Skutočný príbeh muža, ktorý bol stelesnením amerického sna a vybudoval najznámejšiu sieť rýchleho občerstvenia na svete. V roku 1954 dostal Ray Kroc (Michael Keaton) objednávku na 6 mixérov na výrobu obľúbených mliečnych šejkov od bratov McDonaldovcov, ktorí prevádzkovali malú reštauráciu s hamburgermi v južnej Kalifornii. Toto nezvyčajne veľké množstvo ho okamžite zaujalo a rozhodol sa, že dodávku vybaví osobne. Od tohto momentu sa začala písať história obrovského impéria McDonald, do ktorého dnes patrí neuveriteľných 35.000 pobočiek po celom svete. (Forum Film SK)

BOURQUE

Z hľadiska informácii o zrodeniu „M-ča“ (ako ho dneska známe) zaujímavý film. Na vyššiu úroveň sa to však nedostal kvôli tomu, že tam chýba väčšia škála emotívnych stupňov a momentov. M. Keaton (ako herec) veľmi dobrý, je vidieť, že sa s úlohou stotožnil. P.S.: Mám svoj názor o pánovi Krocovi. Osobné hodnotenie: 76% (***) ()

Folky

Hodí se otázka, jak se má člověk v tomto filmu stavět k osobě "zakladatele" a samotnému McDonald's. Rozhodně nepovažuji za chybu, že se zde nerozebírá, jak je to jídlo nezdravé, ale raději se upozorní na dobrý nápad, který za tím stojí. A co se týče hlavní postavy, v několika chvílích jsem ho chápal, i když to nakonec přehnal. Nebýt posledních dvaceti minut, kdy se z Keatona stane opravdu hajzl (a věřím, že to takhle bylo doopravdy, takže nekritizuji film, pouze poznamenávám), skvěle by to fungovalo jako rekonstrukce událostí, které nebyli zas až tak černobílé, a film se k nim staví nezaujatě. Takhle je to svižná ukázka "jak to bylo", ale nic víc. I tak ale pod čtyři jít nemůžu. ()

HenryIvan

Tento film sa nedá pozerať bez toho, aby ste nezačali byť hladný. Už po niekoľkí krát som si všimol, ako veľmi používa Michael Keaton gestikuláciu. V tomto filme sa hodila, pretože stvárňoval v podstate „ podomového obchodníka ”, ktorý sa snaží presvedčiť ľudí o kvalite výrobku, ktorý predáva. Tento príbeh nám ukazuje, akým špinavým miestom je biznis a ako nie že zmení človeka, ale pomotá mu hlavu. Sláva a moc sú dobrí radcovia, no zlí páni. Vcelku slušne sfilmovaná biografia ( aj keď tam zachytáva ani nie polovicu jeho života ), ktorá objasňuje jeho výstup na výslnie a ukazuje ako začínal asi najznámejší fast food na svete. 75 %. ()

Torpid

V kategorii filmu jako reklamy by to bylo na 5 hvězd. Okamžiky expanze firmy a samotného fungování jednotlivých provozoven je doprovázeno patřičnou hudbou a uměřenou eufórií herců. Na tom nic nezmění ani lehce načrtnutý charakter svině praotce zakladatele. Celkově se jedná o dost zajímavý a hluboce děsivý zážitek. ()

Kiisaki

Příběh o založení největší a nejznámější společnosti, která změnila tvář stravování, je bezesporu velice zajímavý. Jeho filmové zpracování je však na rozdíl od podávaných hranolek nemastné a neslané. ()

tomik99

Hambáče z mekáče jíme všichni, ale málokdo z nás ví, jak vlastně tento koncept vznikl. „Zakladatel“ je naprosto geniální film se skvělým a stále svěžím Michaelem Keatonem a dvěma zaprdlými bratry, kterých mi bylo ve finále líto. Těžko říci, co je morální a co už ne. Bratři vymysleli skvělý koncept, ale chtěli se držet rodinného podniku a neexpandovat. Zkrátka jim stačilo to, co měli. A vlastně nemůžu říct, že je to špatně. Celé řadě současných restaurací by se dařilo o dost lépe, kdyby expandovaly, ale nechtějí. Je to jejich rozhodnutí a to je nutné respektovat. Kroc ovšem viděl v McDonald’s zcela něco jiného, a tak „trochu“ značku ukradl a udělal z toho mega firmu, kterou zná dnes celý svět. Jak už to bývá zvykem, každý skvělý nápad je někým mazaným ukradnut – viz Facebook. Co mě trochu mrzí, že bratři nakonec nedostali své jedno procento z tržeb do konce života. Určitě tam šla udělat ještě nějaká jiný dodatek či dohoda, která by to povolovala. Ústní sjednání smlouvy je vždy velkým problémem. Zvlášť když jde o tak velké peníze. Pokud tento film měl něco u mě splnit, tak to, že mám okamžitě chuť jet do mekáče a dát si pár burgerů. ()

