Top Gun: Maverick

• USA Top Gun: Maverick (viac)

Viac než 30 rokov v službe. Pochvaly. Vyznamenania. Jediný, kto za posledných 40 rokov zostrelil tri nepriateľské lietadlá. Napriek tomu ho nikdy nepovýšili. Prečo? Pretože je to Maverick. Rebel, ktorý počúva len sám seba. Aj napriek tomu  dostane ponuku stať sa inštruktorom elitných pilotov stíhačiek v programe Top Gun, ktorých má pripraviť na úlohu spadajúcu do kategórie Mission Impossible. Okrem tejto misie bude musieť Maverick zvládnuť ďalšiu náročnú súkromnú misiu. Jedným z pilotov, ktorých má pripraviť na akciu, je Bradley Bradshaw (Miles Teller), syn jeho priateľa a navigátora Goosea. Znalci prvého Top Gunu, vedia, že Goose zahynul, keď sa neúspešne katapultoval z neovládateľnej stíhačky, ktorú pilotoval práve Maverick. A jeho syn ho obviňuje zo smrti svojho otca. Maverick za žiadnu cenu nechce, aby Bradleyho postihol rovnaký osud ako jeho otca. Pritom si uvedomuje, že šanca, že jeden z pilotov plánovanú leteckú operáciu neprežije, nie je vôbec malá. (Cinemart SK)

Zajda.

Wow, tak takovouhle pecku jsem fakt nečekal. První Top Gun mám velmi rád, ale tohle je úplně jinde! Jasně, příběh je extrémně jednoduchý a ve většině dějových obloucích předvídatelný, ale koho to štve, když vás film naprosto uhrane. Celý herecký ansámbl v čele s klasicky výborným Tomem Cruisem odvádí skvělou práci a jsem strašně rád, že Miles Teller po dlouhé době dostal skvělou roli ve skvělém filmu. Dramatická linka je pak překvapivě velmi silná, uvěřitelná a i když víte, jak to nakonec bude, stejně vás ve finále zahřeje u srdíčka. Každá akční scéna je úžasná, napínavá a hlavně výborně natočená. K tomu pak ještě přičtěte fenomenální soundtrack, perfektní balanc mezi odlehčeností a vážností, příjemnou romanci se sexy Jennifer Connelly, úsměv vykouzlující odkazování na jedničku a máte film roku! 10/10 ()

Vidly10

První Top Gun jsem dlouho odkládal a viděl jsem ho až s blížící se premiérou nového Mavericka. Film mi od první chvíle padl do noty a zapůsobil na mě svým prostředím, humorem i hlavním hrdinou v podání Toma Cruise. Od druhého dílu jsem čekal minimálně stejnou zábavu s lepší akcí. Ovšem to, co jsem právě viděl, jsem absolutně nečekal. Už od první chvíle s Maverickem na scéně, kdy jsem znovu slyšel písničku Danger Zone, jsem cítil první díl. Ale až „let na 10 Machů“ mě nechal zírat s otevřenou pusou. Na tomhle filmu na mě od začátku vše působilo, tak dobře, že jsem tomu až nevěřil. Moje úchylka na kamerové záběry se sluncem v pozadí byla uspokojena od první minuty filmu a byla podpořena i velmi dobře odvedeným střihem. Hudba odkazující na první díl a doprovodné písničky jsem si užíval celý film. Jsem velmi rád, že i když příběh čerpá hodně z předchozího snímku, dokáže stát sám za sebe a je dosti „originální“ a nejde jen o moderně předělanou jedničku. Ale to nejlepší, ten highlight celých dvou hodin, je letecká akce ve stíhačkách. Na tom funguje úplně všechno. Sound-efect, kamera, kompozice a emoce, ať už radost z volného létání nebo z napínavé akční scény ve třetím aktu, vás provází celý film a člověk se u nich rozhodně nenudí. Pochválit se musí i postavy, které se dokázaly představit i s minimem prostoru a každá zaujala něčím svým. Osobně jsem velkým fanouškem přezdívek pilotů amerického letectva a zde jsou doprovázeny pěknými detaily a narážkami. Mezi slabší části filmu patří určitě romance Peta s Penny, která dle mého nefunguje, jelikož jí chybí nějaký prostor ve formě flashbacků nebo menšího převyprávění. Prostě se jí těžko věří. A i přesto, že jsem příběh označil za svým způsobem originální, tak je v některých místech velmi předvídatelný. Ovšem ani to mi nezkazilo dojem z tohoto poctivého hollywoodského blockbusteru, který za mě až nečekaně míří na mou osobní topku letošních filmů. 9,5/10 ()

