Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

studo

Knihy som nečítal, z diskusií na internete som čosi pobral a z traileru si urobil približný obraz na čo idem. Film sa mi páčil, či pomalé zasvätenie do deja, herci či celý princíp Hunger Games. No ak aj tak niekto potom napíše, že to nemá presah, je to zmätené( čo bol zámer a zároveň povinnosť pri PG-13), že niečo nie je vysvetlené, natahovaný výcvik - wtf? (trval asi tak 15-20 minút) alebo, že to vykráda iný film? PRE BOHA! Čo v posledných rokoch niečo nevykráda? Čo sa na niečo z minulosti už nepodobá? Prečo si pre Boha myslíte, že sa točia samé remaky, prequely, sequely? Keby som veľmi chcel, môžem TAKMER každý jeden film k niečomu prirovnať, alebo povedať, že niečo vykráda. Neviem, aká je posledná móda, zhadzovať film pre to, lebo je to niečomu podobné či čo? Občas nezaškodí trocha sebareflexie... ()

Carthorias

Je mi trochu líto toho, že naprostá většina recenzujících uživatelů ČSFD srovnává Hunger Games s Battle Royale a šmahem odsuzují HG jako nedokrvenou kopii. Je to trochu jako srovnávat Requiem za sen se Strachem a hnusem v Las Vegas, pouze proto že oba filmy obsahují spoustu drog. Cílem Hunger Games není prolít na plátně hektolitry krve, či explicitně šokovat jako v případě Battle Royale (neshazuji BR, je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů). Tou pravou hrůzou je zde post-apokalyptická společnost vystavena na Orwellovských principech totální moci, proti které podrobené kraje nejsou schopny, či lépe řečeno nemají sílu a chuť bojovat, viz naprosto odevzdaná populace přihlížející dni sklizně. Centrum dekadence v Kapitolu dusí ostatních 12 krajů (s možnou výjimkou prvních dvou, sloužících jako populační zásobárna represivních složek) pomocí metod, které všem podrobeným přijdou jako neskutečně kruté, zatímco vládnoucí vrstvě připadají zábavné. Scény kdy se Katniss rozklepe jako sulc těsně před vstupem do arény nebo úmrtí Routy zasahují emočně přesně ta správná místa, kdy divák soucítí s hlavní hrdinkou (velký podíl na tom má také fakt, že Jennifer Lawrence je skvělá herečka), ale pocit úzkosti a nejistoty přetrvává po celou dobu filmu. Nejsilněji možná paradoxně v části filmu před vstupem do arény, při srovnávání dvou odlišných světů 12. kraje a Kapitolu skrz Cetkii Trinketovou (vskutku stupidně přeložené jméno) a její pokřivené vnímání událostí (když vykládá dětem jdoucím na smrt jaké mají štěstí, že se mohou v jídelním voze naládovat koláči). Vrcholem filmu je proto (skoro)závěrečná scéna s rulíkem, braná jako gesto odporu vůči tomuto systému. Ve zkratce, není to o tom že se 24 dětí pozabije v aréně, ale o tom, proč se má 24 dětí pozabíjet v aréně. ()

rainman93

Od tohoto filmu jsem očekával Odpad! O to více mě příjemně překvapil především námět, který je ve své podstatě variací na gladiátorské hry. Za zmínku stojí i výběr herců, především Jennifer Lawrence, Donald Sutherland či Woody Herrelson předvádějí velmi dobrý výkon, a to i přes to, že poslední dva jmenovaní, jsou na plátně minimun času. Kamenem úrazu je kamera, která chce napětí a pocit reality navodit ručním roztřeseným stylem, který však budete porklínat za to, že je vše rozmazané a v podstatě nic nevidíte. Spolu s ní pokulhává i scénář, který v mnoha místech šlape vodu a vy víte, že se pohybujeme ve známých vodách plných klišé dialogů, plochých charakterů a předvídatelného děje (s jednou výjimkou v závěru, kdy jsem skutečně očekával revoluci).Velkou slabinou je úvodní scéna, kde je nám podáván obraz 12. kraje. Přímo cítíte, jak je to vše jen naaranžované, a ještě k tomu špatně. Na závěr několik maličkostí, které mě pobavily: scéna ala Rambo, kdy hlavní hrdinka přeřezává nožem větem s úlem; elektronické vytváření monster, požáru apod.; záchrana na poslední chvíli (kdykoli). ()

