Piliere Zeme

• Česko Pilíře Země (viac)
Kanada / Nemecko / Veľká Británia, (2010–2011), 7 h 9 min (Minutáž: 48–57 min)

Anglie roku 1123. Tom Stavitel (RUFUS SEWELL), povoláním kameník, sní o stavbě velkolepé katedrály. Spojence pro její realizaci nachází v ambiciozním převorovi Philipovi (MATTHEW MACFADYEN). Zatímco se Anglie po smrti krále Jindřicha I. utápí v občanské válce, začíná se v Kingsbridgi po letech příprav mohutně stavět. Zhmotnění jedné velké představy však bude trvat několik desetiletí plných intrik, vražd a válek. Bez síly lásky by však cíle nebylo nikdy dosaženo. To ona dává lidem křídla k uskutečnění snů malých i velkých. To ona pomáhá dobru zvítězit nad zlem. A právě o tomto vítězství je náš příběh.

PILÍŘE ZEMĚ, knižní bestseller Kena Folletta je již několik let na výsluní zájmu čtenářů celého světa. Nyní k vám přichází 4dílné filmové zpracování tohoto velkolepého historicko-dobrodružného eposu z produkční dílny Tonyho a Ridleye Scottových, tvůrců hitů Gladiátor a Robin Hood. (oficiálny text distribútora)

Malarkey

K příběhu Kena Folletta jsem se dostal přes počítačovou hru - adventuru - od německého studia Daedelic. Po dohrání této hry jsem si uvědomil, že tohle je přesně ten správný, epický, historický knižní námět, který si filmové zpracování prostě vysloužit muselo. Když jsem zde zjistil, že opravdu existuje, neváhal jsem a okamžitě si jej sehnal. Produkce bratři Scottové, to přece nemůže dopadnout špatně, co? Jenže hned od první minuty jsem tušil, že tohle bude průser. Jakmile se rozjedou úvodní titulky, vše je jak má být, vše vypadá krásně, lahodná intro hudba je radost poslouchat, jenže pak se rozjede příběh...příběh, který je zde neuvěřitelně komplikovaný, složitý, přeskakuje nelogicky z člověka na člověka, vůbec nevysvětluje časové posuny. No a i když jsou tu kulisy překrásné a atmosféra středověku je cítit z každého záběru, tak jsem se nemohl zbavit pocitu, že koukám na středověkou telenovelu. Hrozný. Tohle mě teda dost zklamalo a seriál jsem nakonec shlédl jenom z úcty k originálu, protože jsem od hry věděl, co přijde a byl jsem zvědavý, jak se toho tvůrci ujmou. Nakonec si to u mě vysloužilo jen tak tak tří hvězdu a mně už nezbývá nic jiného, než se jednou odhodlat k té knižní sérii, kde každá z knih má cirka tisíc stran. ()

kleopatra

Do četby Pilířů země jsem byla rafinovaně vmanipulována, ale nechalo se to, i když to nebyla žádná těžkotonážní literatura. Vlivem času, který jsem s Jackem, Alienou, Philipem a Ellen strávila, se ale stalo, že jsem si je oblíbila a přirostly mi k srdci do té míry, že seriálovému zpracování laskavě prominu značně pohublý scénář a nutné dějové redukce. Vynahrazuje mi to skvělé obsazení, které mi až vyrazilo dech, jak odráželo mou představu, a i taková "maličkost", jakou je hudba. ()

verbal

Tak to bych v životě neřekl, že mě bude bavit kniha o tom, jak banda středověkých socek staví kudlankám Imobiliář!. Skotí bratři narvali v rozmáchlé produkci tisíc stran do osmi hodin, proto nejdřív čtěte a pak střílejte! Jinak místy nebudete vědět, která bije. Jen jsem si nevšiml, že by se autor předlohy někde zmínil, že hlavní hrdina má být slizký jeliman s plastikou obličeje. Ten týpek snad o tři strupy prohrál casting na Noční můru! ()

