Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

LyBerion

Očekával jsem něco jiného ? Ano. Zklamal mě film ? Ne !. Podle upoutávek se dala čekat vyvražďovačka s omladinou, což ve své podstatě je, ale nabízí spíš pohled na stránku emocí a vztahů. Těším se na pokračování, které jak doufám přinese zase trochu něco jiného a nenechá se společně s prvním filmem zaškatulkovat. ()

Jakubik

No nevím co je na tom tak super. Takhle nějak si já představuji skoro průměrný film. Sympatické herecké obsazení a hezkej look filmu jsou hlavní klady, ale děj je křečovitě logický a od začátku předvídatelný a to filmu ubírá dost bodů. Zbytek ani moc nestojí za zmínku… ()

Torgal

Prekvapujúco pozerateľná záležitosť. Kamera je síce vyklepaná na hranicu znesiteľnosti a zápletka mi nepríde po Running Manovi (Battle Royale som nevidel) zas tak originálna, ale hlavná hrdinka bola sympatická a zaujímalo ma ako to dopadne. To sa síce dalo celkom dobre odhadnúť dopredu, ale nevadilo mi to. Svet ako taký sa snaží nastavovať zrkadlo súčasnej konzumnej spoločnosti, no vo svojej snahe vo veľkej miere zlyháva kvôli pochybným zákonitostiam, nelogickostiam a priam deus ex machinám (ako inak si vysvetliť to, že sa na pokyn "réžie" z ničoho zhmotňujú zmutované psy?). Ako jednohubka je to ale stráviteľné a zažívacie ťažkosti nehrozia. 6/10 ()

fraktal

V porovnání s běžným americkým průměrem akčních snímků (od Avengers až po Harry Pottery) si nemohu pomoci, ale Hladové hry mne prostě chytly. Řekl bych, že vinu na tom do značné míry nese knižní předloha. Postavy nejsou zdaleka tak ploché, příběh má několik meandrů (změny pravidel), snaha o vykreslení atmosféry celého světa... Já byl s výsledkem spokojen (zhruba na úrovni Hry o trůny, Moon (2009), Denní hlídky či Ultraviolet). ()

longercz

Mě by akorát zajímalo, kde skončí ta posedlost obsazovat do hlavních postav šestnáctiletých dětí dospělé, "hodně přes dvacet", lidi. ()

mutace odpad!

Omluvou pro tento film je, že už předloha stojí za hovno. Otázka zní, proč to teda vůbec někdo točil? Ani motiv není originální, mnozí z vás jistě viděly Battle Royale. Tam se aspoň jedná o pravou naturalistickou řežbu, ktreá si nehraje na něco, co není. ()

Ondr@932

Ani jsem nečekal, že se mi to bude líbit. Ale nakonec jsem byl přijemně překvapen, že mě to bavilo. Akorát bych možná zkrátil stopáž dle mého byla moc dlouhá. Nejlepší z celého filmu byly naháněčky po lesích a krásná Jennifer Lawrence. Původně jsem chtěl dát silnější 3*, ale za pěknou hlavní postavu dávám 7/10. A těším se na pokračování :-) ()

AngelG

Kamarádka my říká: " Ty jo, byla jsem na tom v kině a byla to fakt pecka.." a já tak celý film čekám, kde se ta pecka skrývá..! dobře, možná kdyby s tím vyšli před takovými 4. možná 5. lety, byl by to jistě trhák, alespoň co se týče nápadu.. ale v dnešní době, kdy se s tímhle tématem roztrhl pytel, to opravdu ničím nepřekvapí.. takže jak jsem řekla, děj je více než předvídatelný, stojí to v zásadě pouze na klišé, efekty jsou teda docela uboze udlané, takže ani to nepomůže a hlavně se to jakž takž rozjede asi po hodině.. takže už se vážně nemůžu dočkat co za překvápko se nám vyklube z těch plánovaných 60ti pokračování..! ;) ()

