně nekompromisně drsný pohled na druhou stránku tak obrovského podnikatelského úspěchu. Takže víc než o budování McDonaldu, jde o budování impéria. Osvěžující téma a zpracování - má spokojenost. Tradičně skvělý Keaton. ()

Zagros

Film Zakladatel pojednává o tom, jak vznikla jedna z nejznámějších globálních značek - fastfood McDonald. Téma mě zaujalo už v traileru a tak jsem neodolal a film si pustil. Informačně je to zajímavé a krásně to ukazuje vcelku typickou cestu za "americkým snem". Ten totiž není nikdy zázrak z ničeho, ale spíš naprosto sobecké následování svého snu, který se ve většině případů rovná bohatství nebo slávě. Tady se ukazuje, že na ušlechtilé cíle není místo. Hlavní je získat nápad (klidně cizí) a vyrazit na cestu za penězi i přes mrtvoly. Morálka? Neexistuje, hlavní jsou peníze. Dobré vztahy? Jen pokud na nich vydělám. Rodina? Zbytečná přítěž. Přes silné téma mě film nedokázal naplno vtáhnout. Řemeslně je až překvapivě nevýrazný a chybí mu i přes zajímavý obsah, silněji vygradované scény a výraznější vedlejší postavy. ()

bloodline

''McDonald's znie tak úžasne... ako Amerika.'' A nielen názov, ale aj to krásne, demokraticky bezohľadné, správanie, plné nesplnených sľubov, vydierania, drancovania a ožobračovania. Keatonov brilantne zahraný hajzel, ktorý by aj vlastné dieťa predal do otroctva v uránovej bani, očarujúco sprostredkuje strojený príbeh v dokonalej vizualizácii. V krištáľovo čistej výprave nenájdete ani smietku prachu na nábytku, kvapku špiny na kapote auta a nedajboh upršanú scénu, pretože McDonald's a úspech pána Kroca vnímajú za veľkou mlákou ako zlaté teľa vytrvalosti a cieľavedomosti. V našich končinách chcete, po dvojhodinovom trpkom precitnutí, opľuť plátno a zaradiť reťazec so zlatými oblúkmi do black listu na veky vekov. ()

jakeer

Príjemne dobové a čo kvitujem, vhodne zvolené rýchle tempo. V takom prípade aj tie dve hodiny ubehnú ako voda. Takéto retro životopisné snímky sa už v hollywoode naučili robiť. Hoci nerozumiem komentárom, že to je jeden z ďalších životopisných filmov - bolo už snáď niečo nakrútené o zakladateľoch McDonaldu? Ne je to jeden z dôvodov nakrútenia životopisných filmov - dovedieť sa niečo nové? Jedine o Hitlerovi sa môže nakrúcať do aleluja... P.S. Keaton bol skvelou voľbou a svoju rolu si zjavne užíval. P.P.S. Ešte raz sa musím vyjadriť k ostatným komentárom. Keď už hodnotím životopisný film, tak na filmovom portáli hodnotím hlavne umeleckú stránku veci a nie samotnú hlavnú postavu. Písať si ľavicové kokotiny o zlej demokracii, kapitalizme a Amerike si môžete aj na facebooku... ()

divak84

těšil jsem se, ale podobně jako jine autobioografické filmečky, i tohle postrádá drive, zajímavější podání. jen pro opravdové fjnšmekry, kteří v nudě vidí něco víc.. Micheal Keaton bezchybný. ()

SpaceOdyseus

Druhy Social Network jsme nedostali, i kdyz stycnych ploch bylo docela dost. Co jsme dostali je fajn zpracovana true story se skvelymi herci, ktera ale mohla byt trosku vic konfliktni. ()

Hanys_

Zpočátku to vypadá na klasickou životopisnou pohádku jako od Disneyho, jenže postupem času ten hamburger v ústech dost hořkne. Keaton fantastický. ()

tom.nosek

Tento film táhne hlavně příběh a Michael Keaton. Pouze a jenom díky těmto dvěma faktorům je film zajímavý. Jinak je The Founder zpracován průměrně. Především první polovina je docela roztahaná. Určitě doporučuji zhlédnout, ten příběh je opravdu zajímavý, ale jinak je to jenom jednohubka. ()

Stružák

Parádní počin, u kterýho jsem fakt na vážkách s hodnocením. Na jednu stranu se nejedná o film, ze kterýho bych si sednul na zadek a tejden o něm vyprávěl kamarádům, ale na druhou stranu mě fakt nenapadá jedna jediná věc, proč sem nenapálit plný hodnocení. Pravdou je, že Zakladel je vlastně taková jednohubka, kterou člověk nepotřebuje vidět víckrát, nejsou v něm památný scény ani výkony na Oscara (ačkoli Majkl Keatonů je velice přesvědčivej!). Ale za tohle všechno film jako takovej vlastně nemůže. Technicky je zpracovanej parádně, zahranej nerušivě a celkově zrežírovanej tak nějak s citem. Tak já sem tu pětihvězdu nakonec přecejenom bouchnu. 🍔 🍟 ()

krtek138

Průměrný životopisný film. Kdyby se nejednalo o McDonald, tak by se propadl v zapomnění. Každopádně Michael Keaton v podzimu herecké kariéry předvádí jeden lepší výkon než druhý. ()

aquiver

Příjemně staromilsky natočený biografický snímek, ve kterém podává skvělý výkon zejména Michael Keaton, který je dosazen do role chladného a vypočítavého podnikatele, kterému s rozjezdem podnikatelského franšízového úspěchu roste ego a chamtivost. Studiový film, zobrazující zajímavý zrod nejznámějšího fast foodu, pracovní a podnikatelský morální aspekt, a také reklamu na nezdravé stravování... 70 % ()

Paldiny

... a to nebol ani zakladateľom :) Zas jeden zaujímavý životný príbeh na tému „neprestávaj veriť“. Tá už síce znie pod patronátom pruhovanej vlajky ako klišé, ale prečo nie, keď to tak spoľahlivo stále funguje. Skvelý Keaton v oboch polohách, sympaťáka, čo pomaly ukladá do kufra zas jeden nepredaný mixér i grázla, ochotného pre ďalšiu parcelu zapredať aj vlastnú babičku. Bratia – zakladatelia prakticky to isté, len v opačnom garde a so svedomím, plus minimalistické herectvo Laury Dern, zaň klobúk dole. Na malom priestore dokáže bez zbytočných slov iba s pohľadom vyjadriť ako rodinnú nepohodu, tak obyčajným stisnutím ruky chvíľkový pocit šťastia. Aj napriek tomu by som sa nebál pritlačiť na rodinnej dráme, zároveň vyslať nejakú tú inšpekciu spochybňujúcu kvalitu výrobkov. Určite bolo návštev viac než dosť, ale i tak oceňujem uchopenie filmu. Zvlášť preto, že po ňom budete mať ako posledné chuť si zabehnúť po svoj tácok. ()

valasek.m

Původně jsem očekával,že to bude film o zrodu McDonaldu a ne jen o jednom velice vychytralém a zlém obchodníkovi. Ale i tak musím říct, že mě to celkem bavilo. Michael Keaton je dobrý herec to už nám několikrát i ukázal. Takže celkem spokojenost. ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka

10.03.2016

Poslední dva ročníky Oscarů měli jasného vítěze - Michaela Keatona. Hvězda Burtonových Batmanů sice neurvala žádnou sošku, objevila se ale v Birdmanovi i ve Spotlightu, tedy v obou vítězných filmech.… (viac)