Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

BoXBe

Tom Cruise drží akční žánr z osmdesátek a devadesátek nad vodou a dává mu parádní energetické šlehy. Sází na osvědčené ingredience fungujícího receptu prvního dílu a přidává nad to technicky vyšperkovanou akci, která nemá chybu. Protože co jiného očekávat od filmu, který má být o špičkových pilotech, stíhačkách a průletech nad úžasnou krajinou, než co doručila parta kolem Cruise, McQuarrieho, Kosinskeho, Bruckheimera, Zimmera a spol? Špičkovou zábavu, co jiného? Upozadím, že zápletka má parametry pro to, aby uspěla na všech světových kinotrzích, takže i LEGO Ninjago má oduševnělejší storyline a nepřítel je jen nepřátelský stát a nebezpečí je obohacený uran, respektive krabice a díra za horami ve stylu Star Wars - Nové naděje. (Mimochodem, Kosinskemu a spol bych SW v klidu svěřil.) Scénář je založen na tom, aby zbytečně diváky s popcornem nepřekvapoval a nepokazil ani na chvíli pohodový dojem. Tu a tam se tlačí více na image než na postavy a zápletka se synem kamaráda a barmankou taky trochu zavání ohraností. Jenže zaduní Zimmer, prošlenhou paprsky slunce, zažehnou motory, vzlétne se a blockbuster prvního řádu je na světě a jednoduše nemá chybu. Dobrá, chybí seřvání od nadřízeného a pak vyslání do Top Gunu, karaoke na baru, příchod instruktorky z baru, špičkování s Icemanem a nadlítávání nad nepřátelským kokpitem, ale víte co? Nechybí - je to tu znovu, jinak a vůbec to vykrádání nevadí, protože se jim z toho povedlo udělat víc než koukatelný film - udělali z toho zážitek a proto je třeba jít do kina a poctivou práci ocenit. Neváhejte. Takhle se povedli naposledy třeba i Bad Boys 3. Pokusím se dostat i do IMAXu :) P.S.: Kdo to nevidí v kině, neodvažujte se ani hodnotit...:-P Trailer zcela odpovídá i kvalitě filmu: https://www.youtube.com/watch?v=giXco2jaZ_4&ab_channel=ParamountPictures ()

LasT_Olt

Důvody proč jsem tomu dal čtyři hvězdy: Kosinski je velmi šikovný režisér, který mě upoutal zatím vším co natočil (Only the Brave vede, ale Oblivion ani TRON neztrácejí). Má to tedy skvělý vizuál a emočně vypjaté scény, které sice nemusí člověka nepolíbeného originálem tolik vzít, ale celkově mám v úctě tvůrce kteří dokáži oba faktory šikovně zkombinovat. Kamera super, akční scény fajnové, herci dobří. Prostě fajnový nadprůměrný filmek. Důvody proč jsem tomu nedal pět hvězd: scénář je tak basic jak jen to jde, opravdu až na elementární úrovni. Je to jedno velké klišé, které mi silně připomínalo druhou půlku filmu Pearl Harbor, které se mi navíc líbilo víc. Dále doplněno dvěma pěkně nehezkými deus ex machinami, které ve filmech z celého srdce nenávidím, jelikož jim to neskutečně přidává na lacinosti. Fakt mě to až sralo, jak moc předvídatelné to bylo. Ženě, která mě do kina doprovodila, jsem to takhle vyložil, načež odpověděla “a co jsi čekal od filmu s Tomem Cruisem?“. Moc často na něj nechodím to jo, takže jsem tím dějem byl asi jako jediný v kině nepříjemně zaskočený. Celkově si to těch 80% cca zaslouží, ale momentální skore 92% je tak přestřelené, že nestačím zírat. ()

mortak

StarWars s reálnými stíhačkami je super, ale zabírá cca tak půlku filmu. Zbytek je na mě už moc velká vata, u které přemýšlím, proč je božská Connelly v posteli s Cruisem oblečená a řeší "hluboká" traumata místo toho, aby se šlo na věc. Škoda, že Cruise nešel ve směru přepáleného úvodu (etuda v restauraci nemá chybu), a místo toho natočil prostě nostalgickou dvojku, která vrcholí tak harmonickým a patetickým závěrem (a Zimmer se zase vytáhl, tuhle hudbu ze sebe nedostanu), že jsem si připadal, jak v náboženském náborovém centru. ()

