Hry o život

• Česko Hunger Games (viac)
USA, 2012, 137 min

Réžia:

Gary Ross

Predloha:

Suzanne Collins (kniha)

Kamera:

Tom Stern

Jennifer Lawrence, Josh Hutcherson, Elizabeth Banks, Liam Hemsworth, Willow Shields, Leven Rambin, Wes Bentley, Woody Harrelson, Stanley Tucci, Dayo Okeniyi (viac)

V temnej, pochmúrnej, no nie príliš vzdialenej budúcnosti, na troskách Severnej Ameriky vznikol totalitný štát Panem rozdelený na 12 krajov, so sídlom moci v hlavnom meste Capitol. Každý rok sa v Paneme konajú Hry o život, ktorých sa zúčastňujú mladí ľudia vylosovaní v lotérii - jeden chlapec a jedno dievča z každého kraja. Táto televízna reality show, vysielaná v celej krajine, predstavuje nielen zvrátenú zábavu pre jej obyvateľov, no slúži hlavne ako demonštrácia sily totalitnej moci a krutej nadvlády Capitolu nad občanmi. Zároveň je pomstou súčasného panovníka, prezidenta Snowa (Donald Sutherland), za vzbury a povstania ľudu v minulosti. Dvadsiati štyria účastníci súťaže sa musia navzájom fyzicky likvidovať vo virtuálne upravenej obrovskej aréne v snahe zachrániť si vlastný život a všetci občania krajiny sú povinní sledovať ich smrteľné súboje v priamom televíznom prenose. Šestnásťročná Katniss Everdeenová (Jennifer Lawrenceová) chce zachrániť svoju malú sestru, ktorú vyžrebovali do súťaže z najchudobnejšieho 12. kraja a dobrovoľne za ňu ponúkne výmenu - seba. Intenzívne trénuje pod vedením Haymitcha Abernathyho, bývalého šampióna Hunger Games, aby zostrila svoje zabijacké inštinkty. Ak chce prežiť túto hru a vyjsť z nej ako víťaz, musí mladá bojovníčka zapojiť všetky svoje schopnosti. Môže však uspieť v súboji so silnejšími protivníkmi, ktorí na tieto vražedné hry trénovali celý život? Bude schopná v rámci hry zlikvidovať aj slušného chlapca z jej vlastného kraja, druhého súťažiaceho Peetu Millarka (Josh Hutcherson), ktorý jej v minulosti pomohol a ktorého tajne miluje? (TV JOJ)

DHDV

„Do třetice všechno skvělé“ – Hunger Games Znáte ten pocit, když přijdete do kina na „zaručeně“ kvalitní horor, ale odcházíte zcela zklamáni tím, že se z hororu vyklubala spíše komedie? Tak já jsem zažil něco podobného, ale naprosto opačně v kladném slova smyslu. Režisér Garry Ross natočil svůj třetí film a ten se rozhodně povedl. Hunger Games je film, který rozhodně není jen obyčejným blockbusterem začínající letní sezóny, na který byste jen tak zapomněli. Už jen kvůli krásné Jennifer Lawrence (hraje svoji roli velmi dobře) a přesvědčivému Joshovi Hutchersonovi. Ostatní herecké obsazení je také kvalitní (Tucci či Harrelson), ale ústřední dvojice prostě vládne plátnu, a to je největší plus tohoto filmu. Hlavní hrdinové si padli do noty, nikdo nepřehrává a žádný nekazí celkový dojem dvojice. Co jsem já v tomto filmu viděl? Inspiraci u velmi kvalitních filmů. Možná budu odvážný, ale úvodní atmosféra by si „mohla tykat“ s některými scénami z filmu Schindlerův seznam. Ano, až tak… Obsahuje záběry, které jsou pro klasiku od Spielberga velmi typické: držení se nevinných obětí za ruce, detaily na bezcitné dozorce a konečně i depresivní hudba (soundtrack patří mezi ty lepší). To vše prostě funguje. Úvod vás vtáhl a Hunger Games se posunuly do dalšího „levelu“. Po klasickém seznámení s „realitou“ a po lehkém nastínění, jak to bude dál, přichází „survival“ část. Viděli jste film Apocalypto od Mela Gibsona? Tak čekejte lehčí formu bez krve, ale zato s větším atmosférickým účinkem. Film je svižný, a to je jeho velká výhoda. Určitě se naleznou slabiny filmu jako například občasná polevující atmosféra či „kýčovité“ jednání, ale jako celek si scénář a režisér počínají nadprůměrně. Ve filmu najdete i „poslání“. Režisér dokázal lidem naservírovat boj za svobodu a odvahu v zajímavém balení, v takovém, které vás nenutí přemýšlet „proč“. Je to správné, tak to dělejme všichni a neřešme to, co si o tom řekne společnost. A to v některých filmech chybí. A je tu konec, konec, který je jako od Shakespeara (Romeo a Julie), ale v lepším a zábavnějším provedení. ()

