Skutočný príbeh muža, ktorý bol stelesnením amerického sna a vybudoval najznámejšiu sieť rýchleho občerstvenia na svete. V roku 1954 dostal Ray Kroc (Michael Keaton) objednávku na 6 mixérov na výrobu obľúbených mliečnych šejkov od bratov McDonaldovcov, ktorí prevádzkovali malú reštauráciu s hamburgermi v južnej Kalifornii. Toto nezvyčajne veľké množstvo ho okamžite zaujalo a rozhodol sa, že dodávku vybaví osobne. Od tohto momentu sa začala písať história obrovského impéria McDonald, do ktorého dnes patrí neuveriteľných 35.000 pobočiek po celom svete. (Forum Film SK)

hroubek

Povedený životopisný film o vzniku jedné franšízy. Dlouho jsem si plánoval, že si tento film pustím, ale nikdy nebyla ta správná nálada a chuť. Včera, když to na mě vyskočilo na HBO, tak jsem si řekl, že do toho jdu a vůbec toho nelituji. Zakladatel v rámci žánru nenabízí nic převratného a nijak nevybočuje z řady jiných životopisných filmu. Přesto existují čtyři důvodu proč film vidět. Ty důvody jsou Keaton - Lynch - Offerman - a příběh o tom jak se z Mekáče stala nejslavnější restaurace na světě. Režisér John Lee Hancock odvedl slušnou práci. Na film se dobře kouká a dostaneme od něj přesně to, co od něj máme dostat. Po řemeslné stránce filmu nelze moc vytknout. Má správnou atmosféru, hudbu, kostýmy atd. Michael Keaton upoutal mou pozornost od první scény, ve které vede svůj monolog. Keaton je zde opravdu moc dobrý a svou postavu si užívá plnými doušky. John Carrol Lynch a Nick Offerman jsou perfektní a já si užil všechny scény, kde se tyhle dva objevují, protože daným scénám dávají něco působivého. Líbil se mi výkon Lindy Cardellini, protože jí ta role sedla a je v ní hodně fajn. Jediné s čím jsem měl lehce problém, byla samotná gradace příběhu. Nicméně to mi nijak zážitek z filmu nezkazilo. Zakladatel je povedený a zábavný životopisný film. ()

Tft

Tak jsem si stylově před filmem zašel do mekáče abych se naladil na správnou vlnu. Bohužel kdyby Ray Croc viděl kvalitu burgru kterej jsem dostal asi by moc spokojen nebyl. John Lee Hancock se po filmech o klaďasech pustil do popisu postavy o trochu víc kontroverznější a okolo ní s pomocí scénáře Roberta D. Siegela šikovně staví dějovou linii filmu. Ze začátku snímek budí pocity soucitu s Rayem Krockem, který je otravným prodejcem mixérů a celý svůj život se honí za americkým snem. Toho nakonec dosáhne pomocí svojí prořízle pusy a nápadů jiných lidí, kteří pro něj představují jen další schod v jeho postupu na vrchol. Neni to úplně případ Vlka z Wallstreet, při kterém naivní hlupáci typu OVB pojištováků chtěli být jako hlavní hrdina. Zakladatel se snaží něco podobého místy navodit, je však lehčeji prokouknutelný a Ray Croc přece jen není úplně postavu, s kterou se dá lehce ztotožnit. Co se týče ostatních postav přišlo mi, že některé jsou vykresleny až parodicky, především bratři McDonaldovi, strůjci celého nápadu s rychlým stravováním jsou tu vykresleni jako dva hloupí venkovani, kterým prostě ten nápad a jejich drive k podnikání nevěříte. Michael Keaton si drží laťku a film stojí na jeho výkonu, i přesto si myslím, že z trojice Birdman, Spotlight, The Founder je to jeho nejslabší výkon, to je ale způsobeno i tím, že The Founder je z této trojice filmem nejslabším i tak je to ale výkon víc než kvalitní. Celkově to není špatný film, ale spadá do škatulky filmů založených na skutečných událostech, kdy se dozvíte spoustu zajímavých a nových faktů, ale sám o sobě je film bez tváře a ničím se neodděluje od stáda. 68% ()

ghatos

Zajímavé je to z toho důvodu, že se na vzestup Mekáče můžete dívat z různých úhlů pohledu. Každopádně Ray si uvědomil gigantický potenciál fast foodu. Bratrům zakladatelům vůbec nedošlo, co vlastní. Navíc potkali žraloka, vizionáře a hlavně vychytralého šmejda zároveň, takže to dopadlo jak to dopadlo. Ono je to těžké. Kdyby nebyl taková kurvička (v dobrém slova smyslu), tak by neuspěl, avšak zároveň nemusel být taková kurvička k bratrům. To už nebylo o podnikatelském/kapitalistickém boji, ale o tom, že to byla prostě svině. 70%. ()

