Predvianočná nočná mora

• Česko Ukradené Vánoce (viac)

Kultový animovaný film z produkcie Tima Burtona s vynikajúcou hudbou a pesničkami Dannyho Elfmana. Jack Skellington, smutný kostlivec s tekvicovou hlavou a nekorunovaný vládca Halloweenového mestečka, sa nudí. Veď koho by už vzrušoval permanentný Sviatok Všetkých svätých, ktorý v Halloweentowne trvá celý rok? Ani jeho najmilovanejšiu prácu, strašenie detí, ktorú vykonáva svedomito a invenčne, tento rok nik neocenil. Všetkých pobláznili nové hviezdy, populárni upíri, ktorí vytvorili rekord v pití ľudskej krvi za noc. A dokonca vyhrali aj hokejový zápas na cintoríne s lebkou namiesto puku!

Jedného dňa sa Jack náhodou ocitne v susednom Vianočnom meste. Celkom ho uchvátia vianočné sviatky, ktoré doteraz nepoznal všade vládne radosť detí, Santa Claus, jeho darčeky a šťastie dospelých. Aj Jack by rád obdaroval obyvateľov Vianočného mestečka a prekvapil ich počas sviatkov čímsi, čo nikdy nevideli a nezažili Halloweenom! Rozhodne sa im preto zinscenovať Vianoce v haloweenovom šate. V tom mu majú pomôcť jeho priatelia zo záhrobia. Obyvatelia Halloweentownu, umrlci, kostlivci, netopiere, strašidlá a škriatkovia sa už radujú, ako potešia svojich blízkych susedov. Ale nie je to také jednoduché, ako si predstavovali! Unesú toho odpudzujúceho tlsťocha Santu Clausa, aby neškodil, vyrobia krásne hračky a Jack ich nadeľuje deťom Vianočného mesta zo záprahu ťahanom kostrami mŕtvych sobov. No výsledok nie je uspokojujúci. Deti vybaľujú očarujúce umrlčie lebky, prítulné žravé netopiere či nežné bábiky kostlivcov - ale prečo kričia hrôzou a zamdlievajú z hnusu? Protilietadlové delá už mieria na oblohu a snažia sa zostreliť ten diabolský záprah, rozsievajúci do nechápajúcich detských srdiečok zmätok a strach... (oficiálny text distribútora)

Doski

Překvapilo mě, že to Tim nerežíroval sám, protože to je přesně jeho styl. Nechce se mi to hledat, takže hádám, že byl producent nebo tak něco. Výborná věc. Rozhodně doporučím. 85% ()

LucyD

Boys and girls of every age Wouldn't you like to see something strange? Come with us and you will see This, our town of Halloween This is Halloween, this is Halloween I přesto, že tento film je o rok starší než já, jsem jej viděla teprve včera a musím říct, že mě příjemně překvapil. Netušila jsem ,že písnička v úvodu je původem z tohoto filmu a měla jí ráda už dříve. Krásná pohádka, vskutku, není radno brát práci někoho jiného pod svá nezkušená křídla. Navíc vše z produkce Tima Burtona má úroveň, značku kvality, toto dílo nevyjímaje. Bezvadné animace a krásné písničky udělaly pro tento film výbornou atmosféru. // 95% ()

Borda01

Po letech odříkání se na Ukradené Vánoce přeci jen dostalo. Škoda jen lehké předvídatelnosti, nicméně na kouzlu neztrácí. 90% ()

GTS_PUNK

Jack Skellington, najstrašidelnejší obyvateľ halloweenskeho mestečka, toho má dosť. Rok čo rok robí počas Halloweenu stále to isté a už ho to nebaví. Jeden večer sa tak vyberie do lesov za mestom a natrafí tam na viacero pozoruhodných stromov. Tie podľa svojich ornamentov znázorňujú vchody do iných sviatočných mestečiek. On však otvorí len ten, na ktorom je vianočný stromček a zrazu sa ocitne na predtým nepoznanom magickom mieste, ktoré ho okamžite fascinuje. Keď sa vráti späť, každému o tom povie a rozhodne sa zorganizovať vlastné Vianoce v halloweenskom mestečku. Veci sa mu však vymknú z pod kontroly a celému svetu hrozí, že ostane bez Vianoc. Taký priemerný, milý sviatočný muzikál, ktorý však určite dýcha viac atmosférou Sviatku všetkých svätých, než Vianocami. Z tých len zobral akúsi základnú myšlienku a pretransformoval ju do podoby, ako by mohli najobľúbenejšie sviatky roku vyzerať, ak by sa ich chytila strašidelná partia zo strašidelného mestečka. Celkovo mám však z filmu zmiešané pocity. Navodzuje síce príjemnú a zaujímavú halloweensko-vianočnú atmosféru, vystupujú tam pekne vytvorené bábky a o hudobnej stránke snáď ani netreba polemizovať, ale celkovo ma to viac nedokázalo nadchnúť. Chýbalo tomu akési "to", vďaka ktorému by som si mohol povedať, že tento výtvor podľa poviedky Tima Burtona stojí naozaj za to. Bohužiaľ, nedočkal som sa toho a pri niektorých scénach som sa ani veľmi nebavil. Naopak niekoľko z nich mi vyčarilo úprimný úsmev na tvári. The Nightmare Before Christmas je aj vďaka tomu vyváženým, priemerným filmom. Z muzikálovej stránky je naozaj veľmi podarený a úvodná pieseň je dnes už legendárna a film naštartuje veľmi rezko. To je síce dobre, ale postupne kvalita ide dolu a drží sa niekde na úrovni zlatej strednej cesty. Aj napriek tomu je to však veľmi milý žánrový film, ktorý sa viac určite hodí sledovať počas Halloweenu než Vianoc. Filmov s lepšou vianočnou tématikou je totižto nespočetné množstvo, tých s halloweenskou už rozhodne pomenej. ()

