Piliere Zeme

• Česko Pilíře Země (viac)
Kanada / Nemecko / Veľká Británia, (2010–2011), 7 h 9 min (Minutáž: 48–57 min)

Anglie roku 1123. Tom Stavitel (RUFUS SEWELL), povoláním kameník, sní o stavbě velkolepé katedrály. Spojence pro její realizaci nachází v ambiciozním převorovi Philipovi (MATTHEW MACFADYEN). Zatímco se Anglie po smrti krále Jindřicha I. utápí v občanské válce, začíná se v Kingsbridgi po letech příprav mohutně stavět. Zhmotnění jedné velké představy však bude trvat několik desetiletí plných intrik, vražd a válek. Bez síly lásky by však cíle nebylo nikdy dosaženo. To ona dává lidem křídla k uskutečnění snů malých i velkých. To ona pomáhá dobru zvítězit nad zlem. A právě o tomto vítězství je náš příběh.

PILÍŘE ZEMĚ, knižní bestseller Kena Folletta je již několik let na výsluní zájmu čtenářů celého světa. Nyní k vám přichází 4dílné filmové zpracování tohoto velkolepého historicko-dobrodružného eposu z produkční dílny Tonyho a Ridleye Scottových, tvůrců hitů Gladiátor a Robin Hood. (oficiálny text distribútora)

Ant

Impozantní televizní produkce s krásnou výpravou, ale Maďarsko přesto nemá šanci nahradit anglickou scenérii. Z celého rozvětveného příběhu na mě nejvíce zapůsobily mocenské a církevní půtky, milostné a osobní příběhy poddaných už tak zajímavé nebyly. Celý seriál je nicméně postavený na úžasném castingu, z kterého mě zaujali především Matthew MacFadyen, Alison Pill a Sarah Parish - velmi charismatické postavy. Za ten atmosférický konec přidávám pomyslnou mini 5*. ()

Eawy

Musím sa priznať, aj keď nerada, že som knižku nečítala. No, keď budem mať možnosť ju čítať, hlavne teda čas, tak určite tak urobím. Čo sa týka príbehu, jedna hviezdička nie je v mojom hodnotení, hlavne za to. Príbeh sa stupňuje, občas sa mi zdá, že je tam priveľa postáv, no a na konci sa všetko ukončí a vyrieši jedným súdom. V priebehu asi 10 min, sú všetci zlí potrestaní, všetci dobrí odmenení. No napriek tejto malej chybičke je to určite jeden so seriálov na ktoré nezabudnem. Veď ten Eddie a Matthew......hm...dobre sa na to pozerá. Páčili sa mi niektoré riešenia v príbehu(kameň ktorý plače) a podobne. 80% ()

klerik

Výborný historický miniseriál. Téma stavby katedrály sa zaujímavo premietla aj do ostatných dejových línií. Postavy veľmi dobre obsadené, zápletky napínavé, intrigy mali tiež niečo do seba... ()

Lenny.M

Skvost mezi historickými seriály. Nenašla bych jedinou věc, která se mi nelíbila nebo by mě nudila, ale jednu chybu to mělo - bylo to moc krátké :) A jelikož jsem vůbec nevěděla do čeho jdu, ani jsem nedýchala, když se mi na obrazovce pomalu objevovalo obsazení, které bylo velkým překvapením - Hayley Atwell, Alison Pill a můj oblíbený záporňák David Oaks. ()

Crocuta

Dobrý seriál s výbornou výpravou, neurazí, nenudí a pokud stejně jako já neznáte předlohu, užijete si ho nejspíš i tak. Po první epizodě jsem hodnotil 4 * , po shlédnutí celého seriálu jsme musel jednu * ubrat - těch osudových zvratů a náhod (a také vyložených logických lapsů a za vlasy přitažených scén - viz bleskový a zcela hladký porod pod zřícenou klenbou) bylo na mne už přece jen trochu moc. V tom se zcela shoduji s kolegou flankerem, stejně jako v tom, že - přitom jak svévolně se tu zachází s některými historickými fakty a dobro vítězí nad zlem až příliš hladce - "Pilíře země" jsou spíš než historickým příběhem pohádkou - ovšem takovou, na jakou se vždycky rád podívám. ()

Chrustyn

Kvalitní, výpravný TV seriál s výborně napsanými postavami a poutavým příběhem. Není to další "Hra o trůny" (chybí tu sex a násilí) ale přesto povedené. ()