dainio

Předvídatelné od začátku do konce. Velká reklamní bomba, která slibovala velkolepou podívanou, všechny uvědomělé a rozumně uvažující diváky, pěkně "ošulila". Ty, kteří zažívají orgasmy při "Stmíváních" a milujou klišé, typických blockbusterů, si jistě smlsnou. Nebo spíše již smlsli. Ač je film v mnoha desítkách minut, velice nezáživný a vyumělkovaný, tak právě skupinka hladových diváků po kýči, vydělala spoustu peněz tvůrcům a samozřejmě se postarala o nastartování další novodobé série pro teen diváky. Ach jo. Hunger Games mají své okamžiky. Něco dobrého se i dá nalézti. Ve smyslu hereckého obsazení, bych rád vypíchl záživný výkon Stanley Tucciho, jakožto moderátora celých těchto her a také Woodyho v roli mentora hlavních hrdinů. Ale jinak, je to strašně málo. Výtvor je hrozný. Všechno je tak jasné. Každý pochopí, že dojde na love story. Scény úmrtí, jsou natočeny tak, aby film měl přístupnost i pro sedmileté. Dokonce lze spatřit nějaké zázračné mastičky, které Vás do druhého dne, zbaví krvavých šrámů. Hunger Games je prostě blbost. Už nikdy víc. ()

cerbygerby

Tak tenhle film mě určitě překvapil, protože jsem nečekal nic zvláštního, ale musím říct že od začátku až do konce i když film trval 2 hodiny mě udržoval v napětí a fakt mě dokázal skvěle vtáhnout... nápad na klání vybraných dětí které budou bojovat nejen za svůj život v lesích před kamerami se dost povedl..i to předcvičení a ukázka co vlastně kdo umí a podle toho si na ně zvrhlíci a boháči budou sázet v čele s radícím Woodym Harrelsonem mě fakt dostalo :) a i když mě ze začátku role J.Lawrence u které jsem nevěřil že se do této role může hodit, a řekl bych že mě až odrazovala, tak si nakonec myslím že to zvládla a zahrála fakt dost dobře...celkově tedy hodnotím hodně kvalitníma 4* a 85% ()

Bird_house

Nekonečně dlouhá Reality s dost bizarním zpracováním.. Ujeté kostýmy a ještě ujetější masky tomu rozhodně nepřidají.. Dost podivné vykoupení za mír - dyť se kraje musely nenávidět daleko více..? Podobný závěr se dal očekávat.. Tento film si nezaslouží býti tisícím ohodnoceným, bohužel se tak právě děje.. ()

Petyas

Nelíbilo, bylo to trapné. Nechápu jak takový film se mohl stát fenoménem. Asi nejsem teen-girl. Pro takovéhle filmy nemám pochopení. 30% ()

Joppo88

Prvá polovica sa strašne pomaly rozbiehala. Námet celkom fajn, len mám inú predstavu o "hre o život". Chýbala mi tu riadna dávka dynamizmu, napätie a snaha bojovať o život. Ide predsa o film. Určite by som zmenil pomer času a akcie, lebo na 142 minút bolo tej akcie príliš málo... ()