KajusaK

Po dlouhé době druhý díl filmu předčil ten první. Úžasný nejen Maverick, ale i ostatní herecké složení, hudba (ačkoliv místo Gaga na závěr bych ocenila Take my breath away..), efekty a hlavně kamera. Vychytané do posledního puntíku. ()

FrankSusta

Neohrožený hovado se super motorkou, ale žádnou helmou, co nedodržuje příkazy, na všechny je drzej a jsem fakt zvědavej, za jak dlouho by ho v realitě zavřeli, je zpět. Ale je to překvapivě lepší a docela lituji toho, že jsem nestíhal kinoprojekci. Protože vizuál je vskutku úžasný a ten zvuk... ty vole, slyšet tohle na prostorových reproduktorech musel být přímo mrazící zážitek. Scény s letadly by byli bez toho věčnýho řvaní trysek a kmitajícího vzduchu sotva poloviční. I když si tvůrci i se samotnými bojovými/letovými scénámi v rámci přehlednosti dali od jedničky více záležet a že je na záběrech aspoň něco vidět a střihy působí aspoň trochu přechodně musí být doceněno samo od sebe. V rámci příběhu jinak nic překvapivého, herci (s vyjímkou Cruise, Kilmera, Tellera, Powella a Hamma) nijak zvlášť výkony zapamatovatelní (stejně jako jejich charaktery, které nadějně začali, ale v půlce jejich příběhu film skončil, což je na škodu v případě Monici Barbaro). Hudba docela fajn, výprava fajn, kamera naprosto boží... Zkrátka a dobře vizuál zde hraje jako v případě Gravitace tu největší roli (až na to že u Gravitace měli jenom hodinu a půl, a ta díky námětu byla úderná). Ještě ale v ke konci řeknu, že mě velice potěšilo, že film byl celkově takovým retro, takovým krásným klasickým starším akčňáčkem, jenom natočeném v této době,což mu jen a jen prospívá. A lidi to i dle zdejšího hodnocení zkrátka chtějí! 8/10 ()

StanislachKo

Príbehovo tu toho veľa nedostať, to na rovinu treba povedať. Ale KSAKRU(!) Ten film je dokonalosť sama. Sám som bol skeptický pri ceste do kina, ale prebehlo prvých pár minút a bolo jasné, že sú predo mnou 2 hodiny neriedenej radosti, akú Ti film môže dať. A tak aj bolo. Netreba mať vzťah ku predchodcovi. Toto si bohate vystačilo samo. Vďaka Ti Tomík! ()

alchac

Rymejk jedničky s fyzikou tentokrát úplně vysazenou na neutrál, až jsem se mírně obával, zda si to tam Tomík na závěr nepřihasí úspěšně kosit fiktivní supersoniky fiktivní nepřátelské mocnosti (veškerá podobnost čistě náhodná a ten Hind se tam zatoulal určitě omylem) svým soukromým Mustangem, říznutý Ďábly v oblacích, resp. možná spíše prvním Hvězdným válčením (jsem fakt místy čekal, že Mav sdělí Roosterovi obligátní ájemjórfádr). Ale ve výsledku je ta čalamáda vlastně docela poživatelná, takže jako jo. ()

Sabrewulf

Moc příjemný výlet do minulosti, nostalgie jako kráva, už když začalo hrát "Danger Zone", tak jsem byl rozesmátý od ucha k uchu. Nijak to netlačí na pilu, ať už co se týká záporné strany, která byla podána neutrálně (žádné vlajky, žádné ukazování prstem na Čínu, Rusy apod.), tak třeba ženské jakožto pilotky, která tam působila úplně normálně, jinými slovy - no woke. Skutečné záběry ze stíhačky dělají strašně moc, v dnešní CGI době o to cennější. Na plnou palbu to nedosáhne díky pár vadám na kráse: 1) Prostorový zvuk byl poněkud odfláklý (byl jsem na Dolby Atmos), chybělo cestování zvuku ze strany na stranu (např. stíhačky letící do kamery "za diváka"), většinou byl zvuk prostě všude. 2)Hodně scén se dalo předvídat - co se stane, kdo koho zachrání atd. Ale jinak spokojenost, ten finanční úspěch tomu moc přeju. ()

sir-dave

Letní good-feelingová jízda, která prakticky postrádá záporáky. Respektive no name bandité se tu mihnou, ale jejich role zde není tak důležitá jako důraz na přátelství, rodinu a utužování partičky mladých pilotů. Mimochodem Cruise si to tady dává s takovou lehkostí, že zapadá mezi ty mladé jak slunce za horizont. Celkově trochu retro nádech a plážová scéna s hledajícím admirálem perfekt. Nemám skoro co vytknout. ()