Porp

Je to iba priemerný fim. Nič viac, nič menej. Ničím originálny. Človek nevie či má Rayovi Krockovi fandiť alebo ho nenávidieť. V porovnaní s filmom Joy, ktorý sleduje tiež podobnú genézu budovania vlastného biznisu, nie je ničím zapamätateľný. Ale treba uznať, že Keaton je veľmi presvedčivý. ()

Katcat

Nikdy jsem neměla ani nejmenší tušení, co všechno stojí za vznikem tohoto řetězce restaurací. Bylo vcelku jasné, že vybudovat něco takhle grandiózního, nevzešlo jen z pozitivních přístupů a věřím, že kvůli něčemu takovému člověk nemůže být jen hodný a hloupý, ale že byl vznik až takhle podlý a nelidský, tomu bych nikdy nevěřila. Jak asi tací lidé spí? Jak moc je to zabezpečení i pravnuků uspokojí i přes to, co bratrům provedli? To se nikdy nedozvím, protože já raději pojedu ve větší chudobě a osobní čistotě. Nicméně klobouk dolů, film úžasně zpracovaný a trochu mě potěšilo, že aspoň první roky se hledělo na kvalitu jídla, které se lidem prodávalo. ()

vitautas

Trochu mě děsí podobnost příběhu se Social Network. Člověk si pak řiká, kolik převratnejch nápadů nějakej podnikavej zmrdeček ukradl a pak se na nich napakoval sám. ()

joker30

Remeselne a herecky je to spravené skvele, ale je to tak trochu nuda. Pravda je ale že vzhľadom k téme asi nejde ani čakať nejaké zvraty,drámu či akciu... 75% ()

Torgal

Taký typický americký success story - bezohľadný biznisman pošliape ideály majiteľov firmy, ukradne im podnik spolu s ich menom a ani v najmenšom nedodrží ústny sľub, ktorý im dal. Odmysliac si fakt, že pán Kroc bol v podstate riadny zmrd a tento film sa ho snaží vykresliť ako podstatne menšieho zmrda, tak to bol celkom zaujímavý životopis, ktorý môže byť inšpiráciou ďalšej generácii zmrdov. 6/10 ()

Mara97

Ačkoli jsem o filmu věděl, kupodivu jsem s jeho puštěním dlouho váhal - a dělal jsem chybu. Trochu jsem se bál komerčního cosi, co mě ani nebude bavit, ale jednalo se o příjemný snímek s Krocovým prožitím vlastního amerického snu. A vše nabývá ještě lepší podoby, když se jedná o potomka českých emigrantů. Český pragmatismus forever. ()

geek.ondra

Brutálně mě to nezajímalo ale vlastně mě překvapilo že je to aspoň průměr. Keaton je fajn a občas to stylem vyprávění připomíná Jobse s Ashtonem Kutcherem což je vlastně strašně osvěžující. Jinak ale naprosto obyčejný meh. 5/10 ()

Likan7

Film přesně podle mého gusta. MC známe určitě všichni, nejspíš ani neexistuje v našich hájích člověk, který by ho neochutnal a tak se jsem byl celkem zvědavý na vznik tohoto gigantu. Předně musím říct, že Keaton tady exceluje. Nepřekvapivě stojí celý film na něm a překvapivě si to dává s velkým přehledem. Vyváženost mezi mužem se sny a parchantem, který vlastně jen parazitoval tak dlouho, až se odpojil, zahrál na výbornou. Pozadu nejsou ale ani ostatní herci a díky tomu je film hned lepší. Nevím jak moc je film podle pravdy, ale jako nástřel toho, jak MC vznikl to poslouží skvěle. Klidně bych si takové filmy dával pravidelně. Ikea, KFC, Burger King. Jasně, bylo by to všechno na jedno brdo, ale Zakladatel je tak "příjemný" film, že bych si to dával s chutí. Jasně, můžete si říkat, že MC zničil americkou populaci víc jak atomovka, ale to není tenhle příběh. Filmově asi za pěkný 3, ale film se mi trefil do nálady a k tomu...to je o Mcdonalds :-) ()

RajAthen

Michael Keaton je prostě hajzl, podnikavý vizionář, ale též sebestředný hajzl. Teď víte premisu filmu a prakticky jej nemusíte ani vidět. Výkon hlavního protagonisty se mi ale líbil a celkový koncept mi přišel zajímavý. Objektivně je to asi moc dlouhé a najdou se i slabší místa, navíc mi přijde, že vyváženost důvěřivých bratrů a vlka v rouše beránčím je možná až příliš jednostranná. Celková atmosféra si mě však získala. ()

E lan

Vynikající příběh psaný životem, velmi podařené herecké výkony bratrů Keatona. Prostě 2 hodiny poučné podívané jak vznikl obchodní zázrak a jaké cesty k němu vedou. ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka

10.03.2016

Poslední dva ročníky Oscarů měli jasného vítěze - Michaela Keatona. Hvězda Burtonových Batmanů sice neurvala žádnou sošku, objevila se ale v Birdmanovi i ve Spotlightu, tedy v obou vítězných filmech.… (viac)