Cervenak

Výprava, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani Ridleyho celovečerák (porovnateľná s Robinom Hoodom), vynikajúco posplietaný príbeh, kvalitné obsadenie a skvostná hudba. No napriek mnohým silným momentom zostal napokon dojem istej sterilnosti a nedostatku niečoho (emočne silná scéna, mimoriadny herecký výkon), čo by seriál vytiahlo nad priemer. Určite stojí za pozretie, no šanca na zaradenie medzi televízne historické veľdiela typu Ja, Claudius, Marco Polo či Rím zostala do značnej miery nevyužitá. ()

Fr

,,Válka opět začíná a chaos je králem. A když chaos vládne, Satan často zapomene na pokorné boží služebníky, a MY tak můžeme bez rušení pokračovat v našem svatém poslání“….. V časech, kdy umřít na chřipku bylo stejně normální, jako umřít náhodně, za dobré věci mohl Bůh a za špatné vlastně taky, šukalo se a vraždilo (spíš to druhý), se chudý stavitel Tom (Rufusovi tu roli přeji!) se svojí rodinou ..... Ano, to je hlavní premisa příběhu. Moc hezky udělanej historickej seriál! DO PŮLKY! Pak mě začnou děsně štvát!!!! Ti hodní furt dostávají ,,na prdel“, ženský přes ..... , trpí, církev znepříjemňuje život sama sobě a hodný mnich ... se ptá: ,,PROČ, BOŽE PROČ?“ Protože jste debilové!!!! Když jste měli říct pravdu, drželi jste hubu! to mě tak v pátém díle naštvalo!!! Lidi by se neměli chovat jako idioti! Ale já tam tenkrát nežil.... Z uvedeného vyplývá, že záporáci jsou ozdobou série. Když já raději spíš to první.... Závěr se nese v podobném duchu a překvapivě (!!!) konečně v posledním díle jsou hříchy potrestány, kletby naplněny, hajzlové zemřou a ti přeživší hodní – budou žít šťastně až do smrti. A jestli neumřeli... vždyť víte. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci se stát ,,sluhou Božím“. 2.) Jsem fascinován stavbou katedrál. 3.) Je dobře, když kladné postavy dostávají pořádně ,,na prdel“. 4.) Moje nejoblíbenější pohádková postava je Trautenberk. 5.) Jsem syn pana Krále a chystám se tátu sejmout. 6.) Dlouho jsem neviděl historickej seriál. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

JFL

Absurdně přepjatý soap-operový midcult, u něhož je nejpozoruhodnější, jak dokáže blafovat výpravnost přemírou účelně rámovaných polocelků a hrstky CGI došperkovaných záběrů. Tedy to vlastně není pravda. Nejpozoruhodnější je spíš zdejší směšná míra naivity a pompézně trivializující pohled na středověk, který si dobu striktně kastovního uspořádání společnosti i absolutní diktatury církve a vládnoucích vrstev přetváří podle demokratických ideálů současnosti. ()

Zeck

Filmový druh zpracování, zajímavé postavy, ale až moc zašmodrchanosti a propletení. Tento seriál mě ovšem bavil, dokázal zaplnit pár všedních nocí když nebylo do čeho "píchnout". Některé epizody jsou průměrné, jiné zase až geniální, škoda, že se neudržela určitá stejnost kvality dílů, zvlášť když jich je jen osm, občas to sice působí až naivně a děj je přeskakován o roky během jedné vteřiny, ale mezi seriály rozhodně nadprůměr. 70% ()

flanker.27

Za výpravu by to sice bylo maximum, ale za naivitu příběhu by to zasloužilo pořádnou ránu dlátem po hlavě. Tolik šťastnejch náhod, neuvěřitelnejch obratů a osudovejch setkání v pravou chvíli na pravém místě snad nemá ani průměrná adaptace knihy Rosamundy Pilcherový. Už u scény odloženýho, sebranýho a nalezenýho dítěte v prvním díle jsem pronesl větu z Pytlákovy schovanky: Copak nemá u sebe něco, podle čeho se poznávají ztracené děti? Některý postavy (Ellen) pak průběhem proplouvají tak, že se vždycky objeví kde je jich potřeba, něco těžce moudrého pronesou a zase kamsi zmizí a ti ostatní, jako třeba úhlavní nepřátelé, jim víceméně zamávají na cestu. Jindy se zase Aliena vydá s miminem z Kingsbridge přímo přes kanál do rozestavěné Notre-Dame, vedena silou nevím čeho, a na spáteční cestě se svým umělcem a jeho dlátem ještě pokecají s jeho rodinou, kterou náhodou potkají a kteří ho samozřejmě bezpečně poznají. A hlavně postavy, od začátku víte, komu se nakonec zadaří a kdo bude padouchem až do (hořkého) konce. Spíš pohádka než historický seriál, a protože je to místy docela sympatická pohádka a přes všechny výhrady jsem viděl všech 8 dílů, by nebylo fér nedat aspoň čestnou půlku. ()

