Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

Corbinian

Po všem tom očekávání i neočekáváni i veliké skepsi musím konstatovat, že jsem to čekal mnohem horší. Námět je to docela zajímavý a tak, asi hlavně díky tomu, že jsem nečetl knihu, mi ta delší stopáž ani nevadila, protože nezávisle na úrovni obsahu jsem byl docela zvědavý, kam se to celé vyvine. Jennifer je docela sympaťačka, takže jí má člověk chuť i fandit. Škoda jen, že tvůrci nedali větší prostor, abychom se mohli do její postavy vcítit a jejího charakteru (a to se netýká jenom její postavy) se dotkli jen povrchně. Holt se pánům producentům zdálo vhodnější nafouknout stopáž scénami o milostném trojúhelníku, který nadržené teenagery jistě zaujme víc (což je podle odezvy očividně pravda).I tak se ale tenhle milostný příběh drží ještě relativně na uzdě. První polovina, která je spíše konverzační je vcelku povedená. Povrchní, nabubřelé město Kapitol kontra 24 mladých tváří, které jdou zemřít pro tleskající dav, který je neustále sleduje a hodnotí, aby mohli získat ty nejlepší sponzory. Vykreslení Kapitolu skvělé, musím uznat, že jsem se těšil až se dění přesune do arény. Velký omyl. Postavy se chovají dost stupidně, nehledě na to, že se půlka povraždí hned na začátku.Nejvíc mě ale dostalo, že to velkolepé shánění sponzorů, o kterém se točila celá první polovina filmu, vyvrcholila posláním dvou balíčků, takže vše, co jsme viděli bylo vlastně k ničemu. Hlavně za dění v Kapitolu, které jsem si jako solidní a delší předehru užíval ještě 3 hvězdy. |55 %| ()

Plechpetr

Ojojoj to to bolelo. Toliko chvály jsem slyšel že všech stran na první dva díly a já shledávám hned ten první za dost nepovedenou taškařici. Tak ukecané a tak nudné. Nápad dobrý ale zpracování otřesné!!! ()

anitae

Tak nevím, asi nejsem ta správná věková kategorie. Dětská vyvražďovačka a naprosto nechutné barevné kostýmy, celé to bylo nějaké zvrácené, pobavilo mě snad jen to vosí hnízdo. ()

tranquill

Téma je zajímavé, i když jistě ne naprosto originální. Ale film nedokázal upoutat mou pozornost dokonale na jeho celou dlouhou délku... ()

Vabr

Čekal bych, že na to, že to je takový fenomén, to bude velkolepější. Trochu totiž zamrzelo, když je to dvouhodinovej film, a moc se tam toho nestalo. První hodina filmu složí spíše jako takový úvod do tohoto Hunger Games světa. Tolik to nenudilo, ale šlo by to podle mě záživněji, musím však uznat, že aspoň z většiny vysvětlili podstatu toho, proč to takto vypadá. Jen mi celou stopáž vrtalo hlavou, proč že vlastně existují ty ‚‚Hladové hry", takovou podstatnou odpověď vynechali. Tak snad v příštím díle. Poté už se rozjedou „Hladové hry", ale naprostá většina hráčů je killnuta hned zezačátku, takže...😑. Ale tak se aspoň postarali o nejepičtější scénu celého filmu, jen škoda, že to bylo za cenu vykillení většiny hráčů. Pak už to celé probíhá tak, jak by se dalo čekat. Tento film by klidně mohl být u mě na 4* - má to v pohodě postavy, dobře hrající herce, zajímavý nápad a všechno je prostě tip ťop - ale chybí tomu něco víc, tohle prostě na 4* nestačí. Obzvláště když má film přes 2 hodiny, trochu to už začínalo být dlouhý. Jo a občas to zasahování do hry, bylo trochu moc (ohnivé koule, psi) .Ale podívám se na další díly. Vyhodnocení: Vzkaz pro Elizabeth Banks po tom, co vydala nové Charlieho andílky: 👊 ()

Stíba

Jeden kamarád si z Hunger Games čas od času dělá srandu, když padne řeč na debilní filmy pro holky, což nešlo nemít v hlavě. No a v podstatě mu můžu s klidem dát za pravdu. To bych si ale ještě nesměl vzpomenout na cosi s názvem Divergence, vedle čehož jsou Hladový hry ještě docela dobrej biják. Nechápal jsem a lezlo mi toho na nervy dost, ale chápu že zkrátka nejsem cílovka. ()