kostej_

Kamera v některých momentech první poloviny filmu dokáže vtáhnout do děje jako v opravdu málokterém jiném filmu. Jediné výraznější zaváhání je nepříliš nápaditý závěr a také poněkud méně drsné zobrazení násilí než by si ono téma zasloužilo. ()

Jocker94

Nikdo mi nemůže odporovat, když řeknu, že podobné náměty již zfilmované byly a rozhodně ne jednou, ale v tomto filmu je i něco jiného, co dokáže diváka udržet v napětí po celou jeho délku. Někdo si zde perfektně vyhrál především na efektivnosti a vůbec celá vizuální strana mi přišla bez větších chyb. Navíc scěny se Stanleyem Tuccim jsou opravdu úžasné. Skvěle natočený film s kvalitním hereckým obsazením, u jehož sledování jsem se i přes jeho délku ani chvíli nenudil. ()

bagetka007

Konečně originální motiv! ano, místy to hrálo na notu puberťákům, ale stejně to je po dlouhé době konečně film, který mě zaujal. 3,75* V USA je docela knižní mánie, knížky už mám stáhnuté, tak už se na ně těším. O 14 dní později - Ano, došlo přesně k tomu, co jsem očekávala. Začala jsem číst knížku a film velmi rychle ztrácí na síle a kvalitě v mých očích... Ve filmu chybí až příliš velké množství zásadních informací, například se zde neobjevila poměrně důležitá informace, že krajů bylo původně 13, přičemž právě 13. to schytal tím, že byl srovnán se zemí a proto se ostatní kraje již nebouří, ani se takové nadvládě nevzpírají. ()

Heroine

Musím to říct hned na začátek: viděla jsem Battle Royale, takže tohle už není nové! Nápad je opravdu hodně podobný, ale i celý příběh. Snad jenom od Japonců to bylo poněkud údernější a drsnější, od Američanů je to patetičtější, barevnější, a možná i trochu dojemnější. Celkově to na mne ale působí předžvýkaně. Každopádně největší problém pro mne bylo obsazení. Harrelsona nemám ráda, ani Kravitze, a pohled na Hutchersona je poněkud zoufalý. Je to vážně nehezký chlapec... Hodně věcí mi taky připadalo nevyužitých, někdy i zbytečných. Třeba kladený důraz na Peetovu sílu nebyl nakonec k ničemu. Potom o závěru celkově nevím co si mám myslet, ale nechci nic prozrazovat ;-) Nenudila jsem se, ale celkově mi to přišlo jako bych to už někde viděla, trochu místy trapný, místy příliš daleko za hranicí fantazie, a taky mne hodně štve, že nepadla ani zmínka o takovém názoru, jako že zabíjet ostatní by se nemělo. Každý jenom PŘEŽÍT, ale že by nějaký pacifista, který by prostě odmítl zabíjet ostatní? Ani jeden! Velká škoda. ()