Remedy

Ten nejlepší možný mix nostalgie a poctivě těžkotonážní filmařiny, která je ve svých vrcholných momentech dechberoucí. Vše je navíc podpořeno velmi dobrým scénářem, který tu a tam otevře staré rány, ale činí tak naprosto fundovaně a sensitivně, aby "pouze" doplnil mozaiku všech věcí, které jsou na tomhle filmu úchvatné. Závěrečná mise je technickým, emočním a notně katarzním zážitkem, přičemž bych se nebál superlativ, že se jedná o jednu z nejpůsobivějších závěrečných sekvencí, které jsem viděl. Díky, Tome a všichni ostatní. [95%] ()

Britney75

Děj byl tedy úplně mimo, pohádečka, krásně vykreslená, celkově to bylo až moc dokonalý, přesně řečeno ´americký´ jinak efekty logicky vymakaný, ale v kostce dobré pokoukání. Jen prosím, hlavně žádné třetí pokračování, myslím, že by nikdo nechtěl vidět Toma za 30 let v Top Gunu  :D ()

Philcze

Když James Bond před deseti lety selhal svůj agentský trénink, započal tím éru odcházení hrdinů, kteří se ale jen těžko smiřují s budoucností, v níž sami nehrají hlavní roli. Hrdinové Toma Cruise střídavě odcházejí už celou dekádu. Buď jim studio připraví mladou náhradu, která z principu nemůže fungovat, nebo jim mortalitu připomene vlastní tělo zlomeným kotníkem při šílených přeskocích z jedné budovy na druhou. Důvodem, proč někteří odcházejí tak dlouho, než se začnou jevit nenahraditelně a jejich bývalé náhrady končí na odvykačkách nebo jako jedni z tuctu zaměnitelných Avengerů, je ovšem čistý perfekcionismus. Cizelování stylu. Pevná vize. Dodání nedostatkových atrakcí ve světě ovládnutém algoritmy a focus grupami. A při tom nenápadně inovují a staví pomník formátu velkofilmu, který odmítá umřít stejně jako oni sami. This one equal temper of heroic hearts. Made weak by time and fate, but strong in will. To strive, to seek, to find, and not to yield. 90 % ()

Steven47

Neměl jsem jediný důvod předpokládat, že by se nový Top Gun nepovedl, už jenom díky té péči, která snímku byla věnována. Ani v nejdivočejších snech mě však nenapadlo, že to bude takový nářez. A to nejsem blázen do stíhaček. Tady však funguje naprosto všechno. Příběh vzdává hold původnímu filmu, a i když není nijak objevný, tak dokáže být neskutečně silný, především díky skvěle fungujícím postavám. Tom Cruise je božan a jeho Pete Mitchell už není jenom namachrovaný frajírek, což mu rozhodně prospělo. Ačkoliv je to jeho one man show, tak dostatečný prostor mají i postavy pilotů (Miles Teller je skvělý), velitelů a všech ostatních. Romantická linka tentokrát není středobodem filmu, a možná i proto na mě mnohem víc fungovala. Navíc Jennifer Connelly je zatraceně hot. A palec nahoru za Vala Kilmera. Akce je špičková, jakýkoliv trénink dokáže diváka pohltit a závěrečná sekvence mi rozpumpovala srdce až do nezdravého tempa. Technicky se jedná o naprosto precizní práci, vizuál i stylizace na výbornou a soundtrack je on point – jakmile jsem opětovně slyšel hlavní motiv filmu, tak jsem měl instantně husinu. Humoru bylo o něco víc, než bych potřeboval, ale proč řešit takový detail, když snímek nabídne naprosto nezapomenutelný zážitek? Závěr za zvuků písně Lady Gaga mě prostě odrovnal. 10/10 ()