vyfuk

No v podstatě film o výjebu století. Příběh, který by mohl být tak nevinný ale zvrtl se v totální znásilnění bratrů McDonaldových mužem s českými kořeny. Je zase něco jinýho než hodnotit film a hodnotit jak to bylo. Myšlenka této restaurace byla tak nádherná, ale v dnešní době už si nikdo nepředstaví genialitu oněch bratrů ani preciznost kvality a podobných věcí. To celé už dávno hnije v zemi. No a co je problémem tohoto filmu. Jo je hezké jak vás příběh vodí a ukazuje vám jak to bylo, ale je v tom vhozený jenom do oné zrady, na kterou čekáte a já nevím. Je hezký vědět jak to bylo. Ale není v tom to nadšení pro diváka. Film v sobě musí mít prvek zábavy. Ani hudba vás nebude bavit, když v ní nebude to co hledáte. Ani kniha vás nebude bavit, když vás nebude bavit. A to samé film. Škoda no. ()

blackJag

Standardně vedený (i povedený) životopisný snímek. Ray s chlapci McDonaldovými vydrbal pěkně po česku a že po předcích fakt věděl, co dělá :-) 60% ()

Autogram

Ako životopis dobré, ale nijako mimoriadne. Pritom ide o jednu z najvåčších firiem sveta, ale vyzerá to tak, že je celá zásluhou jediného vychcaného týpka.a tí dvaja nesvojprávni Mc'Donaldi mu len prekážali. Vyprážanie hranoliek a opekanie mäsa ma neuchvacuje, som radšej za slow-food. Najlepšíe bolo, že po filme nasledovala ako prvá reklama na Burger King. –––– Kde jsou příbory a talíře? – Sníte to prostě z obalu a ten pak vyhodíte. – Kde to mám sníst? – Třeba v autě, v parku, doma, kde chcete... –––– Objednávka za 30 vteřin. Ne 30 minut! ()

m.a.t.o.

„Ak by som videl svojho konkurenta topiť sa, ešte by som mu strčil hadicu do úst. Dokázali by ste to aj vy?" Americký sen v praxi. Ak chcete kurevsky zbohatnúť, musíte niekoho ojebať. Inak ale príjemné retro s presným Michaelom Keatonom. 60 % ()

Jaro.Krafcik

Nie ani po rokoch nezmením hodnotenie z veľmi silných troch. A to sa na Keatonov výkon dobre pozeralo a mcdonalds navštevujem pravidelne. Ale na životopisné snímky je to málo a nie vždy ma chytia. Čo je veľká škoda lebo film je to dobrý. Určite si niekedy dám zase repete. Možno aj v telke keď ho tam dajú. 3* ()

zsn

No jako že bych potřebovala dvě hodiny koukat na to, jak se někdo vypracoval k monopolu fast foodů, to teda fakt ne. Alespoň, že zobrazili skutečnost, a sice, že celý patent byl lstivě uloupen, ač říci nahlas si to musíte sami. Nuda nuda a zase nuda a nic, na co by se dalo koukat dvakrát. Jediný zajímavý byl ten přechod k úžasu z hamburgerů, které vám holka na kolečkových bruslích nepřiveze k autu, aby vám spešl podtácem poškrábala lak vašeho Buicka, nýbrž nyní vy jste nuceni se s těmi špeky k okýnku doplazit a hamburger si rozbalit z nezvyklého papírového obalu. Někdy bych se chtěla strojem času vrátit do Ameriky pastelových barev a pin-up holek s obřími sukněmi - mělo to své kouzlo - rošťáctví i nevinnost. Tehdy možná ještě i ty hamburgery byly svým složením nevinné. No, dostala jsem na tu nemravnost chuť, takže to vidím na oběd v Mekáči :) ()

Zemi11

Chybí základní dějová linka, kolem níž by se film vochomejtal. Je to de facto nezajímavý příběh o něčem všeobecně známém. ()

kenkaku

Prvních 30 minut je doslova koncert který vrcholí když braři MCDonaldovi (snílci co mají geniální nápad a styl) vysvětlují svůj brilatní a inovativní systém Krockovi (packal co sám nikdy nic nevymyslel a podělal na co sáhl). Pak už jen sledujete, jak "žralok" (nebo krokodýl?) cupuje kousek po kousku svět dvou lidí co měli geniální nápad jen aby se sám napakoval (a přebral manželku svému partnerovi... ach... sem zas něco vykecal asi). Prostě nemám rád lidi co staví své blaho na úpadku ostatních (tzv "jdou přes mrtvoly") a přesně podtrhuje to co nesnášim. Nemusíš umět vůbec nic, stačí být dostatečně velký hajzl. ()

Soweek

Na životní drama podstatného významu je to celé takové nemastné, neslané, nezábavné. I přes nelíbivé vyobrazení Raye Kroca mi to navíc stejně přišlo jako reklama na McDonald. Důraz na hodnoty, které běžně Mekáč propaguje zde byl až příliš velký a neúměrný důležitosti příběhu. ()

