Predvianočná nočná mora

• Česko Ukradené Vánoce (viac)

Kultový animovaný film z produkcie Tima Burtona s vynikajúcou hudbou a pesničkami Dannyho Elfmana. Jack Skellington, smutný kostlivec s tekvicovou hlavou a nekorunovaný vládca Halloweenového mestečka, sa nudí. Veď koho by už vzrušoval permanentný Sviatok Všetkých svätých, ktorý v Halloweentowne trvá celý rok? Ani jeho najmilovanejšiu prácu, strašenie detí, ktorú vykonáva svedomito a invenčne, tento rok nik neocenil. Všetkých pobláznili nové hviezdy, populárni upíri, ktorí vytvorili rekord v pití ľudskej krvi za noc. A dokonca vyhrali aj hokejový zápas na cintoríne s lebkou namiesto puku!

Jedného dňa sa Jack náhodou ocitne v susednom Vianočnom meste. Celkom ho uchvátia vianočné sviatky, ktoré doteraz nepoznal všade vládne radosť detí, Santa Claus, jeho darčeky a šťastie dospelých. Aj Jack by rád obdaroval obyvateľov Vianočného mestečka a prekvapil ich počas sviatkov čímsi, čo nikdy nevideli a nezažili Halloweenom! Rozhodne sa im preto zinscenovať Vianoce v haloweenovom šate. V tom mu majú pomôcť jeho priatelia zo záhrobia. Obyvatelia Halloweentownu, umrlci, kostlivci, netopiere, strašidlá a škriatkovia sa už radujú, ako potešia svojich blízkych susedov. Ale nie je to také jednoduché, ako si predstavovali! Unesú toho odpudzujúceho tlsťocha Santu Clausa, aby neškodil, vyrobia krásne hračky a Jack ich nadeľuje deťom Vianočného mesta zo záprahu ťahanom kostrami mŕtvych sobov. No výsledok nie je uspokojujúci. Deti vybaľujú očarujúce umrlčie lebky, prítulné žravé netopiere či nežné bábiky kostlivcov - ale prečo kričia hrôzou a zamdlievajú z hnusu? Protilietadlové delá už mieria na oblohu a snažia sa zostreliť ten diabolský záprah, rozsievajúci do nechápajúcich detských srdiečok zmätok a strach... (oficiálny text distribútora)

LencaN

Burton má i špatné filmy (např. Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street, Temné stíny), ale většinou mě zaujme, ba přímo uhrane. Má takovou invenci, až se mi nechce věřit. Ty nápady, jak upravit realitu, jak něco obrátit, aby to dávalo svůj převrácený/zvrácený smysl a bylo to originální a zábavné. Ukradené Vánoce se odehrávají spíše ve světě svátku Halloween, ale hlavní "strašič" Jack se rozhodne další Halloween změnit, aby předčil ten právě proběhlý. Tak si zajde pro inspiraci do světa Vánoc. Ta konfrontace dvou rozdílných povah svátků je v Burtonově podání odzbrojující. Modelínová animace je nevšední, líbí se mi její plastičnost, hra s tvary a barvami. Hlasový projev hlavně představitele Jacka je prvotřídní. Tolik poloh, emocí a strašidelností v jedné postavě převést do hlasu je umění. Texty byly sem tam hodně pichlavé, ale pořád to byla legrace. ()

HennessyVSOP

Asi jsem čekal víc? Námět a hudebně dobré a originální, vizuálně klasický Burton a devadesátky. Ale jinak příběh a postavy bohužel dost o ničem, nefunguje to pro me ani jako pohadka pro dospele ani pro deti. Vysoke hodnoceni u tohoto filmu tezce nechapu, za vse mluvi uz jen to, ze tech 76 minut se vleklo jak maraton Pana Prstenu. ()

Kybela

Možná že to bylo hlavně tím špatným masterem zvuku (hudba řvala a postavám nebylo rozumět ani slovo), ale spíš mě to prostě neoslovilo. Dokonce mě to štvalo. Nápad dobrý, hudba nebyla špatná, ale celé mi to přišlo příšerně nedodělané a otravné. ()

ioope

Neskutečné dílo neskutečného Tima Burtona. Snímek zaujme i poněkud starší děti v pubertálním věku a ty mladší zase utichnou v návalu strašidelné atmosféry. I ti, co vyloženě nemusí muzikály, je v tomto případě snesou a zaměří se na zajímavý příběh a postavy. Rád se k tomuto filmu vracím, i když zrovna nejsou Vánoce a ani Halloween. Netřeba zmiňovat, že se celou dobu díváme na loutkové divadlo, za kterým stojí nespočet hodin usilovné práce. Prostě geniální. ()