katmandzoo

skvelý filmový zážitok!..po prečítaní knihy som sa veľmi tešil na jej filmové spracovanie, ktoré ma veľmi milo prekvapilo..samozrejme, že pár scén, ktoré boli v knihe boli vo filme vynechané, no i napriek tomu to vo mne zanechalo silný dojem..vynikajúci nápad, nádherne a špičkovo prepracovaná Aréna smrti, skvelé precítenie(pri niektorých momentoch som vážne nemal ďaleko od toho, aby som si poplakal), no a nakoniec skvelo vygradovaný a strhujúci finiš..pre mňa 5*..už sa teším na druhú časť.. ()

Ssoumess

Spoiler alert! Výborný nápad, parafráze na starověký řím a jeho prasecké způsoby vraždění dětí. Takové filmy dokážou vždy zaujmout, a stejně tak při sledování traileru zaujaly mě. Opět se mi ale nadšení z trailerů vymstilo. Dojem ze samotného filmu můžu při nejlepším hodnocení nazvat jako rozpačitý. Pominu nelogické chování lidí jdoucích na smrt, kteří v předvečer smrti dávají veselá interwiew, a pak, bez výčitek, začnou na povel zabíjet (asi se fakt pustím do té knihy, jestli tam třeba nenajdu nějaké vysvětlení). Nicméně nelze pominout naprostý nedostatek jakýchkoli emocí. Příběh dvou zamilovaných lidí ve vraždícím víru arény smrti, který v rámci filmu rozplakal miliony, mě nechal chladným. Jediná dojemná scéna s mrtvou holčičkou ztracené emoce nevyvolá. Co mohlo film zachránit - brutální akce... bohužel v celém filmu žádná kloudná nebyla. Souboje a vraždy byly většinou mimo záběr, a to co bylo v záběru... radši nekomentovat. Už prvních pět minut příběhu dalo jasně najevo: "Aha... zase dali kameru do ruky epileptikovi při záchvatu sezóny." Kamera byla oristě hrozná, a akční scény byly spíše nasírací, než cokoli jiného. Takže - opět jsem se nechal napálit trajlerem, ale dokoukal jsem 4/10 ()

Kingjiri

Hlavní problém Hunger Games je, že jejich dvě hlavní části při sobě držej jenom silou vůle. Úvod je zbytečně dlouhej na to, co se snaží divákovi sdělit (než dojde na samotnou "hru o přežití", je polovina stopáže v čudu). Ale budiž, nějaká myšlenka tu je. Naděje jsem potom bláhově vkládal do druhý poloviny, kdy se začalo konečně hrát. Jenomže pořádná akce se neobjevila a celkově nebyla akční složka nijak výrazně objemná. "Akční" část se moc k úvodní nehodila a bojující teenageři mi prostě neseděli (navíc by mě zajímalo, jak zemřel černoch z 11. okrsku). Největší škoda je, že se nevěnoval skoro žádnej čas revoltě, která se strhla ve zmíněnym 11. okrsku, z toho by se aspoň dala vytřískat povedenější dramatická scéna. Herci, hudba, vizuál a výprava dobrý, ale pořád si myslim, že by snímku slušelo serióznější pojetí. Tudíž místo teenagerů angažovat do boje za ideály svobodný společnosti vyzrálejší dospělý jedince, co už to maj v hlavě srovnaný a jejichž rvačky nebudou na člověka působit směšně. ()

shereen

Absolutni filmovy trapas. Nevim co dodat. Bylo to priserne. Jen hlavni predstavitelka mi prisla jako uchazejici herecka, proto ta jedna hvezda. Jinak to byla ale strasna vykradacka a naprosto dementni scenar. ()

