Skutočný príbeh muža, ktorý bol stelesnením amerického sna a vybudoval najznámejšiu sieť rýchleho občerstvenia na svete. V roku 1954 dostal Ray Kroc (Michael Keaton) objednávku na 6 mixérov na výrobu obľúbených mliečnych šejkov od bratov McDonaldovcov, ktorí prevádzkovali malú reštauráciu s hamburgermi v južnej Kalifornii. Toto nezvyčajne veľké množstvo ho okamžite zaujalo a rozhodol sa, že dodávku vybaví osobne. Od tohto momentu sa začala písať história obrovského impéria McDonald, do ktorého dnes patrí neuveriteľných 35.000 pobočiek po celom svete. (Forum Film SK)

oLí

Nikdy jsem o tématu tohoto snímku nepátral a jelikož se sám prezentuje jako film zachycující skutečné události, budu ho tak brát a hodnotit a víc se pídit o vzniku mého milovaného Mekáče nepotřebuju. A jelikož mě na návštěvu pro pět čízů, hrany a kolu nemusí nikdo dvakrát moc přemlouvat, sledoval jsem Zakladatele s velkým zájmem již od počátku a musím říct, že se jedná o hodně dobrou práci. Ze všech těch povedených věcí zmíním to, co mě momentálně napadne - elán, je to kurva svižný, živý, temperamentní, Michael Keaton dokazuje své geniální herectví i po těch několika letech profesního útlumu, kdy ho většina (včetně mě) měla už za odepsaného herce - fakt je nezaměnitelný, zahrál to bravůrně. Pak ta doba, kulisy, auťáky, žraní cheesburgerů, amerika, no prostě bomba. Nevím, jak by se mi třeba líbil snímek podobně natočený akorát o vzniku já nevím třeba Victoria's Secret nebo jak se to jmenuje, takže to asi není uplně jen o filmařské práci, ale i tématu... Já nemůžu říct špatného slova a nemám důvod cokoliv kritizovat, dvě hodiny mi uběhly bez minuty nudy, prostě výborná práce a dal bych i pět hvězdiček, kdybych nebyl takovej škrt. 8.5/10 ()

Listeroman

Věrně zachycený příběh o "zakladateli" snad největšího řetězce na světě, který, jak už to tak bývá, nebyl úplně tak jednoduchý a přímočarý. V podstatě se jedná o na chlup stejný příběh, jako o založení facebooku (Social Network), kde chlápek ukradne geniální nápad, vylepší ho, odkopne všechny své blízké, kteří ho brzdí a jeho byznys vzápětí vyroste v impérium. Předpokládám, že podobně taky vznikla nejedna úspěšná firma. Zakladatel je ale opravdu jen kopií Fincherova filmu a nepřináší bohužel nic nového. Příběh je to zajímavý, ale chtělo to trošku originálnější zpracování. Třeba z pohledu opravdových zakladatelů. ()

Khalesi

McDonald´s kŕmi tupé hlavy sračkami, či sa to už verbalovi páči, alebo nie. Nikdy som ho nepovažovala za filantropa, ale predpokladala som aspoň štipku inteligencie, ale ak je to hovno, čo sa v tomto fastfoode servíruje mňamka, tak by ma zaujímalo čím sa to celý život vlastne živil. Samozrejme, všetci nenažranci bažiaci po škváre by predali vlastnú mater, len aby si mohli voziť rite v luxusných fárach, obklopovať sa síce krásnymi, ale zvyčajne nie príliš inteligentnými slečnami a vlastniť vily s bazénmi a toľkými miestnosťami, že ich všetky snáď ani v živote nenavštívia, nie že by ich ešte potrebovali. Psychiatri tomu hovoria prekompenzácia, hádajte čoho asi.Sama zrejme nemám dosť rozumu na to, aby som pochopila podstatu takéhoto bytia, ale každopádne nevidím nič obdivuhodného na tom, že si tento Molochov služobníček toľko nahrabal a to ešte tak, že šiel a stále ide cez mŕtvoly. Nuž čo, sme rozdielni ľudia s rozdielnymi názormi a prioritami. Všetci žijeme na jednej planéte a takýchto bezohľadných citových kryplov nedotknutých akoukoľvek mierou morálneho uvedomenia či dokonca slušnosti, je tu všade ako múch na hovne. Zabiť ich a z milosti ukončiť tú ich nekonečnú honbu za diamantom je nezákonné, takže nám nezostáva nič iné než s nimi zdieľať životný priestor a snažiť sa potlačiť nevolnosť ak sa ocitneme v ich bezprostrednej blízkosti.Mimochodom je až neskutočné, ako tagy pri tomto filme vystihujú podstatu ľudstva. Smutné. ()

