Skutočný príbeh muža, ktorý bol stelesnením amerického sna a vybudoval najznámejšiu sieť rýchleho občerstvenia na svete. V roku 1954 dostal Ray Kroc (Michael Keaton) objednávku na 6 mixérov na výrobu obľúbených mliečnych šejkov od bratov McDonaldovcov, ktorí prevádzkovali malú reštauráciu s hamburgermi v južnej Kalifornii. Toto nezvyčajne veľké množstvo ho okamžite zaujalo a rozhodol sa, že dodávku vybaví osobne. Od tohto momentu sa začala písať história obrovského impéria McDonald, do ktorého dnes patrí neuveriteľných 35.000 pobočiek po celom svete. (Forum Film SK)

ivan_drago

Tak mi ty prasárny žerem kvůli ménu (čti jménu, ne menu)... A ty zlaté oblouky... Kroc by měl vidět takovou pobočku na Florenci, to je teprve prasárna obklopená bezdomovci, feťáky a vyčpělou močí... Atmosféra 50. let už se nikdy nevrátí, stejně jako kouzlo těchto restaurací.... a to nemluvím o tom, že jsme tu čest měli kvůli té zkurvené totalitě o mnoho desítek let později... V pomalém tempu vyprávěné drama/nedrama o jednom vytrvalém obchodníkovi, který navždy změnil způsob stravování... ()

Johnny.ARN

Ono je to strašne pekné, keď sa na to pozeráte a vidíte, ako to rastie a všetko funguje. Koľko je ale za tým práce, driny a iných keksov, to ani najlepší film s najlepším režisérom a obsadením nedokáže zachytiť. Toto ale od toho nebolo ďaleko. Film, ktorý vás veľa naučí, z ktorého sa veľa dozviete a ktorý ukazuje americký sen jedného českého migranta, ktorému sa páčilo, ako to znie. 4 z 5 ()

Mrkvič

Keaton nesleze z plátna a podává heroický výkon. Ono je teda jeho hraní vždy dost podobné, ale na postavu takřka bezcharakterního obchodníka dokonale padne. Okolní postavičky jsou také zajímavé a dobře zahrané a tak se celé dvě hodiny dobře kouká na zajímavý příběh o fastfoodu, kde se byl někdy najíst asi každý z nás. ()

Qitek

Informativně fajn, to jo. Jinak typický, až moc klasicky vyprávěný a navrch především... děsně unavený. Po všech směrech. Odřený tři. ()

Ryuuhei

Nejde o takový ten typický, pozitivní příběh o člověku, co by měl geniální nápad a my bychom tedy sledovali jen jeho počáteční neúspěchy a postupnout neústupnou cestu za slávou. Naopak, Zakladatel vypráví smutný příběh dvou bratrů, kteří vskutku měli skvělý nápad, zároveň si plnili i vlastní sen, ale rozhodli se vše vložit do rukou vizionáře, který je různými podlými a protiprávními cestami nakonec připravil téměř o vše. Ještě navíc, když na příběh nahlížíme optikou právě Raye Kroca, kterému jde výhradně o zisk, slávu, uznání a půjde kvůli tomu i přes mrtvoly. Na druhé linii se nám samozřejmě představuje i úsvit řetězce McDonald's, jeho prvopočátky a systém, který podniku dopomohl k celosvětovému úspěchu, jenž přetrvává dodnes. Snímek jsem si užil, výborný životopisný film pojatý z trochu jiné stránky, než je zvykem. ()

venison

John Lee Hancock jede a servíruje nám na plastovém podnosu "Zakladatele".. O něco lepší než "Zachraňte pana Bankse", ale o něco málo horší než "Zrození šampióna" ;-) Michael Keaton si díky loňské nominaci na Oscara za "Birdmana" vykoledoval tuhle skvělou hlavní ne příliš kladnou roli.. Jsem ráda, že jsem díky "Zakladateli" měla příležitost, projít si svižným a velmi koukatelným tempem začátky řetezce McDonalds, který je nejen v Praze k vidění na každém rohu.. Netradiční (i když se nám to v posledních letech v kinematografii pozvolna rozmáhá) vyprávění z pohledu hlavního padoucha.. Tenhle business nebude nic po mě - vlísat se do přízně s jedním konkrétním záměrem jako hladová lasička do kurníku a obrat kohokoliv o cokoliv včetně jména samotného - tohle všechno chce silný žaludek :-( Možná za každým monstrózním projektem dřímá monstrózní padouch, kterého na jednu stranu všichni nenávidí a na stranu druhou obdivují.. Krutá, ale pěkná podívaná.. ()

elanius

(86/2017) / Pozerateľný kúsok s klasicky dobrým Keatonom. Bohužiaľ reálne film nemá filmársky ani príbehovo čím prekvapiť. Nezaškodilo by mať občas trochu vyššie ambície. (6/10) ()