Morien

Budu si muset ještě promyslet, co si o tom myslím, ale jedna věc je jistá už nyní - Eddie Redmayne rocks! Hádám, že u věcí tohoto formátu je největším cílem tvůrců donutit diváka, aby bezhlavě šílel po co největším počtu obsazených charakterů, což se tady docela povedlo. Kromě Eddieho, který má své místo u mě už jisté, jsem si připomněla, jak půvabná může být Hayley Atwell. Co mě nicméně nejvíc odzbrojilo, protože jsem to nečekala, to byla Sarah Parish a David Oakes jako dvojice vyšinutých intrikánů. Ti jsou tak rozkošní, že bych je nejradšinky umačkala v objetí. (Poznámka: Nechápu, jak mohly být Pilíře debutem Sama Claflina, protože mám prostě dojem, že už jsem ho někde viděla!) Dál se mi hodně líbily používané barvy. Obraz celkově (až na pár věcí zabíhajících ke kýči) hodně lahodil mému oku. Potěšující věc je, že hodně dlouho se dobrým lidem děly zlé věci a až ve finální epizodě se to všechno napraví. I když pár scenáristických nedodělků bych taky našla, například jsem pořád doufala, že Stephen biskupovi jednou vrátí to plivnutí, ale on ne, on mu věnoval jeho místo pod sluncem. Inu, nemůže člověk vždycky mít všechno, jak řekl velký filosof Jagger. --- 2019: Byla jsem zvědavá, co na to řeknu po letech, a pořád dobrý. Obyčejně bych sice bývala snížila hodnocení na tři a možná i jen na dvě hvězdičky, protože zase tak dobrý to není, většinu času jen jednohubková naivní zábava, ale je tam i čarodějnice vzdorně čůrající na patriarchy, takže prostě čtyři hvězdičky přímo od srdíčka. ()

TeeAge

|| Scenár: John Pielmeier; Based on The Pillars of the Earth by Ken Follett | Hudba: Trevor Morris | Produkcia: John Ryan | Distribúcia: The Movie Network, Movie Central, Starz, Sat.1 | Štúdio: Muse Entertainment Enterprises, Tandem Communications | Rozpočet: 40 miliónov $ || Scenár je pre mňa vždy najdôležitejším článkom u každého filmového alebo seriálového projektu. The Pillars of the Earth s tým nemá najmenší problém, stavia totiž na knižnú predlohu, ktorá je svojou prepletilosťou, no pritom zrozumitelnosťou dokonalým základom. Vykreslenie vtedajšej doby je priam na úrovni filmovej výpravi (dnes sa to už stáva štandardom), no vzhľadom na to, že sa nejedná o americký počin, hviezdička naviac je istá. Zaujímavé, napínavé, kanadsko-nemecko-maĎarské seriálové sústo aj pre tých náročnejších. ()

Madison

Najviac seriálu škodí, že je zostrihaný do 8 častí, pričom z neho srší až príliš veľa dejovo posplietaných motívov a postáv na to, aby mal takú krátku dĺžku. Nečítala som knižnú predlohu, ale že sú jednotlivé línie dosť zjavne obsahovo zosekané, robí tvorcom zlú vizitku. Je to vizuálne strhujúce, krvavé bitky občas zbytočne samoúčelné (akoby si tvorcovia mysleli, že zbytočnou brutalitou nahradia zmysluplný scenár) a najmä nepríjemne skratkovité a hollywoodsky popcornové. Chýba tomu určitá kolosálnosť, epický drajv a emócie, ktoré by mi umožnili naplno sympatizovať s konkrétnymi postavami. ()