MrKrahujec

Ale jo, sranda to byla, i když místy přece jen trochu vymodlená... No řekněte sami: co mám dělat, když opravdu bytostně nesnáším jak Santa Clause, tak i celý Halloween, jsa zastáncem tradičních českých Vánoc, jak nám je stanovil Němec Martin Luther. Ty jsou tady dokonale ignorovány, takže vlastně nebylo ani komu držet palce, ani kým pohrdat... ()

Tomas_PO

Tak toto je masterpiece za plných 5 hviezd. Pozerané v HD rozlíšení, čo oproti minulosti ešte viac znásobuje milióny detailov. Brutálne animácie, každá scéna (a postavička!) je dokonalá a premyslená a dotiahnutá do posledného detailu tak, že celá obrazovka je plná. Oplatí sa pozrieť aj Making of..., kde je pekne zilustrované, ako sa tvorcovia s každou scénou, každou postavou, každučičkým pohybom vyhrali. 76 minút, kde každú sekundu tvorí 24 záberov, čo je je takmer 110 000 záberov, na ktorých je ešte množstvo individuálnych pohybov. Dokonalá stop-motion. Až si človek začne vážiť našu výrobu v podobe seriálov ako je Pat a Mat. Výborná je aj hudba, nábeh na muzikálové podanie vôbec nevadí, titulka This is Halloween, This is Haloween sa príjemne vryje do mysle, s vystihnutím Halloweenskej nálady. Príbeh je neokukaný, spracovanie samozrejme dosť scary a skôr pre dospelého diváka. ()

JesterKruger

Jediné dvě dobré věci tohohle filmu jsou: Animace, a námět. Co děj? Atmosféra? K ničemu. Celý ten film byl pro mě utrpením. Jedno velké mauzoleum. O tomhle filmu jsem věděl už léta. Ale až nyní jsem se k němu dostal. Ani neuvěříte, jak zklamaný jsem byl. Opravdu je to nekoukatelný film, a ty všudepřítomné písně mi zvětšili to utrpení. Ty písně se mi vůbec nelíbili. A nejhorší je, že jsou tady co chvíli. Nevadí mi muzikály. Ale tady je těch písní až příliš, a navíc nejsou dobré. Pro mě jen zůstane záhadou, proč má tento film na ČSFD 84% (V době kdy tento komentář píšu). ()

Valigar

Očekávání veliké realita o něco slabší. Možná to bylo dané tím, že jsem se na to koukal ve vydýchaném sále mezi 23 a 1 hodinou v noci, nevím,ale každopádně hodnocení je stále "dobré", ()

12055

Ukradené Vánoce na mě nezapůsobily tak silně jako Mrtvá nevěsta. Hlavně asi proto, že Haloween není zrovna můj oblíbený svátek. Přesto se jedná o výbornou hororovou pohádku, která vyniká nezapomenutelnými loutkovými strašáky a kvalitním hudebním doprovodem. ()

Fill16

Tohle se opravdu musí vidět a slyšet. Tak geniální a legrační animovaný film jsem opravdu dlouho neviděl. I když jsem z Mrtvé nevěsty byl odvařený, z tohodle bych se asi v kině po... :-))) ()

jjituska

Ty čtyři hvězdičky jsou tu proto, že v boji s Mrtvou nevěstou by u mne Nightmare Before Christmas asi prohrála. Což filmu však na kouzelnosti neubírá.. A, ano - je to téměř klasika:) ()

Grifindoor

Musim uznat, trochu zklamání, a navíc mam trochu alergii na muzikály, čekal sem něco jako Beetlejuice, na ten to nemá. Ale i tak pěkné 3 hvězdičky ()

Lucije

Detailní, dech berující animace. Hudba a texty, kterými se inspiroval i Marilyn Manson. Roztomilý kostlivec Jack, jakožto Satan Claus je naprosto k sežrání. Vhodná pohádka na dobrou noc pro malé i velké rošťáky :o) ()

garten

Nálepka ,,kultový" už filmu zostane navždy. Pri asi tretej projekcii, ktorá bola v škole, moje priblblé spolužiačky snímok onzačili za ,,hovadinu". Ak patríte do skupiny podobnej mojim spolužiačkam, tak film si ani nepúšťajte. Musíte byť fanušík podobných žánrov aby vás film bavil. ()

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

Ron Howard a Gaimanův hřbitov

24.01.2013

„Kniha hřbitovů“ populárního fantasy autora Neila Gaimana je tak trochu hororovou variací na slavnou Knihu džunglí. Jak už název napovídá, neodehrává se v džungli, ale na hřbitově, kde sirotu jménem… (viac)