LittleJohnny

Založeno na skutečné události = polovina úspěchu. Na mě tento snímek rozhodně udělal dojem a to jak příběhem tak samotným zpracováním. Plná palba. ()

Pavlínka9

Jak zde již bylo napsáno - tento film představuje vzorový příklad, jak se dělá podnikání a co všechno pro to člověk udělá - a v tomto případě to není zrovna ten ukázkový vzor. Film mě ohromně bavil a moc se mi líbilo, jak Keaton ztvárnil Kroce, který se v životě tak snažil až prostě udělal trochu jiný tah, než první část svého života. Je to svižný, jasný, během 10ti minut se seznámí s McDonaldovými bratry a uchvátilo mě to. Bavila mě ta "rychlost" s jakou je to natočené a ani na minutu mě to nenudilo. Nadchlo mě to, jaký bratři měli koncept, jak to fungovalo, bylo to krásné. A on to prostě vzal a přetvořil si to a zneužíval je. Vysloveně to od Kroce bylo hnusný. Film ukazuje, jak Kroc chtěl jít výš a výš ale zároveň chce mít čistý podnik a nastavené pravidla - což byl vlastně ten rozpor, že chtěl, aby to byla krásně odvedená práce. Kroc si jde za svým a bohužel šel přes 2 jiné lidi. Ve filmu je skvělá hudba, střich, rychlost, vstupy, jak bratři vypráví, jak přišli k tomu nápadu - krásné prolínání při vyprávění. A závěr - fikce/realita - moc skvěle zakončené. Tohle se podle mě dost povedlo. ()

T-pack

Všichni znají zlaté oblouky, málokdo ale asi ví, kde se vzaly a jak se jim povedlo rozšířit se nejen od pobřeží k pobřeží. Já jsem s příběhem rozhodně nebyl původně obeznámen, Keatonovo hraní v traileru ovšem stačilo, abych se na snímek chtěl podívat. Ironie názvu možná slibovala zajímavější film, než jaký se z toho nakonec vyklubal, ale rozhodně mě to bavilo víc než většina biografických snímků. Krom Keatona se o to postarali i Nick Offerman a Laura Dern. Mohou přitom pracovat s výborným scénářem, který neukazuje Kroca jako černobílého bídáka. Fiktivní verze tohoto podnikatele je tak nesmírně přitažlivá, že se člověk touze natočit o něm film ani nediví. Bohužel režie není nic, co by člověka překvapilo, a ani ten skvělý scénář se nedokáže vyhnout několika klišé a zaběhlým stereotypům biografického snímku. Ale když už nic jiného, alespoň se člověk dozví něco o historii řetězce, o které se jinak moc nemluví. ()

YumiOkami

je vazne neskutecny, jak vam jeden clovek umi zkazit zivot. hlavni (anti)hrdina okradl bratry mcdonaldovi o jmeno a oni s tim nemohli nic udelat. pripomnelo mi to the social network; vzdycky vam nekdo muze ukradnout vas napad a vydelat na tom vic, nez vy. — mam radost za june martino, ktera se stala castecnym vlastnikem spolecnosti a byla prvni zenou, ktera obchodovala na burze new york stock exchange.♥️ ()

Cushing

Hezky jízlivá a ironická biografie. Laura Dern ve své úžasné roli manželky, která se přes svou neskonalou podporu dostala do tábora poražených. Měl jsem chuť na hambáč do půlky filmu, potom už ne. ()

Mishqo

75-80% ... O tom ako sa z McDonald's stal nadnárodný konglomerát a veru že budete možno aj prekvapení, že to nebolo vďaka bratom McDonaldovcom. Keď Ray Kroc uvidel príležitosť, hneď sa jej chopil a vybudoval z ničoho to fast foodové monštrum, ktoré všetci tak dobre poznáme. Išiel aj cez mŕtvoly, no žiaľ o tom veľký biznis väčšinou je. Keaton nesklamal. ()