Razzor_82

První hladovka srší egem a je to postapokalyptická hračka pro dospívající publikum. Příběh z neurčené  budoucnosti drží pozornost především díky skvělé Jennifer Lawrence. První hodina je krutě nezáživná až mi z nudy kručelo v břichu. Po spuštění her přichází akční boj teenagerů o přežití. Bez krve a výrazné brutality. Moc jsem nepobral ty aliance a proč šli všichni proti Katniss, která se ve finále pro vítězství moc nenadře. Milostná linka dost kýčovitá. Hladové hry ve virtuálním lese, kde se vraždí teenageři působí nějak nedotaženě. Atmosféra holocaustu je děsivá. Po stránce technické a herecké je to přijatelné. 5/10 ()

AxelWers

K Drozdajke sa akosi furt nemôžem dopracovať, oba filmy som videl zhruba od polovice, takže prvý film som si nemohol nechať ujsť, aby som mal o to väčšiu motiváciu pozrieť si zvyšné filmy a nebol som sklamaný. Prvý film Hry o život v zásade neprináša nič prevratné a podobné námety sme už mohli vidieť v minulosti (napr. Running man, ale aj Rally smrti, dej sa odohráva s dystopickej spoločnosti a zopár zúfalcov (nebrať doslovne)) sa snaží prežiť uprostred divočiny pred kamerami miliónov divákov, ktorí sa odbavujú pred každým zabitím oponentov. Hry o život nie je ale žiadny krvák, takže hektolitre krvi nečakajte, ono by to bolo trochu aj moc morbídne, keby sa pred kamerami do krvi klátili deti. Hudobný podmaz je tiež celkom fajn a k filmu mi sedel. Ak sa vám páčil Labyrint, tak táto séria by vás tiež mohla baviť. ()

FeriusParfax

Chyba byla, že jsem před zhlédnutím filmu přečetla celou trilogii. Už jsem si to nějak představovala, měla jsem v hlavě vyfantazírovaný svět, dle mých představ. Potom jsem viděla tohle a přišla ledová sprcha. Úplně naprosto mě to zklamalo. A opět tu máme můj oblíbený problém. Hlavní herečka. Tady jsem ji viděla poprvé a je to silně nesympatická holka. Veledůležitá madam Katniss. V průběhu všech dílu byla víc a víc důležitá a nesympatická. Tak 2 hvězdy za nápad, který byl teda ukradený z knižní předlohy... Ale nebudu zlá. Josh Hutcherson byl pěknej. Liam Hemsworth byl rádoby pěknej. Toho tam fakt dali jen pro dívčí publikum. ()

Margarettka

Opravdu nechápu, jak může někdo hodnotit 1 nebo 2 hvězdičkami a srovnat tak úroveň například s filmy typu Deník princezny - to je naprosto zcestné! Já jsem z Hunger Games nadšená! Předlohu jsem sice nečetla, ale asi neodolám! Je to originální, akční, místy krásně dojímavé, ale bez zbytečného sentimentu, s příjemnou a zajímavou Jeniffer Lawrence! Naprosto mě také dostala kouzelná móda v Capitolu! :) Rozhodně je film i zajímavým odkazem pro soudobou konzumní společnost - copak si z toho asi odnese? ()

Henry Morgan

Nečekejte akční nářez, ale....... Téma je dokonalé, podání a provedení zcela vystihuje zrůdnost a absurditu, s kterou společnost miluje tyto hry, ale přitom je to natočené tak nějak rafinovaně. Odráží to ženskou ruku, kterou byla napsána knižní předloha. Spíše než brutální akci, zde řeší emocionální, citové a trochu nadčasové linky, které se odrážejí v každé společnosti. Zběsilost s jakou hlavní hrdinku vrhli do Hunger games je, podle mého, poutavá a vypořádání se s lesem plných nástrah a krvelačných dětí je perfektní. Prostě to není akčňák, ale i přesto se vcítíe do lovené zvěře a silně znechutíte nad vykresleným společenstvím v kapitolu. Herecké obsazení je, myslím si, sladkou tečkou, kde mě překvapil především Woody Harrelson a Lenny Kravitz. Rozhodně to stojí za to vidět. ()

stratocasta

Když jsem tak sledoval ty americká děcka, jak v kině prožívají s "malým" půlkilovým popcornem svoje Hunger Games, nemohl jsem jim to mít za zlé. Člověku srdíčko zaplesá, že na tom nejsou po opening fridayi ty studia zase tak špatně (kromě kin Severní Koreje a Ruska), a jak jinak byste Billovi a Samanthě family friendly přiblížili rok, ve kterém se narodila jejich matka (1984), a že to zase není takový Twillight, a že je ta Jenny celkem fajn baba... A víte co? Budu hodný a budu doufat, že až budu s poslintaným tričkem a podělanými spodkami odcházet z Temnýho rytíře povstala, nebudou se mi ty čtrnáctky smát a říkat "jaký jsem to dvacetiletý vůl, který si ani ten pitomý komiks podle kterého to je natočené nepřečte a napálí tomu neobjektivně pět hvězd, když je to taková nudná blbost s chlápkem v kostýmu, Anne Hathawayovou a tím černochem, co dabuje dokumenty". ()