malylada

Jakožto velký konzument McDonaldu jsem si tuhle projekci nemohl nechat ujít (trošku vtipkuji, nejsem žádná chodící koule). Příběh vypráví o obchodníkovi, který prodává mixéry a shodou okolností se stane jeden z největších businessmanů minulého století. Celé je to odvyprávěno velmi solidně, dobová atmosféra dýchá na každém kroku a Keaton hraje svojí roli snad lépe, než originál. V celém příběhu jsem měl jeden problém a to se samotným hrdinou, který se v očích jeví jako docela nemorální člověk, jdoucí tvrdě za svým cílem a který se moc neohlíží kolem sebe. Celkové svého úspěch nedosahuje ani tak svojí pílí, ale spíše mu život přihrává do cesty správné lidi nebo na nich parazituje. Proto ve filmu není moc momentů, proč hrdinovi fandit v budování podnikání, ale naopak soucítí s lidmi kolem. Film od začátku do konce jede ve vlažném tempu, bez žádných zvratů nebo něčeho, co by vyvolalo nějaké emoce nebo rvalo koule. Prostě dobře odvyprávěný příběh, nic víc, nic míň.......6/10 ()

Lacike

Klasicky zivotopisny film, ktoreho hlavnym problemom je, ze jeho hrdina je absolutne nezaujimavy. A to napriek tomu, ze ho hra exBatman, ktory sa snazi konecne ziskat Oscara. Bohuzial s takymito tuctovymi projektami sa mu to nepodari. Ovela zaujimavejsi ako cely jeho pribeh je niekolkominutova scena v ktorej mu bratia McDonaldovi opisuju ako prisli na pasovy spôsob vyroby hamburgerov. Jeho sukromie tu je uplne minimalizovane a v tych par scenach, ktore sa mu venuju, film pôsobi akokeby sa uplne zastavil. Uz v polovici filmu somm si nevedel predstavit o com to bude dalej. Nakoniec vysli na povrch nejake tahanice medzi nim a bratmi McDonaldovymi, ktore absolutne necakane (pokial ste este nevideli ziadny film) vyhral exBatman. Holt dalsi film, ktory ukazuje, ze jedna vec je prist s nejakym dobrym napadom a druha ovela dôlezitejsia vec je vediet to predat ludom. Takze film vôbec nefunguje po dramatickej stranke, ale da sa raz bez problemov prezit, pokial ho budete brat ako jednoduchy dokument v ktorom sa dozviete par veci zo zakulisia vzniku jedneho imperia s chutnym ale nezdravym zradlom. 5/10. ()

BoPo

Príbehovo nijako bombastické. Nič strhujúce. Žiadna neobvyklosť. Jednoducho dvaja dostali skvelý nápad, ale nemali buňky na to, aby zo skvelého nápadu urobili skvelý biznis. A tak skôr či neskôr musel prísť niekto s úsmevom na tvári a k*revsky s nimi vyjebať. Keďže je však McDonald's obrovský pojem, tak je tento pohľad za oponu ako dvojhodina dejepisu zaujímavá jednorázovka. Keaton hajzlovstvo potrebné k biznis úspechu vystihol kvalitne. Jeho plynulý prechod z človeka ktorý skúša a skúša, a neprestáva snívať o úspechu, na človeka, ktorý úspech má, a môže byť, či možno musí byť, konečne sám sebou je hlavným ťahákom. Problém filmu je v tom, že naozaj neprináša nič viac, než by dal hodinový dokument na ČT2 v štvrtok o 23:00. ()

Pink.Panther

• Americká takykultura hamburgery, mafiny, koly, meky, marvely, knihy ksichtů. Zde jsme u těch hambáčů. Film je to po všech stránkách průměrný, bez sebemenší ambice poskytnout něco málo více než jen odvyprávět zadaný příběh. A zabere dost času. A čas jsou peníze. Moc času teda nemám. Asi se stavím na rychlovku na jeden číz s hranolkama. Produkce: FilmNation Entertainment ()

JohnCZ

Krásná ukázka toho, jak funguje podnikání. Film jako takový je po režijní spíše průměrný, ale Michael Keaton jako přehnaně ambiciozní had je naprosto libový a táhne to hodně nahoru. A "The Founder" je úžasně ironický název. ()