Nivenx

Skvělý film! V dnešní době úplně potěšil zpracováním postav, příběhem a nejvíce tím, že ve filmu nejsou žádné přiblblé digitální efekty, ale celé je to točené poctivě a postaru kdy cítíte každý kov z letadla na vlastní kůži! Prostě dokonalá podívaná! 90% ()

Radiq

Ze začátku jsem měl pocit, že koukám na jedničku - stejná hudba, záběry... a pak se tam taky recyklují některé situace: sportování na pláži, frnda v baru (mimochodem vůbec se tam nikdo ani slůvkem nezmíní o jeho lásce z prvního dílu Kelly McGillis... a Jennifer Connelly už je docela sešlá a tato dějová linka je tam úplně zbytečná), týmoví rivalové, klavírní zpěv v baru. Pak jde ale vidět, jak to všechno pěkně uzrálo, zejména po technické stránce. I ten Cruise už není tak nesnesitelně frajerskej a namachrovanej. Miles Teller je typově hodně podobnej jak jeho filmový otec Anthony Edwards, ale ten knír si mohli odpustit. Val Kilmer vypadá jak  takovej klon Davida Attenborougha a Jona Voigta, ale nemoc je sviňa a myslím, že bylo úctyhodné, že pro něj taky napsali roli na rozloučení. Jinak jde opět vidět, jak marketing všechno nafoukl a udělal z toho něco bombastického, i když to bombastické není... a hromada lidí jim na to skočila. Je to solidní film, ale já jim na to neskočím. Průměr, z kterýho by se po druhém skouknutí stal klidně i poloměr. ()