karinakari

Už dlouho se mi nestalo, abych z kina odcházela tak naprosto unešená, oněmělá úžasem z toho, co jsem měla právě možnost vidět. Hned druhý den jsem byla nucena si přečíst knihu pro srovnání a jsem přesvědčena, že filmaři z Hunger games vyždímali, co mohli. Mnoho lidí si tu stěžuje na „rozklepanost“ kamery, mě to naopak vtáhlo ještě víc do příběhu. Ve filmu pár momentů samozřejmě chybí, ale scénárista přidal pár scén navíc a ty snímku jednoznačně přilepšily. Do hlavní hrdinky jsem se zbláznila, Jennifer Lawrence je neskutečně sympatická kočka jak v reálu, tak na scéně. A ztřeštěná Elizabeth Banks opět nezklamala ( já tu ženskou jednoduše miluju). Jelikož jsem už dočetla všechny 3 díly, jsem zvědavá na dvojku, a co z toho vznikne tentokrát, protože jednička je rozhodně nejzábavnější. Sice opravdu už dávno nepatřím do skupiny lidí, pro které byl film (kniha) vytvořen, ale i přesto jsem z něj odvařená. ()

Pekisan odpad!

Odpad pretoze som prvy raz odisiel z kina pred koncom. Cele to vyzera nejak divne televizne. Urovnou by som to prirovnal k serialu Star Gate vratane digitalnych efektov. Najprv som prezil prvu nudnu polovicu, aby som sa utopil v oceane nudnosti tej druhej. Tajne som dufal v aspon jeden adrenalinovy zazitok, ale dostali sa mi len smiesni herci, tradicny osamoteny vykrik nad mrtvym kamaratom a samozrejme vypata situacia dala moznost zrodenia cistej laske co u mna paradoxne zabilo poslednu kvapku nadeje. Please stay. Ok, i stay. ...stacilo dovidenia. Nic nove to neprinasa a to stare je nam podane s rutinou nedelnajsej opice. Vsetci ju uz mali, nikto ju uz nechce, ale obcas sa prihodi. Kde mam sumaky. ()

Dimo

Čekal jsem vyvražďovací akční jednoduchost, ale Hunger Games docela příjemně namlsalo. I přes hromadu otazníků a několika nepochopených záležitostech čas na odpovědi není, ono to odsýpá. Potenciál přítomen, atmosféra dobrá, stopáž neunudila, pokračování očekávané. Filozofické dumání nečekejte, s tímhle na masy teenagerů ani jít nelze. Takže, doporučení uděleno! ()

UniqueNett

Neviděla jsem film v kině (čehož po shlédnutí k smrti lituji), knihu jsem nečetla a pubertu už mám (doufám) za sebou ale.. tohle byla bomba! Při výběru dvou lidí z dvanáctého kraje jsem skoro nedýchala, vtáhlo mě to natolik, až jsem snad měla strach, aby nevytáhli moje jméno. Scéna "s bobulemi" byla fascinujcí, až dojemná. Během filmu se ve mně vystřídalo několik emocí, strachem počínaje, dojetím konče a tak to mám ráda!! Vážně nechápu, jak někdo může Hunger Games přirovnat k Twilight (?!) - upíři vs. boj o svůj život?! Vážně? Hrozně mě překvapila Jennifer Lawrence, byla naprosto famózní. Myslím, že lépe opravdu vybrat nemohli. Režie geniální, hudba příjemná. Samozřejmě bych našla i pár nedostatků, ale ty se v celkovém dojmu ztrácí. Za mě 97%. ()

Perth

Pokud vlhnete z amerických povrchních pseudotelenovel pro náctileté, máte rádi nápady vykradené z východních kultur, omdléváte při spatření kapky krve a milujete natolik roztřepanou kameru, že vás v polovině filmu začne bolet hlava, pak jděte do Hunger Games - bude se vám to líbit. Ve všech ostatních případech doporučuju se snímku velkým obloukem vyhnout a shlédnout Battle Royale. ()

Vencik89

Na můj vkus to bylo příliš dlouhé čekání na to než se začne něco dít, pak příliš dlouhé čekání, že to začne gradovat a ještě delší čekání na to, až to konečně skončí.. ()

Johny M.