Ajinka126

Pouhym pranim z kremene diamant neudelas. Tady je videt tolik snahy,..avsak neobstoji to jako drama, ani jako satira a na poli historie si taky prilis neveri. ()

corpsy

Film tak obsažný, až sa vám z toho všetkého svinstva ( a to nemyslím to, čo dnes Mc ponúka ) zdvihne žalúdok. Keaton ako presvedčivý hajzel, ktorý sa neštíti ničoho, aby obzvláštnil svoje skryté komplexy. Čo je ale horšie, ľudia ako bol Kroc nám vládnu. A vládne aj tento svižný snímok, ktorý svojím podaním rozhodne nenudí. ()

curunir

,,McDONALD MÔŽE BYŤ PRE AMERIČANOV NOVÁ CIRKEV. ZASÝTI TELO AJ DUŠU.“ __ Aj vzhľadom na Keatonov comeback priťahujúci na seba úspešné tituly ma ,,Zakladateľ“ zaujal ešte pred premiérov a hoci neholdujem žiadnemu z produktov McDonald (občas len hranolkám), bol som na filmársky pohľad mapujúci celý proces vzniku tejto celosvetovo rozšírenej siete rýchleho občerstvenia zvedavý. Nakoľko sú americké filmy o víťazoch (kým európske o porazených – aspoň podľa I. Szabóa), ide o typické dielo už po mnohý krát ukazujúce cestu jednotlivca ku nespochybniteľnému úspechu s pridaným mottom o vytrvalosti. Keaton ako jediný ťahúň filmu prechádza zaujímavou premenou vlastného charakteru bez toho, aby sa mohol napokon označiť negatívnymi konotáciami. Z ďalších filmových zložiek by som zmienil šikovne napísané a miestami nenútene vtipné dialógy, hudbu podporujúcu dianie na plátne a montáž niektorých scén (Keaton odchádzajúci z banky plynule prichádza ku predajni v kompozične rovnakom zábere). Nejedná sa o počin, ktorý najlepšie vyznie iba na veľkom plátne, bezpochyby sa tak však naň lepšie pozerá. (CSFD PROJEKCIA EUROVEA, 2. hodnotenie, 1. komentár k filmu) ()

Marsik

Kino Svět Lišov - No jo, už tenkrát byl byznys tvrdý a nikdo se s nikým nemazlil. Po pocitové stránce mi bylo bratrů líto, na druhou stranu tak to chodí, že silnější vždy převálcuje toho slabšího. Po filmařské stránce nemám snímku co vytknout. I když... úplně si dokážu přestavit, že by filmu více slušel obrazový formát 4:3. Pak by to dle mého přidalo na autenticitě. 80% (with J.) ()

ledzepfan

Keaton svým civilním a přesto strhujícím výkonem výrazně tahá nahoru další víceméně šablonovitou biografii která přináší pár zajímavých momentů, nikoho příliš neurazí a ani nenadchne... Jako reklama docela fajn. Až půjdu kolem Mecka zkusím zakousnout ten jejich burger. ()

NinonL

Film o geniálním obchodníkovi - podvodníkovi mě bavil. Do konce jsem čekala na rozuzlení, zda a kolik nakonec zakladatelům McDonalds vlastně zaplatil. No, podívejte se na film a uvidíte. Film doporučuji všem, koho baví byznys, obchod a rychlé občerstvení. I všem, kdo si rádi zajdou na (u nás) předražená jídla tohoto fast foodu. Michael Keaton zahrál roli nesympatického, ale schopného obchodníka skvěle. ()

MartinezZ

Oni měli sen, ale on měl vizi. Vlastně je to příběh o tom, kterak jeden měl kopu štěstí na to, že narazil na bratry McDonaldovy a pak měl kopu štěstí v tom, kdo mu jak křížil cestu (manželka hoteliéra, účetní v bance, podomní židovský prodejce biblí...). Ve výsledku mu to tak nemůžete mít ani za zlé. Prostě využil příležitosti . Jen při tom zadupal do země všechno, co mu k tomu pomohlo. Arogantní a bezohledné, prostě "business", takový, jaký je. ()

agentmiky

Parádní životopisný film o značce, kterou zná snad každičký človíček na této naší modré planetce ! Ne, teď už vážně, o historii McDonald's toho já osobně moc nevěděl, asi bych dokázal podat maximálně tolik informací, kolik mám na jedné ruce prstů (vlastně ani tolik ne =D). Zpočátku jsem si postavu Michaela Keatona a hlavně její počínání užíval, vlastně on rozšířil tuto značku po Americe a poté vyrazil na "křižáckou" výpravu i do světa, ale jak se z něj stávala větší mediální celebrita, tak v něm zároveň rostlo jeho ego a stal se z něj prostě podnikatel, co šel pouze čistě za ziskem a jeho okolí ho moc nezajímalo. Nejsmutnějším faktem bezesporu je, jak skončili opravdoví tvůrci "Mekáče", tedy bratři McDonaldovi. Nakonec je Kroc z jejich vzájemné dohody vyšachoval a oni skončili jen s finančním vyrovnáním a povinností vymazat z názvu svého originálního a prvního obchodu této proslulé značky vlastně cokoli, co by zmiňovalo McDonald's. Jinak film velmi věrohodný, dokázal zachytit perfektně dobu padesátých let. Keatonův výkon bezkonkurenční, i bratři McDonaldovi zahráni přesvědčivě. Realistické vyobrazení všech událostí, jak se staly. Za mě dávám 85 % ()