mazic

kde si mohu vsadit na negra z desítky? O konceptu podobné hry spojené s dárcostvím orgánů (aneb dvojitý zisk) jsem přemýšlel, kdy by smrt jednoho z členů rodiny zabezpečil zbytek a já bych vydělával na televizních právech i orgánech, ale "ochránci lidských práv" jsou zatím příliš silní. Blízká forma společenské zábavy. Roční příjem afgánce je 2700 usd. Cena ledviny na černém trhu až 300 000 usd.... Zpeněžit se dá i oční rohovka - počty jsou jasné....Orgány + televizní práva + vstupenky = majlant a jen za cenu ledviny se frajeři najdou jen musí přijít správná doba společenské akceptovatelnosti.... FIlm asi nebyl na 4, ale o kousek níž, ale za Mystique to zvednu..... ()

dodona

Nepoznám knihy, no predpokladám, že nebyť megakampane nemenovanej komerčnej televízie na SR (neviem ako v ČR), by tržby kín neboli nejak ohromujúce a knihy by hádam ani nikto nepoznal. Motív je síce zaujímavý, ale aj tak som tých 142 min. napokon odtrpela. Je zaujímavé, že prvá polovica sa mi zdala rezkejšia ako druhá polovička kde už išlo o život, stopovali sa a zabíjali. Čakala by som, že to bude opačne. Celý film je však nejaký rozvláčny. Brutalitu som síce nečakala, napokon je to určené mládeži, ale toto je fakt jeden nudný čajíček plný klišé. Film, na to ako je dlhý sa zameriava na 2 hlavné postavy, čo by bolo ok, keby vysvetlili konanie postáv ostatných a trošku viac nám, neznalých kníh, odhalili ich charakter. Pre mňa osobne ostala aj postava Peeta nečitateľná a ani po skončení filmu som sa nevedela zbaviť dojmu, že je hajzlík, ktorí Katniss čoskoro podrazí. Mínusmi filmu sú tak: roztrasená kamera, neprehľadnosť a zmätenosť, rozvláčnosť, málo akcie a nuda popretkávaná s klišé Pozitívom je však hudba, pekné lokácie a Jennifer Lawrence ()

Kingi

Slibný začátek, ale pokulhávající finish. Celkově mě tento film nikterak nevtáhl do děje a nedokázal na mě přenést žádné emoce. Zároveň jsem se ale nenudil. Na můj vkus je tu až moc klišé, ale myslím, že na 3 hvězdy to stále má. ()

tom912

Tak úvodní díl je tak trochu prvoplánový, moc jednoduchý a skrz docela malý rozpočet i tak trochu umělý, ale jako první díl tetralogie to obstálo na výbornou a určitě začnu tuhle ''ságu'' sledovat a docela se těším na další díly. I když sem netknutý knižní předlohou, tak jsem snad vůbec nezaznamenal úsek, kde bych se ve filmu ztrácel. Co mě hodně potěšilo, bylo hodně emocí, které mě v posledním díle Harryho Pottera tak chyběly. Jak už tu bylo mnohokrát psáno tak Jennifer Lawrence byla opravdu výborná, Josh Hutcherson byl ale stejně tak dobrý. 70%. ()

PedroPo

Na to, že je tohle film, kde se mají lidi zabíjet pro pobavení druhých, beru jako celkem velké mínus, že první člověk zemře někdy po hodině a půl filmu (možná je to dřív, ale mně to tak připadalo). Myslel jsem si, že po druhém (nebo třetím, nějak se mi ty díly pletou) Twilightu, už neuvidím pomalejší film (ve smyslu, že to určitě šlo odvyprávět rychleji, ne že to byl umělecký záměr) a hle, Hunger Games na něj solidně dorážejí. Několikrát jsem se v kině ošíval na sedačce a v hlavě mi neustále blikalo: boring, boring, boring... Pasáž, kdy už se konečně něco začne dít je OK, jen kdyby se do ní zase tvůrci nesnažili nacpat nějaké ty zákulisní čachry-machry, které jsou ale tak málo rozehrané, že jsou ve filmu vlastně zbytečně. Nějak si nedokážu představit o čem bude pokračování, takže autoři - ukažte se. ()

zberatel

Nie kazdy pokus preniest knizny bestseller na platna kin konci happyend-om ako Forrest Gump ;) ale videl som ho predtym nez som precital knihu, takze je to sice vycuc a pre film PAR veci pozmenenych-vypustenych-prisposobenych, ALE su aj ovela horsie vytvory :-)) Len mam obavy s pokracovania, ale o tom potom priatelia... ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)