tahit

Celkově velmi zvláštní, ale abych tak řekl seriál má skutečně co nabídnout. Velkolepá freska ze středověké Anglie dvanáctého století má slušně promyšlenou výtvarnou stylizaci, náboženský svár, dobové kulisy, pěkné rekvizity a je tu skoro všechno, co k dobrému historickému seriálu patří. Ovšem s kouzlem knihy nemohu poměřovat, protože pravidla filmového vyprávění jsou úplně jiná a při vší úctě k bohaté dějovosti, je škoda, že ambiciózní filmový přepis svým obsahem vyzněl jako prostomyslná drsnější pohádka. Na druhé straně vím, že film to nemá nikdy oproti knize lehké. To ovšem všechno budiž bráno tak, že tvůrce se snažil vybrat linii románu kvalifikovaně, v nich se prolínají hlavní osudy postav. Co si odnesu hluboko v paměti z filmu, jsou hlavní představitelé, ať již je to Jack Jackson (Eddie Redmayne), převor Philip (Matthew Macfadyen), nebo pozoruhodný ztělesnitel zla Waleran (Ian McShane), který dal postavě dokonalou váhu. A co napsat o seriálu na závěr? Je to rozhodně zajímavý film. Pro úplnost dodám, že díky tomu budu chtít určitě katedrálu v Salisbury někdy rád osobně vidět. ()

gogo76

Nádhera! Rovnako ako postava Toma staviteľa i ja pracujem v stavebníctve a katedrály a podobné veľkolepé stavby som vždy obdivoval. Tento pre mňa nesmierne zaujímavý seriál, v sebe zlučuje všetko, čo mám na historických filmoch rád. Historický film, to nemusí vždy znamenať iba rytier na koni a krvavé bitvy, aj keď ich tu pár bude. Hlavnými témami sú zrada, láska, priateľstvo a to všetko sa odohráva okolo hlavného motívu- stavby katedrály. Dávna minulosť tu dýcha z každého políčka filmu. Ožívajú trhy a obchody, v krčmách sa pije a tancuje, remeselníci robia na katedrále skvelú prácu a svine na čele s biskupom, ktorých je tu požehnane, sú pripravení bez váhania zradiť i zabiť. Na jednej strane nenávidím vypočítavosť a pretvárku predstavovanú biskupom a na druhej strane som vždy obdivoval skutočnú a nefalšovanú skromnosť a pokoru akú vystihol M. MacFadyen ako prior Filip. Už je to dávno, čo som niekomu tak z duše prial zdochnúť... Tou nezabudnuteľnou sviňou je biskup v podaní fantastického I. McShanea, ktorého som v ničom lepšom nevidel a myslím, že ani neuvidím. Hajzel na pohľadanie, zloduch ako z najhoršieho sna a pritom ani na jediný raz nezvýšil hlas!... To svinstvo mu išlo z očí i jeho "kresťansky" vyrovnaného vnútra. Trošku ma zamrzela priskorá smrť Toma staviteľa, ale na druhej strane jeho gesto rukou tesne pred smrťou - akože uhni, chcem ešte naposledy vidieť, čo som postavil, na mňa maximálne zapôsobilo. Nemám rád príliš rozvláčne seriály. Tých 8-10 dielov je tak akurát a toto je vážne pecka. 100%. ()

Shakers

Mam rád toto storočie, v ktorom sa seriál odohráva, no nepatrím medzi tých seriálových fetišistov, aby som na to "len tak" pozrel. Skutočnosť je taká, že až po dlhej dobe som sa dozvedel, že The Pillars of the Earth produkovali Ridley a Tony Scottovci a to je niečo čo ma už donútilo sa na to pozrieť. Čo sa týka samotného seriálu, tak som videl tu 4 dielnu časť a musím povedať, že ma to celkom chytilo. Postavy majú čo ponúknuť a postupne vyťahujú esa s rukávu v zaujímavom príbehu, ktorý je čo raz viac napínavejší a v závere ponúkne dobre rozuzlenie a zároveň aj krásny záver s katedralou v celej kráse. Na druhu stranu poteší aj pekná výprava, pár bitiek, ale aj známe tvare - Rufus Sewell, Ian McShane, Eddie Redmayne, Donald Sutherland, Sam Claflin či krasna Hayley Atwell. Za zmienku ešte aj stojí dobra hudba Trevora Morrisa. Serial, ktorý odporúčam. Obľúbený soundtrack: Main titles, love theme. 80% - 4* ()