Paxxx.cz

Zakladatel nebo spíše zloděj. Nevěděl jsem, že pozadí kolem fastfoodového giganta je tak zajímavé a stojí za to si jej vyslechnout. Herecké obsazení fajn, vše docela příjemně utíká, hluchých míst tu moc není a dobrý závěrečný sumář...7/10. ()

Ellmariachi

"Kdyby se můj konkurent topil, byl bych první kdo by mu dal do pusy hadici. Dokázal bys to taky?" Musím se přiznat, že já ne a proto budu vždycky lidem jako Ray závidět. Ne majetek, ne slávu, ale to že zvedli prdel a dokázali něco co je nemožné. Mekáč prostě miluju a je štěstí, že se v našem městě nenachází, protože jinak by byla peněženka ještě prázdnější a rostoucí pupek plnej. Proto jsem si snímek pustil a přál si aby to nebyl jen nudný sled faktů. A jsem spokojený. Ray Kroc je nám představen jako fajn chlap a později ukázán jako pěkná svině. Není to hrdina, který by nesnáze láskou a statečným srdcem porážel. Naopak je to maniak honící se za úspěchem a k tomu ještě chytrej parchant. A to mě baví. 75 procent. ()

filmsim

Životopisný snímek o zajímavé osobnosti v nezajímavém provedení. Potenciál by tu byl. Michael Keaton je opět výborný a své verzi Raye Kroca propůjčil patřičnou lidskost a nepůsobí tak ani příliš záporně či kladně. Problémem tak není casting (krom naprosto nevyužitého Patricka Wilsona v nejzbytečnější roli v celé jeho filmografii), ale ostatní stránky filmu. Režie je mdlá a zbytečně usedlá. V dramatické poloze nejde patřičně na dřeň a na druhou stranu občasné komické situace vyplývají do prázdna. Film se snaží najít žánrový kompromis, který se míjí účinkem. Ani po stránce výpravy, kamery či hudebního doprovodu se nedějí žádné zázraky. Kamera je průměrná a bez nápadů, hudební doprovod nevýrazný a retro feeling 50. let skoro nepatrný. Snímek tak sází na scénář o této historické postavě, ale i když byl pro mě tento příběh zajímavý, tak vlastně na poli vyprávění nepřináší nic nového. Informativnost se filmu nedá upřít, ale jedná se o pouhou jednorázovou záležitost, po které si budete pamatovat leda herectví M.Keatona a to kdo vlastně Ray Kroc byl. Ale když nad tím tak zpětně přemýšlím, ono to vlastně stačí. 6/10 ()

Pierre

Jojo, McDonald musel být za dob pana Kroce pěkným svinstvem. Ale určitě ne tak velkým jako současné multikulturní KFC, které rozdává jako dárek k nákupu hračku plastové mešity. Viďte, pane Okamuro? Už se moc těším až se Tomio stane císařem, nastane konec Kalouskových krutocenzurových časů a natočí se film o zrůdnostech KFC. V současné situaci mi, ale nezbývá nic jiného než se spokojit s tímto filmem o McDonaldu. Je to film věčný, který ví čemu se věnovat a je velmi zajímavý. Informace jsou podávány přehledně, žádný moment zde není navíc. I já jakožto největší laik na historii McDonaldu (vůbec nic jsem o ní nevěděl) jsem se toho hodně dozvěděl. Představitel Kroce se na svojí postavu typově skvěle hodil. Ani se nemusel moct snažit aby byl uvěřitelný a taky nemusel vůbec přehrávat aby byl každému divákovi odporný. Snad každý musel soucítit a sympatizovat s bratry McDonaldovými. Za mě určitě povedený snímek. ()

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka

10.03.2016

Poslední dva ročníky Oscarů měli jasného vítěze - Michaela Keatona. Hvězda Burtonových Batmanů sice neurvala žádnou sošku, objevila se ale v Birdmanovi i ve Spotlightu, tedy v obou vítězných filmech.… (viac)