owwidius

V pohode pozeratelny filmik so zaujimavym napadom (ale vraj su aj podobne a lepsie - neviem, musim pozriet), len bohuzial je to cele aj take "jednoduchsie". Teenagerske, predvidatelne, s kopou klise. Sci-fi prostredie - mali zopar fajn napadov ale su iba tak nacrtnute. Zabijanie sa deckami navzajom- no, cakal som ze to viac zaposobi, ale nic take sa neudialo. No ale celkovo nebolo to zle, vyslovene nuda sa nedostavila a aj vizualne sa s tym celkom snazili pohrat. Joooj no len ta roztrasena kamera na zaciatku, akoze co je moc to je moc. Vo filme sa potom nastastie celkom prijatelne strieda aj s klasickou. U mna 6/10 a 3 brmbolce. [#38/2012, kino#19] ()

Ukubumbahoo

Chuck Barris, tvůrce televizních soutěží řekl: "Vrcholem televizní zábavy bude taková soutěž, při níž prohrávající přijde o život." Hunger Games jsou velice zajímavým námětem, vytknu to, že některé efekty působí, na dnešní dobu, až moc uměle a amatérsky a druhá výtka poputuje až k příliš velkému spádu druhé části filmu. Jinak se mi Hunger Games moc líbili. ()

Rokle

Zarážela mě kamera. Souboje jsou absolutně nepřehledné. Neměl jsem ponětí, co kdo komu dělá. Na takovouhle nákladnou produkci hodně nevídané. Škoda toho PG-13, zrovna u tohohle by se řežba přímo šikla. ()

Hapretor

Takový teen thriller, který má i romantickou rovinu. Ze začátku jsem si myslel, že to bude nudná blbost (vinou pozadí reality show), ale naštěstí ne. Jak začalo lovení, schovávání a zabíjení začlo to být kruté a poutavé. Tím, že aktéři jsou samí nedorostenci, to ten dojem krutosti ještě umocňuje a pří vší mé filmové cyničnosti jsem cítil opravdovou lítost. Jen jsem nepochopil dost dobře koncept filmu. Když někdo umí lovit a vařit, proč musí narukovat do brutální soutěže o holý život, aby pak dostal kus žvance, i když se jedná o celou vesnici? To mi trochu vrtalo hlavou. Jinak pohoda. ()

optimus0s

70% slabý 4* a to hlavně kvůli délce a nepřehledným akčním scénám. A vlastně taky za nesympatického Joshe Hutschersona. Kdyžby jeho roli hrál Hemsworth tak by to lepší. Každopádně mě moc zajímá o čem jsou další dva díly, protože tohle se mi z pohledu neznalce předlohy zdá jako uzavřený příběh :-) ()

zelda82

Unyle a zbytecne natahovane...Kdyz uz chci hrat na vaznejsi linku nez vynikajici Baattle Royale, tak ta linka nesmi pusobit jako by ji nekdo splacal dohromady za pet minut a vydaval ji za klenot. Chapu, ze se autori snazili ukazat kontrast utlacovatele z velkomesta versus ti, kteri je zivi, ale to jde udelat lip nez debilnimi kostymy a chlebem, na ktery prsi...Jine filmy podobny namet zpracovaly o mnoho lip...Skoda ()

Ben Nevis

Jako fanoušek knihy jsem s filmovým zpracováním spokojená, ale nízké hodnocení lidí, kteří předlohu od S. Collins nečetli, svědčí o tom, že film sám o sobě nefunguje. Cílová skupinka diváků ani nezažila diktaturu, aby ocenili subtilní boj s režimem těsně na hraně. Hlavní hrdince do hlavy nevidíme, a tak nám místo toho prostírají nahlédnutí do střev Her. Místo záběrů na počítačové modelování bych ocenila prohloubení kontrastu mezi rozežranými díváky Her a rodiči účastníků, popřípadě alespoň hororovější část v aréně. Hunger games se prozatím vydává po stopách Harryho Pottera jako ilustrace ke knížce. ()