Nix

Když jsem to viděl poprvý, tak jsem nechápal, že to je z roku 93. No jo, v tomhle Burton vyniká. Hlavně on je jediný u koho mi nevadí muzikál. To dycky vydržím až do konce, jinak to jsou věci, které jdou mimo mě. ()

Beejay

Přesně pohádkový příběh na vánoce. I když nevim co by na to řekli děti. Tim Burton opět ukazuje že umí dělat moderní pohádku. Druhé dík patří Dannymu Elfmanovy jehož hudba nemá chybu. ()

Bo

Zvláštny zvrhlý príbeh s fantastickým výtvarným spracovaním a chytľavou hudbou. Trocha morbídnosti, trocha lásky, ale hlavne vkusne nevkusná vtipná originalita. ()

Threepwood

Něco tak krásného a zároveň bizardního a trochu temného jsem dlouho neviděl.Atmosféra a vizuální stránka filmu jsou GENIÁLNÍ.Víc takových filmových lahůdek!!! ()

Zuzanyje

Vychrtlá postavička Jacka Skellingtona ozářeného obřím měsícem v úplňku a do toho znějící tklivá píseň Dýňového krále mě vždycky dostane. Stejně tak mi v době Vánoc při pečení cukroví v hlavě zní "Making Xmas"... Těžko říct, zda je to "pohádka" pro děti. Někdo by řekl, že je to hororová pohádka, animovaná, ale nikoli pro děti. Můj čtyřletý synovec se ovšem momentálně zhlídl ve všem výsostně odporném a to i přes skutečnost, že se jej rodiče odmalička snažili obklopovat jen tím krásným. Dřevěné hračky a měkkoučtí plyšoví medvídci vévodili. Nicméně - dítě dnes miluje roboty, duchy a nadevšechno kostlivce. A tak si říkám, než mu pouštět béčkové kreslené seriály, kde se to hnusníky všeho typu jen hemží, nebo ho nechat hrát tematické počítačové hry, není lepší mu pustit kvalitní hororově roztomilý snímek z produkce Tima Burtona? ()

Erian

No, tak se mi dostal do rukou úúúúúúúúúúúúúplný poklad:) Noční můra před Vánoci (známá také jako Ukradené Vánoce Tima Burtona) Henryho Selicka a Tima Burtona, který v sobě kombinuje horor, muzikál, pohádku a komedii. Kdo neviděl, je ochuzen o nevšední zážitek srovnatelný snad pouze s vyplutím Titaniku:)Tohle dílko se skutečně vyvedlo, nejen po stránce výtvarné, tedy loutkové, ale hlavně co se týče výběru tématu. Příběh Jacka Skellingtona, pána Hallowenového městečka, který se rozhodne převzít roli Santy Clause a nadělovat dětem dárečky s přesvědčením, že tím Santovi ulehčí práci a celý svět mu bude vděčen, je opravdu dost nevšední nápad. A to pojetí!!! Městečko plné zrůdiček, upírků s deštníčky před sluncem, vlkodlaky, monstry a příšerkami, které pomáhají Jackovi v jeho úsilí a nakonec vlastě způsobí celou tu zkázu tím, že připravují dárečky podle svého gusta, jako šavlozubou kačenku, panenku, co chce dítka pokousat, utrženou hlávku, a tak podobně, a to vše zabaleno v úhledném papíru s černou stuhou. Není divu, že nového Santu (Satana) nemá nikdo rád a chtějí ho spolu s jeho kostěným sobím spřežením sestřelit z oblohy. Ale nakonec se Jackovi rozsvítí, podaří se mu Santu ze spárů Boogie Mana osvobodit a ještě získat lásku hadrové panenky Sally, která je jen dalším z výtvorů podivného Frankenstainova tvůrce. Tenhle film je skutečná lahůdka:) A protože je k dostání již i na DVD, i když ke mně se dostal jinou cestou, tak ho nadmíru vřele doporučuji:) ()

DonTommy

Vizualizace Burtonovy duše v režii H. Selicka. A v tom je možná důvod proč mám radši Corpse Bride, kterou si režíroval maestro osobně, i přesto že Jack a jeho banda vznikli dřív a jsou i mnohem kultovnější. A to zcela oprávněně, nicméně potenciál v tomto případě ještě nebyl využit na 100%. Navíc mi dost leze na nervy adaptování Jacka coby jakéhosi "Emo" maskota... ()

hero_bk odpad!

Nechápu za co má tenhle film 87%?!? Animace naprosto nesympatická až odpudivá, děj prakticky žádný, pořád nějaký bezduchý zpěvy. Nevydržel jsem to víc jak 20 minut. ()

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

24.01.2013

„Kniha hřbitovů“ populárního fantasy autora Neila Gaimana je tak trochu hororovou variací na slavnou Knihu džunglí. Jak už název napovídá, neodehrává se v džungli, ale na hřbitově, kde sirotu jménem… (viac)