KasparekZabijak

Jaro 1992. Vodickova ulice. Pamatujete ? Yes !! Prvni mekac v Praze !!! Nikdy na to nezapomenu, stejne jako na oslavu bratrovych 10. narozenin o dva roky pozdeji v pobocce v Mostecke ulici. Tenkrat jeste oslavenec mohl ztlaskat vse co se do nej veslo gratis, rozpustile pokrikovat na hostesky, delat si prdel z Ronalda McDonalda, patlat zradlo na zem a dokonce vas pustili i do zakulisi podniku a vsechno vam ukazali, vcetne mrazaku kde jidlo skladujou a tak podobne. Kdyby se podobnyho kroku tihle dva sympataci vyvarovali v San Bernardinu o 40 let driv a nepousteli Raye Kroce do kuchyne, svet by dost mozna dnes vypadal uplne jinak. Do detailu vypiplana atmosfera 50. let, skvely vyber hercu, umirnenost hlavnich hrdinu pri snaze zachovat si vlastni tvar, chut svych vyrobku a nechut prechazet na instantni veci atd atd.... na druhy strane genialni demon v tele prodavace mixeru, ktery spravne odhadl ze tohle bude terno. Musite ho chapat, musite litovat brasky Donaldy ze splakali nad vydelkem, musite mit celou dobu filmu neodolatelnou chut na double cheesburger, musite tenhle bijak milovat. 100% ()

sskrblik

"Ou Mekdonald burgra měl, hýja hýja hou a šmejd mu ju ukradl, hýja hýja hou"... Majkl Kýtn v roli zkurvysyna je bezkonkurenční a po dlouhé době jeden z těch lepších snímku. Vypráví pravdu o gigantickém nenažraném řetezci jakým McDonnald yeah... Po L´Big Mac v akci za křesťanských devětatřicekorun českých ideální film na shlédnutí. ()

VanTom

V úvodu se doslova neomaleně blahořečí hamburger (jakkoliv myšlenka fast-foodu byla/stále je revoluční i geniální), aby pak přes prvorozené "rodinné" pobočky nastoupil tvrdý lukrativní byznys (s pozemky) a frančízu vyzdvihl do současného nadnárodního molocha. Za čímž stál jeden vytrvalý podnikatel (nepřekvapivě skvělý Michael Keaton), který prvotní (nevelké) sympatie ke své osobě ztratil finálním nesmlouvavým, silovým vyštípáním bratrů McDonaldových z celého podniku. Zajímavý kousek americké historie, filmově ale jen průměrně zasycující. ()

zdenny

Tento příběh mne velice zaujal. Ne jen jako film, ale příběh muže, který vytvořil impérium – a měl české kořeny. Ať již byl pan Crok (?) vyobrazen jakkoliv, jeho epochální záměr byl naprosto geniální. Když porovnám filmy o výjimečných osobnostech, které dokázaly realizovat převratné věci (Zuckerberg ve filmu „Social Network“, Bill Gates a Steve Jobs ve filmu „Piráti ze Silicon Valley“, Steve Jobs ve filmu „Jobs“), nemůžu se ubránit dojmu, že tito lidé mají některé znaky společné. Jsou jiní, mnohdy divní, působí jako necitelní nelidové, jdou přes mrtvoly. Jenže bez takovýchto lidí by žádná z oněch převratných věcí neexistovala. Otázka tedy zní: Mají být úplně všichni ctnostní, ale bez určitého pokroku anebo se sem tam objeví někdo, kdo udělá něco převratně výjimečného a tím změní myšlení celé (anebo celých) generací? ()

Sany33

Trefný názov filmu vypovedá životovpisný príbeh o zakladateľovi jedného z najväčších firemných impérií na svete a to o McDonald's a reč je o Rayovi Krockovi, ktorý koncept rýchleho občerstvenia s ktorým prišli bratia McDonaldovci posunul na úplne inú úroveň. Film vykresľuje Krocka ako víťaza veľkého boja so svojimi spoločníkmi a človeka, ktorý svojím ambíciám podmienil celý svoj život a stálo ho to niekoľko miliónov v súdneych sporoch a rozbité manželstvo. Filmy o živote majú svoje melancholické tempo a inak tomu nie je ani pri tomto. Čo sa týka Michaela Keatona ten to zahral bravúrne ako už sme na neho zvyknutý. 71% ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka

10.03.2016

Poslední dva ročníky Oscarů měli jasného vítěze - Michaela Keatona. Hvězda Burtonových Batmanů sice neurvala žádnou sošku, objevila se ale v Birdmanovi i ve Spotlightu, tedy v obou vítězných filmech.… (viac)