scroochy

Hlava říká 4 hvězdičky, ale srdíčko velí 5 hvězd. Není to dokonalý film, ale je to dokonalý blockbuster. Obzvlášť v IMAXu. ()

Helo

Perfektní příklad toho, jak z něčeho potenciálně a konceptuálně zajímavýho, avšak nedokonalýho, nedotaženýho a unylýho vybrousit bombastickej nářez v podobě pokračování, který se sice vozí po vlně nostalgie, ale zároveň smysluplně navazuje na motivy prvního dílu, zatímco akci žene do adrenalinovýho extrému, ovšem povětšinou s doopravdickýma aeroplánama díky čemuž si zase a opět dokáže udržet poměrně realistickej - nebo spíš ještě realističtější feeling než předtím. Nejlepší letecký záběry od... vlastně nevím kdy. ()

Blackhand47

Pokračování Top Gunu je typickým nostalgickým návratem, kdy variuje známé momenty z prvního dílu a snaží se divákům přinést daleko větší akci. Zatímco jednička byla víceméně chválená za vcelku realistické ztvárnění leteckých bojů, dvojka už je hollywoodštější a nabízí momenty hnané do extrému, jaké známe z jiných akčních snímků. Jsou tu nějaká ta klišé, chvílemi se to táhne, ale jinak se jedná o důstojné pokračování, které jedničce nedělá ostudu. Celkem mě ale překvapil Glen Powell coby Hangman, snad ho po tomhle filmu čeká slibná kariéra, budu ho bedlivě pozorovat. 70% ()

FilmFan24

Kopírování původního filmu od úvodních titulků počínaje, vizuálem, pojetím scén a závěrečnými titulky konče, novému dílu nijak neškodí ba naopak, TOP GUN: MAVERICK se stává okamžitě a o to víc ikoničtější a už teď za mne mohu říct, že je kultovní. Vůbec nevadí, že děj je naprosto předvídatelný - ba naopak je dobře, že rozvíjí postavy a vztahy. Potěší, že se na pár minut objeví Iceman Val Kilmer a ve flashbacku se mihne i Meg Ryan a Anthony Edwards filmoví to rodiče Milese Tellera. Dostals Tony Scotte in memoriam krásné věnování! Fenomenální pokračování jaké tady snad ještě nebylo. * viděno podruhé v IMAX 22.07.2022. Absolutní zážitek na obrovském plátně. 👍🎬📽 ()

Colby Sawyer

Film roku už v květnu? Zřejmě ano, i když ještě nějací vyzyvatelé přijdou, tak pochybuji, že se Maverickovi dokáží vyrovnat. Ultimátní blockbusterová jízda, která dokáže napnout, pobavit i dojmout. V době digitalizování všeho je akce přímo v kokpitu s Cruisem něco nepopsatelného a člověk chvílemi ani nedýchá. Luxusní záběry na stíhačky by se v tomhle podání neokoukaly ani za hodiny sledování a ve spojení s parádním audiodesignem je divák někdy vyloženě nucen tajit dech. Kosinskiho vizuál mě vždycky bavil a tady ho prodává maximálně, akce je zběsilá, ale zároveň je vše krásně přehledné a strhující. Původní Top Gun je fajn film, který je ale celkem o ničem. To se rozhodně nedá říct o pokračování, které má fajnové postavy i povedený příběhový oblouk, který nesází jen na kupu nostalgie, ale stojí pevně na vlastních nohách. Cruisova láska k epickým blockbusterům a jeho pečlivost přinesly své ovoce. Top Gun: Maverick vyráží dech celé dvě hodiny a musím říct, že jsem kokpit mezi oblaky opouštěl jen velice nerad, protože tohle byla skutečná nádhera. ()