mala_kea

Zmasírovaný reklamou jsem měl velké očekávání, proto pro mě realita byla docela šokující. Celkem nudný a dlouhý začátek, na který je napasovaná trocha akce v lese, která je bohužel proložena spoustou nezajímavých pasáží. Nějaký přesah ke kritice společnosti jsem tam příliš neviděl a nejspíš tam ani není. Hlavní hrdinka je veskrze pozitivní a neustále někomu pomáhá,(ale je strašně roztomilá až kouzelná a doslova si mě touto rolí získala) „zlé“ děti se tam sice občas mihnou, ale ani nenechají nikomu pořádně vyhřeznout střeva (daň za co přístupnost) a „souboj se systémem“ je vykreslen spíše uměle, místo aby táhl děj. Celkově, jde to vidět, ale dvojku by už nikdo točit nemusel, protože to bude to samé s větší porcí romantiky. ()

johnywalker

Pořádně nevím co si o tom filmu mám myslet... Nevím jestli je to tou předlohou nebo zpracováním filmu, ale asi hodina a půl nudy je zkrátka špatná věc... Jakmile se film konečně rozjede, tak špatný není, ale to čekání je strašně dlouhé a zpracování je ještě horší než od Tima Burtona v Alice in Wonderland... A to je co říct... ()

hazaba

Zpočátku mi hodně vadila "tančící" kamera, ale pak se trochu uklidnila a i díky ní mě to vtáhlo do děje tak, jako už dlouho žádný film ne. Až jsem se přistihla se zatajeným dechem... Pravda, je to trochu dlouhé, ale kniha taky. Sympatičtí, ne moc známí herci s civilním herectvím a Woody Harrelson, který vždycky potěší. Prostě líbilo. ()

Luk Skywalker

Nic světoborného to není, sice jsem se většinu času nenudil, ale nudné emocionální pasáže, kdy bych měl nejspíš brečet, tam byly. Knihu jsem nečetl, ale jestli to psala ženská typu Rowlingové, tak se není čemu divit (pohádky pro děti). Nízká přístupnost nahrává tomu, že žádný masakr se konat nebude, jen hromadné "zabíjení", které se obejde bez krve. Co se týče námětu, tak originalita žádná, ale od Běžícího muže je to 25 let, takže mladí diváci tyhle zmanipulované hry neznají (a ty spolky mezi hráči z různých Krajů jsem nepochopil a reálné moc nebyly, zrada by nastala hned první noc). Sice je tam i námět jakéhosi vzdoru, ale vzpoura byla i v Bežícím muži, no aspoň se kopírovalo od podle mě klasiky 80.let. "Já se vrátím" se hodí i pro tento film, když budou další díly, ale já je vynechám. ()

Nové Hunger Games jsou v přípravách

Nové Hunger Games jsou v přípravách

10.06.2024

Čeká nás opětovný návrat do dystopického světa Panemu. Bylo to jasné už po úspěchu loňského snímku Hunger Games: Balada o ptácích a hadech, který měl premiéru v polovině listopadu a s rozpočtem 100… (viac)

Twilight sága se vrací

Twilight sága se vrací

20.04.2023

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

Jak to vypadá s prequelem Hunger Games?

08.08.2021

Studio Lionsgate čerstvě oznámilo, že očekávaný prequel k jejich hitové sérii Hunger Games se začne točit už v příštím roce. Do kin by pak měl dorazit buď v roce 2023, nebo zkraje roku 2024. Film… (viac)

Hunger Games dostanou prequel

Hunger Games dostanou prequel

17.06.2019

Spisovatelka Suzanne Collins oznámila na květen roku 2020 zatím nepojmenovaný knižní prequel Hunger Games a filmová adaptace na sebe nejspíš nenechá dlouho čekat. O právech na zfilmování knihy… (viac)