Nulový emoce, téměř bez akce a násilí (jasně, přístupnost = prachy) a stopáž, že je pomalu rychlejší přečíst si knížku, přesto toho ve filmu chybí tolik, že kdo Hunger Games nečetl, tak může bejt lehce mimo (a to je špatně, film by měl stát sám o sobě, ne bejt podmíněnej přečtením předlohy)... Z herců stojej za zmínku jen Harrelson a Tucci. max. 3,5* + rána pěstí kameramanovi!!! ()

Castielo

Na co si všichni stěžujete? Originální děj, herecké výkony super, napětí a adrenalin taky nechyběly. Chvílemi mě to hodně vtáhlo a hrdince jsem fandil do poslední chvíle! Stejně tak to bylo obstojně krvavý. Na 5* to nemělo, ikdyž potenciál tam byl. Takže hodně slušný 4* ()

darkreider

Trochu ma zaráža, že prvá hodina, kým sa ešte samotné hry nezačnú, je o triedu väčšia zábava, ako tá hlavná druhá hodina v aréne. Celkom ma bavil ten vyblitý filter na kamere, kedy nastúpené rady chudoby veľmi pripomínajú koncentračný tábor. Dokonca sa dá hovoriť aj o atmosfére a kontrastoch, ale ako náhle potrubnou poštou vystúpia do virtuálnej divočiny, dej spomalí, sem tam je čas na prechádzky lesom a banda cvičených hrdlorezov sa správa ako 15tky na ceste z diskotéky. Holt už úplne nebudem v skupine, pre ktorú je film určený. Ale jedna vec je istá, Jennifer ako bruneta je veľmi sympatická a budem rád, ak na pár rokov nechá blond bokom. ()

Yancl

Tak za prvé : Dalo by se z toho vykřesat podstatně víc, než co dostal G. Ross na plátno. Typická americká A stupidní pohádka o přežití mladých lidí ve zkreslené aréně, kde se vše odehrává okatě (nalajnovaně), až je to nepěkné. Za druhé : Naprosto příšerně roztřesená kamera, až mě z toho bolely oči - dokonce i pohled na krásnou letní krajinu musel být pomocí třesu a to proč? Efekt ? :) Na mě to působilo spíš negativně. Za třetí : Rodící se láska uprostřed boje o holý život ? Ale prosím Vás, tohle už tady bylo tolikrát a zrovna sem to příliš nezapadá. Co na to říct - Hunger games jsou light verzí 'Zabij, nebo budeš zabit', tedy filmem, který si na to více méně hraje, což ve mě nevzbudilo přílišný ohlas. [42%] ()

bararich8

Víceméně zklamání. Knihu jsem nečetl a po tomhle výplodu vím, že si ji ani nepřečtu. Do smyšleného světa jste vhozeni bez jakéhokoliv vysvětlení o co že to vlastně jde a tak musíte prostě všechny ty nelogičnosti jen tupě přijmout. A ani samotný svět není nic extra, třeba oproti podceňovanému Johnu Carterovi je tohle doslova k zblití. Vlastně celé mě to ani neoslovilo, film mohl být alespoň o 30 minut kratší a my bychom byli ušetřeni těch blbostí na začátku - stejně je hlavní hrdinka příjemná jak Pepa od vedle po 10 pivech. A tématicky (arény s 1 vítězem) to tu už bylo x-krát a většina si vylámala zuby a ani tahle verze v dětském podání se moc nepředvedla. Ačkoliv zním na odpad s porovnáním s ostatními je to takový průměr. 3* ()

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

Sci-fi Chaos Walking čekají přetáčky

05.05.2019

Studio Lionsgate najalo režiséra hororů Smrt ve tmě a Lesní duch Federica Álvareze, aby dohlédnul na přetáčky chystaného sci-fi blockbusteru Chaos Walking s Tomem Hollandem (Spider-Man: Daleko od… (viac)