salalala

Nostalgický návrat, který si na nic nehraje a je přímočarý. Budeme-li mluvit o akčních scénách, ty jsou naprosto špičkové a je na nich znát poctivá "ruční" práce a minimum CGI efektů, protože každý průlet a každá otočka jsou nesmírně fyzické, reálné a svým způsobem strhující. Pokud ale máme zmiňovat příběh, tam opravdu není co chválit, protože od úvodních minut je jasné, jakým směrem se vše bude ubírat, kdo s kým bude mít konflikty a de facto i jak vše skončí. Určitá propagandistická linie je naprosto evidentní a zatímco v osmdesátých letech mohla fungovat, dnes už někdy může působit lehce směšně, pokud ale tento narativ divák příjme, není v tom problém. Podobné je to i s dokonalostí všech postav, které nemají chyby a působí jako lidské stroje se základními emocemi. Tom Cruise odvádí svůj standard a je to jen a jen on, kvůli komu snímek vznikl a kdo na něj má největší vliv, emotivnější scény se už ale nikdy nenaučí, z ostatních pak asi stojí za zmínku Miles Teller a Jon Hamm, kteří ale nijak nevystupují z nastolené linie. Tvůrcům budiž připsáno k dobru, že Cruise nechávají prožít románek s Jennifer Connelly a nikoli s někým o generace mladším, čímž pochopitelně vše vypadá uvěřitelněji. Za zmínku pak rozhodně stojí až dojemný moment s Valem Kilmerem. Škoda jen efektního, ale zbytečně protahovaného konce, který je jen a jen další ukázkou toho, že Cruise - producent občas ztratí soudnost a vymyslí scény, které slouží jen k prezentaci jeho ega a schopností, což není nutně špatně, ale vzhledem k dlouhé stopáži už působí přehnaně. Top Gun: Maverick je důstojným pokračováním osmdesátkového hitu, které asi lépe dopadnout nemohlo, a když už nic jiného, tak ukáže, že i přes sebelepší technické možnosti je poctivá filmařina tím nejlepším. 70 % ()

TominoLa

Nejsem fanouškem prvního dílu. Toma mám, ale rád a dvojku jsem si nemohl nechat ujít. Kór, když byla možnost vidět ho v Imaxu. Dostal jsem nostalgickou podívanou, která jde na jistotu a pořádné akce se divák dočká až v posledních asi 40 minutách. Stojí to, ale za to! Viděno podruhé a v rámci žánru to nemá letos konkurenci. 9/10 ()

Brennos

Je to pohádka s kapkou nostalgie a záplavou patosu, ale kdo by se zlobil, když se na to tak dobře dívá a letecká akce vás doslova zarazí do sedačky (Dolby Atmos). ()