PEZ

Tak a teraz mi povedzte, čo si po pol roku pamätáte? ;) Nie, je mi ľúto - ja si aj po polroku veľmi dobre pamätám svoje pocity tesne po dopozeraní. Umocnené tým, že len deň predtým som videl Battle Royale. Takže za prvé, tažká kópia japonského filmu (márne sa to tvári ako filmový prepis knižnej predlohy, kedže tá brutálne vykradla práve Battle Royale). Za druhé, príliš teenagerské, ergo predvídateľné a plné klišé. Aby sa mi viackrát stalo, že 30 sekúnd dopredu viem čo sa stane, nie je podľa mňa veľmi ok. A ešte navyše tá umiernenosť. Ak už máme námet, v ktorom sa deti navzájom zabíjajú, je nezmyselné to zabaliť do obalu, v ktorom nenájdete skoro ani štipku krvi. Ale budiž, podstatné je, ze Gary Ross nedokázal priniesť na plátno postavu (alebo scénu), ktorá by ma zaujala. Ešte Woody Harrelson ušiel, ináč tma. Takže, i keď sa tie dve a pol hodiny dali vydržať, ostávam pri dvoch hviezdičkách. Uvidíme, čo vykúzli Francis Lawrence v dvojke. UPDATE 28.11.2015: Ako prípravu na záverečný diel som sa ukecal na znovupozretie a musím povedať, že vzhľadom na moju predošlú skúsenosť to nebolo až tak zlé. Najmä keď človek vie, že ďaľšie diely už idú iným smerom, preč od Hunger Games, viac k boju so systémom. Ale okrem predstavenia postáv a načtrnutia sveta, v ktorom sa pohybujeme nič viac film neponúka (bohužiaľ). 6/10 ()

Takasawa

Věřím tomu, že v jednu chvilku to byl dobrý film. Pak ale producent řekl, že se má děj výrazně zjednodušit, poameričtit a osekat. Nakonec z toho vyleze bezduchý blaf jako toto. Zápletka zcela nesmyslná, ale dobře. Zpracování nijaké, ale dobře. Role žádné, ale fajn. A děj zcela předvídatelný, až tolik, že mě v průběhu zcela překvapil, jak se nikam nevyvíjí. Škoda. Jinak dávám tři hvězdy za to, jak by pěkný to mohl být film a také za to, že se to dalo dokoukat. ()

misbos

Se na mě nezlobte, ale hentý japoncí kdysi dávno tohle zvládli mnohem líp (Battle royale), svižnějc, soustředěnějc, bez těch politickejch serepetiček okolo a s normálníma kostýmama. Tohle se táhne jak vožužlanej karamel. ()

moikki

Tenhle film má jednu zásadní vadu, divák už od začátku ví, jak celý příběh skončí. Knížku jsem četla spíše z donucení a filmu jsem proto relativně dlouho odolávala. Nakonec jsem se na něj podívala, musím říct, že mi rozhodně přijde lepší, než jeho knižní předloha, to ale nic nemění na tom, že je to průměrný americký film. Nápad je vážně dobrý a zpracovní se všemi efekty je dech beroucí. Úplně nejvíc jsem si ale zapamatovala modrovlasého moderátora, kterého hraje Stanley Tucci, jeho excentrický projev je skvělý. Od tohoto filmu nemůžete čekat složitý děj, ale jako zajímavý odpočinkový film na odpoledne bude úžasný. ()

pa3ce

So much potential. Celkový námet a povrch príbehu, kde je svet v post-apokalyptickej budúcnosti rozdelený na 12 krajov s jedným mocným Sídlom, ktoré trestá kraje sa dávnu rebéliu každoročnými hrami o holý život medzi teenegermi, je teda o dosť zaujímavejší ako to čo sme mohli vidieť na obrazovke. Aspoň, že hlavné duo je dosť sympatické a drží film od vstupu do arény nad vodou. Veľké + je za Donalda Sutherlanda ako najväčšieho šéfa Sídla, teším sa na jeho prevedenie v pokračovaní. ()

zliteonit

Aj karamba! Krásné, úchvatné a dobře zpracované. Když se nad tím nezamyslím, je to pěkný akční drama. Když se zamyslím, je to všechno co si jen můžu přát. Je tam vše co film má mít. Oběť, lásku, nečekaný zvrat a zrádce. Od začátku až do konce jsem byl zažraný a i když jsem tak nějak tušil jak to dopadne, byl jsem překvapen. ()

ortoncz

hmmm... Není to takovej shit jako twilight, ale pořád je to pro mladistvé. Rád bych, aby někdo udělal Rkovou zábavu, ale toho se asi těžko dočkáme. Jennifer není tak úplně marná. 60% ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)