Big Bear

Moderně natočený seriál s velkolepou výpravou, který nás zavede do středověké Anglie dvanáctého století, což je dle mého názoru ta z nejlepších částí středověku. Snímek sice nedosahuje monstróznosti velkofilmů 20 Century fox ale na HBO je to více než nadstandart, který je skutečně na velmi vysoké úrovni. Přiznám se, že u Jindy Tudora a jeho neustálých peripetií s manželkami :-) jsem občas i zívl, ale tady je tempo skutečně strhující a ať jsem díly sledoval v jakoukoliv noční hodinu, často již unaven, děj mne naprosto vzpružil a udržel moji pozornost až do konce. Dalším podstatně odlišným znakem od podobných avšak starších snímků je modernější pojetí zpracování a tak zde rozhodně není nouze o nahotu a zejména všudypřítomné násilí, které toto období provázelo. Cákance krve při vraždění či bitkách jsou zde naprosto běžným jevem, což neodsuzuji. Ono dostat obouručákem nebo útočnou sekerou přes obličej, asi by to také nebylo jen s výkřikem auvajs...Zkrátka se snímek snaží co nejvíce přiblížit realitě. Úvodním motivem je samozřejmě stavba katedrály a já se skutečně divil jak moc je osud této stavby podobný s naším (avšak o několik století později postaveným a s jiným typem klenby) Vladislavským sálem. Zkrátka lidská snaha experimentovat a zjišťovat rozklad sil zprvu často vedla k zřícení nejednoho stropu či klenby... Divák zde mimoděk i sleduje jak vlastně dělníci a kameníci dávali dohromady gotická monstra, která se dochovala až do dnešních časů...Kolem hlavní osy příběhu sledujeme boj o trůn a na tomto konfliktu se pak přiživující šlechtu i církev. Jelikož osud se obracel tu na tu či na onu stranu je celkem zajímavé sledovat jak ten který rod či hodnostář se se situací vypořádával. Našli se i tací, kteří profitovali ať už byl u vlády ten či onen, resp. ona. Řada hitoriků zde jistě napadne příběh, že to takhle přesně nebylo... Jistě, je to taková modernější pohádka pro dospělé. I já sám jsem občas nevěřil svým očím, když divoženka pomočila a zranila záměrně biskupa před třiceti mnichy, či v kapli proklela svatebčany což dotvrdila uříznutím hlavy živé slepice... Lid by ji jistě šoupnul na hranici či katu ani by se nahvízdlo... Tady si však běhá vesele dál... jsou tam však i takové perly jako odseknutí hlavy hlavy mečem v boji, avšak zasažený rytíř měl kroužkovou košili i s kapucí...Ta neodolala bodným ranám, ale sečné zvládla pokrýt (samozřejmě se zlomeninami a pohmožděninami)..Tady mu však hlava odletí brnění nebrnění....Poslední závěrečný díl (viděl jsem 4 dílovou verzi) je asi nejhorší a nejpohádkovější jak všechno do sebe dobře zapadne....Ohledně stavby samotné zde lze také něco nalézt ale proč to dělat? Berme to zkrátka jako příběh z dávných dob. U mně je to na 4 hvězdy ale jen tak tak. * * * * ()

Madsbender

Historickým seriálom sa väčšinou vyhýbam z jednoduchého dôvodu - obávam sa nudy. U Pilierov Zeme je to však iné, narazil som na ne len náhodou pri prepínaní kanálov práve vo chvíli, keď začínala prvá časť. Dejovo ma okamžite uchvátili a príjemne ma prekvapila prítomnosť Matthewa MacFadyena a Donalda Sutherlanda v obsadení. Eddie Redmayne si zachováva svoju povesť mladého herca s pozoruhodným repertoárom historických a dobových postavičiek, a ako ostatne vždy, ani tu neprekáža, práve naopak. Príbeh je strhujúci, výprava špičková a neviem sa dočkať ďalšieho dielu. 90% Súhrnné hodnotenie seriálu: 85% ()