Circumscriptor

Chcel som použiť citát o tom, ako bude McDonald´s nová americká cirkev a zasýti telo aj dušu, ale všimol som si, že to už použil kolega "curunir" predo mnou. Práve táto veta tak nádherne poukazuje na revolučnosť a originalitu tohto obchodného reťazca nielen v USA, ale na celom svete. Dosť ma zaujíma, ako podaktoré obchodné reťazce, podniky a inštitúcie, ktoré dnes zarábajú miliardy vznikli, preto som si nakoniec aj ten snímok vybral. Film všetko dopodrobna preberá, postavy sú prepracované do posledného detailu a už si ani nepamätám, čo naposledy tak nenásilne a autenticky zobrazilo skutočnú atmosféru 50. rokov. Len ma trochu zarazila tá zvrátenosť zákonu o autorských právach, ktorú sme mohli vidieť v praxi práve v tu - reštaurácia nesmie niesť meno "McDonald´s hamburgers" ani nič podobné, aby to nepripomínalo názov obchodných reťazcov pána Kroca. Zakladateľ ma priam extrémne pozitívne prekvapil a po filme Život je to už druhý snímok v rozpätí rokov 2016/17, kde pri záverečných (v prípade tohto filmu skôr "takmer" záverečných) titulkoch hrala skladba od Normana Greenbauma - Spirit in the sky. Asi ju majú ľudia z filmárskej brandže v poslednom čase v obľube. ()

Forsberg11

Veľmi kvalitne a na danú tému aj veľmi vhodne spracovaný životopisný film. Keaton sa v roly neúspešného predajcu a neskôr multimilionára Raya Kroca očividne našiel. Bola radosť pozerať sa na jeho herecký prejav. No Nick Offerman a John Lynch mú dostatočne sekundujú a v niektorých momentoch ma Offerman bavil ešte o niečo viac. Toto je herec, od ktorého do búdocnosti očakávam ešte veľké veci. Má zaujímavý herecký prejav a veľkú charizmu. Od režiséra to bol podľa mňa čiastočne zásah na istotu. A síce aj takýto film sa dá pokaziť, no ak to do rúk zoberie niekto "normálny" (čo je prípad Johna Hancocka), tak z toho veľký "prúser" zrejme nebude. Zakladateľ má baviť..., a baví. Zabáva diváka všetkými filmovými zbraňami, od začiatku do konca. Výhrady ma v podstate žiadne nenapadajú. Presvedčivé, silné 4*. 85 %!! ()

Babous

Dostal jsem z toho chuť na hamburger, ale jinak pocity žádné. "Zakladatel" byl tak trochu hajzlík, ale to od člověka, který založil největší korporaci na světě, tak trochu očekáváme. Atmosféra 50. let nulová a přitom tam pro ni bylo tolik příležitostí - při cestách pouští, dálnicí, městem, při střihové montáži stavby Mekáčů... Působí to na mě nedodělaně, jako kdyby to všechny v polovině přestalo bavit. ()

xstar

Taketo filmy by sa tocit nemali. Reziseri z toho chceli spravit motivacny film typu: The pursuit of happyness a dalsie podobne snimky. Akoze ''Chod za svojim snom''. Len, ze problem je, ze Ray Croc zakladatel McDonalda nebol. Privlastnil si cely ich koncept a v podstate ich okradol o miliony, ktore by dostavali do dnes aj ich potomkovia. Smutny film a este smutnejsi koniec. ()

Maynard.

Ať už mekáč nebo fejsáč, tak u zrodu tědlech velikánů byl jeden "velký" ojeb :o). Kdo by taky sázel na poctivost druhých v branži, která vynesla miliardy dolarů? Snad jen balící McDonaldi, kterejm Keaton bravůrně vyfoukl jejich koncept a stálo ho to jen 2 melouny dolarů. Na Keatonovi je vidět jak zraje jako víno... Čím starší, tím lepší výkony. Asi je to těma zkušenostma nebo co. Bylo celkem úsměvný sledovat počátek týhle cesty, která určitě zkřížila cestu téměř každýmu normálnímu člověkoj :o) (vegany, a další podobný neberu jako průměrný a normální konzumenty). Já osobně mám mekáče asi tak 2 minuty cesty z domu, takže si občas zajdu pro nějakou tu lahůdku. Ale nikdy to pro mě nebude uplná topka z jednoho jedinýho důvodu - nerozpejkaj ty housky. Což mi přijde strašná škoda, páč ten zbytek uvnitř docela ujde, ale když si kousneš do housky a necejtíš jak křupe, je to 20% zážitek oproti opravdovýmu burgeru. Jo, ale film v klidu :) ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka

10.03.2016

Poslední dva ročníky Oscarů měli jasného vítěze - Michaela Keatona. Hvězda Burtonových Batmanů sice neurvala žádnou sošku, objevila se ale v Birdmanovi i ve Spotlightu, tedy v obou vítězných filmech.… (viac)