Arsenal83

Z historických seriálov som si do svojej topky vybral aj tento seriál. Ono je z čoho vyberať, už len taký Rím, alebo Spartakus boli tiež skvelými kúskami, nehovoriac o nespočte ďalších iných. Ale tento mi vyhovoval absolútne vo všetkom. Len 8 častí s vyhovujúcou stopážou a skvelou gradáciou deja. Herecké výkony nadpriemerné, kto by povedal, že Redmayne to dosiahne neskôr až na oscara. Ďalší ma zaujal David Oakes, Rufus Sewell nikdy v tomto žánri nesklame, ale absolútnym vrcholom je Ian McShane v úlohe Walerana. Lepšie zahraného záporáka si ťažko predstaviť. Nakoľko je to nakrútené podľa literárnej predlohy, kniha bude pravdepodobne takisto výborná. ()

marhoul

Konečně jsem se k tomu dorvala a hodnotím plným počtem. Historický seriál, který mi připomněl pocity z dobrodružných knih, které jsem nedočkavě čítala v mládí... ()

Darneth

Čistá středověká lahůdka, při níž se mé zhýčkané chuťové buňky libě rozezvučejí a kritické pilíře doslova otřásají v základech. ()

Flego

Na škodu veci, že mal seriál len 8 častí ( na Slovensku 4 ), takto bol scenár dosť obrúsený. Knižná predloha určite ponúkala dostatok dejových liniek, ktoré tu boli len načrtnuté. Inak ide o pekný výpravný príbeh z anglickeho stredoveku s množstvom bojov, intríg a lásky. ()

honajz

Kulisy jsou úžasné, o to žádná. Ale ono to v podstatě nemá děj, spíše to vypadá jako nějaká adventura a hodně "zvratů" je tak dopředu jasných, až mě nudilo se na to koukat. ()

Kimon

Knihu jsem četl, včetně volného pokračování "Na věky věků". Obě jsem přečetl jedním dechem. Byl jsem tedy zvědav, jak se podařilo tak obsáhlé románové historické dílo zfilmovat. Mohu zde vyjádřit pouze obdiv a úctu k celému filmovému štábu včetně Kena Folletta, autora románu i filmového scénáře. Nemohu ale bohužel přidělit maximální počet hodnotících hvězdiček. Vede mě k tomu fakt, že kniha samotná obsahuje velké množství postav, které čtenář poznává a zafixovává si je do své paměti postupně a pozvolna. Takže před léty, kdy jsem se začetl do knihy, v ději jsem se neztrácel. Od doby, kdy jsem knihu četl uplynulo několik let a mě se těmi léty postupně vytratily z paměti jednotlivé postavy. Když jsem založil do přehrávače první část filmu, měl jsem dost velké problémy zorientovat se v ději a postavách pro rychlý spád děje. Kniha mi dávala času více. Filmový děj, přestože (nebo možná právě proto, že ... ) se filmový scénář maximálně snaží o dokonalé zrcadlení děje psaného románu ubíhá rychlostí střely a divák, zvlášť když knihu nečetl, bude mít pravděpodobně problém s rozpoznáváním, zapamatováním mnoha stále nových postav, vyhodnocením a spojováním střípků jednotlivých dějů filmu. Já osobně, přestože jsem knihu četl, jsem tento problém měl. Dominantní postavou románu (i volného pokračování) je postava Toma stavitele. Bylo by mi přijatelnějším, kdyby příběh Toma stavitele byl touto postavou nejenom vyjádřen pouze obrazem, ale divákovi byla nabídnuta také forma doprovodného vyprávění, kdy by Tom stavitel některé obrazové scény a nové postavy přiblížil divákovi v určitých složitějších fázích filmu slovním doprovodným komentářem, např. formou mluvených vzpomínek. ()

Sawy

Úvodních pár dílů mě chytlo nejen skvělou titulkovou sekvencí, ale i zajímavým námětem a skvělými herci. Výprava na úrovni hollywoodského filmu také nebyla na škodu a bylo zaděláno na další brilantní seriálový počin. Někdy v polovině mě ale přestaly bavit uměle vytvářené a stereotypní problémy se stavbou katedrály, začaly se mi zajídat soap operové vztahy mezi postavami a především jsem postrádal tu pravou středověkou atmosféru. Nějakou hmatatelnější syrovost doby, rozervanější postavy, upřímnější emoce... Nic takového jsem bohužel v Pilířích nenašel a jen smutně vzpomínám na nadějně působícího Toma Stavitele snícího o velkých stavbách v prvním díle. Je to velká škoda, protože s TÍMHLE obsazením, TÍMHLE produkčním dohledem a TAKHLE zajímavým námětem skutečně měla vzniknout vyrovnanější a silnější seriálová pecka. ()