Triple H

Zobrať to cynicky či romanticky? Už od úvodných titulkov kde sa po 30-tich rokoch objaví meno Dona Simpsona vedľa Bruckheimerovho je jasné, že sa ide hrať na nostalgiu a Hollywoodske greatest hits. Čistý escapizmus kde to čo sa časom považovalo za prvoplánový gýč získava pre tento krát (a možno len pre tento jeden krát) nostalgickú patinu. Modernejšie technológie v porovnaní s 80s a 90s majú obmedzený priestor - žiadne drony, minimum smart phonov, tabletov (kadeti majú na stole peknú bichlu ako manuál k stíhačke), žiadne elektromobily a ak som niečo neprehliadol, ani žiadny internet či google. Vrchol moderny sú SMS. A toto je možno jedna z mála zostáv, ktorej to človek tak nejako zožerie, lebo to pri nej tak nejako dáva zmysel. Ber alebo nechaj tak. Možno v inej dobe by to pôsobilo len ako "typický macho Cruise", alebo "zase ďalší Bruckheimer", a ono to tak aj je. Ale sme v dobe post-Covidovej, post-Ukrajinovej a predpotravinovo krízovej a ktovie akej...a možno trochu aj kvôli tomu dnes tento escapizmus vyznieva príjemnejšie ako predtým. Alebo mu pomáha, že Cruise si to aj na prahu 60-ky zase raz odmakal a že jeho klasické momenty a prejavy majú do seba aj niečo iné, keď je jasné, že jeho čas na výslní sa pomaličky chýli ku koncu a že on sám si toho je vedomý. Fungujú aj emócie, Kilmer sa odignorovať nedá, Teller zatiaľ nebol sympatickejší a aj bro-mance naolejovaný futbal na pláži sa dá v kontexte nostalgie prekusnúť (holt volejbal z jednotky bolo potrebné tromfnúť). Cruise, Bruckheimer a Kosinski predali príbeh plný vecí, ktoré sú dôverne známe a opozerané - postavy, vtipy, rodinné hodnoty, západy slnka, aj pózy. Dá sa povedať staré odrhovačky. Ale v tomto prípade tieto staré odrhovačky nejako prirodzene získali niečo navyše - sú už old-school, nostalgia a staré dobré (filmové) časy. Ten Bruckheimerovský skrz naskrz americký štýl a čierno-biely príbeh sa tu stal pomaly klasikou, ktorú bolo vlastne aj príjemné si pripomenúť. Technická stránka je samozrejme niekde inde a naozaj asi nenájde konkurenciu (obzvlášť keďže sa zaobišla asi len s minimom CGI). Určite sa dajú nájsť chyby, aj sa to v strede vlieklo, ale práve táto precízna technická stránka, výborní herci a prísna a cieľavedomá old schoolovosť/nostalgia to prebili. A je to na konci dňa aj o starnutí, o traumách a o tom ako plynie čas nielen postavám vo filme, ale aj Cruiseovi, jeho vydreto natiahnutému primeu, Bruckheimerovi a všeobecne blockbusterovému štýlu, ktorý v 80-tych/90-tych rokoch on ako producent for better or worse dostal do popredia (a ktorý nevyhnutne asi tiež pomaly odoznieva a raz skončí úplne). Cynickejšie/vecnejšie sa dá povedať, že Top Gun Maverick je pomaly jedno z najlepších guilty pleasure v histórii, alebo prvé ktoré túto svoju škatuľku nejakým zázrakom prekračuje - divák dostane svoje potešenie, vie že by sa mal cítiť previnilo že niečo takto prvoplánové naňho funguje, ale Cruise, Kosinski, Bruckheimer, Miranda, Teller, Kilmer a Jennifer Connelly kolektívne presvedčia, že to vlastne je viac než len prvoplánové a že sa vlastne až tak previnilo cítiť netreba. Je to gýč, ale uvedomelejší, poctivý a odmakaný a Cruise to proste nejako vyhral a spätne zdvihol úroveň aj prvého dielu (čo je asi najjednoduchší dôkaz, že to celé vyšlo nadmieru dobre). Ako zaznieva vo filme - "you have no place in the future" - "maybe. but not today". () (menej) (viac)

Lachtaan

Když jsem před 2 lety začínal číst první zvěsti o tom, že se chystá další rýžování kultovní klasiky skrze sequel po x letech, cloumaly mnou nejčernější předsudky. Když teďko sedím pár hodin po zhlédnutí, cloumá mnou euforie a naprosté nadšení. Druhý Top Gun má totiž naprosto všecko, co by mělo sebevědomé pokračování obsahovat. Nosnější zápletku, dokonale precizní hudbu, hrátky s kamerou, ze kterých si správný filmový fajnšmekr nejednou ucvrnkne a v neposlední řadě hravě fungující herecký ansámbl. Kosinski to dokázal a servíruje nám hned po Batmanovi nejlepší film roku. A to říkám s naprostým předsvědčením, že už jej letos v kině nic netrumfne. [viděno v Kino Šumava Klatovy 28.5.2022] ()

eJacques

Málokterá dvojka vyrovná jedničku, Maverickovi se to povedlo, více akce a efektů, horší hudba, příběh stejně silný (z většiny čerpáno z jedničky, někdo by řekl kopie, ale co chcete u nostalgie vymýšlet lepšího?)... Top Gun je klasika, u mě za 4*, proto ani Maverick nemůže dostat více, zdejších 92% se mi zdá přestřelených a 11.nej film čsfd to fakt není, leda nej film aktuální nabídky kin, možná to bude nej film roku 2022 do první stovky ČSFD... ()

kjakob

Pokračování, které překonává svého předchůdce. Inovuje původní dějovou linku o nové prvky, a přesto s naprostou lehkostí zapadne a obstojí coby plnohodnotná dvojka, jen je epičtější, rozmáchlejší a samozřejmě s notnou dávkou nostalgie. Ta není jen samoúčelná, ale umožní uzavřít dějový oblouk hlavních postav a ještě u toho film zvládá držet diváka v napětí a strachu o osudy hrdinů. Není to žádná chytrá artová podívaná, ani odvážný úkrok stranou, je to zkrátka "jen" kvalitní letní film, co vás zaručeně pobaví. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí