Gravitácia

• Česko Gravitace (viac)

Sandra Bullock vo filme hrá doktorku Ryan Stoneovú, skvelú lekárku - inžinierku na jej prvej vesmírnej misii. George Clooney stvárnil vesmírneho veterána Matta Kowalskeho, ktorý velí svojmu poslednému letu pred odchodom do dôchodku. Lenže počas zdanlivo rutinnej výpravy do kozmu dôjde ku katastrofe. Loď je zničená a Stoneová a Kowalsky zostanú vo vesmíre sami, odkázaní jeden na druhého. Hlboké ticho dáva obom jasne najavo, že stratili akékoľvek spojenie so Zemou... a tým aj akúkoľvek šancu na záchranu. Strach sa pomaly mení v paniku, najmä keď si obaja uvedomia, ako málo kyslíka im zostáva. Pritom paradoxne jediný možný spôsob návratu je pokračovanie v ceste do hlbokého vesmíru. (TV Markíza)

Pavkan

Pro filmy se kdysi jako synonymum používalo slovo "podívaná". Tohle slovo v sobě ovšem skrývá i jistou exkluzivitu, se kterou se u filmu setkáte jen málokdy. Mně se to naposledy stalo u Huga a jeho velkého objevu a od té doby až teď, u GRAVITACE. Tenhle film je podívaná v pravém slova toho smyslu, opulentní vizuální smršť, která dokazuje, jakou sílu může mít velké plátno a 3D, když se umí používat. Alfonso Cuarón je pro mě jedním z mála režisérů, jehož jméno považuji za značku absolutní kvality. V Gravitaci to jen potvrzuje. Obdivuji ho za to, že natočil tak jednoduchý a přitom tak krásný a napínavý příběh, že ho natočil s takovou vizuální opulentností a že dal příležitost herečce, u níž by málokdo čekal, že ještě dokáže být tak svělá. Devadesát minut jsem měl pocit, že létám ve vesmíru a za to bych těch hvězd dal klidně i víc. ()

Sufferer

Nechutne realistická simulácia toho, ako sa v treťom miléniu rúcajú dogmy, ktoré pretláčajú názor, že filmová avantgarda má bez mocného príbehu cestu zarúbanú. Už úvodná bezstrihová ouvertúra je grandióznou a gracióznou predzvesťou toho, že na autopilota sa skrátka letieť nebude. Po zbytku minutáže pôsobí plátno na diváka ako solárny panel na slnečné lúče. Dostáva patrične pocítiť, že čierna prázdnota a jej zákony vedia byť pekná sviňa, pričom sa mu zviera žalúdok, prehĺta naprázdno a dych sa stáva čoraz plytší - ako trenažér isto lacnejšiu variantu nesplašíte. A či si zaslúži prívlastok najlepší vesmírny film všetkých čias? Osobne sa tomu nebránim. [Kino 3D] ()

Harapes

Písklavý zvuk při úvodních titulcích Vás(jako mě)zcela zdeptá a navodí nervydrásající očekávanou podívanou.A já se dočkal.Vynikající film,v kterém se o dvou hrdinách dozvíme minimum,ale to fakt neva.Film nabitý nervovým zhroucením,vypjaté scény a žádné vykecávání.Je to drama s velkým dé.A konečně film ve 3D,při kterém se mi z toho vesmíru točila hlava.Pro mě nejlepší film tohoto roku 2013.Stojí za to.Absolutně!!!Alfonso Cuarón je borec!!!! ()

Lionheart

Nadpozemský zážitek! Doporučuji 3D promítání, protože je z toho celkem slušná závrať místy. Technicky dokonale provedené, člověk si pak té gravitace a země opravdu váží. Bohužel to asi na menší obrazovce (než je kinoplátno) ztratí dost kouzla. ()

luczi

První polovina filmu (zejména všechny nárazy vesmírných trosek satelitů) opravdu super, vizuální stránka jednoznačně na 100%, druhá polovina filmu už ovšem nenadchne, emoce na 50%, některá povinná klišé a zázračné zachránění za vteřinu dvanáct prostě ničím nepřekvapí. Zkrátka, jako 3D podívaná ano, jako opravdu výjimečný film, ze kterého se posadím na zadek, už ovšem Gravitace nefunguje. Zajímavý komentář: Dudek ()

ondrula

Viděno v kině ve 3D a nelitoval jsem jedinou korunu, kterou jsem za tenhle nádhernej film vysázel. Oba herci hrajou výborně, ale naprosto nepřekonatelný jsou dechberoucí efekty. ()

dormouse

Slza, která se vynoří v koutku oka Sanry Bullock, aby se vzápětí oddělila od tváře a plula beztížným prostorem kosmické lodě, je sice pěkný zážitek, ale na 4 hvězdy nestačí. Možná kdybych šla do to toho Imaxu, byla bych pohlcena víc, ale já nesnáším dabing. No a dost mne iritovaly nesmysly typu Sandra Bullock listuje v manuálu jak pro idioty, aby zjistila, jak vesmírný modul ovládat, a klišé typu krásná astronautka jen ve spodním prádle v modulu, ve kterém nic moc nefunguje, natož topení, které by vnitřní prostředí ohřálo o nějakých 290 stupňů celsia, tedy z průměrné teploty vesmírného prostoru -270. Ale líbí se mi klišé, (Vetřelec, Kill Bill apod) kdy to jedna holka všechno zvládne, případně to někomu natře. ()

TheDude

Gravity je příběhově i významově jednoduché, ale naštěstí si nedává vyšší cíle v podobě varovných poselství atd. Pracuje sice s malostí člověka kontra Země/Vesmír, postupem času se nevyhne ani určitým hollywoodskýcm neduhům a momentům ve scénáři (hlavně "snová záchrana"), ale emocionálně to na mě koneckonců fungovalo díky konstantnímu napětí. Vedle samotného prostředí ozvláštňuje film unikátní forma. Pokud mě mohlo něco bavit víc, než lahůdkové kamerové záběry a práce se světlem, je to určitě zvuková stránka (např. přelevání zvukové perspektivy v prvních minutách). Gravity je hlavně ultimátně opojným velkoplošným zážitkem, nikde jinde ho prakticky ani vidět nechci a jeden z mála filmů za delší dobu, kde se nezlobím na 3D. 85% ()

Shimargh

Tak jsem asi divnej, ale rozhodně jsem se z toho neposral jako většina ČSFD osazenstva, navíc 3D naprosto zbytečné. Ale i přesevšechno je to příjemná filmová jednohubka né že ne. ()

bloodcountes

Film, který je svou vlastní kategorií díky 3D zpracování. V Imaxu to byla parádní podívaná. Zážitek kosmu. Někdo filmu vyčítá, že nemá děj, na mě tam bylo děje až moc, takovej vesmírnej akčńák se superhrdinkou, která v životě nepřistála ani na trenažeru a najednou si to poskakuje vesmírem od jednoho satelitu či vesmírné stanice ke druhé jako Luke Skywalker. Ale ten zážitek kosmu. Vlastně nejvíc mě dostal úvodní záběr, kde se vznáším v prostoru, vedle mě země a jinak všude jen hvězdy a já se pomaličku pohybuju po orbitě. To nemělo chybu, toho tam mohlo být víc. Chvílema mě to úplně odtáhlo od sledování lítajících kusů rozmetaných družic a dramatu lidí a jenom jsem vnímala ten kosmos. Fascinující byla ta realističnost - nemotornost lidí ve skafandrech, ty fyzikální jevy v beztíži, ta namáhavost každého pohybu. Sandra nezklamala, neznám ji z komedií, takže pro mě byla ve své obvyklé poloze. Clooney mě příjemně překvapil (pokud jsem odfiltrovala ty jeho kecy). Ostatně celá ta "komická složka" v podobě žvatlání a rozhovorů s Hustonem mě celkem překážela. Hudba mi vadila postupně čím dál víc, to akustické ždímání emocí metodou volume doprava mě rušilo a štvalo a za ten konec bych fakt vraždila. Ale celkový dojem - prostě úchvatný! ()

Teabag

Gravity je parádní dobrodružná jízda, která si neláme moc hlavu s nějakým příběhem, ale i přesto dokáže chytnout, napínat a nepustit až do konce. Dějová linka je jednoduchá: jste v klidu na oběžné dráze Země a normálně opravujete cosi na Hubblovu teleskopu, když v tom se pokazí všechno, co se pokazit může... Není v tom žádná existenciální hloubka (leda v tom, že je někdy těžké nevzdat snahu přežít, když všechno vypadá naprosto beznadějně), ale to nijak nevadí. K tomu tu Gravity není. Po vizuální stránce vyždímali autoři z vesmírného prostředí naprosté maximum. Kamera z pohledu první osoby poskytuje divákovi téměř autentický prožitek. Uvěřitelné herectví Clooneyho a Bullock pak výsledný dojem jen podtrhuje. Nebýt občasných logických chyb, které narušují realističnost filmu (normálně to nehodnotím, ale tady mi to trochu vadí), dal bych 5*. ()

SHit4U

Ta dikobrazí kůže (přirovnání k husí kůži se tady opravdu nehodí), která mi vyvstala během prvních 20 minut a se kterou bych mohl způsobit mnohočetná zranění všem v sále přítomným, jasně dokazuje to, že Gravitace, a to především díky Cuarónovi a Lubezkim, je koktejl na bázi ambrozie seslaný přímo z nebes, nebo abychom byli přesní- z vesmíru. Jenom škoda, že téměř všechny akční scény byly už v trailerech. ()

qxkamo

Sandra podala svoj standardny vykon. George Clooney mi pripadal ako keby ho vytiahli z krcmy, nech si precita scenar a zahra vo filme len tak mimochodom. Prehnane, mozno az vtipne podane sceny, ked Sandra lieta medzi vesmirnymi stanicami a raz aj "soferuje" s hasakom v ruke :). Na druhej strane, vraj vesmirne prostredie a sceny vo filme sa priblizuju realite. Z toho pohladu je to mozno zaujimave sa edukovat, ako to "hore" vyzera, ako vyzeraju vesmirne stanice, ako sa tam clovek pohybuje a pod. Pribeh to nema takmer ziadny, mate pocit ako keby slo o nejaky dokumentarny film, ktory sa zrazu z nicoho nic skonci. Filmu chyba nejake vyvrcholenie, taktiez, nikdy nemate chut si povedat: "Ty vole, to bolo dobre." Nemam na mysli 3D sceny, lebo tie su dobre. Fakticky, nebyt 3D verzie, je to len jeden z dalsich beznych filmov, nic extra. Prave kvoli 3D verzii, ktora je celkom fajn, odmysliac si pribeh, davam tomu 3*. ()

Drirr

Na poprvé vlastně trochu zklamání, které asi pramenilo z přehnaných očekávání. Největší problém mám s tím, že kromě podmanivého vizuálu a 3D vyždímaného do posledního střípku ISS mě to vlastně nechalo chladným. Já jsem prostě Bullock neuvěřil a ty odlétající slzy mi přišly tak nějak bez hloubky. Prostor, ve kterém se nám Cuarón snaží její postavu je příliš krátký a repliky, které jí dává do úst příliš šustící papírem na to, aby to skutečně dosáhlo nějakého přesahu směrem do emocí. Nový Kubrick se opravdu nekoná a zamrzí to. Protože tenhle snímek měl potenciál být artovou lahůdkou. Stačilo se zaměřit víc na člověka, hlubší záběry (takhle si pamatuji jen štěkání a to je málo) a méně na (byť úchvatné) pouhé rotování kamery. Váhám mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale pro pocit, že to chci vidět ještě jednou, což je samo o sobě plus, dávám čtyři. 70 % ()

asanakis

Málokdy mám z filmu pocit, že ho prostě musím vidět znovu. Že přinesl něco novýho, co jsem ještě neviděl. Příběh tohohle filmu vskutku není nic, co by udělalo díru do světa. Ale to zpracování, vizuálno, zvuk, prostředí.. !! ()

Mleako

Řeknu asi po sté to, co už všichni četli/slyšeli. Příběh to má sice prostinký a jde shrnout do tří vět, ale o tom tenhle film není. Gravity je audiovizuální technicky vyšperkovaná orgie, která vás na začátku zatlačí do křesla, a odlepit vám dovolí až po skončení závěrečných titulků. Musím Cuarónovi zatleskat, protože dynamika scén, hudební podkres, hrátky s přítomností/absencí zvuku ve vakuu a atmosféře a budování všudypřítomného napětí je tu na jedničku. A ještě musím smeknout před výkonem Sandry Bullock, kterou ve všech jejích filmech nemůžu vystát. Tady podala velmi příjemný civilní výkon a za celou dobu mě nestihla otrávit:) ()

marnold

Konecznie zas film, kierymu trzecio dymenzja nie ubiyro. Poprowdzie, gdyby ni ji, tak to mo o polowke mniyjszy efekt. Super wyuzyty caly potencjal technologii. Po tejtu stronce absolutno bomba. Dej taki nijaki, az moc naschwolow, ale podobalo se mi, takze hodnocyni musi byc pozytywne. ()

Bouřňák

Jediný film za posledních 10 let, který mě donutil vrátit se do kina ještě jednou. A kdo ví, jestli dvě shlédnutí budou na konec stačit. Jak už uvádějí jiní diváci, tady prakticky nejde o příběh jako takový (což skvěle umožňuje opakovaní zážitku z tohoto filmu). Jde o plnohodnotnou stominutovou audiovizuální hostinu, dobře okořeněnou emocemi. Navíc neuvěřitelně se tu ukazuje, jak důležitou složkou filmu může být hudba. Nádherným momentem pro mě byl i fakt, kdy v jedné části filmu, kdy je několik desítek sekund úplné ticho, by bylo v sále slyšet spadnout špendlík na podlahu/koberec (jakoby diváci ani nedýchali). Skláním se před hlavní protagonistkou, její ztvárnění pocitu samoty v nekonečném temném prostoru je naprosto uvěřitelné. Konec filmu je neskutečně silným a obrovským vyvrcholením s nádhernou vizuální a hudební složkou. Kontrastem pak bylo, když po takové masáži a náhledu do samoty ve vesmíru, se musíte při odchodu z kina prodírat prosvětleným nákupním centrem plným lidí. Cítil jsem se jak v úlu :-) ()

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

Syn Alfonsa Cuaróna natočí komiksárnu pro Sony

05.10.2022

Jonás Cuarón, scenárista, režisér a taky syn slavného Alfonsa Cuaróna (Potomci lidí, Roma) dostal na starosti chystaný komiksový spin-off Spider-Mana El Muerto. Cuarón mladší má za sebou zatím jen… (viac)

Venom je rekordní

Venom je rekordní

07.10.2018

Přestože kritici mají z nového komiksového filmu Venom s Tomem Hardym (Dunkirk) v hlavní roli spíše smíšené pocity, snímek sám o sobě v kinech překvapil. Za víkend si totiž z amerických kin odnesl 80… (viac)

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

Na Filmovém víkendu ČSFD rozdáme 1000 plakátů!

01.08.2017

Cuarón mladší oživí Zorra

Cuarón mladší oživí Zorra

05.02.2016

Jonás Cuarón sepsal se svým otcem Gravitaci a režíroval spřízněný kraťas Aningaaq. Loni pak vyslal do kin svůj celovečerní debut Desierto, který se líbil minimálně produkčním společnostem Lantica… (viac)