GeusX

Středověk. To jsou intriky, boje o moc, bohatství i lásku. Násilí a vraždy jsou zdánlivě beztrestné, obzvláště, máte-li k němu požehnání církve. To vše na pozadí stavby katedrály. Zabaleno ve velmi poutavém balení. 85% ()

MoiJe

Komplet. Vôbec nie zlé, i keď trochu skratkovité a čiernobiele. Zaujímavé obsadenie, vyložene fandila som Jackovi. I keď sa to na začiatku nemusí zdať možné, seriál sa s finále prakticky uzavrie, čo chválim. ()

m.krudenc

Jedno velké překvapení. Přiznám se, že Pilíře Země jsem donedávna vůbec neznal, ovšem po skončení Tudorovců, jsem stále hledal zajímavý historický seriál, až jsem konečně našel. Naprosto výborný seriál, se skvělou atmosférou, výbornými herci a neustálými zvraty. ()

JohnCZ

Chytlavá záležitost s fajn dobovou atmosférou, slušnou výpravou, která ale financemi viditelně úplně nedosahuje na žánrové velikány. Ale to nevadí. Na historii si to zas až tak nehraje a jako pohádkově laděná fikce, kde se teda taky vraždí a šuká jen tak btw, to funguje dobře. Je to nadupané seriálovými hvězdami, je z toho cítit určitý epický rozmach, ale taky řekl bych poměrně výrazné škrty. Minimálně poslední dva díly občas působí častými časovými skoky jako z rychlíku a místy tím trpí gradace. A bavil mě i ten dějový rámec, který se točí okolo stavby katedrály v Kingsbridge, ale do toho se míchají osudy stavitelů, mnichů, obyčejných lidí, církve i králů. V typickém mixu zášti, nenávisti, války, zrady, ale i lásky a osudovosti. Nechybí ani sem tam i nějaké bitvy, ale ty mi nepřišly technicky moc povedené. Naštěstí na nich to zrovna nestojí a spíše jen doplňují děj. ()

corpsy

Celé som to nevidel. Stačili mi dve časti. A to, čo som zhliadol, malo celkom dobrý švih a spád, aj keď to mohlo byť umocnené kvalitnejšími hereckými výkonmi. Vizuálna stránka je klasicky televízna, aj keď vo väčšej kvalite ako iné projekty. ()

EastWicka

Když loni o vánoční návštěvě maminčin TV ovladač přibrzdil na čemsi s dost děsným názvem slibujícím béčkovou fantasy, raději jsem se zdvořile začetla do svátečního vydání Ženy a život. Ne na dlouho... Tahle série je totiž pecka jako blázen! Zaháčkuje si vás a pak vám před očima vytváří poutavý útvar na pomezí telenovely ze života stavitelů katedrál, hnusných lenních pánů a dam, mikrohistorické sondy do 11. století, čarodějnické zkazky a strhujícího dramatu lásek, nenávistí, inspirací a brutality. Každý si tu může najít to své. Mě tedy Pilíře zcela uchvátily, mé srdce si postupně získali Tom i Jack - a děsně, děsně mě štvalo, že poslední díl tak neuspokojivě přelétl období, které klidně mohlo vydat na další 4 díly :)! ()

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

17.01.2012

Americká kabelová stanice Starz na televizním trhu výrazně zabodovala s masakrálním seriálem Spartakus (druhá regulérní série s podtitulem Vengeance startuje 27. ledna). Dařilo se jí i s Pilíři Země… (viac)

Bratři Scottové zboří Pompeje

Bratři Scottové zboří Pompeje

05.04.2011

Historické a fantasy eposy se definitivně stěhují do televize. HBO včera vyvolalo nadšení prezentací první čtvrthodiny z Game of Thrones, dnes tu máme další velkolepý televizní projekt. Pompeii bude… (viac)

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

11.10.2010

Zatímco probíhá boj o dvoudílný prolog k Vetřelci (studio 20th Century Fox chce přístupnost PG-13 a rozumný rozpočet, Scott trvá na tvrdém R-ku a rozpočtu 250 miliónů pro oba filmy... a chce si… (viac)