higuain

Tom Cruise je hvězdou Hollywoodu již od 80. let, i přes to v něm ale působí jako zjevení. Real life akční hrdina, který před kamerou dělá šílený věci, který by většina filmařů při prvním brainstormingu odepsala s tím, že jsou impossible. Jeden z jeho kolegů ostatně trefně podotknul, že tam, kde ostatní lidé usoudí, že něco nejde, Tom Cruise teprve začíná pracovat. Že v novém Top Gunu lítá nejen Cruise, ale i ostatní herci  ve skutečných stíhačkách, protože Cruise jim na to zařídil několikaměsíční intenzivní výcvik, to je samozřejmě fascinující samo o sobě, nicméně není to něco, co by mě v kontextu Cruisova přístupu k řemeslu překvapilo. Jestli něco bylo příjemným překvapením, tak to byla skutečnost, že na rozdíl od původního Top Gunu ten film funguje i na osobní rovině. Ano, vzdává to hold legendě a v zásadě se to nese v podobném duchu, nicméně je to ve všem tak nějak... vyspělejší. Scottův Top Gun jsem viděl před pár lety a i když i v něm se našla pozitiva, můj celkový dojem z něj byl víceméně negativní (dodnes u něj mám jen 2*). Zde se ovšem mísí spokojenost s nadšením. Při domácí projekci bych zřejmě zůstal jen u spokojenosti, ale v Imaxu jde opravdu o jedinečný zážitek, který můžu doporučit i těm, kteří si (jako já) myslí, že starý Top Gun je kravina. PS: Soundtrack (včetně songu od Lady Gaga) je taky hodně povedený, viz zde. _____ Po hodně dlouhý době film, na který jsem vyrazil do kina i podruhý. A stálo to za to. Zde ve dvou hodinách zažijete opravdu všechny druhy emocí, je to jeden z nejlepších akčních blockbusterů posledních let. A ten soundtrack napodruhé vyčnívá ještě víc. Pravděpodobně film roku. ()

kajas

I když vůbec nejsem fanoušek jedničky, musím uznat, že to čekání rozhodně stálo za to. Ke štěstí by mi stačily vlastně jenom záběry na prakticky nestárnoucího Cruise, který si to za zvuků osmdesátkové hudby drandí po ranveji na své oblíbené motorce (jedna z mnoha referencí na původní snímek). Tomovi se podařilo dát dohromady skvělý tvůrčí a herecký tým, doplněný scénářem, který sice není nijak zvlášť originální, ale dokáže na správných místech pobavit i dojmout a... už jsem zmínila, jak pěkně se kouká na ty kluky piloty ve vedlejších rolích? ACH! Top Gun: Maverick je taky první film, kde mi nevadí Jennifer Connelly. Je to tedy ten typ snímku, který doma na televizi ztratí hodně ze svého kouzla (stíhačkové závody prostě musíte vidět na velkém plátně). Nic to ale nemění na to, že se objektivně (podle kritiků i běžných diváků) jedná o jedno z nejlepších pokračování v historii kinematografie. Skoro 5*. ()

Trevor

Otázka čo padne ako 14.000 hodnotenie je už zodpovedaná, nakoniec logicky padla voľba na odkladaný Top Gun. Napriek tomu že film bežal v kinách 3 mesiace nakoniec sa mi naňho nepodarilo zájsť z takých či onakých dôvodov čo je možno škoda pretože zvuk v kine by bol určite naporovnateľný. Naivný príbeh s neurčitým nepriateľom, nie je to do oči bijúca Ukrajinská hrozba, sprevádza dobrá hudba a kamera a aj keď je dej predvídateľný Top Gun:Maverick určite možno zaradiť medzi najväčšie trháky tohto roka, ale predsa len Bullet train či Batmana nepokoril, čo sa mňa týka. ()

kinderman

Nadživotní hrdinský biják, ve kterém je všechno (až na házení identifikačních známek do moře) jako v původním filmu + Star Wars: A New Hope + Behind Enemy Lines. Emocionálně nejpůsobivější scéna byla ta s Valem Kilmerem, věnování filmu Tonymu Scottovi zase samozřejmá povinnost. ()

Mikarda

Guilty pleasure!!! Zápletka samozřejmě žádná sláva, ale takový masivní good feeling jsem si z filmu neodnášela ani nepamatuji :3 Akční filmy nejsou úplně mým žánrem, ale byla jsem teda podstatně nadšenější než kolegové. Dobrá práce, děkuji. ()

Třetí Top Gun se řítí

Třetí Top Gun se řítí