Aky

Impozantní výprava, casting, prostě veliký spektákl. Škoda, že poetika, v níž se příběh pohybuje, je do značné míry pohádková až naivní, což nevyváží ani občasné drsnosti. I tak je to ale skvělá podívaná zajímavá mimo jiné tím, že všechny postavy jsou hluboce věřící a všechno dobro (někdy téměř absolutní), stejně jako všechno zlo (stejně vyhraněné) se odehrávají v jejich hlubokém přesvědčení, že právě tak to chce Bůh. ()

Deimos

DivX/// Obsazení 9/10 Děj 9/10 Hudba 7/10 Výprava 8/10/// +herci (především Eddie Redmayne, Hayley Atwell, Ian McShane) jejich postavy (především Maud, Philip, Tom Builder, Jack), provázanost mezi postavami, historické reálie, dobová výprava, záporné a kladné charaktery, romantika, napětí, intriky -negativa hledám dost těžko, možná by si seriál zasloužil o něco větší rozpočet, přestože nevypadá lacině, klidně bych si dal i nějaké pokračování, přestože zde bylo vše uzavřeno, choreografie bojů byla trochu slabší a bylo jich tu málo na to že se děj odehrával za občanské války, bojům tu nebyla věnována taková pozornost/// Pilíře Země jsou především velice kvalitním a dobře udělaným historickým seriálem. Vše je tu pro diváka atraktivní, možná i právě proto že se děj v některých scénách odlišuje od knižní předlohy. Tentokrát je to spíš ku prospěchu věci. Známé herce si budete vychutnávat a objevíte tu i několik nadějných nových herců. Krom toho pro spoustu z nich by to mohla být nejlepší role jejich dosavadní kariéry. Jsem rád, že jsem mohl být součástí tohoto výborného seriálu. Změnil můj pohled na stavbu katedrál a v mnohém mi ujasnil anglickou historii 12. století. A taky nakopl zájem o tento druh seriálů, takže velká spokojenost./// Celkem 84%/// ()

Disk

Přídavné jméno "historický" bych určitě vypustil, jinak jde o parádní minisérii s přesným castingem a nádhernou výpravou (za pomoci naší UPP). Divácky mi to sedlo hodně a jsem spokojený. ()

liskam

Předlohu jsem nečetl. A přesto, (po shlédnutí prvního dílu budu pokračovat.) Z prvu velice pomalý rozjezd, hlavní postavy mě vůbec nevzaly... Z mého pohledu nemastné neslané. Ale čím se blížil konec, tím více jsem se dostával do příběhu a začínala mě přepadat zvědavost co bude dál. V tuhle chvíli dávám cca 80% uvidíme co přinesou další díly. Tak jsem shlédl první 4 díly. a už víc nedám. Nejenže mi nesedí snad všechny hlavní postavy, ale ani jim nevěřím. celý příběh je v podstatě o tom kdo je králem a kdo bude vydělávat z tržiště. Z prvotních 80% dávám 45% Dle mého seriál který nemusel být vůbec natočený.! ()

Podzimní televizní boj

Podzimní televizní boj

13.08.2012

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

Po Spartakovi dorazí Marco Polo

17.01.2012

Americká kabelová stanice Starz na televizním trhu výrazně zabodovala s masakrálním seriálem Spartakus (druhá regulérní série s podtitulem Vengeance startuje 27. ledna). Dařilo se jí i s Pilíři Země… (viac)

Bratři Scottové zboří Pompeje

Bratři Scottové zboří Pompeje

05.04.2011

Historické a fantasy eposy se definitivně stěhují do televize. HBO včera vyvolalo nadšení prezentací první čtvrthodiny z Game of Thrones, dnes tu máme další velkolepý televizní projekt. Pompeii bude… (viac)

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

Ridley Scott nechá vyhrát fašisty

11.10.2010

Zatímco probíhá boj o dvoudílný prolog k Vetřelci (studio 20th Century Fox chce přístupnost PG-13 a rozumný rozpočet, Scott trvá na tvrdém R-ku a rozpočtu 250 miliónů pro oba filmy... a chce si… (viac)